Populárne druhy a odrody rannej slávy

rana sláva
V záhradách, parkoch a záhradkári je často možné vidieť ploty, altány a steny domov obklopené zelenými viničmi so svetlými, veľkými kvetmi šťavnatých odtieňov podobných malým gramofónom. To je ranná sláva, inak je továreň pravdepodobne jednou z najbežnejších záhradných lán. Teraz existuje asi pol tisíc druhov tejto rastliny, z ktorých záhradníci používajú okolo 25.

Napriek tomu, že ranná sláva pochádza z tropických a subtropických regiónov sveta, je nenáročná a môže rásť za všetkých poveternostných podmienok. Ipomoea kvitne od júla do októbra. Kvety sa otvárajú ráno, často jedným z prvých, takže niektoré druhy sa nazývajú ranná sláva – ranná žiara. Kvety sú otvorené až do druhej polovice dňa, ich farba je modrá, biela, fialová, ružová, tmavá ílová, fialová, niekedy dvojfarebná, niekedy sa mení počas dňa. Záhradníci neustále dostávajú nové odtiene a farby slávy a prinášajú nové odrody.

Kvamoklit

Ipomea kvamoklit (Quamoclit) je teraz rozdelený na samostatný podrod. Jedná sa o každoročnú lianu, domorodú pre trópy v Amerike. Názov kvakomlit dlho bol synonymom rannej slávy a bol použitý na klasifikáciu tohto typu vyunkov mnohými vedcami.
Kvamoklit
Kvamoklit – jedna z najkrajších tkáčskych lán, rastie na dĺžku 5 m. Má vyrezávané bujné listy a malé svetlé kvety rôznych odtieňov.

Zdobia nielen postele, ale aj altánok vedľa domu na pomoc kučeravé trvalky: Actinidia, Amur hrozna, Wisteria, hortenzie stopkaté, dievčenské hrozno, zimolez, plamienok, horolezectvo ruže.

Do tohto podrodu patria tieto typy tohto podrodu:

 • Slaughterov kvartér (Kardinál Morning Glory) je jednoročná liana zo strednej a južnej Ameriky. Rastú v priemere až jeden a pol metra. Má svetlozelené listy dlhé až 7 cm, kvitne od polovice júla do polovice jesene, kvety sú bohato červené (podobne ako farba kardinálneho plášťa).
 • Slaughterov kvartér

  Dôležité! Pri kultivácii štyridsaťročného klusu je potrebné vziať do úvahy, že tento druh sa množí iba semenami.
 • Vápnik plumper (cyprus liana). Druhé meno pochádza z vonkajšej podobnosti listov s cyprilovými ihličkami. Dnes ráno pochádza aj slávnosť Južnej a Strednej Ameriky v roku 1629. Je to vietor, rýchlo rastie, dosahuje dĺžku 5 m. Listy sú jemné, svetlo zelené, kvetiny sú malé, nie viac ako 3 cm v priemere, majú výrazný hviezdny tvar v otvorenej podobe. Kvet od konca júla do septembra. Hlavná farba kvetu je karmínovo-červená, ale nachádza sa v bielom alebo ružovom. Pod názvom “Shimmering Stars” v predaji nájdete zmes rastlinných semien týchto troch odtieňov.
 • Kvokoklit Puffy

 • Kvamoklit oheň-červená (star-krása) pochádza z tých istých okrajov ako predchádzajúce. Líši sa od svojich predchodcov v celom srdcovom tvare listov. Stonka je tenká, roztiahnutá na 3 m. Kvitnúca doba je krátka, iba jeden mesiac v júni až júli. Kvety sú jasné šarlátové so žltým asteroidom s priemerom do 1 cm. Bohužiaľ, koncom augusta, keď sa semená dozrievajú, stonky kamoklitu vysušia, liana stráca všetku svoju príťažlivosť. V tomto ohľade kvoklolite ohnivá červená brečtanovitá je vhodná viac. Má pekné listy, kvety sú väčšie a obdobie dekoračného uchovania je dlhšie.
 • Kvamoklit oheň-červená

