Pestujeme kvety kohúty v krajine

dúhovky
Cockerel kvety, mušle, alebo viac vedeckých kosatcov sú tak populárne, že aj dieťa môže rozpoznať ich na fotografii. Rastú takmer na každom dvore, a to všetko preto, že sú veľmi dekoratívne a úplne nenáročné. S pomocou kosatcov môžete chrániť cesty a vytvoriť živé ploty. Bez nadsadenia je táto kvetina len nálezom pre záhradníka.

Kokteilové kvety

Kvety kohútikov, alebo ako sa nazývajú – dotyčnice, patria do rodu viacročných rastlín Iris alebo Kasatikovye. Existuje viac ako 700 odrôd týchto krásnych kvetov, ktoré štrajkujú úžasné tvary púčikov a rôznych farieb.

Krivky sú odrezkovité a hrubé. Rovnako sa rastliny líšia v tvare púčikov, sú vousy, ktoré sa zvyčajne nazývajú kohúty kvôli charakteristickému trsnu a nečisté: močiare, sibírsky, iris sporia.

Listy najčastejšie majú tvar xiphoid, tenké, pružné, pokryté voskovým povlakom, menej časté listy lineárnej formy. Zhromažďujú sa vo zväzkoch okolo stopky.

Veľké jednotlivé pupeny môžu mať rôzne tvary a farby, niektoré majú mierne príjemnú medovú vôňu. Kvitnutie začína na konci jari a trvá do júla a niektoré odrody kvitnú opakovane v septembri.
dúhovky

Viete? Kvet dúhovky, ktorý sme nazývali kohút, dostal jeho meno na počesť bohyne Irida. Predpokladá sa, že názov kvetu dal Hippokratovi.

Kde ich dať

Rovnako ako pri výsadbe akéhokoľvek trvalka, musíte premýšľať o tom, kde rastlina pestovať. Aby ste to urobili, musíte vedieť, že dúhovky majú každý rok funkciu, aby sa pohybovali niekoľko centimetrov od pôvodného miesta a rýchlo sa rozširovali.

Svetlo a miesto

Veľké množstvo svetla – kľúč k úspechu v rastúcich mušlích, s dobrým osvetlením, dostanete maximálnu veľkosť a trvanie kvitnutia.

V tieňovaných oblastiach sa rastlina cíti nepríjemne a nemusí kvitnúť. Treba mať na pamäti, že pre tieto kvety je nežiadúca nadmerná vlhkosť, takže najlepšie k výsadbe sú najlepšie záhony, pozemky na svahoch a horách.
End of the Line
V tomto prípade chráňte rastliny pred silným vetrom a prievanmi, pretože s ich prítomnosťou sa stonky môžu odtrhnúť.

pôda

Krivky preferujú neutrálnu alebo mierne zásaditú pôdu, keď sa musí vysádzať kyslá pôda, vápno, krieda alebo popol, aby sa neutralizovala kyslosť.

Ak chcete vysadiť vousatý druh, je potrebné urobiť dobrú drenáž, pretože stagnujúca voda môže značne poškodiť rastlinu. Pred vysadením by mala byť pôda dobre uvoľnená a všetky buriny odstránené. Ideálne na pestovanie sú plodné a bohaté pôdy.

Viete? V dávnych dobách boli semená irízy považované za pochúťku, boli vyprážané a pripravili nápoj vzdialene pripomínajúci kávu.

pôda

Vysádzanie kosatcov

Pri vysádzaní kosatcov neexistuje špecifické usmernenie, môže sa to robiť na jar i na jeseň, vzhľadom na určité odtiene.

Na jar

Nemôžete zanedbávať prípravu pred rastlinou. Mali by ste starostlivo skontrolovať hľuzy a ak je to potrebné, odstráňte oblasti, na ktorých sa vytvára hniloba, a odstráňte príliš dlhé korene.

Potom by nebolo zbytočné dezinfikovať ho v roztoku manganistanu draselného, ​​na tento prípravok premiešajte vodou na svetlo ružovú farbu a namočte do nej výsadbu v priebehu 30-40 minút.

Tento nekomplikovaný postup pomôže vyhnúť sa ďalším problémom s vývojom závodu. Ďalším tajomstvom úspešnej výsadby je to, že koreň môže byť v roztoku “Carbophos” 30 minút, kvôli čomu bude mať rastlina stabilnú odolnosť proti škodcom.

Hĺbka otvoru pre fúzatých druhov by mala byť úmerná hľuzu, nedotýkajte sa príliš ďaleko, vrchol by mal vzrásť nad zem.

