Prečo je melón považovaný za bobule a je to tak

vodný melón
Jasná farba melónu je symbolom horúceho augusta. Už od tohto mesiaca nás uspokojuje s jeho vkusom a uplatnením vo varení, kozmetike, ako aj pri liečbe chorôb podľa receptov ľudovej medicíny. Toto pozoruhodné ovocie v našej strave a jeho aplikácia v každodennom živote sa bude diskutovať.

Stručne o histórii melóna

Skutočným domovom vodného melónu je Afrika. Predchodca moderného melónu je divoký kolos z afrických púští. Táto rastlina má silný koreňový systém a malé nepríjemné horké plody. Legendy hovoria, že medzi týmito plodmi narazil a sladký, pomohli karavanom pokryť obrovské vzdialenosti cez púšte. Je to kvôli nim, že kultivácia kolocite začala.

Na juhoamerickom kontinente sa nachádza ďalší druh divých vodových melónov – citrónový melón. Väčšina moderných odrôd pochádza z tohto druhu. Prvá zmienka o kultivaroch tohto lahodného ovocia sa nachádza v hieroglyfoch, ktoré zdobia steny egyptských chrámov.
História melónu
Napriek absencii vonkajšej podobnosti je toto ovocie príbuzným uhorky, tekvica a cukety. Melón je každoročné bylinné rastliny patriace do rodiny Pumpkin.

Viete? Turkický názov “oslicová uhorka” bol daný plodu kvôli skutočnosti, že osly radi jesť vodné melóny veľmi často a často robia nálety na melóny.

Ako zavolať ovocie melóna

Otázka, do ktorej kategórie je zahrnúť melón – bobule, zeleninu alebo ovocie, je diskutabilné. Často sa to stane, pretože interpretácia toho istého objektu prostredníctvom rôznych vedných disciplín prináša rôzne definície. To neznamená, že interpretácia je nesprávna, len málo. Ak chcete zistiť správnu definíciu, musíte sa oboznámiť so základnými pojmami a ich význammi.

ovocný

“Ovocie” pochádza z latinského slova fructus, čo znamená “ovocie”. Slovo “ovocie” nie je botanický pojem. Toto je domáce meno, ktoré prišlo v roku 1705 z poľského jazyka. Ovocie je ovocie, ktoré sa skladá z mäsa a semien a rastie z kvetu. Známe pre nás v domácom zmysle ovoce – ovocie, ktoré rastie na strome. Preto väčšina obyčajných ľudí tento ovocie nepovažuje za ovocie.

Zistite, aký vodný melón je užitočný a prečo používate melónové semienka.

vodný melón

zeleninový

Zelenina tiež nie je botanický pojem. Pri varení sa zelenina považuje za jedlé časti bylinných rastlín. V starom ruskom jazyku sa všetky ovocie, ktoré sa pestovali na roľníckej farme, nazývali zeleninou.

Podľa VI Dal zelenina:

 • zeleninová záhrada je to, čo vyrástlo na záhrade;
 • trampolína, ktorá sa môže jesť;
 • všetky druhy jedlých koreňov.

Zelenina je zaradená do skupín:

 • tie, ktorých koreňový systém je reprezentovaný hľuzami, sa nazývajú hľuzy;
 • tými, ktorých koreňový systém je reprezentovaný jedlými koreňmi, sú koreňové plodiny;
 • a tiež – šalát, šalát, kapusta, strukoviny, dezert, melóny, pikantné, cibuľovité, obilniny.
Pozrite sa na najviac neobvyklé odrody vodných melónov.

vodný melón
V každodennom živote je zelenina všetko, čo nerastú na dreve. Táto interpretácia nám umožňuje tvrdiť, že melón je zelenina. Ale zelenina by nemala byť sladká, a to je v rozpore so zmyslom, ktoré sa dáva do domácej koncepcie “zeleniny”.

bobule

Termín “bobule” je tiež domáci. Bobule je malé ovocie, ktoré rastie na keine, kefe alebo tráve. Botanická definícia termínu je šťavnaté ovocie, ktoré má veľa semien a takmer nepoddajnú tenkú kožu. Melón rastie na travnej stonke, ale bobule zvyčajné pre nás by malo byť malé. Preto nie každý považuje melón za bobule.

