Popis bežných druhov medu

Včelí med
Od detstva vieme, že med je chutné a veľmi užitočné liečenie.

Dnes nám trh ponúka veľké množstvo rôznych druhov medu.

Medzi nimi sú, bohužiaľ, falzifikáty.

Ak chcete urobiť kvalitný nákup a neškodiť zdraviu, je veľmi dôležité vedieť, čo je med a aké vlastnosti má.

Rozdiely rôznych typov medu

Včelí med je sladký, hustý produkt produkovaný včelami. Rôzne vlastnosti umožňujú identifikovať mnoho typov medu.

Klasifikácia sa vykonáva podľa týchto kritérií:

  • botanický pôvod;
  • zemepisný pôvod;
  • komerčný vzhľad;
  • spôsob získania;
  • hustota;
  • farba a priehľadnosť;
  • chuť a vôňa.

včela
Podľa jeho botanického pôvodu med je kvetinový (prírodný) a padeevy.

Kvetinový med včely produkujú z nektárov kvitnúce a non-kvitnúce rastliny.

Padewoodový med Vyrába sa z medovej rosy (sladkej lepkavej šťavy z kmeňov a listov rastlín) a padi (sladkej kvapaliny vylučovanej hmyzom, ktorý sa živí rastlinnou šťavou).

Typickým príkladom klasifikácie medu podľa zemepisného pôvodu je názov “Karpatský med”.

Metóda získania medu môže byť voštinová (vecná) a odstredivá (vyčerpaná).

Podľa hustoty (alebo konzistencie) môže byť med tekutý a zasiatý (kryštalizovaný).

Farebný med je svetlý a tmavý, podľa tejto charakteristiky môžete zhruba určiť, z akého nektáru sa zhromaždilo: ľahký med sa získava z lipov, akácií, slnečnice, tmavej – z pohánky a gaštanu.

Priehľadnosť medu určuje prítomnosť procesov perga (peľu) a kryštalizácie. Prírodný med sa vyznačuje jeho sladkosťou s rôznymi poznámkami: s charakteristickou pachuťou, horkosťou alebo mawkishness. Vôňa medu je určená rastlinami-voštiny.

Včelí med
Med, zozbieraný z jedinej rastliny, vyžaruje zreteľne výrazný zápach, z celej kytice rastlín sa získava rôznorodá aróma.
Všetky druhy medu majú podobné liečivé vlastnosti.
Med má hojenie rán, antibakteriálne, upokojujúce účinky, pozitívne ovplyvňuje kardiovaskulárne, zažívacie, nervové systémy.

Viete? V roku 2015 bola Ukrajina prvou krajinou v Európe a tretím na svete, pokiaľ ide o množstvo vyprodukovaného medu.

hrebeň med

hrebeň med veľmi hodnotný výrobok, ktorý padá na náš stôl vo svojom prirodzenom obale – voštinových plátnoch, obchádzajúc kontakt s technologickým vybavením. Pre mimoriadne náročných zákazníkov je voštinová doska zárukou kvality a ochrany proti falšovaniu. Navyše, ak sú bunkové plástky uzavreté prírodnými “viečkami” (voskové platne), med je v nich úplne zrelý.
hrebeň med
Med vo voštinách je dobre zachovaný a nekryštalizuje po dlhú dobu. Bunkový med je oveľa viac voňavý a môžete ho použiť s plástami.

Z vosku dostáva telo užitočné biologicky aktívne látky rozpustné v tukoch, vitamíny a prírodné antibiotiká. Mastné kyseliny vosku a propolisu zvyšujú obranyschopnosť tela a zabraňujú vzniku aterosklerózy.

Propolis má baktericídne, antitoxické, antivírusové, fungicídne a protizápalové účinky. Flavonoidy, ktoré obsahujú propolis, zvyšujú účinok vitamínu C a znižujú pravdepodobnosť tvorby trombov.

Vosk čistí ďasná a zuby z plaku a propolis obsiahnutý v nej zničí patogénne baktérie. V orgánoch tráviaceho systému pôsobí vosk ako prirodzený absorbent.

