Pôvodne z USA: zvláštnosti kultivácie odrody “Centennial”


Hrozno “Century” nie je tak dávno známe na území SNŠ, ale už sa mu podarilo získať lásku mnohých záhradníkov.

Zvážte opis odrody, zistite, akú starostlivosť potrebuje a pre ktorú získala svoju popularitu.

História chovu

Hrozno, známe pod názvom kishmish “Century”, je výsledkom komplexného prechodu dvoch odrôd hrozna – “Gold” a “Q25-6”. Prvé experimenty začali v roku 1966 v Kalifornii v USA.

Testy odrôd trvali štrnásť rokov a až v roku 1980 bola odroda zaradená do zoznamu odrôd Ameriky. Na území CIS sa odroda objavila po roku 2010 a bola široko používaná.

Viete? Názov odrody v origináli znie ako “Centennail Seedless”. V preklade to znie ako “storočie bez semien” a poukazuje na hlavnú črtu hrozna – úplne chýba kosti. Preto sa používa na výrobu vysoko kvalitných hrozienok.

S najväčšou pravdepodobnosťou bol patent na odrody hrozna po lehote, pretože sultana sa začala považovať za hrozno vhodné na pestovanie a doma. Tak nielen skúsení vinári, ale aj začínajúci záhradníci a majstri boli schopní zaznamenať výsledky dlhodobých prác na chove odrody.

Popis a charakteristické vlastnosti

Kishmish patrí k odrôd, ktoré dozrievajú dostatočne skoro. “Storočnica” prináša ovocie približne dva až tri roky po vylodení. V roku dozrievania možno zber dosiahnuť 140 dní po vegetačnom období. Hlavným znakom odrody je neprítomnosť jamiek v ovocí, toto hrozno je bez semien.

Zber bude prekvapiť každého záhradníka. Hmotnosť zväzky niekedy dosahuje 1,5-2 kg a najmenší banda bude vážiť asi 700 g hroznového Prezentácia zachováva dlhá a plody nepraskajú alebo rôt, ale napriek tomu odporúča, aby zber v čase, aby sa zabránilo štiepeniu.

Samotné bobule dosahujú hmotnosť až 10 g a priemerne 5-7 g, čo je pomerne vysoký index pre odrody bez semien. Ich tvar je podlhovastý, oválny. Keď zrelý, sultána zmení farbu zo zelenej na žltkasto-zlatú.

Viete? Skúsení vinári tvrdia, že okrem muškátového príchuť v odrode storočia tam je poznámka čajovej ruže. Existujú však aj iné odtiene chuti, ktoré závisia od pôdy, na ktorej rastú hrozno.

Môžete jesť bobule spolu s kožou – je tenká a nemá výraznú chuť a mäso má homogénnu, mierne hustú štruktúru. Môžete tiež mať pocit, že sultána má ľahkú muškátovú príchuť.

Odlišuje sa v sultánskych a chuťových vlastnostiach. To nie je sladký a mierne sladká, aj keď hladina obsahu cukru v ovocí nie je vyššia ako 15% (jednotlivé odrody pestované s obsahom cukru 20% alebo viac, ale oni sú menej dopytu a sú pestované špeciálne na objednávku).

Kyslosť odrody je iba asi 5%, preto chuťové pohľady vnímajú plody ako mierne sladké.

Objav týchto odrôd ako “Valiant”, “Krasnotop Zolotovskii”, “oblúk”, “Riesling”, “Na pamäť chirurg”, “Gourmet”, “elegantné”, “Tason”, “Memory Dombkovskoy”, “Julian” “Cabernet Sauvignon”, “Chardonnay”, “Premenenie”.

“Centennial” rastie rýchlo, takže ak nemáte príliš veľa miesta vyhradené pre hrozno, je lepšie sadiť rastliny – takže môžete ušetriť miesto.

Hrozno pestované z krátkych odrezkov rastie mnohokrát silnejšie. V prvom roku výsadby, výhonky hrozna môžu rásť až niekoľko metrov.

Predstavená odroda kishmish sa vyznačuje aj vysokou odolnosťou proti mrazu – až -20-25 ° С. Plodnosť “Centenary” od polovice septembra do najchladnejšieho, čo je tiež dôležité.

Pestovateľské podmienky

Napriek tomu, že odroda je mrazuvzdorná, odporúča sa pestovať hrozno na južných pozemkoch. “Centennial” sa najlepšie pestuje v krajinách s teplými zimami. Doma by mal vyčleniť pozemok čo najďalej na juh v dome alebo plotu.

