Prečo má králik vodnaté oči

Králik má vodnaté oči
Rovnako ako všetky domáce zvieratá, králiky sú náchylné na rôzne choroby, takže je potrebné venovať pozornosť symptómom, ktoré môžu byť prejavom týchto ochorení. Jedným z týchto príznakov sú vodnaté oči. To môže byť spôsobené ľahko odstrániteľnými príčinami, ako aj dôkazom vážnych zdravotných problémov alebo stavov zvierat.

Prečo má králik zalievanie očí a čo mám robiť?

Zoznam faktorov, ktoré spôsobujú zvýšené roztrhnutie králikov, je dosť veľký – od poškodenia očnej gule po reakciu na určité lieky alebo chemikálie. Pozrime sa na tieto fakty podrobnejšie.

Viete? Králiky sú blízkymi príbuznými zajacov, ale na rozdiel od zajacov radšej zabezpečujú podzemné nory a žijú v skupinách. Vo voľnej prírode je priemerná dĺžka života králika iba jeden rok, ale v zajatí žije 10-12 rokov (rekordný 19 rokov).

Poškodenie očí

Poškodenie králičích očí môže byť mechanické alebo chemické. Mechanické poškodenie spôsobené rôznymi príčinami: boje medzi mužmi utykanie oka v slamy, pomliaždeniny rohov a výstupkov strach zvierat atď Takto poškodené oko je zvyčajne uzavreté a hojne napojené, môže dôjsť k edému očných viečok.
Králik má vodnaté oči
Vo veľkej väčšine prípadov takéto traumy idú sami. Ak stále existujú vážne obavy o zdravie zvieraťa, môžete to ukázať veterinárnemu lekárovi.

Ako preventívne opatrenie, aby sa zabránilo sekundárnej infekcie očí premyje harmančekový extrakt a použiť širokospektrálne antibiotikum (napr., Baytril 2,5%), ale toto opatrenie musí byť prispôsobená k veterinárovi.

Aby ste mohli správne organizovať starostlivosť a údržbu ušľachtilých zvierat, musíte sa oboznámiť so všetkými jemnosťami chovných králikov doma.

Chemické poškodenie je zvyčajne spôsobené odparovaním amoniaku. Jeho zdrojom je králičie moč v nevyčistenej klietke. V tomto prípade postačuje organizovať pravidelné čistenie klietky a odtrhnutia. Chemické aj mechanické poškodenie môže viesť k ochoreniam, ako je keratitída a konjunktivitída.

Zranenie, prach

Vzhľadom k návrhu v očiach zvieraťa sa môže dostať kúsky podstielky a krmivá (najmä sena), ako aj zvyšky z okolia. V takýchto prípadoch je potrebné ich dôkladne opláchnuť pomocou ružičkovej infúzie alebo silného vareného čaju.
Infúzia harmančeka
Ako preventívne opatrenie by ste mali často vyčistiť klietku a miestnosť, v ktorej sa nachádza, ako aj vyhnúť sa konceptom. Okrem toho sa neodporúča používať piliny ako vrh.

Dôležité! Seno, infikované plísňovými hubami, sa nazýva “zaprášené” nad prašným oblakom, ktorý sa počas trepania stúpa vo vzduchu. V skutočnosti to nie je cestný prach, ale hubové spóry. Takéto seno sa môže použiť po namočení po dobu 10 minút vo vode alebo po ošetrení tohto produktu parou v špeciálnej inštalácii.

dáma

Koncepty, ako už bolo povedané, zvyšujú do ovzdušia akýkoľvek odpad, ktorý spôsobuje zvýšené odtrhnutie. Okrem toho môžu spôsobiť ochorenie za studena, ktorého jeden z príznakov je slzenie. Kvôli kontaminácii u zvierat sa môže vyvinúť konjunktivitída. Aby sa tomu zabránilo, stačí len odstrániť zdroje konceptov.

