Phloxes: katalóg najlepších odrôd

plamienku
plamienkurozsiahla a rôznorodá skupina záhradných kvetov, ktorá zahŕňa aj vysoké kríky a zakrpatené rastliny, takmer pozdĺž zeme. Ale takmer všetky phloxy sú viacročné kvety. Zahradníci priťahujú krásne a hojné kvetenstvo rôznych foriem a farieb.

Vyzdvihnúť niekoľko druhov rastlín, môžete si zabezpečiť kvitnúce záhrady od jari až do neskorej jesene. Pozrime sa bližšie na najpopulárnejšie odrody phloxu, ktoré sa pestujú v našom pásme.

Phlox Aida (Aida)

Phlox Aida (Aida)
Táto kvetina rastie na 60-70 cm, aj keď za priaznivých podmienok môže dosiahnuť 90 cm. Má oválne alebo kopijovité listy bohatej zelenej farby. Kvety sa objavujú v druhej polovici júla, dosahujú priemer 3,5 cm a majú bohatý ružový odtieň, ktorý prechádza do ružovo fialovej farby.

Rastuje na slnečných miestach, ale dobre toleruje penumbru. Rastlina je výhodne v úrodnej pôde, ktorá je pravidelne zvlhčená, najmä v horúcej letnej sezóne. Hnojivá sa používajú mierne. Rastlina je zimovzdorná.

Phlox Alenuschka

Phlox Alenuschka
Krov tejto odrody dosahuje 80 cm, má veľa listov. Stonky silné, ale zriedkavé. Kvetina phloxu “Alenushka” má priemer 4 cm, mliečne biele s jasne definovaným karmínovým stredom. Doba kvitnutia je stredná. Rozmanitosť je ľahko rozpoznateľná, pomerne populárna, ale pomaly sa rozmnožuje, rastie a je veľmi náročná na pestovanie.

Phlox Snehulienka (Belosnezka)

Phlox Snehulienka (Belosnezka)
Odroda bola odchovaná v roku 1952. Je charakterizovaná dlhým a bujným kvitnutím. Široko pyramídové kvetenstvo má biela farba a svetlo ružový odtieň uprostred kvôli zafarbenej trubici. Púčiky sú hnedo fialovo sfarbené. Kvety dosahujú priemer 3,5-3,8 cm.

Phlox Baikonur

Phlox Baikonur
Kvetenstvo tohto druhu má priemernú veľkosť a mierne ružovú farbu, ktoré sa nehorí na slnku. Samotná rastlina môže mať dĺžku až 80 cm. Vyzerá skvele ako na kvetinovom záhonovom lôžku, tak v rezanej forme.

Dôležité! Je potrebné odlíšiť sadenice od odrody. Posledný z nich môže byť nazývaný sadenica, ktorá prešla oficiálnym postupom registrácie. Dnes to zriedka prebieha, ale ani oficiálne stanovenie odrody nie je zárukou kvalitnej rastliny. Zároveň medzi bežnými sadenicami existuje veľa zástupcov, ktorí prešli testom času a skutočne sa stali plnohodnotnými odrodami.

Phlox Bonnie Maid (Bonny Maid)

Phlox Bonnie Maid (Bonny Maid)
Stonky tejto rastliny môžu dosiahnuť 70 cm. Kvetenstvo je kruhové, husté, modré alebo fialové, ktoré majú vždy veľmi jemné odtiene.

Phlox Viking

Phlox Viking
Vďaka globulárnym kvetenstvám je táto odroda phlox vnímaná ako hortenzia alebo dahlia. Bush rastie kompaktne, pevne a dosahuje 60 cm. Vyznačuje sa zimnou odolnosťou a ľahkosťou reprodukcie. Kvety s phloxom majú priemer 3,7 cm, ružové farby s malým malinkovým krúžkom v strede, ktoré mierne difúzie lúčmi. Dobré na použitie v kvetinových záhradách rôznych typov.