Viete? Najobľúbenejší mýtus o vodnom melóne je údajne veľké množstvo dusičnanov obsiahnutých v ňom, ktoré sa nedajú vidieť, ale sú tu. Aby ste boli presvedčení o ich neprítomnosti alebo prítomnosti, ponorte mäso z vodného melónu do pohára vodou. Ak je voda červená, potom ovocie obsahuje dusičnany. Práve zakalená voda naznačuje ich absenciu.

melón

vodný melón
Tykvina je plodom rastliny, ktorá patrí do rodiny Pumpkin. Takéto ovocie sa tvorí na trávnatom viniči z vaječníkov. Rovnako ako bobule, má veľa semien, ale má inú štruktúru. Berry je šťavnaté ovocie s rovnakou mäkkou konzistenciou a squash je mäkký vnútri a tvrdé vonku. Takéto plody môžu dosiahnuť veľké rozmery, takže v botanickom zmysle – je to tekvica bobule. Ďalšou definíciou tekvice je falošná bobule. tým, Melón je falošný bobule.

Chuť melónu si môžete vychutnať nielen v lete, ale aj v zime, ak sa oboznámite s spôsobmi dlhodobého skladovania bobúľ a receptom nakladaných melónov.

Užitočné vlastnosti a využitie melóna

80% vodný melón pozostáva z vody. Okrem toho sa táto voda považuje za štruktúrovanú a patrí k najužitočnejším typom kvapaliny. Má správnu kryštalickú štruktúru, ktorá prispieva k normalizácii gastrointestinálneho traktu, endokrinného systému a zníženia zápalových procesov.

Je tiež nízkokalorický produkt, ktorý podporuje normalizáciu hmotnosti. Jeho buničina neobsahuje viac ako 38 kalórií na 100 g. 100 g tohto nálevu obsahuje 0,7 g bielkovín, 0,2 g tuku a 13 g uhľohydrátov. Ovocie je bohaté na vitamíny a minerály: retinol, tiamín, draslík a ďalšie zložky. Semená obsahujú asi 25% oleja, ktorý sa podobá chuti olív a vlastnosti mandlí.
vodný melón

Dôležité! Ľudia s chorobami tráviaceho traktu, ochorením žlčových kameňov nemôžu jesť melón. Tiež je potrebné venovať opatrnosť ženám počas laktácie v dôsledku silného diuretického účinku.

V ľudovej medicíne

Komplex mikroelementov a vitamínov poskytuje širokú aplikáciu tohto bobuľa na liečbu a prevenciu rôznych chorôb:

 1. Kyselina listová sa podieľa na syntéze serotonínu a norepinefrínu. Serotonín zabezpečuje zrážanie krvi a zastavuje krvácanie. Norepinefrín sa nazýva hormónom optimizmu, pretože pomáha rýchlejšie zvládnuť stres, zbaviť sa melanchólie a depresie a obnoviť silu.
 2. Vitamín B4 (cholín) chráni pečeň pred škodlivými účinkami, odstraňuje cholesterol z tela, zabraňuje vzniku aterosklerózy. Podporuje prenos nervových impulzov, zlepšuje pamäť, zvyšuje koncentráciu pozornosti. Zabraňuje rozvoj urolitiázy, normalizuje hladinu cukru v krvi.
 3. Vitamín R (rutín) normalizuje oxidačné procesy v tele, chráni vitamín C pred deštrukciou.
 4. Vitamín C (kyselina askorbová) riadi metabolické procesy v tele, zvyšuje imunitu, pomáha regenerovať tkanivá, stimuluje tvorbu kolagénu.

vodný melón
Vitamíny obsiahnuté v bobule spomaľujú proces starnutia, zlepšujú prácu vnútorných orgánov, zvyšujú imunitu a celkový tón tela.

Výhody jednotlivých komponentov:

 1. Pektín odstraňuje rádionuklidy z tela.
 2. Karotenoidy chránia srdcové svaly a zabraňujú vzniku benígnych a zhubných nádorov.
 3. Železo vylieva anémiu a zabraňuje vzniku anémie.

Semená sú dobré antihelmintiká. Šťava sa používa ako diuretikum a choleretikum, ktorý je užitočný aj pri ochoreniach kože. Melón šťava dobre uvoľňuje horúčku s bolesť v krku.

Pravdepodobne vás bude zaujímať, či ovocie, zelenina alebo bobule sú slivka, hrozno, melón, tekvica, paradajky, granátové jablko.

Terapeutický účinok jesť melón je zaznamenaný v nasledujúcich patológiach:

 1. Celková otravy tela a stav po anestézii sa ošetria použitím 2 kg buničiny. Šťava odstraňuje toxíny z tela a neutralizuje ich účinky.
 2. Pri opuchu sa aplikuje odvar z kôr. 100 g sušenej mletej kôry sa naleje do 0,5 1 vriacej vody, pokryje sa veko a nechá sa vychladnúť. Použite 100 ml 5 krát denne.
 3. Na liečbu helmintiózy sa 100 g suchých semien (s kôrou) naplní litrom vody. Po varení nechajte vložiť do termosky. Aplikujte 200 ml 3 krát denne. Môžete vylievať semená nie s vodou, ale s mliekom. Vezmite si túto kompozíciu by mala byť 0,5 šálky 2 krát denne.

