Popis a fotografie najbežnejších druhov saxifrage

lomikameň
Saxifrage je pomerne populárny dekoratívny, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, trvalé rastliny pestované ako vnútorné a ako záhradná rastlina. Najefektívnejšia je saxifrage v skalných záhradách, na kamenných parcelách, v alpských kopcoch, kde sa ostatné rastliny sťažujú. Saxifrage má asi 450 druhov saxifrage. Uveďme príklady najobľúbenejších z nich.

Kaktusy Saxifraga (Saxifraga cespitosa)

Saxifraga cespitosa – bylinná trvalka, ktorá preferuje skalnaté svahy a jeho biotopy – Eurázie a Severnej Ameriky. Výška rastliny je 13-20 cm, má hrubú, žľazovitú stopku. Tmavo zelené listy: nižšie – päť prestupom, dlaň izolované lineárny tvar so zaoblenými koncami a horná – malý, celé alebo tripartitných. Klinovitá okrídlená stopka a ovocie je rozvetvená krabica s mnohými semenami. K dispozícii sú biele, fialové a ružové kvety, veľa kvetov. Kvety saxifrage v júni (25-30 dní) je dosť hojné a priateľsky, to platí aj pre jeho seminár. Zozbierajte semená koncom júla. Vzhľad saxifrage pripomína vzdušný, ale hustý vankúš. Tento druh je zriedka používaný v kultúre.
Saxifrage je sodovka

Dôležité! Zahradníci často používajú hybridy, ktoré sa získavajú prechodom saxifrage s soddy a saxifrage ružové.

Arnails saxifrage (Saxifraga androsacea)

Jedná sa o trvalé okrasné bylinné stálezelené alebo polosezelené rastliny. Listy Arendse saxifrage sú lesklé, oddelené, nasýtené zelené, zhromaždené v rozetách. Kvety okrúhle, päťčlenné, kampanulované, s dvojitou periantovou a tmavozelenou pohárom, červenou, ružovou, žltou, fialovou, fialovou alebo bielou. Ovocie – vidlicovitá malá krabica s malými semenami vo veľkom množstve. Výška rastliny nie je väčšia ako 10 – 20 cm. V procese rastu vytvárajú husté húštiny, ktoré vo vzhľade pripomínajú lesný mach.
Arnails saxifrage
Kvety Arendse saxifrage v máji až júni asi mesiac. Rozvíja sa dobre a rastie v severných šírkach. Rastlina miluje polovične tmavé oblasti, hygrofilné, rýchlo rastie, rozmnožuje sa o stopky alebo rozdelenie. Ideálne na zdobenie kamenných záhrad a pozemkov.

Viete? Sawclaw je tiež nazývaný “gap-grass”. Rovnaký názov v mytológii má mytickú rastlinu, elixír, z ktorého železo ničia.

Saxifraga aizoides

Trvalka bylinná kultúra s plíživou stopkou, ktorá počas procesu rastu tvorí voľné drevo. Rastlina nepresahuje výšku 20 cm. Listy môžu byť buď oválne alebo lineárne, predĺžené, dostatočne tuhé, zúbkované pozdĺž okrajov. Kvety saxifrage sú tvrdé listy, malé, žlté s červenými takmer nepozorovanými bodkami. Kvitnú sa v júni až júli. Táto rastlina je nenáročná, zimovzdorná, ale potrebuje vlhkú a vápenato bohatú pôdu a čiastočne poškodené miesto. Dobre rastie ako na otvorenom teréne, tak aj doma. V prírode je bežné v severných regiónoch Ázie, Severnej Ameriky a Európy.
Saxofónová saxifrage

Saxifraga rotundifolia

Krásna trvalka trávnatá nenáročná rastlina. Byle vetvené rotundifolia lomikameň, dosahujú výšky 30 cm. Silné listy, guľaté, lesklé, tmavo zelené, v tvare obličky, zúbkované. Kvety sú malé, biele s červenými malými škvrnami na plátkoch. Kvitne veľmi veľkoryso od konca mája a celého leta. Uprednostňuje tieňové vlhké miesta. Rodina saxifrage je okrúhla – podhorí južnej a strednej Európy.
Okrúhly saxifrage

Harmančeka (Saxifraga stolonifera)

Trávnatá, krátka, nenáročná trvalka okrasná rastlina s predĺženými vláknami. výška rastliny -. Asi 20 cm Listy lomikameň zaoblené, štítnej žľazy, s hrubo zvlnenými hranami, zhromaždených v zásuvke, tam je tiež veľa jemných červenkasté výhonky (fúzy), ktorých konce sú rozvojové viac dcérskych listovej ružice. Horná strana listov je zelená s bielymi žilami a spodná strana je červená. Kvety sa zhromažďujú v zložitých bielych alebo červenkastých kefách. Kvitnúca rastlina od mája do septembra. Má rád tieňové miesta a rozptýlené svetlo. Rodisko saxifrage prútia – Čína, Japonsko. Existuje 350 druhov.
Sinter saxifrage

Dôležité! Rastlina je vybavená žľabmi, ktoré vylučujú vápno, čo jej umožňuje extrahovať užitočné látky z kamennej pôdy.

