Populárne odrody cukety na výsadbu v otvorenom teréne (s fotografiou)

cuketa
Zucchini je druh cuketa, ktorý sa k nám dostal z Ameriky. Zo svojich najbližších príbuzných sa zahraničný hosť vyznačuje valcovitým tvarom a nasýtenou zelenou farbou. Zukini obsahuje rekordné množstvo živín. Obsahuje draslík, fosfor, vlákninu a vápnik, ako aj vitamíny B a C.

Viete? Oficiálne je cuketou považovaná za zeleninu, ale môžete tiež jesť jej kvety, predtým, než je treba ľahko vyprážať v rastlinnom oleji.

V rodine zeleniny sa na výživu používali iba semená cuketu. V 16. storočí to bolo prinesené do Európy spolu s ďalšími exotickými ovocím a zeleninou z Nového sveta. V priebehu času, cuketa zaujala čestné miesto v stredomorskej kuchyni, kde je hlavnou zložkou vo väčšine jedál. Prinášame do pozornosti najobľúbenejšie a najchutnejšie odrody cukety s fotografiou a popisom.

Tsukini “Tsukesh”

Tsukini “Tsukesh” – najkvalitnejšia odroda na otvorenie pôdy. Výsev semien v pôde sa vykonáva na konci mája alebo začiatkom júna. Rastlina vstúpi do plodovej fázy 40 až 50 dní po výsadbe. Plody cukety tejto odrody majú rovnomerne valcovitý tvar a svetlozelenú farbu, biele mäkké mäso a vysoké chuťové vlastnosti. Sú vhodné na konzervovanie, nakladanie a konzumáciu v surovej forme; nestrácajte chuť ani pri dlhšom skladovaní. Odroda je charakterizovaná zvýšeným výnosom a podľa všetkých agrotechnických požiadaviek môže produkovať 11 až 12 kg zberu na meter štvorcový.
Tsukini Tsukesh

Tsukini “Diamond”

Tsukini “Diamant” je nádherná vysokokvalitná hybridná odroda, ktorá sa objavila vďaka úsiliu nemeckých chovateľov. Zucchini “Diamant” sa oprávnene považuje za najskorší, pretože rastlina začne prinášať ovocie 40 až 47 dní po zasadnutí semien do pôdy. Zastrešenie sa nerozlišuje zvýšenou hrdosťou, čo značne zjednodušuje vykonávanie všetkých potrebných agrotechnických opatrení. Rastlina produkuje hladké hladké plody valcovitého tvaru, dlhé 18 až 20 cm, s neuveriteľne jemnou pokožkou. Zelenina má biela hustá šťavnatá buničina, ktorá nemení chuťové vlastnosti ani počas dlhodobého skladovania.
Tsukini Diamant

Dôležité! Cuketa – diétny prípravok, ale odporúča vylúčiť zo stravy tých, ktorí trpia, ako je zelenina v mnohých narušenia žlčníka a obličky obsahujú oxaláty, ktoré môžu spôsobiť vznik kameňov v žlčníku a obličiek.

Odroda sa vyznačuje dlhým ovocným ložiskom a dosahuje 60 dní. V komfortnom prostredí môže jeden ker získať až 20 ovocia. Hybrida zvýšila odolnosť voči väčšine fytoinfekcií. Cuketa tejto odrody je vhodná na dlhodobé skladovanie, konzervovanie a spotrebu v surovej forme.

Zucchini “Zebra”

Zucchini “Zebra” – vysoko výnosná ranná zrelosť odrody, charakterizovaná rekordným výkonom. Kruhy vstupujú do plodovej fázy približne 40 dní po vzniku. V priebehu zrenia na formy rastlín sú hladké, mierne pretiahnuté ovocia s valcovým tvarom a jemnou belavý-žltý buničiny, šťavnaté a sladkastá. Ale cukety cukety odrody “Zebra” dobyli pestovateľov rastlín nielen s vynikajúcim výkonom a vysokými chuťovými vlastnosťami. Ich hlavným rysom je pôvodná farba ovocia. Svetlo zelený povrch zeleniny je zdobený tmavo zelenými pruhmi. Kruhy majú krátky hlavný záber a tvoria zanedbateľné množstvo väzieb, takže rastliny vyzerajú pomerne kompaktne a nezabezpečujú veľa priestoru.
Zucchini Zebra

Viete? Zucchini obsahuje pôsobivé množstvo draslíka, 100 g výrobku obsahuje približne 295 mg tohto stopového prvku, čo je 8% dennej hodnoty pre ľudí.

