Prečo listy žltnú, ako chrániť ľalia pred chorobami a škodcami

ľalia
Mnohí záhradníci na svoje pozemky rastú ľalia. Je milovaná za jednoduchý spôsob pristátia a jednoduchého odchodu. Ale nezabudnite na vlastnosti agrotechniky týchto kvetov. Ak dodržiavate podmienky výsadby a starostlivosti, potom ľalia nebude trpieť chorobami alebo škodcami.

Vlastnosti kvitnúcich ľalií

Lily je viacročná rastlina, ale aby mohla kvitnúť každý rok, je potrebné transplantovať ju každé tri roky.

Viete?
Niektoré hybridy ľalií sa transplantujú každých 10 rokov. Asijské odrody, naopak, je potrebné transplantovať každý rok.

Transplantujte kvety na jeseň alebo na jar. Ale odrody ľalií majú rôzne obdobia kvitnutia, takže by ste sa mali orientovať na ne. Na jeseň sú žiarovky ľalií v kľude, a preto bude vhodné ich transplantovať. Ak sú kvety skoro, potom je lepšie to urobiť začiatkom jesene. Zem zostane teplá a ľalia sa ľahšie prispôsobia. Transplantácia jesene je oveľa jednoduchšia ako na jar.

Transplantácia ľalií
Nikdy po septembri neimplantujte ľalie. Žiarovky nemôžu prežiť a zmiznúť.

Je veľmi dôležité transplantovať ľalie na prechladnutie, potom sa žiarovka usadí v tichosti, a v lete rastlina vás poteší svojim kvitnutím. Príprava na transplantáciu jar je nasledovná:

  • vyhoďte žiarovky na jeseň a vložte ich do vaku s vetraním;
  • žiarovky posypte mokrými pilinami;
  • uložte vrecko s cibuľkou do chladničky.

Lily na jar
Koncom marca alebo začiatkom apríla budú musieť žiarovky vyložiť do zeme. Ktorý spôsob transplantácie je pre vás vhodnejší, vyberte si sami, ale mnohí záhradníci si všimnú, že lístie transplantované na jar sa vyvíjajú lepšie ako tie, ktoré boli transplantované na jeseň. Ak si všimnete, že kvitne ľalia, je čas na transplantáciu. Ak sa to stane, dodržiavaním všetkých pravidiel, v budúcom roku sa vaša ľalia uspokojí s kvetinami.

A či je to správna starostlivosť

Starostlivosť o ľalia nie je jednoduchá záležitosť. Je dôležité nezabudnúť na kvetanie a uvoľnenie pôdy na mieste. Je potrebné pripraviť pôdu na transplantáciu. Na jeseň na mieste urobiť humus so slamy, pokrývajúce miesto pristátia. Na jar pred sadením žiaroviek naneste minerálne hnojivá. Uvoľnite krajinu, kde sa lístia vysádzajú, mali by ste byť veľmi opatrní, aby nedošlo k poškodeniu žiaroviek.

Starostlivosť o ľalia
Ak zistíte, že zem bola veľmi hustá, posypte ju hrubým pieskom. To jej pomôže uvoľniť sa. Nezabudnite včas a správne rezané ľalie, odstráňte vyblednuté kvety a semenné škatule. Vysušené listy a stonky musia byť starostlivo rezané tak, aby sa v nich nezačali škodcovia alebo vírusy. Pre kytice lilie šikmo šikmo, že zostávajúca stopka bola pokrytá listami. Po začiatku chladného počasia odstrihnite stonky na úroveň zeme.

Ako sa vysporiadať s hlavnými škodcami ľalií

Mnohí pestovatelia čelia pri pestovaní ľalií s problémom, akým sú škodcovia. Veľkú škodu spôsobujú larvy Chruščov, zemiakové lyžice, bulbózne lupienky atď. Na boj proti škodcom používajte rôzne metódy, ale najobľúbenejšie sú: Namáčanie žiarovky pred výsadbou insekticídy alebo manganistan draselný, prevencia počas kvitnutia, včasné odstránenie buriny, sušené kvety a listy.