Výhody denného používania medu sú nepopierateľné: pomáha chrániť telo pred prechladnutím, vyrovnávať sa so stresom a obnoviť silu v tvrdej práci.

Viete? Propolis je živicové hnedé včelie lepidlo, ktoré včely vytvárajú, zbierajú lepkavé látky z obličiek stromov a modifikujú ich enzýmami. Pomocou včiel zakryje trhliny, dezinfikuje voštiny, reguluje priechodnosť kohútika.

Monoflorový kvetový med

Vyvolá sa med zo iba jednej rastliny monoflorný. Taký med v čistej forme je veľmi vzácny, častejšie špecifická rastlina prevažuje o 40-60 percent.

Akáciový med

Med z bielej arabskej guličky transparentné v tekutej forme a biele v mrazenom stave. Zo žltej akácie získa sa ľahký, takmer transparentný kvapalný med. Aromatický arabský med má jemnú chuť a horkosť nie je pre ňu charakteristická a v kvapalnom stave je kvôli vysokému obsahu fruktózy dlhý čas (1-2 roky).
Akáciový med
Akáciový med sa ľahko vstrebáva do tela a môže nahradiť cukor a sladkosti. Výrobok je dôležitou súčasťou diabetickej výživy, nevyžaduje inzulín na jeho spracovanie. Nevyvoláva alergické reakcie a má dobrý vplyv na trávenie detí.

S hypertenziou tento med prispieva k znižovaniu krvného tlaku, priaznivo ovplyvňuje prácu kardiovaskulárneho systému.

Antiseptické vlastnosti medu z akácie sú užitočné pri očných ochoreniach: v očiach vniesol roztok medu v destilovanej vode, s konjunktivitída aplikovať pleťové vody.

Masti a roztoky s medom sa používajú na liečbu dermatitídy, rany a vredov. Tradičná medicína odporúča jednoducho aplikovať med na postihnuté miesta pokožky.

V priemyselnej kozmetike sa pri príprave krémov používa akáciový med. Doma si môžete urobiť medové masky. Na normálnu a suchú pokožku sa med zmieša s olivovým olejom, pre mastnú pokožku – s vaječnou bielou. Po 20 minútach masku umyte teplou vodou. Umývanie vodou a medom pomáha pokožke zvládnuť menšie nedostatky a zlepšiť výživu.

Dôležité! Kandizovaný med je dobrou alternatívou k priemyselným kožným kobercom.

Pohánkový med

Pohánkový med je ľahko rozpoznateľný. Jeho odtiene sú tmavé (oranžové, terakotové, hnedé) a chuť je pikantná a pikantná, niekedy dokonca aj s horkosťou, z ktorej prechádza do krku. Pohánkový med rýchlo kryštalizuje.
Pohánkový med
Pohánkový med kvôli prítomnosti mnohých vitamínov má na telo obnovujúci účinok. Je to užitočné v období zvýšenej aktivity prechladnutia, pretože pomáha zvyšovať imunitu a zlepšovať obranyschopnosť tela.

Pohánkový med pomáha vyrovnať sa s poškodením tkaniva: znižuje zápal, podporuje hojenie rán. Ak chcete obnoviť sliznicu žalúdka s peptickým vredom, odporúčame piť pohárik vriacej vody na prázdny žalúdok a po 15 minútach si nakrájať dezertnú lyžičku pohánky medu.

Pomocou pohánkového medu pripravte vitamínové doplnky.

Pri skladovaní medu je žiaduce vybrať si tesne uzavretú sklenenú, keramickú, hliníkovú nádobu alebo nádoby z nehrdzavejúcej ocele. Plastové nádoby by nemali mať špecifický zápach.

Dôležité! Zmes medu a reďkovky je vynikajúcim liekom proti kašľu.

Kaštanový med

Bohatá hnedá farba a horkosť v chuti sú nepostrádateľné atribúty gaštanového medu. Tento med je často drahší. Z kaštanu konského sa získava ľahký med, z gaštanového semena – tmavý. Jeho špecifická chuť sa nepáči všetkým, mnohí dávajú prednosť populárnejším typom medu, ale znalec si určite uvedomí zaujímavú ostrú vôňu a sťahujúcu sa arómu.
Kaštanový med
Rovnako ako iné druhy medu, gaštanový med má mnoho liečebných vlastností.

