Pravidlá starostlivosti o Aglaonema doma

aglaonema
aglaonema sa považuje za najbližšieho príbuzného difenbahy a má s ním podobný opis. Je to vždyzelená bylinná rastlina s vzpriameným mäsovým kmeňom.
V niektorých druhoch Aglauny sa kmeňové pobočky takmer na základni.

Mladé exempláre nemajú zreteľnú stonku. V dospelých rastlinách sa vytvorí krátky kmeň, na ktorom sú zachované zvyšky základov padlých listov.

Rastlina má husté, kožovité veľké listy, ktoré sú pokryté vzorkou, dosahujú dĺžkou od 25 do 30 cm a umiestňujú sa na dlhé stopky. Rôzne odrody aglaónov majú inú farbu listov. Aglaonema je dosť pomalá, a preto nebude schopná uspokojiť majiteľa s intenzívnym vývojom.
aglaonema

Vytvárame optimálne podmienky pre úspešnú kultiváciu

Aglaonema je členom rodiny Aroids. V prírodnom prostredí si Bush vybral nižšie vrstvy tropických lesov ako jeho biotop a nachádza sa aj na brehoch riek, jazier a močiarov. V miera odtieni tolerantní Aglaonema pretože jeho neokázalosť nespôsobí problémy v starostlivosti doma, a to aj pre začínajúcich pestovateľov, ale jeho lesklé, s striebristým okrajom tmavo zelené listy ľahko stať ozdobou každého bytu.

Miesto a osvetlenie

Aglaonema uprednostňuje okenné parapety severných alebo východných okien. Tiež vzorky so zelenými listami sa budú cítiť skvele, keď sú inštalované mimo okien, na miestach s nedostatočným osvetlením.

Viete? Prípady so škvrnitými listami ako jasné rozptýlené svetlo, ale musia byť chránené pred priamym slnečným lúčom. Ak budú kríky pestrého Aglaonema chronicky trpieť nedostatkom svetla, môžu stratiť svoje dekoratívne vlastnosti.

Rastlina perfektne toleruje penumbru a príliš jasné slnečné lúče môžu spôsobiť objaví sa na jeho listoch popáleniny.

Fotonefrín Aglaunema je vysvetlený tým, že v prírodnom prostredí sa ukrýva pod pobočkami tropických stromov, kde slnečné svetlo prakticky nepreniká. To vám umožní inštalovať hrnce s Aglaonema v najtmavších rohoch domu, kde iné rastliny nemôžu prežiť.
Akvárium Aglaonema

Teplotné podmienky

Aglaonema je necitlivý na kolísanie teploty: v lete rastlina ľahko toleruje teploty až do +30 stupňov a v zime sa nebojí poklesu teploty na +15 stupňov. Napriek širokému teplotnému rozsahu sa zariadenie vyznačuje pohodlnosťou pri teplotách od +20 do +25 stupňov.

Starostlivosť o Aglaonema so znalosťou veci

Aglaonema výberu pre správne miesto v domácnosti a poskytnúť mu dostatočné osvetlenie, teplotu, vlhkosť, kŕmenie a napájanie, môžete si byť istí, že rastlina prijíma všetko, čo je potrebné pre pohodlný život.

Zalievanie a vlhkosť

Aglaonema docela voda-milujúci, a preto na jeho rastúcou potrebou zabezpečiť, aby nikdy schne v teplom období hlinenej izbu v hrnci, pretože to má negatívny dopad na jej rozvoj.

Ak chcete, aby sa rastlina cítila v lete príjemne, musíte každodenne postriekať kefu a pravidelne čistiť listy z nahromadeného prachu. Aglaonema Blooming

Dôležité! Aglaonema je majiteľom krásnych lesklých listov. Ale na zlepšenie ich dekoratívnych vlastností nestojí za to, že ich vyčistite roztokom, ktorý im poskytne lesk, pretože to negatívne ovplyvní vývoj kríkov a môže dokonca spôsobiť smrť celej rastliny.

Avšak pre normálny vývoj kríkov s nástupom chladného počasia je veľmi dôležité, aby pôda medzi zavlažovaním takmer úplne vyschla, čo pomôže zabrániť rozvoju plesňových fytoinfekcií.

V chladnej sezóne sa krmiva raz za dva týždne. V zime sa rastlina nemusí striekať: stačí, ak raz za mesiac usporiadate teplú sprchu alebo otrite listy vlhkou špongiou. Ak sa na listoch pitomitu objavia hnedé listy, potom je to jasné znamenie, že trpí nesprávnym zavlažovaním.