Lilia fly

Lilia fly
Lilacika je jasne viditeľná na ľalií vďaka svojej červenej farbe. Vajcia od apríla do septembra. Múka a jej larvy sa kŕmia listami, kvetmi a semennými kmeňmi ľalií, čo spôsobuje obrovskú škodu rastline. Na boj proti lilaci sa používajú syntetické pyretroidy (Fastez, Karate, Decis, Antizhuk). Liečba sa musí zopakovať o dva týždne.

Zemiaková lopata

Veľmi nebezpečné pre lilie zemiaková lopata. Húsenica má červenú farbu a jej vajcia sa nachádzajú na divých burinách a travinách. Môže sa pohybovať na ľaliách z burín, ktoré rastú v blízkosti. Housenka zožiera mladé výhonky zvnútra, kvetina sa rozpadá a vybledne. Je možné bojovať s včasným odstraňovaním burín.

Cibuľový roztoč

Klíšťata, ktorých veľkosť je len 1 mm, spôsobujú nenapraviteľné poškodenie žiaroviek ľalia. Žerie žiarovku žiarovky a spôsobuje jej hnilobu. Lilie sa stáva žltou a listy zomierajú, prestane rásť. Postupne sa roztoč šíri do iných žiaroviek cez zem, a tak sú všetky infikované cibuľové rastliny. Bojujte proti škodcom kopaním a ničením infikovaných žiaroviek. Na prevenciu by pred usadením žiaroviek mali byť držané v roztoku manganistanu draselného alebo “Carbophos”, posypané kriedou.

Dôležité!
Ak je vaše záhradné miesto infikované kliešťom, nerastú rastliny cibule 3-4 roky, kým nezmizne úplne.

Včely a roztoče

Roztoč papriky na ľalia
Vtáky sú veľmi malý, ale nebezpečný škodca. Aphid na lilie silno oslabuje rastlinu, jesť ju a infikovať vírusovými infekciami. Môžete sa ho zbaviť striekaním ľalií insekticídmi. Spider roztoče piť džús z rastlín, z ktorých listy začnú žltnúť, pokryť pavučiny a vyschnúť. Lily môžu dostať klíšťat z ovocných stromov alebo bobuľovitých kríkov, ktoré rastú v blízkosti. Pre prevenciu a kontrolu škodcov by sa mali striekať nielen ľalia, ale aj blízke rastúce kríky a stromy.

Beetle Beetle

Najnebezpečnejším nepriateľom ľalií je chrobák. Ale jeho larvy sú najnebezpečnejšie. Sú veľmi neúprosní. Chrobák a jeho larvy jedia listy ľalií a nesú rôzne vírusy. Chrobák chrobáka je odolný voči rôznym chemikáliám, takže je najlepšie ho zničiť manuálne. Buďte opatrní: ak je chrobák spadnutý, potom sa predstiera, že je mŕtvy, obracia sa na chrbát a pretože farba jeho brucha je čierna, je ťažké ju nájsť na zemi.

Liečba chorôb

Lily má chorobu a ich liečba závisí od včasnej prevencie. Každý záhradník by mal vedieť, čo spôsobuje ľalie a existujúce metódy prevencie týchto chorôb. Pred vysádzaním žiaroviek by ste mali starostlivo preskúmať lézie. Je nevyhnutné vykonať baktericídnu liečbu pri najmenšom podozrení na hnilobu. Pred výsadbou nalejte zem.

Ako vyliečiť fusariózu

Fusarium
Fusarióza ovplyvňuje korene ľalia. Ak si všimnete, že vrcholy listov sú žlté, základňa stopky sa hýbe a rastlina začne vyschnúť, je to fusarióza. Na boj proti nemu by sa mal používať vápno-tlačný prostriedok alebo popol. Striekacie rastliny Topsinom-M alebo Fundazol. Ak sú rastliny úplne poškodené, musia byť vykopané a zničené.

