Popis a fotografie snežienok

snežienka
Snežinka (Galantus) bylinná rastlina rodiny Amaryllis, rod trvalých tráv (v prírode existuje asi 20 druhov, z ktorých väčšina rastie na území Kaukazu a Ázie).

Koľko druhov snežienky dnes existuje, biológovia nemôžu povedať, pretože majú k tomu niekoľko názorov. Všetci si však uvedomujú, že počet rastlinných druhov presahuje 18 rokov.
Snežienky mnohých druhov sú vzájomne podobné a majú približne rovnakú veľkosť a dostali ich názvy buď z miesta svojho rastu, alebo na počesť ľudí, ktorí ich objavili a prešetrili.

Snežienky sú medzi prvými kvetmi, ktoré kvitnú hneď po konvergenciu snehovej pokrývky, a mnohí ľudia sú schopní ľahko nájsť svoje fotografie dokonca aj pre tých, ktorí sú oboznámení s snežienky, dávame krátky popis a meno z najbežnejších druhov tejto rastliny.

Obdivovať tieto krehké kvetiny, len málo z nás vie, aké typy snežienky sú uvedené ako ohrozené, v skutočnosti znamenala takmer všetci okrem Galanthus nivalis. Všetky druhy viacmenej hrozí vyhynutie, pretože sa vyskytujú v prírode len v niektorých oblastiach v obmedzenom počte, a odlesňovanie, ničenie pôdy v miestach ich prirodzeného prostredia, znečistenie, ekológia a kopanie ich žiarovky na pestovanie v domácnosti môže mať vplyv na vyhynutie taká rastlina ako snežienka.

Ako vyzerá skutočná snežienka každého z hlavných druhov, teraz rozprávame a priložené fotky jasne dokážu krásu týchto nádherných rastlín.

Viete? Názov “snežienka” v doslovnom preklade znamená “mliečne kvetiny”.

Snowdrop Alpine

Snežienka alpínska (Galanthus alpinus)bylinné cibuľovité rastliny, dĺžka banky je 25-35 mm a priemer – 15-20 mm. . Všeobecne zanecháva tmavo zelenú farbu, s dĺžkou 7 cm, a to aj po odkvitnutí môže rásť až do 20 cm, dosiahne dĺžka Stopka 7-9 cm, vonkajšie listy okolotsvetkovye – opakvejčité, mierne konkávne, 20 mm široké a 10 mm dlhé, vnútorná – polovica menšia, klinovitá, s depresiou obklopenou zelenkastou škvrnou.

Rastlina začína kvitnúť 4 roky po výsadbe. Kvety na konci zimy a skoro na jar s bielymi kvetmi, okrem toho, na konci jari sa objaví ovocie s malými semenami. Reprodukcia je možná aj v semennej metóde a vegetatívna – s pomocou žiaroviek, ktoré sa tvoria v dospelom závode. Rodinou alpského snežienka je dolný a alpský pás, rovnako ako západná Zakaukazsko.
Snowdrop Alpine

Snežienka byzantská

Snežienka byzantská (Galanthus byzantinus) rastie na ázijskom pobreží Bosporu. Má rád rastúcich pestovateľov kvetov v západnej Európe, aj keď v našej krajine tento druh ešte nebol rozšírený. Preferované otvorené priestory. Byzantská snežienka je najbližšia rôznorodosť zložených.

Obdobie jeho kvitnutia padá na jeseň: najprv sa objaví nízka kvetinová stonka so zelenou škvrnou v spodnej časti vnútorných listov perianth. Vzhľad snehu je neobvyklý: biely vyrezávaný kvet s množstvom dlhých okvetných lístkov. Listy sú zelené, úzke, asi 5-6 cm dlhé, vzpriamené.
Galanthus byzantinus

Snowdrop Kaukazský

Snežienka kavkazského (Galanthus caucasicus)rastlina s lineárnymi plochými lesklými zelenými listami s dĺžkou až do 25 cm Žiarovka je žltkastá, dlhá až 40 mm a priemer 25 mm. Tsvetonos výška 6-10 cm produkuje bielu vôňu kvetu dĺžku 20-25 mm a priemer asi 15 mm.

Priestory perianth z vnútra sú čiastočne zelené. Kvitnú sa od konca marca a trvajú 12-15 dní. Ovocie je nepravidelné a pre zimovanie je potrebný prístrešok. Snežienka kaukazského biotopu je viac koncentrovaná v centrálnej Zakaukazsku.

Snowdrop Kaukazský

Dôležité! Žiarovky snežienky sú jedovaté, preto pri transplantácii tejto rastliny by sa mali používať ochranné rukavice.

Snežienka Bortkiewicz

Snežinka Bortkiewicz (Galanthus bortkewitschianus) Vo voľnej prírode rastie na severnom Kaukaze, uprednostňuje výsadbu bukov. Jeho meno bolo dané na počesť dendrológa Bortkiewicza.