Zvýšený obsah živín a absolútna hypoalergénnosť ovocia umožňujú ich používanie ako základ stravovania. Zber sa vykonáva aspoň raz týždenne.

Cuketa “žltý”

Zucchini “Yellowfruit” je jemná vysoko výnosná odroda, nie náročná počas kultivácie. Pri vytváraní komfortných podmienok pre rastliny začnú prinášať ovocie 40 dní po naočkovaní semien v pôde. Zucchini cuketa “Yellowfruit” má pôvodnú tmavožltú farbu na koži a krém alebo svetlo žltú šťavnatú hustú dužinu. Plody majú valcový tvar a mierne kuželovité. Zelenina ľahko toleruje prepravu a dlhodobé skladovanie. Výsev semien na otvorenom teréne sa vykonáva na konci mája alebo začiatkom júna.
Žuťčí žltozelený

Dôležité! Cez všetky blahodarné vlastnosti, použite s opatrnosťou u písania cukety by mali byť ľudia s ochorením obličiek majú zhoršenú vylučovanie draslíka, pretože nekontrolované používanie tejto zeleniny môže spôsobiť hyperkaliémiu.

Plody tejto odrody sú cenným jedlom, pretože pri nízkom kalorickom obsahu obsahujú bohatý komplex vitamínov a minerálov, čo im umožňuje používať ako základ pre výživovú výživu pri liečbe nadmernej hmotnosti.

Tsukini “Nephrite”

“Nefrit” je najvýnosnejšia odroda cukety, ktorá pri pestovaní za priaznivých podmienok vám dá z jedného keša viac ako 20 druhov ovocia. Jeho názov pochádza z hladkej tmavozelenej farby s ľahkou škvrnou na farbe ovocia s buničinou svetlej krémovej farby a vysokej chuti. Rastlinné odrody majú vysoké adaptačné vlastnosti, ktoré im umožňujú priniesť ovocie v oblastiach, ktoré sú charakteristické krátkym chladným letom a množstvom dažďov. Odroda má vynikajúcu imunitu a je imúnna voči múčnatke.
Zucchini Jade

Zuckini “Skvorushka”

Rozmanitosť cukety “Squall” medzi rastlinnými chovateľmi sa teší dobre zaslúženej reputácii tých najprestížnejších a vysoko výnosných. Rastliny odrôd v komfortných podmienkach budú spokojní s intenzívnou mierou rozvoja a veľkorysým plodom. V priebehu zrenia na kríku sú tvorené hladkou valcovou ovocie, zalejeme pekné šedo-modrej farby, s šťavnaté súťažných mäsa, príjemnej chuti, čo umožňuje nielen ich použitie na konzervovanie a morenia, ale tiež jesť mladé exempláre surové. Plody odrody sú vhodné na dlhodobé skladovanie a zachovávajú si chuť v procese zmrazovania.
Tsukini veverička

Tsukini “Pharaoh”

Tsukini “Pharaoh” je nádherná vysoko výnosná ranná zrelosť odrody. Kruhy sú pripravené na ovocie 45 dní po vzniku. Počas vegetatívnej fázy sa na nich vytvorí jedna alebo dve riasy prvej formy.
Tsukini Pharaoh

Viete? Do misiek na cestoviny môžete pridať cukety a môžete dokonca úplne nahradiť oni cestoviny. Na prípravu cestovín z cukety sa vytvorilo špeciálne zariadenie, ktoré rozoberie ovocie na tenké prúžky nazývané tsukeróny.

Hladké, hladké, mierne lesklé ovocie má valcovitý tvar a môže dosiahnuť 0,8 až 1 kg. Plody majú mäkké tmavo zelené kôra so svetlo špinenie a žltej-krémová, mierne sladké, šťavnaté a husté myakot.Oni vhodné na výrobu konzerv a môžu byť uložené v čerstvé alebo mrazené forme. Počas skladovania ovocie nekrúti.