Bakteriálna hniloba

Ak si na lilie všimnete hrdzavé škvrny rôznych veľkostí, je to pravdepodobne bakteriálny rozpad. Ak nechcete zaoberať touto chorobou, budú listy postupne vymrú, púčiky budú odpadávať a uschnuté ľalie. Pre boj s kazu pomocou fosforu alebo draselných hnojív, drevo popol robia výrobného závodu Bordeaux zmes Fundazol alebo benomyl.

Viete?
Mnoho chorôb a škodcov možno prenášať z blízkych rastúcich rastlín alebo burín. Pre prevenciu je potrebné postriekať nielen ľalie, ale aj priestor okolo nich.

Koreňová hniloba

Koreňová hniloba ovplyvňuje žiarovku ľalia. Sú pokryté hnedými škvrnami, rastlina začína pomaly rásť a púčik padá. Postupne stonka lekne. Ak chcete bojovať proti ochoreniu, vyberte starostlivo rastlinný materiál, dezinfikujte pôdu s kaloidnou sírou a spracujte žiarovky pred výsadbou. Ovplyvnené rastliny by mali byť odstránené a zničené.

Penitsillez

V prípade penicilózy kvitnú lístie, kvetiny a cibule sú pokryté zeleným kvetom. Toto je veľmi nebezpečná a bežná choroba všetkých bulbous. Na prevenciu chorôb je potrebné postriekať rastliny a moriace žiarovky fungicídmi. Ovplyvnené rastliny je potrebné odstrániť z miesta a zničiť tak, aby sa choroba nerozšírila na zdravé ľalie.
Penitsillez

Vírusové ochorenia

Pri vírusových ochoreniach je ťažšie bojovať ako s hubovými chorobami. Je ťažké liečiť a diagnostikovať. Vírusové choroby sú prenášané hmyzom a so záhradným nástrojom. Najbežnejšie sú:

  • vírus pestovania – prenesené z tulipánov. Odlišuje sa od nezvyčajných sfarbených farieb kvety. To môže tolerovať vošky;
  • rozeta – oneskorenie rastu kvetných výhonkov, deformovaných stoniek, kriviek a zažltnutých listov. Hlavným nositeľom sú vošky;
  • mozaika – škvrny a pruhy na listoch.

Lily, postihnuté mozaikou, môžu kvitnúť a priniesť semená. Ale oni už budú infikovaní vírusom. V priebehu času bude ľalia zomrieť a vysadené semená opäť rozšíria vírus, ktorý sa môže preniesť na iné rastliny vošiek.

Aby sa zabránilo infekcii vírusmi zo všetkých rastlín, je potrebné najprv venovať pozornosť ich vektorom a začať bojovať proti škodcom hmyzu.

Choroba mozaiky

Prevencia chorôb

Pre prevenciu všetkých chorôb ľalií skontrolujte, či rastliny nahradia farbu listov, stoniek a kvetov. Ak zistíte, že Lily zmenila svoj vzhľad (farba objavila na škvrny na listoch ľalie kvete stonky oceľové krivky, závod bol pokrytý pavučinami, nerozvíjíš ľalie a tak ďalej. D.), okamžite odstráňte rastlinu. Snažte sa dezinfikovať inventár po práci s infikovanými rastlinami. Boj proti chorobám škodcov.

Dôležité! Včasná preventívna starostlivosť o choroby vám pomôže chrániť ľalia pred chorobami. Dôkladne skontrolujte rastlinný materiál, či nie je poškodený.

Preto, aby si lekno každoročne potešilo krásnymi kvetmi, netrpeli chorobami a škodcami, malo by sa o to postarať. Používajte vysoko kvalitné hnojivá a chemikálie, nezabudnite na transplantáciu ľalií a nezabudnite sledovať stav kvetov. Ak ste na čas, aby ste predišli chorobám a postarali sa o kvety, poďakujú vám, zdobia miesto so zdravými kvetmi.