Prečo holuby kývajú hlavou, keď chodia

holubica
Pre mnoho ľudí holuby tak známe vtáky, ktoré niekedy ich prítomnosť ani nevšimne. Na webe však môžete nájsť veľa zaujímavých faktov o týchto vtákoch, zoznámi sa s pôvodnými predstaviteľmi rodiny Golubinsovcov a dozvedieť sa neobvyklé fakty o ich správaní. Ak máte záujem o otázku, prečo holuby pri chôdzi prikyvujú hlavou, odporúčame nájsť odpoveď spolu.

Informácie o holuboch

Predstavitelia rodu holubov, a najmä syzokryla, sa nachádzajú na všetkých kontinentoch. Rod zahŕňa 35 druhov. Domestikovanie modrej škvrny sa vyskytlo asi pred 5 až 10 tisíc rokmi, presný dátum nie je známy.

Viete? Najdrahší holub – reprezentant športového plemena s bielym perím – bol predávaný v aukcii v Británii za 132,5 tisíc dolárov.

O staroveku rodiny holubov sú dôkazy o obrazoch (figuríny, mince, mozaiky) súvisiace s Mesopotamia a pozostatky holubovej kostry nájdenej v starobylých egyptských pohreboch.

Naši predkovia používali tieto vtáky ako totem, posvätný vták, ako posol pre doručovanie pošty, ako aj pre stravovanie. Odvtedy ľudia pracujú na chove nových plemien a dnes ich v domácich holuboch žije asi 800. Odlišujú sa od sfarbenia peria, veľkosti a tvaru kmeňa a účelu.

holuby

Všetky plemená sú rozdelené do troch veľkých skupín:

  • mäso;
  • športová;
  • dekoratívne (lietanie).

Prečo holubi pri chôdzi prikyvujú hlavou?

Ak sa pozriete na to, ako sa vtáky pohybujú na zemi, môžete vidieť, že kráčajú krokom a neustále triasť hlavou dopredu a dozadu. Existuje niekoľko verzií, prečo to robia, ktoré patria tak vedcom, ako aj obyčajným obyvateľom, ktorí milujú pozorovanie života vtákov. Navrhujeme zvážiť každú z nich.

Viete? Modré holubice majú vynikajúce videnie. Táto schopnosť bola využívaná záchrancami pri vyhľadávaní ľudí na vode. V dôsledku experimentov vykonaných v 80. rokoch v USA vtáky dokázali nájsť objekty vyhľadávania v 93% prípadov, zatiaľ čo záchranári v 62% zlyhali.

Prvá verzia

Podľa niektorých ľudí tento zvyk chodiť je zvláštny pre Sizokryly, pretože majú dobre vyvinutý zmysel pre rytmus a hudobné ucho, takže keď sa pohybujú, sa hojdajú do rytmu svojich pohybov. A pretože holuby častí obyvatelia hlučných miest, kde sa hudba vyskytuje často na uliciach, zdá sa, že tancujú na hudbu takým pohybom hlavy.

holubica

Dokonca si môžete všimnúť, že keď zapnete hudbu, stanú sa viac rozrušenými a nepokojnými, pohybujú sa aktívnejšie zo strany na stranu a triasajú hlavou. Vďaka vynikajúcemu počutiu môžu holubi počuť zvuky na nižších frekvenciách, ktoré nie je schopný počuť. Môže to byť zvuk vetra, blížiace sa nepriaznivému počasiu atď.

Táto verzia, samozrejme, patrí k ľuďom, ale ornitológovia majú tendenciu k iným vysvetleniam.

Zistite, ako fungovala poštová poštová zásielka, aké holuby sú najpodivnejšie, ako malé holuby žijú v meste.

Druhá verzia

Podľa druhej verzie, ktorá už má vedecké odôvodnenie a tým sa pohybuje, vtáky si zachovali ťažisko. Keďže je ťažké udržať také telo na dvoch tenkých nohách, spojujú hlavu s procesom udržiavania ťažiska.

Ak pozorujete iných predstaviteľov vtákov, ukáže sa, že väčší ľudia radšej chodia a sú malí pohybovať skokom. Človek, v záujme zachovania ťažiska, používa pri chôdzi za rukami.

holubica

Tretia verzia

Tretia verzia je najpresvedčivejšia a jasne vysvetľuje, prečo holubica kývi hlavou pri chôdzi. Ukazuje sa, že je to kvôli špeciálnej štruktúre orgánov vízie. Takto vták stabilizuje obraz, pretože nemôže pohybovať žiakmi.

Stabilizácia nastane v okamihu, keď vták predlžuje hlavu dopredu a chvíľu ju fixuje v stacionárnej polohe a potom celé telo “vytiahne” hlava.

Dôležité! Pri chove holubov je potrebné poznamenať, že voľne žijúce vtáky sú skôr náladové z hľadiska životných podmienok a krmív. Vynakladajú viac materiálnych a fyzických zdrojov.

Táto verzia bola potvrdená experimentom v roku 1976. Vedec B. Frost nútil zástupcov rodiny holubov chodiť na bežecký pás špeciálne skonštruovaný na tieto účely, ktorý bol umiestnený v priehľadnej kocke z plexiskla.

holubica

V momente, keď bola rýchlosť trate rovná rýchlosti vtáčej chôdze, prestala pohybovať hlavou. V tom čase bolo jej telo a hlava vo vzťahu k okolitým objektom stacionárne.

Štvrtá verzia

Ďalším dôvodom, prečo vtáky mávajú hlavou, príťažlivosť jednotlivcov opačného pohlavia v období párenia. Táto verzia je tiež vyjadrená ľuďmi a má právo na život a diskusiu.

Dôležité! Pri chove holubov doma je potrebné venovať veľkú pozornosť očkovaniu. To ich ochráni pred mnohými bežnými chorobami.

Viac zaujímavých informácií o Sizokryly a ich pohyboch nájdete na videu

Existuje teda niekoľko vysvetlení, ktoré sa týkajú preklopenia holubov hlavy pri chôdzi. Najspoľahlivejší z nich špeciálnu štruktúru orgánov videnia vtákov a fungovanie mozgu. Vďaka trhaniu a zadržiavaniu hlavy sa pernatej vtáctve podarilo zachovať vizuálne zameranie, rozlišovať objekty a pozorovať pohybujúce sa objekty.


Loading...