Odporúča sa jesť s prechladnutím, nespavosťou, nervovým napätím. Kaštanový med je silné prírodné antibiotikum, pomáha bojovať proti zápalovým procesom, posilňuje krvné cievy, znižuje krvný tlak, zvyšuje chuť do jedla. Má choleretický účinok, stimuluje trávenie, tónuje telo.

Kaštanový med sa má užívať opatrne deťom a ľuďom náchylným na alergie.

Dôležité! Niekedy sa nečestní predajcovia snažia vytvoriť tmavú farbu gaštanového medu pridaním spáleného cukru. Takýto falšovaný med má zodpovedajúcu pachuť.

Med z medu

Lime med je jedným z najlepších odrôd medu. Je priehľadná, svetložltá s jantárovým alebo nazelenalým nádychom (kvôli pádu padi), vôňa medu pripomína vôňu vápna kvety – sladké a voňavé s tónmi mäty a kafru. Chuť medu je veľmi príjemná, s pretrvávajúcou pachuťou a možnou miernou horkosťou.
Med z medu
Zasiatý med má jasnú žltú farbu a hrubozrnnú textúru. Kandizuje sa 3-4 mesiace po vyčerpaní, postupne stráca transparentnosť a získava hustú konzistenciu.

Lime med sa odporúča použiť ako začiatočný chlad ako diafortikum. Externá aplikácia pomôže pri riešení problémov s kožou: popáleniny, ekzém, hnisavé erupcie.

Aj tento druh medu je užitočný v pečeni a tráviacom systéme (má ľahko laxatívny účinok), obnovuje silu a posilňuje celkový stav tela.

Optimálna denná dávka vápenného medu – 2 lyžice pre dospelých a 2 čajové lyžičky pre deti.

Viete? Z kvetov jedného stredného lipa v optimálnych podmienkach môžu včely produkovať viac ako 16 kg medu.

Malinový med

Včely zbierajú nektár z kvetov záhradných alebo lesných malín v prvých mesiacoch leta. Štruktúra kvetu im umožňuje robiť to aj počas daždivého počasia. Lesný maliník je produktívnejšia medovina: 70 až 100 kg medu sa získava z plochy jedného hektára medu a zo záhrady – 50 kg.
Malinový med
Čerstvý malinový med má zlatý odtieň, príjemnú arómu maliny, mäkkú textúru a jemnú chuť bez horkosti. V procese kryštalizácie sa malinový med stáva zrnitým a získava krémový odtieň.

Tento typ medu je pozoruhodným imunomodulačným činidlom a silným pomocníkom pri liečení ochorení a ochorení dýchacích ciest. Tradičná medicína predpisuje použitie malinového medu s teplým čajom alebo mliekom.

Na vdýchnutie v malom čajníku nalejte pohár horúcej vody a pridajte lyžicu medu, dýchajte v pároch asi za pol hodiny. Tento postup je možné vykonať 10 dní.

Je užitočné jesť malinový med za prítomnosti rán a stomatitídy v ústach, chronickej únavy a neuróz. Pomôže telo relaxovať a vytvoriť zdravý spánok. V dávnych dobách bola vlastnosť medu na odstránenie zápalu používaná ženami pri liečbe ich chorôb (vredy, cysty).

Dôležité! Ak chcete rozlíšiť skutočný med od falošného, ​​je dôležité vedieť niekoľko pravidiel. Skutočne zrelý med je viskózny, nemôže kvapkať z lyžice ako želé. V zime nemôže byť med tekutý. Ak rozpustíte kvalitný med v pohári vody, nesmie byť zrazenina. Ak kvapky jódu kvapkajú na med a zmení sa na modrý, potom med je zahustený škrobom.