Žiarovka zariadenia má dĺžku približne 30-40 mm, priemer 20-30 mm. Letáky snežienky nasýtený zelenú farbu s nádychom do modra, kopijovité, v čase kvitnutia s dĺžkou 4-6 cm, ale potom, čo sa stali 25-30 cm na dĺžku a 2 cm na šírku. Stopka rastie do výšky asi 5-6 cm, s vypúšťaním a stopky 3-4 cm kvetín snežienky Bortkiewicz tohto popisu môžu byť označené:. Okvetí konkávne vonkajšie listy, zadné vajcovitý, približne 15 mm na dĺžku a 8-10 mm na šírku, s vybraním u špice a zelenú farbu okolo drážky.
Snežienka Bortkiewicz

Snežienka Krasnová

Snežienka Krasnova (G. krasnovii) rastie na čiernomorskom pobreží Kaukazu a Turecka, uprednostňuje buk, habr a zmiešané lesy. Jeho meno bolo dané kvetu na počesť botanikov A. Krasnov.

Cibuľa rastliny – 20 až 35 mm, priemer 20-25 mm, a svetlo zelená list počas kvitnutia dosahuje dĺžky 11-17 cm, a šírku asi 2 cm, po odkvitnutí Listy až 25 cm Stopka dosiahne 13-. 15 cm, s krídlami dlhými až 4 cm, s ťažko viditeľnými carinae zelenej farby. Vonkajšie listy perianth sú mierne konkávne, 2-3 cm dlhé a asi 1 cm široké, vnútorné podlhovasté s ostrým koncom 10-15 cm dlhé, približne 5 mm široké. Kvitnú sa na začiatku jari.

Snežienka Krasnová

Snowdrop Snow White

Snehovitosť biela (Galanthus nivalis) najrozšírenejšia v našej krajine, ktorá sa intenzívne rozširuje, sa rozprestiera v pomerne veľkých oblastiach. Žiarovka – sférická, s priemerom 10-20 mm. Listy sú ploché, nasýtené zelené farby asi 10 cm dlhé, stopky rastú až 12 cm vysoká. Kvety sú veľmi veľké, majú priemer až 30 mm, majú zelenú škvrnu na okraji periantového listu. Vonkajšie listy perianth sú predĺžené, vnútorné listy sú oveľa kratšie, klinovité.

Snehovo biely sneh biely kvitne pred inými druhmi a obdobie kvitnutia trvá až 25-30 dní. Tento druh má mnoho odrôd a odrôd. Reprodukcia sa vyskytuje jednak vegetatívne, jednak v semená, samozesievanie je možné.
Snowdrop Snow White

Snežienka širokolistá

Saranče širokolistá (Galanthus plathyphyllus) má veľký dĺžka žiarovky 5 cm, od ktorej rastú skriňového typu lístie, tmavo zelenej farby, s dĺžkou 16 cm. vysoký bodec (20 cm) sa získa veľké biele zvon kvet, vonkajšie plátky, ktoré majú eliptický tvar a pokrývajú krátke a zaoblené interné. Na okvetných lístkoch nie sú žiadne dutiny, ale je tu viditeľná zelená škvrna.

Kvitne širokolistá snežienka na konci jari na 18-21 dní. Plody sa netvoria, rastlina sa reprodukuje vegetatívnou metódou. Tento druh je rozšírený na úpätí alpských vrchov, ideálny pre kultiváciu v našich zemepisných šírkach v úrodnej, voľnej zeme s dostatočným svetlom.

Snežienka širokolistá

Viete? Bolo zistené, že dlhšia a mrazivá zima predlžuje trvanie kvitnutia snežienkov na jar.

Snowdrop zložený

Snežienka zložená (G. plicatus) je jedným z najvyšších druhov snežienok s pomerne veľkým kvetom a charakteristickými sklopenými okrajmi listov. Vo voľnej prírode rastie na hornatých územiach Ukrajiny, Rumunska a Moldavska.

Žiarovka rastliny má vaječný tvar s priemerom do 30 mm, pokrytá váhy svetlých tónov. Listy sú svetlo zelenej farby so sivým nádychom, ale po kvitnutí sa ich farba zmení na tmavozelenú. Kvetnatý pupeň rastie na 20-25 cm a na ňom je osamelý voňavý kvitnúci kvet, dlhý 25-30 mm a priemer 40 mm, ktorý následne dodáva ovocný kôš so semenami.

Kvitnutie začína v marci a trvá asi 20 dní. Reprodukcia – semená a cibuľovité. Snehová pokrývka husto rastie na priľahlom mieste, pretože 1 m² môže predstavovať až 25 rastlín, ktoré kvitnú tvoria krásne kvetinové záhony.

