Popis, výsadba a starostlivosť o jablko odrody Gloucester

Apple Tree Gloucester
Apple Gloucester je rozmanitosť nemeckého chovu, výsledkom kríženia odrôd Glokkenapfel a Richard Delicious. Táto odroda bola chovaná v roku 1951 v Nemecku. Výhody odrody môžu byť bezpečne pripísané krásy a chuti, ako aj udržiavaniu kvality ovocia. Táto odroda je dobrá zimná odolnosť, ale nie mrazuvzdorná.

Charakteristiky a vlastnosti jabĺk odrody Gloucester

Opis odrody Gloucester môže začať tým, že patrí k vysoko výnosným neskorým zrelcom jabĺk. Keďže prenosnosť jabĺk Gloucester je vysoká, pestujú ich nielen amatérski záhradníci, ale aj priemyselníci. Ovocie stromu má guľatý kužeľovitý vzhľad s dobre definovanými rebrami na vrchu plodu. Jablková farba je žltá, červenohnedá, s výraznými podkožnými bodmi. Plody hladké, lesklé s hustou pokožkou. Mäso v čase prerušenia je svetlo zelená, ležiaca, stáva sa krémová, sladká, šťavnatá. Hmotnosť jabĺk Gloucester dosahuje 200 g.
Apple Tree Gloucester

Viete? Ak hodíte jablko do vody, nebude sa utopiť, pretože 25% tvorí vzduch.

Užitočné vlastnosti jablká Gloucester

Ak len poviete, že jablká sú dobré pre ľudské telo, nemôže to povedať nič. Používanie jabĺk Gloucester pre ľudské telo je neobmedzené. Sto gramov ovocia obsahuje množstvo mikro- a makroelementov, vitamínov, nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, organických kyselín. Vedci dokázali, že nerozpustné vlákna obsiahnuté v jablkách pomáhajú odstrániť cholesterol z krvi a rozpúšťanie pektínu odstraňuje cholesterol z pečene. Obsahuje v ovocí, horečnaté soli, pektín a kyselina askorbová pomáhajú zabrániť vzniku aterosklerózy a zvyšujú imunity. Schopnosť normalizovať metabolizmus priniesla jablkovú výživu atraktívnu. Majú jablká a upokojujúce vlastnosti, pretože tento jablkový čaj je vyrobený.

Dôležité! Okrem výhod, jablká môžu tiež ublížiť. Nezapojujte sa do stravy s jablkami ľuďom, ktorí majú vredy a gastritídu.

Výber a príprava mladých sadeníc na pestovanie

Sadenice jabĺk
Výberom jabloňové semenáčiky Gloucester, mali by ste mať na pamäti, že sredneroslye podnože, na rozdiel od trpaslíka, začínajú prinášať ovocie o rok neskôr (štvrtý rok po výsadbe). Intenzita ovocia sa každoročne zvyšuje. Maximálne množstvo zberu sa môže odobrať po 10. roku života sadby. Pri výbere sadenice si musíte jasne predstaviť, aký druh stromu chcete získať – vysoký alebo nízky. Nemali by ste brať sadenice staršie ako dva roky, zhoršujú sa.

Znakom veku dvojročného závodu je 2-3 vetvy, ktoré sa tiahnu od kmeňa. Starostlivo skontrolujte korene a kmene, nemali by mať vrstvy a chyby, kmeň pod kôrou by mal mať zelenú farbu. Korene zvoleného stromu by mali byť navlhčené, ale nie zhnité. Pre lepšie prežitie klíčku sa môže znížiť na niekoľko hodín do roztoku rastového stimulanta. Ako preventívne opatrenie sa do roztoku pridá fungicíd. Pred vysadením sú korene rastliny narovnávané a poškodené sú odrezané, miesto rezu je dezinfikované. Hotové sadenice sa umiestnia do jamy a pokryjú zeminou. Zem je dobre zaprahnutá a zalievaná zvyšným roztokom.

Miesto a pôda na výsadbu sadenice jabĺk

Výsadba sadeníc
Pri výbere miesta pre výsadbu by mala brať do úvahy nielen to, že by malo byť slnečné a chránené pred severným vetrom a skutočnosť, že výška jabloň Gloucester – až do výšky 2,5 metra a priemer koruny – asi tri metre. Hoci jabloní sa nepovažujú za jemné do pôdy, pre pohodlný rast sadeníc sú vhodnejšie úrodné pôdy, ako aj hlinité a piesčité hlinité pôdy. Nie je vhodný na pestovanie kyslých pôd so stagnujúcou vlhkosťou. Ak sa rozhodnete plantovať strom na jar, pôda sa má mierne zahriať, ale pri spánku obličky. Výsadba sadeníc na jeseň sa vykonáva mesiac pred začiatkom mrazu.