Akumulácia potravinového odpadu v klietke

Neschvaľujúci a nahromadený potravinový odpad môže časom viesť k veľkému roztrhnutiu zvierat. Vysporiadať s problémom je veľmi jednoduchá, stačí sa držať pravidelné hygieny – čas na upratovanie podávač a zmeniť posteľná bielizeň pravidelne, čo je len hromadia zvyšky potravy.
Vyčistite podstielku pre králiky

Alergické reakcie na potraviny

Veľmi častou príčinou roztrhnutia je alergia na niektoré druhy zeleniny a ovocia, ako aj silné chemické alebo parfumové pachy. Okrem toho môže takáto reakcia spôsobiť sérum alebo čerstvú trávu, pri ktorej sa stráca škodlivosť pre králiky.

Navyše, normálne seno môže byť ovplyvnené plesňou, ktorá okrem iného spôsobuje roztrhnutie. V snahe vyrovnať sa s týmto problémom, je potrebné nainštalovať alergén a jeho vylúčenie zo stravy, alebo odstrániť zdroj nepríjemného zápachu pre králiky.

Správna strava pre králiky je potrebná. Prečítajte si o tom, kedy a čo kŕmiť ušaté zvieratá doma, a tiež zvážiť zvláštnosti jesť králikov v zime.

Nedostatok vitamínov

S avitaminózou sa očné viečka zvierajú, oči sa úplne neotvoria, slzy sa zintenzívňujú. Pri nedostatku vitamínov A alebo B2 môže vzniknúť konjunktivitída. Pri boji s avitaminózou zavedením vitamínových doplnkov do stravy alebo zvýšením rozmanitosti a vyváženosti králičieho jedla.
Vitamínové doplnky pre králiky

Reakcia na očkovaciu látku

Očkovanie je najefektívnejším spôsobom na ochranu králikov pred nebezpečnými infekčnými chorobami. V niektorých prípadoch sa pozorujú alergické reakcie organizmu zvieraťa na zavedenie vakcíny. To môže byť nielen roztrhnutie, ale aj iné príznaky, až do straty vedomia zvierat.

Pri očkovaní veterinárneho lekára v takýchto prípadoch, aby sa zastavil útok, sa zvieratám podávajú špeciálne lieky, ako je Suprastin. Ak sa očkovanie uskutočňuje samo osebe, má zmysel len v prípade, že je zásobovaný takýmito prostriedkami. Ich zloženie a dávkovanie sa musia dohodnúť s veterinárnym lekárom.

Prečítajte si pokyny pre králičú očkovaciu látku Rabbivac V.

Ako a ako liečiť choroby spôsobujúce hlien v oku

Existuje celý rad ochorení, ktoré spôsobujú intenzívny roztrhnutie u králikov. Pozrime sa podrobnejšie na metódy a prostriedky používané pri liečbe takýchto ochorení.

zápal spojiviek

Symptómy tejto choroby sú sčervenanie sliznice, fotofóbia, opuch, vodnaté oči. Keď sa choroba začne alebo keď je jej forma nákazlivá, je možné pozorovať hnisavý výtok. Počas liečby sa oči premyjú roztokom furacilínu s použitím jednej tablety na pol šálky vody.
zápal spojiviek
Na odstránenie tvrdých sekrétov použite 3% roztok kyseliny boritej. U očných zviera položí antibakteriálne látku, ako je napríklad tetracyklínu masti, ale tento postup sa odporúča, aby sa dohodli s veterinárom.

Zvážte príčiny konjunktivitídy u králikov a ako ich liečiť.

keratitída

Keratitída je zápal rohovky. S touto chorobou sa rohovka stáva zakalená a pokrytá sieťou krvných ciev, živočích rozvíja fotofóbiu, slzenie, očný hlien sa vylučuje. Choroba sa rozvíja veľmi rýchlo, takže je dôležité, aby sa zistila v počiatočnom štádiu a ukázať zviera veterinárovi.
králik
Pri zanedbaných prípadoch sa keratitída vyvíja do vredov rohovky alebo uveitídy (zápal očných ciev), vďaka čomu má králik za následok stratu očí. Na liečbu keratitídy sa používajú rôzne antibiotiká. Typ lieku (masť, kvapky, injekcie) a jeho dávkovanie určuje veterinárny lekár.

prechladnutie

Bežná chlade sa zvyčajne sprevádza nielen roztrhnutím, ale aj kŕčom, kýchaním, všeobecnou letargiou. Pri ošetrení zviera stačí zmeniť spôsob jeho údržby: odstrániť prievan, zvýšiť teplotu v miestnosti na chvíľu.