Slnečnicový med

Slnečnicový med je ľahko rozpoznateľný: v prvých sekundách je jasne žltá, sladká a mierne zle. Tento med veľmi rýchlo kryštalizuje, na povrchu sa často tvorí biela kôra a po 2-3 týždňoch sa kvapalný med premení na hustú hmotu s veľkými hrudkami. Je to spôsobené tým, že 50% hmotnosti medu preberá glukózu. Zrelý med je tuhý, so žltými alebo jantárovými kryštálmi, pripomína roztavené maslo.
slnečnica

Slnečnicový med obsahuje veľký súbor užitočných aminokyselín potrebných na syntézu bielkovín a antioxidantov.

Vzhľadom na príliš atraktívny vzhľad kupujúci často obchádza tento typ medu. V skutočnosti má veľa liečebných vlastností. Slnečnicový med – prírodný antidepresívny prostriedok, ktorý tiež posilňuje steny ciev, znižuje opuch, zlepšuje funkciu pečene. Vysoký obsah glukózy prispieva k rytmickej práci srdca.

Kombinácia slnečnicového medu a škorice je účinná pri prevencii artritídy.

Dôležité! Pri zahrievaní nad 50 ° C stráca med cenné vlastnosti.

Repkový olej

Repkový olej je populárnejší v Európe a Amerike, v našej krajine sa znásilnenie vo všeobecnosti považuje za krmivo pre zvieratá. Rastlina obsahuje esenciálne oleje, ktoré dávajú medu charakteristickú arómu. S 1 hektárom repkového poľa môžete získať až 90 kg medu.
Repkový olej
Repkový olej sa vyznačuje svetložltou farbou (po kryštalizácii – bielou) a výrazným ostrým zápachom. Chuť tohto medu je veľmi sladká, dokonca trochu sladká, pretože obsahuje veľa glukózy a fruktózy a ponecháva trpkú pachuť. Je prakticky nerozpustný vo vode, je lepšie, aby nebol pridávaný do nápojov.

Konzistencia repkového medu je hustá. Kryštalizácia medu sa vyskytuje tak rýchlo, že môže byť cukornatý jeden deň po zbere a nebude to schopné vyčerpať. Preto je repkový med je často kŕmené včely v úľov.

V domácom prostredí môže byť repkový med uchovávaný v tekutej forme až na 3 týždne, preto ho lepšie zakúpte v malých nádobách a okamžite ho použite. Banka s medom je uložená na chladnom tmavom mieste.

Repkový olej je užitočný pri anémii a ochoreniach kardiovaskulárneho systému. Bór obsiahnutý v ňom prispieva k obnoveniu kostného tkaniva a k fungovaniu štítnej žľazy. Med medu nasýti energiou, ktorá je dôležitá pre ťažkú ​​fyzickú námahu. Repkový olej je účinný v boji proti kašľu a dokonale odstraňuje boľavé hrdlo.

Dôležité! Niekedy med môže spôsobiť astmatické záchvaty. Kontraindikáciou používania medu je individuálna intolerancia. Diabetici s druhým typom ochorenia by mali o tomto prejednať s lekárom. Nedoporučuje sa jesť med pre deti do 3 rokov.

Polyflora kvet medu

Polyflora med sa vyrába z nektáru rôznych medových rastlín. Med získava často názvy z dôvodov, z ktorých bol zozbieraný: les, step, lúka, hora.

Nechajte medu

Med je najstarší med čerpaný v polovici mája do začiatku júna. Tento med má svetlé farby (od bielej po žltú) a sladkú chuť bez horkosti. Ihneď po čerpaní vyzerá ako sladký ľahký sirup, ktorý je takmer bez zápachu, konečná forma sa dosiahne po infúziách po dobu 3-5 mesiacov.
Nechajte medu
May med vôňa – jedinečný buket vôní rôznych medu rastlín kvitnúcich na jar: konvalinky, čerešne, ríbezle, jahody, brusnice, čerešne, jablká, hrušky, šalvia, vŕby.

Môže byť med najpopulárnejší a najpopulárnejší, má veľa liečebných vlastností, rovnako ako iné druhy medu.

Zvláštna výhoda medu v máji spočíva v tom, že je nízka alergénna a môže sa používať bez strachu v detskej výžive a prítomnosť fruktózy jej umožňuje konzumovať diabetici.