Dôležité! V žiadnom prípade nemôže pestovať hrozno na východnej alebo severnej časti. V zime môže rastlina zmraziť. Najvhodnejším miestom je južný. Tam bude hrozno perfektne prežiť a bude menej vystavené riziku podchladenia.

Ak sa to nepodarí, potom sa dôrazne odporúča pestovať hrozno v hĺbke asi pol metra.

Je dôležité, aby rastlina mala dostatok priestoru, pretože táto odroda rýchlo rastie. Je tiež dôležité, aby hrozno nebolo tienené.

Pre vývoj si vyžaduje slnečné svetlo a počas dozrievania plodov je životne dôležité, aby ste si mohli plne vychutnať úrodu.

Ako pestovať hrozno

Samozrejme, jednou z najdôležitejších otázok je výsadba hrozna.

Záleží na tom, či sa bude vyvíjať normálne, ak tak zvyknutí na tejto fáze je potrebné venovať osobitnú pozornosť poskytovať tie najlepšie podmienky pre rast rastlín, a nechajte neskôr vychutnať jemné úrodu.

Výber sadeníc

Prvá vec, na ktorú sa venujeme, je samozrejme sadenice. Závisí to od toho, ako bude rast rastú – či bude dostatočne silný, či sa bude môcť aktívne rozvíjať. Vinohradníci zdieľajú sadenice v kvalite.

Existujú takzvané elity, prvej a druhej triedy, rovnako ako neštandardné.

Zvážte každý z týchto druhov, aby ste mohli určiť tie, ktoré vám vyhovujú podľa vlastností a ceny a nezostávajte bez hrozna.

Výrazné charakteristiky elitných druhov sadeníc – je prítomnosť štyroch alebo viacerých koreňov, pričom hrúbka každého z nich by nemala byť menšia ako 2 mm a usporiadanie by malo vyzerať jednotne. Zrelé rasty musia mať nutne dĺžku minimálne 25 cm a hrúbku ich základne asi 5 mm.

Prvá odroda sa vyznačuje prítomnosťou štyroch alebo viacerých koreňov, ako napríklad elitných druhov, ale sadenice prvej triedy majú rozdiel, že by mala byť prítomná aspoň 2 mm hrúbka pre dve z nich. Tŕne by mali byť tiež vzdialené od seba v približne rovnakých vzdialenostiach.

Výhonky tohto druhu by mali byť viac ako jeden a aspoň jeden by mal dosiahnuť dĺžku 20 cm.

Druhá trieda je oveľa menej charakteristická ako prvá. Požiadavky na to sú menšie: vyvinuté korene na báze najmenej dvoch a tri uzly zrelého rastu.

Neštandardné sadenice sú tie, ktorých rast je veľmi slabý alebo ešte nedospel. Takéto sadenice by sa nemali zakúpiť.

Lepšie je nechať ich dozrieť, alebo sa ich zbaviť, pretože sú chybné, tým viac dospelých z neštandardných sadeníc nemôžete robiť nič, len strácať čas a energiu.

Systém časovania a pristátia

Najpriaznivejšie obdobia pre pestovanie hrozna sú jeseň alebo jar.

Najdôležitejším bodom pri výsadbe rastliny je správna voľba vhodnej pôdy. Závisí to od toho, ako pevne sadenica zakorenie, aké živiny dostane, aby zabezpečil rast normálneho vývoja.

Pred vysádzaním hrozna “Centennial” je potrebné pôdu pripraviť. V nej musí byť dostatočné množstvo vlhkosti a pôda musí “sedieť”. To podporí dobré zakorenenie rastliny.

Dôležité! Ak máte v pláne pestovať hrozno na jar, potom jamy sú najlepšie pripravované na jeseň a naopak.

Rovnako dôležité je, aby pôda mala režim vody a vzduchu a tiež mala užitočné látky a mikroelementy vo svojom zložení, ktoré by mali pozitívny vplyv na rast a vývoj rastliny.

Hĺbka, ktorú sa majú sadenice umiestniť priamo, závisí od toho, akú pôdu je ľahká alebo ťažká. Fossa na slabom pozemku bude teda 40 metrov štvorcových. cm a jeho hĺbka nebude menšia ako 60 cm. Na ťažšej pôde sa jama vyťahuje s hĺbkou 70 cm a viac a jej plocha bude približne 60 × 80 cm.