Králiči chovatelia by sa mali naučiť, ako zaobchádzať s králičím nosom u králikov a čo robiť, ak králik kýchne.

Ak sa takéto opatrenia prijmú, potom sa zviera zvyčajne po 2-3 dňoch zvyčajne dostane do normálu. Ak prijaté opatrenia nepomohli, odporúča sa kontaktovať veterinára.
Studený v králikovi

Roztrhnutie slzného kanálika (dakryocystitída)

Roztrhnutie môže byť spôsobené zablokovaním nosolakritického kanála. Takýto problém sa často vyskytuje u novorodených králikov. V takomto prípade, pri náležitej starostlivosti o zviera, nasolakritický kanál po chvíli sa dostane do normálu sám o sebe. Blokovanie kanála však môže byť spôsobené abnormálnym rastom molárov (tzv. Dakryocystitída) alebo infekciou.

Viete? Králik je schopný súčasne ošetriť dvoch potomkov, koncipovaných v rôznych časoch od rôznych partnerov. Predpokladá sa, že ak by reprodukcia králikov neobmedzovala vonkajšie faktory, potom by za 90 rokov každý štvorcový meter zemského povrchu bol na králikovi.

Liečba je možná len na veterinárnej klinike. Obvykle sa pod miestnou anestézou zavedie do kanálu katéter a premyje soľným roztokom, ku ktorému sa v prípade potreby pridávajú antibiotiká. Je tiež možné odstrániť problémový zub.
Zanesený slzný kanál

Krútenie očných viečok

S touto patológiou (jeho iným názvom je “entropium”), klinček spadá do záhybu medzi rohovkou a viečkom. Výsledkom je poškodenie rohovky, začiatok zápalových procesov atď. Zvrat môže byť spôsobený rôznymi príčinami: dedičnosťou alebo komplikáciou po ochorení oka. Tento problém možno odstrániť len chirurgicky.

Dôležité! Liečbu folikulárnych a fibrinóznych foriem konjunktivitídy môže zaobchádzať iba veterinárny lekár, pretože vyžadujú určité chirurgické zákroky.

Zuby sú zranené

V niektorých prípadoch sa na zuboch vyskytujú takzvané “háčiky”, pretože zuby zvierat nie sú správne šité. Tieto háčiky poškodzujú ústnu dutinu a ovplyvňujú nasolakritické kanáliky, čo vedie k slzám. Ak chcete vyriešiť problém v strave králika predstavte pevnú zeleninu a ovocie (mrkva, jablká, atď), rovnako ako seno a slama.

Ak je to potrebné, frézy pravidelne podkopávajú pomocou špeciálneho rezačky. V niektorých prípadoch sa veterinár rozhodne odstrániť problémové zuby. Niekedy majitelia domácich zvierat skracujú králičie zuby sami, s kliešťami, ale táto metóda je traumatická a plná infekcie.
Skrátiť zuby králikaSkrátili sme zuby králika

Preventívne opatrenia

Včasné preventívne opatrenia výrazne znižujú riziko roztrhnutia králikov. Odporúča sa, aby sa vykonali nasledovné preventívne opatrenia:

  • Pravidelné čistenie králikárne (najlepšie dvakrát denne), čistiace zariadenia umiestnených tam s králikmi, dodržiavanie pravidiel hygieny;
  • vylúčenie zdrojov ostrých pachov;
  • prevencia prievanov v miestnosti s králikmi;
  • ošetrenie s vodou alebo parným seno, postihnuté plesňou;
  • správna výživa zvieraťa s povinným zaradením sena a pevnej zeleniny alebo ovocia;
  • pravidelná kontrola zvieraťa s cieľom včasného zistenia príznakov;
  • preventívne očkovanie.

Tvrdá zeleninaTvrdé zeleniny v strave králikov znižujú riziko slzenia

Ako môžete vidieť, existuje veľa faktorov, kvôli ktorým králiky majú vodnaté oči. To môže byť spôsobené podmienkami ich výživy, rôznymi chorobami alebo vrodenými patologiami. Prakticky vo všetkých prípadoch môže byť situácia napravená, najdôležitejšie je nájsť problém včas a neodkladať prijatím opatrení na elimináciu negatívnych faktorov.