Najlepšie obliekanie rastlín

Aglaonema sa musí kŕmiť po celý rok. Počas aktívneho vegetatívneho rastu sa krmiva kŕmia aspoň dvakrát mesačne. V zime sa hnojivá aplikujú raz za mesiac. Na hnojenie použite hnojivá, ktoré zahŕňajú dusík, draslík, fosfor, ako aj zinok, horčík, mangán, vitamíny B a fytohormóny.
aglaonema

Kyslosť Aglaonema

Aglaonema je veľmi jedovatý, a preto starostlivosť o kríky vyskúšať všetky manipulácie boli vykonávané v gumových rukaviciach, pretože aj nepatrná hit šťavy na koži alebo pri kontakte s listami a plodmi rastlín, u citlivých osôb môže spôsobiť vážne podráždenie.

Zvlášť je potrebné prevziať zodpovednosť za výber miesta inštalácie domáceho zvieraťa, ak sú v dome malé deti.

Boj proti chorobám a škodcom

Aglaonema má vynikajúcu imunitu, no niekedy je potrebné zachrániť ju pred chorobami a škodcami, ktoré môžu spôsobiť značnú škodu rastline.

Najčastejšie trpia kury Aglaonema z výhonkov, vošiek a močiarov.

Ak si všimnete, že vaše Aglaonemy nejako začali krútiť listy, potom si prečítajte ich opačnú stranu: iste si všimnete červený pavúk roztoč. Na infikovaných kríkoch sa deformujú, žlté a spadajúce listy a pri masívnom osive môže rastlina začať zaostávať v raste a dokonca aj zomrieť.
Akvárium Aglaonema
Aby sa nestratili škodcovia, je potrebné systematicky kontrolovať kríky na infekciu hmyzím škodcom. Po detekcii mšice by mali umyť kríky pod prúdom tečúcej vody a ošetriť ich listy so silným mydlovým roztokom. Keď sú zvieratá nakažené škrabkou by mali otrieť listy špongiou nasiaknutou v roztoku alkoholu.

S masívnymi semennými puzdrami sa ošetrujú “Actellicom” alebo “Fufanon” v množstve 15 alebo 20 kvapiek liečiva na liter vody. Keď rastlina infikuje rastlinu roztočom, rozstrekuje sa “Pegasus” alebo “Decis”.

Aglaonema je odolný voči väčšine fytoinfekcií, ale je predtým absolútne bezbranný sivá hniloba a listová škvrna. Ak spozorujete stopu choroby na listoch, mali by ste ihneď ošetriť rastliny akýmkoľvek fungicídnym činidlom, akým je napríklad Acrobat alebo Euparen.

Mnohí pestovatelia rastlín sú trápi otázkou, prečo majú Aglaones žlté listy? Ide o to, že listy tejto rastliny sú ukazovateľom jej zdravia a pohodlných podmienok.
aglaonema
Ak sú listy žlté a letargické, potom to znamená, že Aglaonema trpí chladom. V prípade, že okraje získali hnedú farbu, a samotná rastlina začala zaostávať ďaleko za rastom, je to skutočný príznak, že sa zalieva studenou a tvrdou vodou.

Tiež niekedy, ak nie sú dodržané základné pravidlá pestovania, tipy na listy Aglaonema môže vrásky a získať hnedý odtieň.

To znamená, že kefa trpí príliš suchým vzduchom. Častejšie postrekovanie rastliny pomôže vyriešiť problém a obnoviť jeho zdravý vzhľad.

Vzhľad bielych škvŕn na listoch Bush – znamenie, že zariadenie bolo vystavené priamemu slnečnému žiareniu.

Všetko o transplantácii Aglaonema

Dôležitou súčasťou úspešnej kultivácie Aglaonema sa považuje jej transplantácia po nákupe. Celý problém spočíva v tom, že kefka nemôže rásť v pôde s nízkou kvalitou a nie je schopná uspokojiť všetky požiadavky na výživu.

Dôležité! Buďte opatrní pri odchode, presádzaní a šírení Aglauny, pretože šťava vyčnievajúca z rezov je veľmi toxická. Ak sa dostane na kožu, sliznicu úst alebo na rohovku oka, spôsobí bolesť, začervenanie a zápal. Z tohto hľadiska by mali byť všetky manipulácie s krúžkom vykonané v gumových rukaviciach.

Aglaonema nekaprizna, ale výber pôda pre transplantáciu treba brať veľmi vážne, pretože uprednostňuje rast v ľahkej a voľnej pôdy sa líšia dobré prevzdušnenie a priepustnosť pre vlhkosť.
transplantácia
Ak Aglaonema bežne rastie a rozvíja, je žiaduce použiť na jeho pestovanie pôdny substrát, pozostávajúce z rašeliny, piesku a listových pôd v pomere 1 x 1 x 2.

Aby sa predišlo poraneniu púhych plesňovou infekciou, odporúča sa k substrátu pridať trochu nasekané drevené uhlie.

Okrem správneho výberu substrátu je potrebné vybaviť do hrnca dobrú drenážnu vrstvu, ktorá zabráni stagnácii vody a acidifikácii pôdy. Rastlina sa cíti dobre, keď sa pestuje na hydropóniu alebo v akváriu.