Príprava miesta a výsadba sadenice jabĺk

Výsadba jabĺk Gloucester sa uskutočňuje v jamkách pripravených vopred, ktorých hĺbka nie je menšia ako 60 centimetrov a priemer je väčší ako jeden meter. Vykopaná pôda sa zmieša s organickými hnojivami.

Správne zasadený strom je považovaný za koreňový krk, ktorý je 2-3 cm vyčnievajúci zo zeme. Ak sa sadenice vysadia na piesočnatých plochách, jamka sa pripraví s vrstvami: 10 cm vrstvou ílu, 15 cm vrstvou rastlinného pôvodu, zostávajúca vrstva pôdy zmiešaná s organickou. Zasadený strom musí byť hojne napojený a vták je zabitý vedľa neho (strom je viazaný na vklad, aby sa rovnomerne rozrástol).
Výsadba jabloní

Viete? V kostiach jabĺk obsahuje veľmi jedovatú látku – kyselinu kyanovodíkovú.

Apple Gloucester Gloucester

Kvitnutie jabloní sa vyskytuje uprostred neskorého obdobia a trvá dlho. Kvetenstvo pozostáva z 3-4 kvetov. Životaschopnosť peľu sa odhaduje na 40-80%. Pri nezávislom opeľovaní výnos jablčného gloucesteru neprekročí 17% kvitnutia. Aby sa získal maximálny možný výnos vo výške 26-28%, mali by sa ako opeľovače používať tieto odrody jabĺk: Idared, Gala, Spartan, Jonathan, James Grieve.

Tipy pre starostlivosť o odrody jabĺk Gloucester

Správna starostlivosť o jabloň je včasné zavlažovanie, hnojenie, prerezávanie a spracovanie chemikálií. Agrotechnické rastlinné jabloňy poskytujú na začiatku jari dolnej časti kmeňov bielizeň. Pretože biela farba dobre odráža slnečné lúče, bielizeň chráni stromy pred prehriatím a spálením.

Ako vodu

Kľúčom k dobrej úrode jabĺk je správne zalievanie. Mnohí veria, že je lepšie trochu zavlažovať, ale často je to zlé.

Zavlažte jablone stromy postupne:

  Zavlažovanie sadeníc

 • prvýkrát sa zavlažovanie vykonáva ešte pred rozkvitaním kvetov;
 • ďalšia fáza sa uskutoční najskôr 3 týždne po ukončení kvitnutia;
 • po tretíkrát pred zberom počas dvoch týždňov;
 • posledné zalievanie – zima, sa uskutočňuje v októbri, aby sa zabránilo zmrazeniu plantáží na suchom jeseň.

Existujú tri spôsoby zavlažovania: dážď (napájanie ventilátorom alebo pištoľou), povrch (napájanie otvorov okolo stromu), odkvapkávanie (systém hadice s malým priemerom).

Bežný tok vody pre jedno zavlažovanie:

 • sadenice do dvoch rokov – 30 litrov;
 • stromy vo veku 3-5 rokov – 50-80 litrov;
 • 6-10 rokov staré stromy – 120-150 litrov.
Dôležité! Nezabudnite odstrániť burinu okolo plantáže, nielenže vyberá užitočné látky zo zeme, ale tiež bráni rozvoju sadeníc.

A ako a kedy stráviť vrchol obliekania

Vysadené sadenice v prvom roku nevyžadujú dodatočné kŕmenie. Pri raste stromov sa zvyšuje dávka pridaných živín. Urobte hnojivo po roku. Hnojenie a hnojenie jabloní sa môže vykonávať na liste i pod koreňom.

Ďalšie hnojenie
Na jar sa prvý vrchný obväz vykonáva s prvými listami. Používajú sa dusíkaté hnojivá, ktoré stimulujú aktívny rast. Nasledujúce hnojivá sa používajú: močovina 500 g alebo dusičnan amónny + nitroamfos 40 g, alebo hnojivo 5 lopaty na kopanie okolo kmeňa. V období kvitnutia, ak je počasie suché, hnojivá sa zriedia v nasledujúcich verziách s desiatimi litrami vody:

 • superfosfát 100 g + síran draselný – 70 g;
 • močovina – 300 g;
 • kuracie výživa tekutina – 2 vedrá;
 • kaša je polovica vedra.