Zucchini “Banana”

Zucchini “Banana” je skoré zrejúce hybridné odrody. Rastliny sú silné, husté, mierne rozvetvené, husto listnaté, produkujú od 20 do 30 plodov za sezónu. Počas zrenia tvorili početné zlatisto oranžové plody, dosiahol dospelosti až 25 cm. Majú husté, ľahko žltkastú šťavnatú dužinu, príjemnú chuť. Cukety tejto odrody sú dokonale prepravované a dokonca aj pri dlhšom skladovaní nestratia svoje chuťové vlastnosti.
Zukini Banana

Tsukini “Ronde”

Tsukini “Ronde” je vysoko výnosná stredne zrelá odroda, vyznačujúca sa neuveriteľne dlhou dobou plodnosti. Hlavným rozdielom odrody je okrúhly tvar ovocia, čo z nich vyzerá ako tekvica. Farba ovocia je nerovnomerná, základná farba kôrky je šedozelená, s tmavšími oblasťami a pruhmi. Plody pripravené na zber “Ronda” majú priemer 8-10 cm. Odroda je nenáročná, charakterizovaná intenzívnou rýchlosťou vývinu a rýchlym dozrievaním.

Tsukini Ronde

Tsukini “Zolotinka”

Tsukini “Zolotinka” je plodná odroda, ktorá sa uskutočňuje 40 dní po výskyte prvých výhonkov. Rastliny odrody sa vyznačujú vysokou húževnatosťou a preto pre normálny rast vyžadujú dostatočný priestor. Z jedného krbu dostanete až 15 jasne oranžových plodov o hmotnosti približne 0,5 kg a dĺžke až 10 cm. Plody sú vhodné na konzervovanie, morenie a mrazenie. Ich buničina má príjemnú tmavo oranžovú alebo oranžovú farbu a je hustá a mierne sladká.
Tsukini Zolotinka

Tsukini “Čierna krása”

Tsukini “čierna pekná” – ranná dozrievajúca odroda s vegetačným časom 50 až 55 dní. Zo semien rastú kompaktné kríky, ktoré na lokalite nevyužívajú veľa miesta. Plody majú valcovitý tvar a na základni sú mierne rebrované. V priemere môže hmotnosť jedného ovocia dosahovať od 0,8 do 1 kg. Mäso ovocia je svetlé, šťavnaté, husté a veľmi jemné. Odroda je odolná voči infekcii múčnatkou a inými fytoinfekciami. V priebehu sezóny z jedného krbu môžete zhromaždiť viac ako 10 kg zberu.
Tsukini Black pekný

Tsukini “Černoch”

Tsukini “Negrotenok” je skorý zrelý druh bush, ktorý sa vyznačuje krátkym vegetačným obdobím nepresahujúcim 43 dní. Kroviny kompaktné, zle obohatené. Plody sú predĺžené – valcovité. Zucchini cuketa “Negrotenok” má tmavozelenú farbu kôry a šťavnatú, jemnú chuť, hustú dužinu. Plody sú vhodné na dlhodobé skladovanie, konzervovanie a mrazenie a napriek mäkkej kôre sú vhodné na prepravu. Rastlinné odrody majú vynikajúce adaptačné schopnosti, ľahko tolerujú krátkodobý pokles teploty a sú odolné proti hnilobe koreňov a múčnatkam.
Tsukini Černoch

Tsukini “Tiger”

Tsukini “Tiger” je ranná zrelá odroda, charakterizovaná intenzívnym vývojom, veľkorysým ovocným ložiskom a trochu predĺženou vegetačnou sezónou, dosahujúcou 65 dní. Zo všetkých ostatných odrôd cukety sa značka “Tiger” vyznačuje pôvodnou farbou ovocia: striedajú sa medzi tmavými a ľahkými pásmi. Mäso ovocia je veľmi husté, šťavnaté a chutné. Aj pri dlhšom skladovaní nestráca svoje vysoké chuťové vlastnosti. Plody sú vhodné na konzervovanie, zmrazovanie a prípravu rôznych jedál a môžu byť použité ako základ výživovej stravy, pretože majú zvýšený obsah živín a vitamínov.
Tsukini Tiger
Z cukety môžete variť obrovské množstvo chutných jedál: sú dusené, vyprážané v cestíčku, solené, marinované, plnené a používané na varenie kaviáru, obilnín, kompótov a dokonca aj cukorónov. Ale aby ste si mohli vychutnať ekologicky čistú a chutnú zeleninu, musíte najprv vybrať vhodnú odrodu a potom ju pestovať na vlastnom posteli.


Loading...