Dostupnosť podzemných vôd v blízkosti závodu je žiaduca a je dôležité vybrať miesto, ktoré nebude na jar zaplavené roztopeným snehom. Hrozno, samozrejme, ako voda, ale nie v takých množstvách.

A pôda, v ktorej budete pestovať výhonky, by nemala byť suchá. Musí sa navlhčiť. Rovnako dôležité je vyčistiť územie burín a uvoľniť pôdu.

Pred spracovaním je potrebné spracovať aj korene hrozna.

Pre začiatok musí byť liečení liekmi, ktoré stimulujú rast (stopky a ak boli zakúpené, mali by byť ponechané v tomto roztoku po dobu 24 hodín), potom – aplikuje dezinfekčné prostriedky, a až potom vykonať sanitárne záhradnícke korene, ako konečný stupeň spracovania.

Musí byť tiež pripravené prehĺbenie, v ktorom máte v úmysle umiestniť sadenice. Toto sa deje nasledovne: v spodnej časti je potrebné mať drenážnu vrstvu, v ktorej sa pridáva komplexný vrchný obväz, potom sa tam umiestni sadenica.

Následne je doplnená pôdou vhodnou pre rast. Ak si nie ste istí, či je pôda vhodná alebo nie je k dispozícii, môžete použiť humus, dokonale sa vyrovná s jej úlohou.

Dôležité! Ak je hrozno vysadené v blízkosti domu, je potrebné udržiavať vzdialenosť: medzi základom a rastlinou by mala byť asi jeden a pol metra.

Mali by ste udržať vzdialenosť medzi semenári samotnými. Kishmish rastie dobre, takže je potrebné rastliny rezať tak, aby vzdialenosť medzi nimi bola aspoň 3 metre.

Starostlivosť o odrodu

Pre priaznivý vývoj “Centennial”, nielen starostlivo vykonaná výsadba postup, ale aj starostlivosť bude potrebné.

Ako každý iný závod, z nedostatku pozornosti zo strany hostiteľa alebo zlou starostlivosť môže dôjsť k strate alebo ker neprinesie výsledok, ktorý sa očakáva od neho, čím spochybňuje všetky jeho dobré vlastnosti a recenzie.

zalievanie

Hrozno je rastlina milujúca vodu a je dôležité dbať na to, aby pôda nevyschla. Kishmish potrebuje pravidelné zavlažovanie. Ak máte na území významné vinohradníctvo alebo nie je príliš veľa voľného času, potom môžete vybaviť drenážny systém.

Voda by mala byť dodávaná do koreňov puzdra. Je dôležité a nedovoliť nadmerné množstvo vody v zemi, hrozno nemá rád príliš mokré pôdy.

Spôsob zavlažovania – nadzemné, podzemné, kvapkanie – si môžete vybrať sami. Často to závisí aj od klimatických podmienok. Na jeseň a na jar by hrozno malo byť hojne napojené, rovnako ako v období, kedy bude kvet rozkvitnúť.

umelé hnojivo

Bez ohľadu na to, ako je plodná pôda, hnojenie hrozna to nebráni. Je dobré pridať do pôdnych zmesí obsah dusika, draslíka a fosforu, ako aj bohaté na mikroelementy.

Pridávanie trusov vtákov bude mať tiež pozitívny vplyv na živobytie kishmishu – toto hnojivo má všetky zložky potrebné pre hrozno a je považované za jedno z najlepších pre túto rastlinu. Pridávanie hnoja bude vhodné, ak je pôda väčšinou hliny.

Hnojivá sú dôležité robiť ročne, pretože, vzhľadom k obsahu dôležitých prvkov pre rastlinu, majú pozitívny vplyv na rast a stav hrozna.

prerezávanie

Tento postup zvyšuje výťažok, takže nemôžeme ignorovať takú fázu starostlivosti o rastliny.

Keďže oči na záhrade nemajú vysokú plodnosť, skúsení vinári to jednoznačne odporúčajú.

Tiež vás bude zaujímať orezávanie hrušiek, jabĺk, ríbezlí, broskýň, sliviek, čerešní, marhúľ, hrubých jabĺk.

K tomu potrebujete záhradník a trochu času (samozrejme v závislosti od veľkosti vinohradov). Podstatou liečby je odstránenie mladých výhonkov a prerezávanie tých, ktorí už dokázali vyrastať vrh – z nich je len 1/3.