Pod jedným dospelým stromom vylejte až štyri vedrá “koktailu”.
Ďalšia etapa aplikácie hnojív na plech sa uskutočňuje počas tvorby ovocia. V desiatich litroch vody sa zriedi 50 g nitrofosu a 1 g humátu sodného.

Najvyššie obliekanie jabloní
V lete je najlepšie vykonať líčenie najlepšie, pretože to je najefektívnejší spôsob minimálneho času na obohatenie rastliny o všetky potrebné látky. Zloženie živín vo forme zriedeného dusíka, draslíka a fosforu začína v polovici júna každé dva týždne. Striekajte hnojivá v celej korune ráno alebo večer v suchom počasí. Hnojivo zrieďte podľa pokynov, aby nedošlo k poškodeniu zariadenia.

Pre zimné hnojivo sa aplikuje na zónu okolo koreňa. Na tento účel sa používajú špeciálne komplexné zmesi alebo hnoj.

Viete? Päť kostí jablka obsahuje dennú dávku jódu, čo je nevyhnutné pre plné fungovanie štítnej žľazy.

Ako a kedy orezávať

Jablkové stromy Gloucester by sa mali každý rok strihať. Počas orezania odstráňte suché, zlomené, zimné farby a staré vetvičky. Aby sa zabránilo vzniku chorôb a škodcov, stará kôra sa odtrhne.
Včasné prerezávanie slúži nielen na prevenciu chorôb stromu, ale tiež ovplyvňuje veľkosť budúcej úrody.

Tvorba jabloní
Vytvorte jablkový strom podľa riedkeho systému:

 • Sadenice pozostávajú z centrálneho kmeňa a postranných konárov;
 • pobočky predstierajúce umiestnenie centrálneho kmeňa sú odstránené;
 • výška kmeňa medzi úrovňami 1-2 stupňa – 70-80 centimetrov, druhá úroveň – 35-45 centimetrov;
 • počet pobočiek na úrovni: 1. – 5 pobočiek, 2. – 3-4 pobočiek, 3. – 3 pobočky.

Na stimuláciu rastu bočných výhonkov v druhom roku sa znižuje vertikálna stonka stromu. Následné orezávanie rastu vetví sa uskutočňuje na 30% dĺžky.

Dôležité! Nezaľutujte sa stromu pri prerezávaní. Uzdravené výhonky nedajú správne zber.

Prevencia a ochrana jablone Gloucester pred škodcami a chorobami

Apple tree sawfly
Preventívne metódy na boj proti chorobám a škodcom jabloní sa vykonávajú skoro na jar, pričom sa použije 3% roztok Bordeauxovej zmesi. Odstráňte spálené listy a ošetrujte pôdu okolo stromov roztokom Nitrafen 0,3%. Po výskyte pukov a po kvitnutí je strom posypávaný 0,5% chloridom medi alebo 1% zmesou Bordeaux. Aby sa zničili škodcovia a spóry plesňových ochorení, ktoré prežili v zemi, používa sa chlórové vápno s kopaním pôdy.

Zelené odrody Gloucester sú hlavne vystavené útokom vošiek, vidličiek, striekačiek na jablko, mory, mora, roztočov. Najlepšie prostriedok pre boj týchto škodcov je rozprašovanie 0,3% roztoku “malatiónu”, alebo 3% “Nitrafena” vodného roztoku, alebo “Olekupritom” (400 g zriedenej v 10 litroch vody). Aby sa zabránilo šíreniu kliešťa, infikované vetvy sú odrezané a sekcie sú dezinfikované záhradnou omáčkou.

Čas zbierať a uchovávať jablkový zber Gloucester

Doba splatnosti jabĺk v Gloucesteri je koniec septembra. Keďže trieda sa týka zimy, pre úplné odhalenie chuti, ktorú potrebuje klamať. Jedenie ovocia sa začína v januári. Ak ukladáte jablká do trezoru, sú k dispozícii až do februára, keď sú uložené v chladničke, doba skladovania sa predĺži až do mája. Jedzte jablká v zime a skoro na jar.