Semená melóna

Dôležité! V jedle dieťaťa je možné zaviesť melón nie starší ako 1 rok.

V kozmetológii

V kozmetike sa melón používa vďaka svojej schopnosti tonizovať a hydratovať pokožku, zastaviť zápalové procesy. Používa sa vo forme masiek a prostriedkov na trenie kože.

Obnovovacie vlastnosti melónovej šťavy sa prejavujú v maskách pre rôzne typy pleti. Zároveň sa určité množstvo buničiny zmieša s medom, čo dáva viskozitu masky a obohacuje ju o dodatočné nutričné, protizápalové a antibakteriálne zložky.

Pred aplikáciou masky je potrebné pokožku vyčistiť a vyparovať, aby sa otvorili póry pre prístup k živiny. Všetky masky sa nanášajú na 20 až 30 minút, zatiaľ čo je žiaduce, aby bola aplikovaná hmotnosť teplá. Po ukončení procedúry sa maska ​​umyje teplou vodou a pokožka sa rozotrie s výživným krémom. Neodporúča sa ihneď odstrániť po procedúre: pokožka by mala vychladnúť 15-20 minút.

VIDEO: MASKA PRE OBUV Z ARBUMS

Maska pre vrásky a pre vekovú kožu pozostáva z medu a melónovej buničiny v pomere 1: 2. V tonizačnej maske sa okrem buničiny pridáva 1 surový žĺtok, hrubá krupicová kaša a rastlinný olej (2 čajové lyžičky). Zloženie pre normálnu pokožku zahŕňa žĺtok, buničinu, kysnutú smotanu, maslo. Pre hustotu sa do zmesi pridáva chlieb alebo múka z jačmeňa.

Ak chcete vyčistiť suchú pokožku tváre, používa sa pleťová voda, ktorá pozostáva z rovnakých častí vodného melónu a uhorky a alkoholu. Výrobok dobre vysušuje pokožku a zmierňuje zápal v dospievaní, zabraňuje ucpávaniu pórov, normalizuje stav mastnej pokožky.

Melón znižuje zamotanie vlasov, znižuje ich obsah tuku. Maska na vlasy sa skladá z buničiny, ktorá sa mieša do špinavého stavu. Mala by byť aplikovaná počas 20 minút po celej dĺžke suchých vlasov. Potom umyte vlasy ako obvykle.

Pri varení

Najprv Melón je nezávislý dezert, ktorý nevyžaduje prídavné látky: je zvlášť dobré, ak sa ochladí pred konzumáciou. Vysoký obsah kvapaliny vytvára nasledujúci typ použitia squash – džúsy, crocsons, alkoholické nápoje. A samozrejme, že sa používa v prípravkoch na zimu vo forme džemu alebo solené vodové melóny. Exotické aplikácie zahŕňajú použitie šalátov, ovocia aj mäsa.

Pre dezerty používajte tenké melóny s jemným mäsom, pre kompóty – s drobivým. V ovocných šalátoch sa používajú zmesi citrusov, buničiny z vodových melónov a listov hlávkového šalátu ako podklad pre dekoráciu a ako zložku. Tieto šaláty sú naplnené citrusovou šťavou, ktorá sa podáva na stôl v chlade.
Dezert z melónu

Zistite, čo je med melón a ako ho variť.

Pri výrobe slaného šalátu sa používa zelenina, kuracie mäso. Tieto šaláty sú naplnené olivovým olejom a korením. Kusy melónu sa pečú v grile asi 2 minúty, aby ste im dali konzistenciu potrebnú na takéto jedlo.

Pri príprave zmrzliny alebo sherbet z melónu sa okrem hlavnej zložky používajú citrusové, malinové a čerešňové šťavy na poskytnutie vhodnej chuti. Pre príchuť sa pridá mäta. Zmesi sa ochladzujú v mrazničke alebo mrazničke asi 6 hodín pred podávaním.

Melón je univerzálny produkt, ktorý sa bežne používa v ľudovej medicíne, kozmetike a varení. Jeho užitočné vlastnosti sú v dopyte v dietetickej výžive, pri liečbe a prevencii rôznych chorôb. A hoci to nebolo užitočné, zostalo by to jedným z najsladších letných darov.