Snowdrop zložený

Snežienka Cilicia

Snežienka kiličaťa (G. silicicus) rastie na úpätí hôr Malé Ázie a Zakaukazsko. Žiarovka – klinovitá, dlhá 15-23 mm a priemer až 20 mm. Lineárne listy sú matné zelené, rastú na dĺžku 15 cm a šírku až 1,5 cm. Dĺžka stopky 14-16 cm s vypúšťaním 3 cm. Vonkajšie listy okvetí 19-22 mm dlhé, podlhovasté-oválne, mierne zužuje na základni, pretiahnuté vnútorné dĺžku 10 mm, majú vybrania v hornej časti s čiastočným zelenej farby. Kvitnú sa v polovici jari.
Snežienka Cilicia

Snežienka Korfsky

Snežienka Korf (G. corcyrensis Stern) – dostal jeho názov z miest svojho rastu – ostrov Korfu, sa nachádza aj na Sicílii. Kvitnutie sa vyskytuje na konci jesene a charakteristickým rysom tohto vzácneho snežienka zaniknutého druhu je súčasný vzhľad listov a kvetov. Tento druh strednej veľkosti, s pomerne veľkým kvetom na dĺžku 25-30 mm a priemerom 30-40 mm. Na vnútorných okvetných lístkoch je určitý druh zelenej farby.

Snežienka Korfsky

Snežienka Elvez

Snežienka Elvez (Galanthus elwesii) výška do 25 cm, rastie na území východnej Európy, na tom istom mieste, kde sa pestuje. Listy široké až 30 mm, s modrým odtieňom. Kvety – sférické veľké, ich dĺžka dosahuje 5 cm, veľmi voňavé. Vnútorné listy perianth sú označené zelenými škvrnami. Kvitnutie začína na konci zimy a trvá až 30 dní.

Snežienka Elvez

Snežienka Foster

Snežienka Foster dostal svoje meno na počesť zberateľa M. Fostera. Snehová stopka tohto druhu rastie na území Blízkeho východu, ale pestovanie kvetov sa odohráva v krajinách západnej Európy. Kvitnutie začína skoro na jar a trvá až 15 dní.

Listy sú úzke, kopijovité, dlhé až 14 cm, kmeňový kmeň dosahuje dĺžku 10 cm. Kvety sú stredne veľké. Vonkajšie listy periantu sú konkávne, s charakteristickými zelenými škvrnami v blízkosti depresie v spodnej časti a tiež na vrchole vnútorného listu.

Snežienka Foster

Snežienka gréčtina

Sneženie grécky (Galanthus graecus) rastie v podhorí Grécka, Rumunska a Bulharska.

Žiarovka zariadenia je podlhovastá, s dĺžkou do 15 mm a priemerom do 10 mm. Listy sú šedo-zelené, dlhé až 8 cm a široké až 8 mm, listová doska je zvlnená. Kvetnatý pupeň vyrastie až 8-9 cm, krídlo asi 3 cm, vonkajšie úzke listy periantu dosahujú dĺžku 25 mm, vnútorné úzke lístie sú polovičné.

Kvitnutie začína v apríli a trvá až 15 dní. Reprodukcia je vegetatívna.

Dôležité! Žiarovky snežienky vyžadujú prevádzkové pristátie do 12-18 hodín po výkopu, pretože mimo zem sa rýchlo suché a zomrie.

Snežienka Icarian

Icarian snehovitý (Galanthus ikariae Baker) rastie na kamenistom ostrove Grécka. V našej krajine nebolo pestované v otvorenom priestore.

Žiarovka – dĺžka 20-30 mm a priemer 15-25 mm, listy matnej zelenej farby, až 9 cm dlhé až kvitnúce a rastúce po 20 cm. Tsvetonos dosahuje výšku 22 cm, krídlo je 2,5 – 4 cm. Vonkajšie listy periantu sú konkávne, kopijovité, dlhé až 25 mm. Vnútorné listy majú klinovitý tvar, dlhý až 12 mm, so zelenou škvrnou, ktorá zaberá polovicu plochy listu. Kvitnú sa v apríli.
Snežienka Icarian

Snowdrop lagodech

Lagodechán snežný (Galanthus lagodechianus) rastie na úpätí Kaukazského pohoria. Žiarovka má dĺžku 25-30 mm, priemer približne 15 mm. Listy sú ploché, lesklé, nasýtené zelené, rastúce až 8 cm v období kvitnutia a až 30 cm po nich. Kvetinový hrot je asi 8-9 cm, s krídlom a pedikelom 30-40 mm. Kvety Lagodekianskej snežienky dosahujú dĺžku 30 mm, vonkajšie úzke listy – zakrivené, vnútorné – klinovité, majú v hornej časti depresiu so zelenou škvrnou, ktorá ju obklopuje.

Kvitnú sa na začiatku jari. Reprodukcia je vegetatívna. Tento druh je jednou z najvzácnejších v kultivácii.
Snowdrop lagodech


Loading...