 • Flokulentný kalcit (španielska vlajka alebo vestigial convolvulus) sa pestuje od roku 1841 a pochádza z južného Mexika. Stonky tohto plievka sú načervenalé, skrútené, zväčšujúce sa na 3 m. Listy vo forme srdca, trilobaté. Kvety sú tvaru slzy dĺžka 3 cm, sa zhromažďujú vo vertikálnych kvetenstvo, ktorých dĺžka je 40 cm rozpúšťanie, farbu meniace sfarbenie:. Od červenej cez oranžovú a úplne odhalené až svetlo žlté alebo krémovo biela. Kvete od augusta a často až do prvého mrazu.
 • Flokulentný kalcit

Káhira

Ipomea Káhira (Ipomoea cairica) pôvodne rástla v subtropických oblastiach Ázie, Afriky a Austrálie. Výhonky tohto druhu slávy sa často kývajú až do výšky 5 m. Stopky sú hladké, zaoblené, zelené a korene sú hľuzovité. Listy sú zaoblené, hlboko rozrezané. Svetlé, červené, biele, fialové alebo fialové kvety, s priemerom do 6 cm, sa zhromažďujú na niekoľkých kusoch na krátkych bežných stonkách.
Ipomoe Káhira
Liana rastie husto a na výhonky je len veľké množstvo rozptýlených kvetov, čím sa rastlina zmení na kvitnúci koberec. Kvety tri mesiace – od júla do septembra. Na jeseň môžu byť hľuzy vyťažené a skladované až do budúcej sezóny na regáloch alebo v kontajneroch s voľnými substrátmi.

Prečítajte si pravidlá pestovania ďalších liany pre vaše stránky: tunberga, kampsisa, kobei, sladký hrášok, zimolez zimolez, kalich froté.

nachový

Ipomea purpurea (Ipomoea purpurea) pochádza z trópov Južnej Ameriky. To je aj viacročná rastlina. Fialová ranná sláva môže rásť až na dĺžku 8 m, jej listy a stonky sú krátko puberťované. Listy sú okrúhle, srdečné, na dlhej stopke. Stonka a listy sú krátke pubescenty.
Ipomoea fialová
Kvety Ipomoea fialové s veľkosťou približne 7 cm, zhromaždené v klastroch. Spočiatku boli fialové, ale teraz môžu byť snahy chovateľov aj červené, ružové a dokonca aj tmavo fialové, ale vždy s bielou aureolou. Kvitnutie začína v júli a pokračuje až do prvých jesenných mrazov. Pri jasných poveternostných podmienkach otvorené skoro ráno, ale pred poludním sa zatvárajú, za oblačných dní púčiky zostávajú otvorené dlhšie.
Ipomoea fialová
Od dnešného rána sa kultivovala slávnosť na začiatku XVII. Storočia a po celý čas zostala atraktívna pre záhradníkov, chovatelia to dobre pracovali: rozmanitosť odrôd je dostatočne veľká a každý rok sa objavujú nové predmety. Veľmi známe sú jeho odrody:

 • Star Scarlet – čerešňové kvety s bielymi okrajmi, veľmi rozkvitnuté;
 • Scarlett O’Hara – kvety sú červené;
 • Děda Otts – kvety sú bohaté na fialové;
 • Sunrise Serenade – kvety sú ružové;
 • Mliečna dráha – biele kvety s ružovými pruhmi;
 • Rozdelenie osobnosti – kvety sú ružové;
 • rozmar – kvety sú bohaté na maliny;
 • Kniola Black Knight – Tmavošedé kvety s ružovou základňou.

trikolóra

Ipomeo tricolor (Ipomoea tricolor) pochádza z džungle Ameriky. Jedná sa o liana s rozvetvenými stonkami, ktoré sa rozprestierajú do výšky 4,5-5 m. Listy vrásčité, veľké, okrúhle, predĺžené, dlhé. Ipomea trikolóra
Kvety s priemerom do 10 cm sa do niekoľkých kusov namontujú do zásuviek. Oni sú nebesky modrej s bielymi ústami na začiatku kvitnutia, ktorý trvá jeden deň pre každú kvetinu, zase fialovo-ružová smerom ku koncu. Kvety sa otvárajú ráno a sú otvorené do poludnia (v niektorých odrodách až do večera), v deň zakalenia je možné otvoriť celý deň.
Ipomea trikolóra
Vzhľadom na to, že tmavozelená rastlina ipomeya sa od roku 1830 pestovala, chovateľovi sa podarilo vyzdvihnúť veľa zaujímavých poddruhov a odrôd. Teraz sú široko používané nasledujúce:

 • Modrá hviezda – kvety sú tmavo modré s bielym stredom;
 • Letná obloha;
 • Lietadlové taniere – kvety sú jasne modré s bielymi ťahmi od okraja do stredu;
 • Svadobné zvončeky;
 • Pearl Gates – Mliečne biele kvety so žltým stredom;
 • nebeská modrá – kvety sú obloha modré alebo fialové, stred je biely so žltou farbou;
 • Modrá obloha zlepšená – má viac kvetín a farby sú nasýtenejšie;
 • Javy;
 • Skylark.
Viete? Existuje niekoľko typov rannej slávy, v ktorých sa nachádzajú psychoaktívne látky, najmä ergíny. V 100 mg semien až do 35 μg ergínu a 15 mg jeho derivátov sú to všetky alkaloidy LSD a majú svoj účinok podobný, hoci slabšie. Indickí šamani používali v praxi semená rannej slávy.

nil

Ipomeo Nil (Ipomoea nil) pochádza z trópov Ázie. Trvalá rastlina sa tu pestuje ako ročná rastlina. Stonky tejto bradweed rýchlo rastú, rastú na 3 m, silne vetvi. Listy sú oválne alebo srdcové, na dlhých stopkách. Kvety až do 10 cm naprieč, červená, fialová, modrá, jemná modrá, ružová s bielym stredom. Púpa kvitne jeden deň, otvára sa skoro ráno a je otvorená do poludnia. Kvitne od júla do polovice jesene.
Ipomoe Nile
Táto liana bola pestovaná už veľmi dlho. Nie je známe, kde a kedy začalo, ale v VIII. Storočí, v rannej sláve, Níl prišiel do Japonska, pôvodne ako liečivá rastlina. A od začiatku XVII storočia sa tento konvolvulus stal veľmi populárnym. Japonci to urobili obrovský prínos k rozvoju odrôd tohto pliev. Každá z nich sa líši vo veľkosti, kyvadlovej a farebné púčiky, načasovanie kvitnutia a starostlivosti.
Ipomoe Nile
Odrody vhodné pre naše podnebie si zaslúžia osobitnú pozornosť:

 • Séria odrôd Early Call Mixed;
 • Serenade;
 • čokoláda;
 • Ráno hovor.

hederacea

Rodina Ipomea brečtana (Ipomea hederacea) je tropická Amerika. Jeho meno je spôsobené podobnosťou s brečtanom. Jedná sa o ročnú lánu s vetvenou stopkou, ktorá sa zvlhne a rastie na 3 m. Listy sú trojité, predĺžené špicaté. Kvety dosahujú priemer 5 cm, najčastejšie modré s bielymi okrajmi, ale sú tiež červené, ružové alebo burgundské.
Ipomoea brečtanu
Kvitne od polovice leta až do neskorej jesene. Púčiky sa otvárajú skoro ráno, zomierajú do poludnia a ďalšie ráno budú kvitnúť s novými kvetmi.

Ivy-ako Ipomoea kultúrne rozvedený od začiatku XVII storočia, nie je silne rozdelené. Odobrali sa záhradné odrody, v ktorých sú kvety veľké, modré alebo tmavo fialové s bielym okrajom alebo biele. Rôzne druhy rímskych cukríkov dostali strakaté, zelené-biele listy, čerešňové kvety s bielym stredom.
Ipomoea brečtanu

nebeská modrá

Ipomoea Heavenly Blue (Ipomoea Heavenly Blue), označuje formu trojfarebnej, pochádza z južného Mexika. Rastú ako ročný vinič, za jeden rok stúpa až na 3 m.

Dôležité! Ranná sláva nebeskej modrej, najmä jej stoniek a semien, je jedovatá.