Phlox Ernst Immer

Phlox Ernst Immer
Tento dekoračný kvet bol prijatý v roku 1947. Je charakterizovaná odolnosťou voči plesňovým ochoreniam, silnou príjemnou vôňou a bledým lilacom farbou kvetov zozbieraných v pyramídovom kvetenstve s rozmermi 19×14 cm. Je to letné phlox: kvitnutie trvá asi 25-30 dní v júli. Sadené na rezanie v kvetinových záhonoch, na obrubníkoch, pri skupinových výsadbách.

Phlox Zepir (Zefir)

Phlox Zepir (Zefir)
V roku 1989 bola stiahnutá. Má kompaktné puzdro so silnými stonkami až do dĺžky 70 cm. Dokonale toleruje vysokú vlhkosť počas silných dažďov a dlhého tepla.

Kvete dlhé a bohato husté kruhové kvetenstvo, ktoré sú tvorené z jemných kvetov bielej s jemným fialovým centrom a ružovými tieňmi na listoch. Kvety majú veľkosť približne 4,2 cm a dobre a rýchlo sa chovajú. Zasadené na rez, v kvetinových záhonoch alebo individuálne.

Phlox Douglas (Douglasii)

Phlox Douglas (Douglasii)
Rastlina má malé listy, ktoré vzrastajú blízko k sebe kvôli krátkym medzierom. Malé kvety na krátkych stonkách majú jasný a harmonický kvet.

Tento nízko rastúci phlox tvorí malý keň s priemerom približne 30 cm. Vyzerá dobre na alpských kopcoch a v kvetinových záhonoch s kamienkami. Rastá pomaly, ale hybridné odrody vykazujú zrýchlenie rastu a väčšie kvety.

Dôležité! Prvým kvitnutím sú plošné krycie vrstvy, to znamená tie, ktoré sa šíria pozdĺž zeme. Najčastejšie z nich je styloid, ktorý odhaľuje prvé kvety v polovici mája. Názov, ktorý dostali pre malé štylizované listy.

Phlox Diablo (Diabolo)

Phlox Diablo (Diabolo)
Táto odroda má špeciálnu farbu kvety. Karmínovo červená základňa má oči tmavšieho odtieňa a nevyhrieva.

Kvetenstvo husté a veľké. Kvety dosahujú priemer 3,2 cm a samotný krík môže rásť až na 70 cm, čo sa považuje za priemernú veľkosť.

Petals zachovávajú svoj tvar a farbu napriek rôznym poveternostným podmienkam.

Phlox Europe (Európa)

Phlox Europe (Európa)
Táto odroda bola chovaná v Nemecku už veľmi dlho. Phlox Europe má jasnú bielu farbu s karmínovým okom. Kvety dosahujú priemer 3,7 cm a husté husté kvetenstvo – 20×12 cm. Rovné stonky sa tiahnu na priemernú dĺžku 50 cm. Môžete počítať s kvitnutím z prvého desaťročia mesiaca júl.

Phlox Oleander (Oleander)

Phlox Oleander (Oleander)
Odroda sa vyznačuje hviezdnymi farebnými kvetmi matnej ružovej farby, ktoré dosahujú priemer 3,8 cm a majú veľmi svetlé a veľké karmínové oči. Kvetenstvo voľné, stredne veľké.

Stonky majú tmavú farbu, sú pevné a silné, rastú asi na 70 cm, aj keď za priaznivých podmienok môžu dosiahnuť 90 cm. Listy bližšie k vrchu majú tiež tmavú farbu. V chladných podmienkach sa zhoršuje a rastie.

Phlox Othello (Otello)

Odroda sa vyznačuje voľným oválnym kvetenstvom 18×13 cm, ktorého kvety majú tmavočervenú farbu s jasným fialovým okom. A vo večerných hodinách získajú kvety modrý odtieň.

Kvety v priemere dosahujú 3,5 cm. Vyzerajú na búši približne od polovice júla a kvitnú až mesiac. Bush má vzpriamené stonky až do výšky 90 cm. Othello je rozmanitosť phloxu, ktorá je relatívne odolná voči hubovým chorobám. Pestuje sa na rezanie, v kvetinovom lôžku alebo v skupine rastlín. Phlox Othello (Otello)

Viete? Phloxam je pripísaný zvláštnemu psychoterapeutickému účinku. Predpokladá sa, že denné rozjímanie kvitnúceho Bush pomáha obnoviť duševnú rovnováhu, dobíjať pozitívnu energiu, inšpirovať rozhodujúcu činnosť.