Pre dobrý rast listov to potrebuje obmedzený priestor pre korene, a preto pri výbere nového hrnca, všimnite si, že by mal byť len pár centimetrov väčší ako predchádzajúci.

Aglaonema rastie veľmi pomaly a preto je potrebné každoročne transplantovať mladé kríky. Keď pet dosiahne vek troch, nie viac ako raz za dva alebo tri roky. Je lepšie transplantovať na jar na začiatku štádia aktívneho rastu, čo zvýši šance na prežitie Bush.

Metódy reprodukcie Aglaonema

Ak chcete pokračovať v kultivácii zámorskej krásy, mali by ste vedieť, ako sa Aglaonema reprodukuje. Reprodukcia Aglaonema v domácnosti sa môže uskutočniť tromi spôsobmi:

  • rezne;
  • semená;
  • rozdelenie kríkov.

graftage
Všetky metódy sú jednoduché a preto nová rastlina bude schopná skúsenej kvetinárke aj začiatočníka.

Ktorý zo spôsobov výberu závisí od preferencií pestovateľa rastlín a dostupnosti voľného času.

Pestovanie zo semien

Pestovanie Aglaonema zo semien je ideálne pre tých, ktorí plánujú na krátku dobu získať veľké množstvo sadivového materiálu.

Viete? Seaglings Aglaonema rastú oveľa pomalšie ako odrezky, a preto táto metóda nie je vhodná pre tých, ktorí chcú rýchlo získať niekoľko dospelých rastlín.

Semená aglaonema sa dajú jednoducho kúpiť a môžu sa zbierať samostatne, ak má dom dospelá kvitnúca rastlina. Pri zhromažďovaní semien sa uistite, že plody sú dobre oddelené od klasu a majú bohatú červenú farbu.

Po zbere plodov sa ihneď z nich odstráni semená, dôkladne sa vysušia a vysušia. Čerstvé semená majú vynikajúcu klíčivosť, ale v procese skladovania bude ich kvalita striktne znížená.

Semená sú zasiate v nádobách s pripraveným podkladom, pokrytými sklom alebo filmom a umiestnené na teplom tmavom mieste. Po vyschnutí substrátu sa odporúča zavlažovať zo striekacou pištoľou.

Jedenkrát denne sú nádoby vetrané, čo umožňuje zabrániť tomu, aby sa osivo zakrylo plesňou. Potom, čo semenáčiky získajú pár skutočných listov, môžu byť transplantované do samostatných kontajnerov.
ovocný

graftage

Aglaonema sa perfektne množí rezmi. Vďaka svojej jednoduchosti a vysokej účinnosti je táto metóda považovaná za najobľúbenejšiu pre mnohých pestovateľov. Ak chcete získať odrezky, použite bočné a apikálne výhonky, rovnako ako rezy kmeňov.

Na rýchle zakorenenie musia byť kúsky kmeňa aspoň pár listov. Miesto na kríkovi, kde bolo rezané rezané, by malo byť spracované s nasekaným dreveným uhlím, ktoré vysuší ranu a zabráni prenikaniu infekcie do neho.

Výsledné odrezky sa vysadia v pripravenom podklade a dobre sa zavlažujú. Ak chcete zvýšiť pravdepodobnosť zakorenenia, výhonky môžu byť pokryté plechovkami alebo kusmi plastových fliaš. Kontajnery s odrezkami sú umiestnené na teplom mieste, až kým sa úplne nezakrývajú.

Rezy vyžadujú systematické navlhčenie. Aby sa zabránilo napadnutiu rastlín plesňou, sú denne vetrané, čo im poskytuje aj čerstvý vzduch. stonka

Oddelenie odrezkov

Rozdelenie odrezkov je ďalším pohodlným a jednoduchým spôsobom šírenia aglaonému. Pri vykonávaní tejto operácie bude pestovateľ rastlín potrebovať maximálne starostlivosť s kríkmi, pretože táto rastlina je jedovatá.

V procese pestovania Aglauny môže pestovateľ rastlín všimnúť, že ako on vyrastie, jeho Bush sa veľmi rozmnožil a na ňom sa objavili mladé výhonky. Mladé výhonky sú v tomto prípade oddelené a používané ako sadivový materiál.

Vhodné na pestovanie sadeníc, ktoré majú zdravé listy a dobre vyvinutý koreňový systém. Sadenice sú pokryté plechovkami alebo plastovými vreckami až do úplného zakorenia, čo umožňuje vytvoriť najpohodlnejšiu mikroklímu na tvorbu koreňov. V budúcnosti je starostlivosť o výhonky včasné zavlažovanie a pravidelné postrekovanie.
delenie
Aglaonema je očarujúca a nenáročná rastlina, ktorá láka pestovateľov kvetov s lesklými veľkými listami, ktoré ľahko zaujmú hlavné miesto v každej zbierke a stanú sa hlavnou výzdobou domu. Ale buďte s ňou stále veľmi ostražitý, pretože krása je ďaleko od neškodného: jeho listy obsahujú silný jed!