Stonky sú hladké, listy sú dostatočne široké, v tvare srdca. Púčiky sú veľmi krásne: obloha-modrá s bielym zívnutím, veľká – až 10 cm cez. Kvet začína v júli a kvitne až do prvého mrazu. V Británii, kde je táto odroda veľmi populárna, sa nazýva ranná sláva (ranná sláva), pretože otvára svoje púšte pred inými kvetmi a počas dňa ich niekoľkokrát prechádza cez slnko. Liana patrí k teplo-milujúci a svetlo milujúci, netoleruje stagnáciu vody, šíri sa semien, pristátie je lepšie vykonané začiatkom mája.

sladký zemiak

Dnes ráno sa sláva pestuje po celom svete: v Južnej Amerike, v Číne, na Novom Zélande, v Polynézii, v Stredomorí av mnohých krajinách Afriky. Ale nie na dekoratívne účely. Ranná sláva sladkého zemiaka (Ipomoea batatas) je cenná potravinárska rastlina s veľkými sladkými hľuzami, nazývaná aj sladké zemiaky.
sladké zemiaky
Sladký zemiakov – trváca popínavá rastlina sa stonky sú predĺžené až do 30 m, takže potravinársky stonky musia byť pravidelne rezať, hlboko vyrezávaných listy veľké, trojpočetné alebo piatich laloky s ostrými hrotmi, veľmi krásne tvaru. Po dlhú dobu sladký zemiak vegetatívne množia, pretože mnoho odrôd stratili príležitosť vykvitnúť a zostávajúce kvety malé, nálevkovité, bielo-ružovo-fialová farba, krásny ako väčšina Ipomoea.

Viete? Názov “sladké zemiaky” je prevzatý z jazyka Arawak – Indiáni Južnej Ameriky, odkiaľ pochádza samotná rastlina.

Spočiatku sa sladké zemiaky pestovali ako potravinárske plodiny, ale časom ju upútali záhradní dekoranti. Táto liana oceľ kultivované pre široké a 150 mm veľkolepé lístie, kývne na dlhé rezne, ktorý má hmotnosť od odtieňov žltej a svetlo zelenej až červenkasté a tmavo purpurová. Existujú odrody s pestrými listami a ružové alebo biele škvrny na zelenom liste. Najčastejšie sa tieto odrody spájajú navzájom as inými typmi rannej slávy, ako vidíte na fotografii, získať nádherné, farebné zloženie kvetov a listov rôznych farieb.
sladký zemiak

Dekoratívne sladké zemiaky v našich zemepisných šírkach sa pestujú ako jednoročné rastliny, množené hľuzami alebo odrezkami.
Táto tepelne milujúca rastlina, tak často mladé sadenice rastú v dome, a potom transplantované do otvoreného terénu.

Mnoho odrôd potravín je pomerne dekoratívnych a v potravinách môžete použiť nielen hľuzy, ale aj listy s stopkami. Niektoré druhy sladkých zemiakov vytvárajú prírodné farbivá pre džúsy, džemy a iné výrobky.

Mesačný kvitnutie

Ipomea Monday-Flowering (Ipomoea Noctiflora) pochádza z tropickej časti Ameriky, viacročnej rastliny patrí k nočným vínom. Predtým tento druh vystupoval ako nezávislý rod, ale teraz sa počíta medzi slávnymi dňami. Toto vinuté, rozvetvené viniča rastie do výšky 3 m, výhonky sa môžu natiahnuť na 6 m na dĺžku. Listy sú stredné, v tvare srdca premenené na tri prsty. Vytvárajú hustý kryt, ktorý neumožňuje prejsť svetlom a vodou.
Vápno-kvitnúce ranné slávy
Kvety s veľkými pukmi až do priemeru 15 cm biele, menej často biele a ružové, s príjemnou, silnou, sladko-mandľovou príchuťou. Kvety kvitnú na konci dňa pri západe slnka, očka sa otvára svetlou bavlnou, rozkvitá celú noc a ráno sa rozvlní. Rastú rýchlo, doba kvitnutia začína od konca júla až do prvej mrazy. Pestoval od konca 18. storočia. Pretože je to nočná liana, je to dobré pre mestskú výzdobu budov a miest navštívených večer.

Rastú dobre na takmer ľubovoľnej živnej pôde, aj keď preferuje husté vlhké hliny. Pre rast je potrebná dobrá podpora. Choroby a škodcovia sú vzácne, dobre reagujú na napájanie a hnojenie. Propagujte oba semená a vrstvy.
Vápno-kvitnúce ranné slávy
Ipomei ktoréhokoľvek z vyššie uvedených druhov vyzerá dobre na stenách okolo altánkov, na mriežke okien a balkónov, pri vchode do domu. Táto nádherná rastlina vyzdobí akékoľvek dvore alebo záhradu.