Phlox Panama

Phlox Panama
Táto odroda rastlín má zvislé stonky s dĺžkou až 80 cm. To dáva bielych kvetov až 3,2 cm v priemere, kvet začína koncom júla na asi 35 dní.

Drobivé pyramídové kvetenstvo dosahuje veľkosť 18×12 cm. Ukazovatele rezistencie proti hubovým chorobám sú priemerné. Zasadzuje sa na rez, na kvetinovú záhradu alebo ako samostatnú rastlinu.

Phlox Pastoral

Phlox Pastoral
Odroda sa vyznačuje jemnými ružovými kvetmi s bielym stredom a karmínovým krúžkom. Rastú až do priemeru 4 cm. Zhromaždené vo voľných pyramídových kvetenstvách 20×10 cm Doba kvitnutia – od polovice júla asi mesiac. K hubovým chorobám je priemerná rezistencia. Vysadené na kvetinové záhony v skupine s inými rastlinami, individuálne alebo na rezanie.

Phlox Tenor

Phlox Tenor
Táto odroda má karmínové kvety s ľahkým karmínovým jadrom. V priemere dosahujú 4 cm a vytvárajú pyramídové drobné kvetenstvo nie väčšie ako 20×16 cm, rozpúšťajú sa v polovici júla, kvitnú až 35 dní. Stonky sú vzpriamené na dĺžku 60 cm. K hubovým chorobám je stabilné médium. Vysadené na rezanie, v skupinových lôžkach, v individuálnej výsadbe.

Phlox Salmon Glow

Phlox Salmon Glow
Ako naznačuje názov, dominantnou farbou kvetov je lososovo-ružová. Pod okvetnými lístkami sú takmer biele, v strede kvetu je tiež biela. Vytvára veľké kvetenstvo s kvetmi až do 4,8 cm, ktoré sa nezhoršujú počas zrážok. Semi-huňajšia kefa pozostáva zo stoniek s priemernou pevnosťou do dĺžky 70 cm. Vyzerá veľmi pôsobivo, aj keď pomaly rastie.

Phlox Starfire (Starfire)

Odroda sa vyznačuje sametovo červenými a burgundskými jasnými kvetmi, ktoré na horúčku nehoria. Keď rastú Bush, stane sa pomerne silným. Stonky dosahujú výšku 80 cm. Listy a mladé výhonky majú hnedo-červenú farbu. Phlox Starfire (Starfire)

Phlox Felix

Phlox Felix
Ďalšia jasne karmínová odroda, ktorá má karmínové centrum a kvetinu s priemerom do 3,5 cm. Kvetenstvo sa vytvára vo forme pyramídy, má priemernú hustotu a veľkosť 18×12 cm, doba kvitnutia je od polovice júla po dobu 35 dní. Rovné stonky pomerne vysoké, až 110 cm. Na hubové ochorenia stredne odolné. Sadené na rezanie, pri skupinovej výsadbe alebo individuálne.

Viete? Známky, ktoré prišli zo zahraničia, sa týkajú hlavne priemyselných závodov. Používajú sa na siatie trávnikov, pôdy, polí. Majú silné stonky, ale malé kvetenstvo s malými kvetmi. Na vlastnom pozemku je lepšie pestovať záhradné kŕdeľ.

Phlox Flamingo

Phlox Flamingo
Rovnaký lososovo-ružový kvet s jasným červenohnedým okom. Kvety sa zhromažďujú vo veľkých kvetenstvách strednej hustoty pyramidálnej formy. Bush sa stáva kompaktným a odolným. Vynikajúce zimné skúsenosti a preukazuje dobrú vytrvalosť.

Floxy môžu byť použité na realizáciu praktických dizajnov krajiny. Pomáhajú vytvárať v určitej farebnej škále mixboarder, plot, alebo ich môžete jednoducho pestovať na strihu.

Floxy majú rôzne odtiene, vrátane modrofialových a modrých kvetov, ktoré nie sú tak časté vo flóre. Navyše, mnohé z odrôd sa cítia skvele v našej klíme.


Loading...