Dôležité! Ak trpíte nespavosťou, skúste piť pred pohárom teplého mlieka alebo vody s lyžičkou medu.

Lesný med

Lesný med je produkovaný včelami z nektáru kvetov lesných stromov, kríkov a bylín (javor, agát, vŕba, čierna chokeberry, zmeták, čerešňa, hloh, čučoriedky, jahody, maliny, majorán, konvalinka, tymián).
včelín
Tento med má trochu trpká horkú chuť a veľmi voňavú arómu bylín. Farba lesného medu závisí od toho, ktoré rastliny slúžia ako medové orechy: líšia sa od svetlých po tmavé odtiene. Pri dlhodobom skladovaní získava med heterogénnu štruktúru s malými kryštálmi, na začiatku môže mať tekutinu aj hustú konzistenciu. Úľavky na včelárske včely sú umiestnené na črepníkoch a lese.

Lesný med je veľmi hojivý produkt, ktorý získal užitočné vlastnosti mnohých rastlín. Podľa počtu liečebných vlastností a živín je lesný med lídrom medzi všetkými typmi medu.

Obsahuje veľké množstvo vitamínov (A, B1, B2, B6, C, PP, A, E) a minerálnych látok priaznivo takmer všetkých orgánových systémoch, antibakteriálne, protizápalové a analgetické akcie.

Lesný med pomáha zvyšovať hladinu hemoglobínu, tónuje telo a odporúča sa pre nespavosť. Je to užitočné pre prevenciu a liečbu prechladnutia: počas obdobia vysokého rizika bude chutným a užitočným doplnkom vitamínu k dávke zmes zmesi drveného sušeného ovocia a orechov s medom.

Nezabudnite, že lesný med má vysoký obsah kalórií a často spôsobuje alergické reakcie u detí.

Viete? Bortnichestvo – starodávny spôsob včelárstva, založený na použití strany – prírodná alebo dutá dutina v stromoch na udržiavanie včiel. S rozvojom kultúrneho včelárstva a rozložením úľového rámca stratil svoju dôležitosť a je zriedka používaný, ale stále sa vyskytuje v lesoch Polissya na území Ukrajiny.

Medový med

Tento druh medu je veľmi populárny. V jeho srdci – nektáru množstvo poľných bylín: oregano, valeriána lekárska, lastovičník, horčica, tymián, Kapsička pastierska, šalvia, ruža, ďatelina, lucerna, vŕba-byliny, púpava, harmanček, tymián, čakanka, Hypericum, bodliak, baklažán.
úľ
Chuť a liečivé vlastnosti, ako aj vzhľad medového poľa závisia od prevalencie charakteristických rastlín v oblasti medu. Z jedného poľa v rôznych ročných obdobiach môžete získať iný med na vlastnostiach. Rozsah farieb takého medu je od bezfarebného až po žltooranžový a svetlohnedý, chuť je sladká s horkosťou, vôňa je príjemná, bylinná.

Ak je dominantnou rastlinou dogrose, med obsahuje veľké množstvo vitamínov. Múčka a harmanček poskytujú med s protizápalovými vlastnosťami, tymian – expektorant, diuretický a baktericídny, valeriánsky – upokojujúci. Med z kvety mladiny je účinný pri liečbe kožných abscesov, vredov, rany.

Stepový med

Stepový med absorbuje arómu a užitočné vlastnosti stepní bylín, vyznačuje sa vysokými nutričnými a liečivými vlastnosťami. Včela medonosná rastlina pre ako sú kultúrne (pohánka, ďatelina, repka, tymián, sladký ďatelina) a divoká (púpava, bodliak, nevädza, mlieč, divoké reďkovky) rastliny.
step
Med má jantárový a zlatý odtieň, vôňu kvetinovo-bylinnej a príjemnú chuť zubov, rýchlo kryštalizuje.

Stepový med je užitočný pri užívaní pečeňových ochorení, dýchacích orgánov a prechladnutí. Utišujúci účinok stepného medu je účinný pri nervových poruchách, bolestiach hlavy, strese, nespavosti.