Pri manipulácii s rastlinou je dôležité, aby sa nedotkli hlavného ovocného výhonku, preto sa odporúča čo najviac odpojiť od nej.

Choroby a škodcovia

Hrozno Kishmish “Century” má vysokú odolnosť proti chorobám, ako je plesne a oidium, a nie je náchylný k ochoreniam v princípe. Z tohto dôvodu hrozno zvyčajne nepotrebuje liečbu takýchto chorôb.

Rovnako sa nepozorovalo rotovanie rastliny.

Liečba škodcov “Centennial” bude potrebná. Hlavnými nepriateľmi odrody sú dvojročná listová červ, ktorá má zvyk na lezenie pod kôrou a útočia na rastlinu zvnútra a na phylloxeru, ktorej nebezpečenstvo je veľmi rýchla reprodukcia.

Prečítajte si viac o nebezpečných chorobách hrozna, najmä o alternariach.

Proti tomuto dvojročnému listovému červu sa na tento prípravok používa postrek hrozna a proti plantáži sa vyskytujú podpníky odolné proti škodcom, ale nemali by sme zabudnúť na chemickú úpravu alebo špeciálne pasce.

Pre vosy nie je “Centennial” spravidla žiadnym záujmom.

prezimovanie

Odrodová odroda “Centennial” je odolná voči prechladnutiu. Odoláva teplotám -25 ° C. Na mrazy, chumáčiky a bobule môžu tiež visieť. Môžete sa sústrediť na ich schopnosti a vek rastlín.

Napríklad, ak ste zasadili sultanu až na jeseň, potom je samozrejme potrebné ju pokryť aj na zimu. Optimálna možnosť je skryť rastlinu pred mrazom v prvých 3-4 rokoch života. Tu bude hrať dôležitú úlohu a klima v tejto oblasti.

Preto, ak je zima vo vašej oblasti sú teplé a žiadne silnými mrazmi – Nebojte sa o strapcoch, bude vyrovnať sa s chladné počasie, za predpokladu, že rastie v južnom sektore, pretože na sever a na východ, môže dôjsť k poškodeniu kríkov.

Na zahriatie sultánov sa môže použiť zem (kríky sú pokryté vrstvou asi 20 cm), a tiež použitie machu, listov a pilín.

Výhody a nevýhody

Pred nakladaním hrozna na vašom webe odporúčame, aby ste sa oboznámili nielen s funkciami starostlivosti o ne, ale aj s jeho výhodami a nevýhodami, ktoré budeme analyzovať oddelene.

Takže k zásluhám kishmish “Centennial” možno pripísať:

  • hrozno pravidelne prináša vysoký výnos;
  • je odolný voči chorobám, najmä plesniam a oidiu, ktoré si proti nim nevyžadujú ošetrenie;
  • Táto odroda môže byť pestovaná na akejkoľvek pôde, ak sa venuje dostatočná pozornosť hnojeniu pôdy;
  • nevyskytli sa žiadne prípady rozpadu a výsadby rastliny;
  • odroda je odolná voči prechladnutiu;
  • Toto hrozno – jeden z najviac prenosných, teda pri preprave bobúľ, sa nezhorší a nezabezpečí krásnu prezentáciu;
  • Prítomnosť zrážok a priameho slnečného žiarenia sa na plodoch nezobrazuje – nevytvárajú;
  • kishmish je ideálny pre výrobu vysoko kvalitných hrozien;
  • bobule sú často používané na výrobu ovocných šalátov, rovnako ako v müsli.


Nevýhody hrozna nie sú toľko. Presnejšie, on je len jeden a dotýka sa priamo vzhľadu.

A celá otázka je, že priame slnečné svetlo zasahuje zväzky sa neskôr mení na rozptyl malých hnedých škvŕn na bobule.

Z takýchto bobúľ je lepšie sa zbaviť, preto je potrebné odstrániť plodinu.

Kishmish “Storočie” nie je tak dávno sa objavil na území SNŠ, ale opis tejto odrody a všetky jej vlastnosti nám dávajú pochopiť, že to nie je za nič, že sa zamiloval do pestovateľov vín.

Odroda si nevyžaduje zvláštnu pozornosť sama o sebe, zároveň má výborné chuťové vlastnosti a s náležitou starostlivosťou určite poteší majiteľov s ťažkými klastrami.