Saxifraga manschuriensis (Saxifraga manschuriensis)

Táto ozdobná trpasličí trpasličí rastlina. Břehy lesných riek, hustá tráva na vlhkej pôde, nie sú skosené minuloročné trávy – prirodzené biotopy saxifrage Manchurian. Tento druh sa nachádza v meste Primorye, Kórei a Číne. V procese rastu rastlín sa tvoria početné korene, ktoré sa nachádzajú bližšie k povrchu pôdy. Listy sú lesklé, okrúhle, zubaté, husté, tmavozelené, zhromaždené v rozetách. Kvety sú malé, ružové a biele, zhromaždené v drobných kvitnúcich kvetenstvách. Stonky silné, rovné, husté vlasy. Kvety na konci leta a na začiatku jesene. Je známy svojou bohatou výživou. Priaznivo je pre tie tieňované oblasti s rozptýleným svetlom. Ideálne na zdobenie skaliek, alpských kopcov, brehov nádrží.
Manchurian z čmeliaka

Saxifraga paniculata je krehká alebo stále zelená

Jedná sa o okrasné vytrvalá rastlina, ktorá rastie vo svojej pôvodnej podobe na žulové rímsy, na vápencových svahoch, na skalách a kamenistých pôdach. Severná Amerika, Kaukaz a Európa sú biotopy večného saxifrage. Rastlina má výšku 10 cm. Rastliny ozubením, podlhovasté, úzke, vyvrcholila chrupavkovitý, vrúbkované zuby okolo okraja šedo-zelené alebo modrozelenej farby, ktorá tvorí ružice a generuje vždyzelené silný koberec. Kvety sú malé, zhromaždené v panikulárnych kvetenstvách, bielej alebo belavožltej farby.
Plavák s talířom alebo trvalý

Dôležité! Existujú aj odrody červených, krémových a svetložltých kvetín, niekedy s červenými bodkami na plátkoch.

Kvitnutie saxifrage sa vyskytuje koncom mája – začiatkom júna. Rastlina je nenáročná, ale uprednostňuje humus, drobivý, bohatý vápnik, dostatočne navlhčené, mierne kyslé pôdy. Rozmnožil sa rozdelením kefa alebo odrezkov. Často saxifrage zdobí trvalé kamenné záhrady, obrubníky, oporné múry, skalky, skalky a iné.

Saxifraga juniperifolia saxifrage

Pochádza z vysokých hôr Kaukazu. Jedná sa o trvalé husté pomaly rastúce pokrytie pôdy z zimovzdornej rastliny. Listy saxifrage sú jalovec-tvrdé, špicaté, malé, lesklé, tmavo zelené, ktoré rastú z pôdy a tvoria hustý vankúš. Výška rastliny je 15 cm. Kvety sú žlté, malé, päťlisté, zhromaždené v špicatých kvetenstvách, ktoré sa objavujú na jar. Miluje nadýchanú, dobre odvodnenú, mierne zásaditú pôdu. V marci sa vysieva v skleníkoch a v apríli – na otvorenom priestranstve. Kvitne v júni.
Saxifra jalovca

Saxifraga umbrosa

Trvalka evergreen dekoratívne námraza kultúra pochádza z Pyrenejí, ktoré vyžadujú vlhký a tienistých miestach. Lístie rastliny v hustej, tmavo zelené, vráskavej, opakvejčité, krátke, krupnogorodchataya pri okrajoch, zaoblené špičky, až päť centimetrov a zhromažďované v nízkej hustej ružici. Kvety sú malé, svetlo ružové, viac, vyrobený v paniculate kvetenstvo, ktoré sú prijímané na bodcami do výšky 10-15 cm. Semená sú obsiahnuté v malej krabičke. Doba kvitnutia tohto druhu saxifrage je koniec júna a začiatok júla (25-30 dní).
Saxifrager tienistého

Saxifraga oppositifolia saxifraga

Trvalka bylinná kvetina, prednostne skalnaté skaly, trávniky, miesta v blízkosti ľadovcov, rozštiepky. Zariadenie vytvára silné tlmiace húštiny. Stonky rozvetvené, plazivé, 5-7 cm dlhé (niekedy až do 15 cm). Početné tmavozelené protiľahlé eliptické zahustené listy. Kvety v rastline sú jednorazové, veľké (do 2 cm v priemere), ružové alebo fialové do konca leta. Rozlišuje sa medzi iným pomerne skoré kvitnutie (skorá jar). Aplikoval pri výzdobe alpských sklíčok. Propagácia rozdelením a semenami.
Saxe-tvarovaná saxifrage

Viete? Kvety saxifrage sú jedným zo symbolov Londonderry a Nunavut.

Cassia svetlica alebo cirrus (Saxifraga caesia)

Saxofrágová svetlica je trávnatá trvalka okrasná kultúra s tenkou oddenkou, ktorá tvorí hustý trávnik z rozvetvených výhonkov. Jeho biotopom sú vápencové skaly. Kvety bielej farby so vzpriamenými stúpajúcimi stopkami. Kvitnú omáčku cassia v júli a auguste. Vyžaduje starostlivú starostlivosť a náležitú pozornosť.
Cassia omáčka alebo cirrus

Saxifraga hieracifolia saxifraga

Trvalka bylinná rastlina, ktorá rastie v tundry, vŕba, jelša, na lúkach. Severná Amerika, Európa, Škandinávia – umiestnenie šírenia saxifrage Hawksbeard. Jeho výška je od 10 do 50 cm. Listy sú na okraji zubaté, hrubé, diamantové, pudrovité zospodu, zložené v bazálnej rozetke. Kvety rastliny sú hladké, nazelenalé alebo načervenalé, s ovocnými krabicami. Stopky sú krátke. Kvety v júli až auguste. Saxofónová saxifrage