Med pomáha normalizovať tlak, rozšíri koronárne cievy. Na liečbu gastritídy s vysokou kyslosťou sa odporúča Vezmite si trikrát denne niekoľko hodín pred jedlom pohár teplého vareného mlieka s lyžicou stearového medu.

Viete? Z rastlín, ako sú azalky, Andromeda, prvosienka, ľadov palustre, Ligustrum vulgare, jačmeň chashetsvetny, Laurel, rododendron, čemerice, to dopadá takzvanú “opitý med.” On je osoba známky intoxikácie alebo otravy: nevoľnosť, vracanie, závraty a slabosť, dychovej tiesne a funkcie srdca, a niekedy – stratu vedomia.

Horský med

Mountain med – elite a drahý druh medu zhromaždí v čistej horskej oblasti (v podhorí, v podhorí). Mountain včela medonosná rastlina môže byť viac ako 50 rastlín: akácie, hloh, tŕne, divoká čerešňa, divá ruža, bodliak, šalvia, Oman, majorán, rozrazil, balzam, tymián, hloh.
včelín
Medový med je polyflorný, preto sa jeho vôňa spája s príchuťou mnohých kvetov a v chuti sa cítia chuť a horkosť. Typ medu závisí od oblasti, v ktorej bol zozbieraný. Farba horského medu je svetlými odtieňmi žltej a hnedej.

Táto hora med – výborný prostriedok pri nachladnutí, dýchacích ciest, očí, pečene, je to užitočné pre kardiovaskulárny systém a štítnou žľazou, upokojuje nervový systém, má antibakteriálne vlastnosti, takže používané pri liečbe rán a popálenín.

Horský med je silný imunomodulátor. Odporúča sa aj na diabetickú výživu.

Viete? Predstavitelia nepálskeho ľudu extraktu Gurungs z divokého medu vo výške 25 metrov nad zemou pomocou najjednoduchších nástrojov: lanové rebríky a dlhé bambusové tyčinky.

Padewoodový med

včela
V horúcom počasí, keď rastliny prestali produkovať nektár, včely zbierajú medová rosa a pád. Prvý z nich – sladkastej kvapalina, ktorá sa uvoľní listy a výhonky rastlín, a druhá – odpadový produkt hmyz (vošky, psyllites, Červcovité), ktorý sa živí rastlinnou miazgu.

Táto kvapalina obsahuje produkty rozpadu bielkovín a iné látky živočíšneho pôvodu.

Keď je zdrojom padi listy ihličnatých stromov (jedľa, smrek, borovica), med sa nazýva ihličnatý; zbierané z listnatých stromov (vápno, javor, dub, vŕba, popol, čerešňa, slivka, jablko, vŕba) sa stáva základom ihličnatého medu.

Včely zhromažďujú pád v horách av lese ihličnatých listnatých stromov. Často pade med obsahuje niektoré z medu kvetu, tento druh medu sa nazýva zmiešaný. Honey paddy nie je vhodný na kŕmenie včiel v zime. Príliš veľa obsahu minerálov a dusíkatých zlúčenín môže viesť k smrti rodiny včiel.
Padewoodový med
Naliehavý med sa vyrába v suchom lete alebo neskoro v deň, keď väčšina rastlín vybledla. Má viskóznu, lepkavú štruktúru, tmavo hnedú alebo oranžovo-žltú farbu (med z ihličiek) a obsahuje veľa minerálov. Taký med je sladký s horkosťou. Vôňa medu medovicového charakteru, pikantná. Vo vode sa tento druh medu zle rozpúšťa.

Borovica med našiel uplatnenie v kozmetike (v starostlivosti o problematickú pleť), varenie a ľudovom liečiteľstve (dopĺňa deficit minerály činidlá z prechladnutia, ochorenia kardiovaskulárneho systému, pečene a pankreasu).

Viete? Med z medovej rosy je veľmi cenný v krajinách západnej Európy.

Rozmanitosť medu a jeho vlastnosti závisí od mnohých faktorov: od počtu medových rastlín, od miesta a podmienok ich rastu, od zberu a skladovania hotového výrobku. Med je jedinečný výrobok, najmä med z bylinkami. Použitie medu správne a mierne, budete robiť telo veľkým prínosom. včela