Pri výsadbe neprírodných kosatcov musí byť koreň starostlivo pokrytý pôdou. Ak sa plánuje, že sa niekoľko rastlín bude vysádzať v blízkosti, je potrebné dodržať vzdialenosť medzi nimi minimálne 60 cm.

Na jeseň

V skutočnosti, jeseň výsadba nie je veľmi odlišná od jarnej výsadby. Korene sa tiež odporúča dezinfikovať a odstraňovať rozpadajúce sa oblasti. Hovoríme to hygienickým postupom, ktoré budú chrániť rastlinu v budúcnosti.
pristávacia

Čo sa týka hĺbky a intervalu výsadby, potom sa takmer všetko zhoduje s prameňom. Jediná vec, ktorú treba zvážiť, je, že hľuzy by mali byť vysadené hlavne na konci leta a maximálne v prvom septembrovom týždni, takže rastlina sa zakorení pred chladom a získať požadovaný výsledok.
pristávacia

Dôležité! Nemôžete používať čerstvé organické hnojivá na kŕmenie, pretože to poškodí rastlinu.

Ako sa starať o kvety

Zdá sa to nemožné, keď sme sa pozreli na očarujúce kvety kohúta na fotografii, že výsadba a starostlivosť o ne nebude ťažké, ale je to tak.

Pravidelné zavlažovanie rastlín je potrebné len pri veľmi suchom počasí počas tvorby púčikov. V ďalšom vegetačnom procese si môžete vychutnať dekoratívnu povahu listov a nevykonávať vodné procedúry.
zalievanie
Pokiaľ ide o kŕmenie, závod nie je veľmi náročný. Môžete vyrábať fosfor-draselné hnojivá na jar, ak pôda podľa vášho názoru nie je dostatočne nasýtená.

Nie je nadbytočné vyrábať zložité minerálne hnojivo na jeseň. Ale v období kvitnutia iris je prísne neodporúča žiadne ďalšie hnojenie.

Choroby a škodcovia rastlín

Kohútiky sú dostatočne pevné a stabilné, ale stane sa, že môžu byť poškodené chorobami alebo hmyzom. Problémy môžu vznikať v dôsledku nadmernej vlhkosti, koreň môže začať hniť.

V takom prípade by ste mali okamžite vykopať rastlinu a použiť nôž na odstránenie rozpadnutých častí, dezinfikovať a vysušiť koreň na slnku. Často sa záhradkári stretávajú s takouto chorobou dúhov ako škvrnami.

Na to, aby listy zostali zdravé a neboli predčistené touto chorobou, je žiaduce ich postriekať 1% roztokom zmesi Bordeaux.
Škvrnitá dúhovka

Dôležité! Irisové kvety patria medzi zimné tvrdé rastliny a sú dobre znášané nízkymi teplotami. Ale pre úplnú istotu, že mrazy ich nepoškodia, je potrebné pliesť na pôdu.

Ak listy a kvety klesnú a sú žlté, môže to byť príznakom lopatky. Títo škodcovia ovplyvňujú stopky a jedia ich zvnútra.

Aby ste sa vyhli ich vzhľadu na vašom kvetinovom lôžku, odborníci odporúčajú vykonať preventívny postrek “Carbophos” raz za 2-3 týždne počas vegetačného obdobia.
kopček
Ďalšími nezvanými hosťami, ktorí môžu poškodiť vašu dúhovku, sú gladiolus thrips, ktoré najčastejšie zaútočia na kvety v suchom počasí. Prerušujú metabolické procesy rastliny, po ktorých listy sú žlté a púčiky sa strácajú a zomierajú.
strapka
Na ničenie týchto škodcov je účinný aj striekanie s “Carbophosom”. Zásadné poškodenie mužov môže spôsobiť slimáky. Ak chcete bojovať proti nim, použite “metaldehyd” v granulách.

Postup je vykonávaný v neprítomnosti zrážok skoro ráno. Prípravok by mal byť rozložený medzi rastliny, približne 40 g na 10 metrov štvorcových.

S dodržaním jednoduchých pravidiel agroenergetiky a splnením mnohých potrebných postupov je možné dosiahnuť obrovský výsledok – dúhovky budú veľa rokov rozkvitnúť a potešovať vás svojou elegantnou krásou.
kosatec
Je zaujímavé, že pri transplantácii tieto trvalky nie sú potrebné viac ako raz za 4-5 rokov. Tak experimentujte s tvarmi a farbami a jednoducho vytvorte neuveriteľné kvetinové záhony s týmito nenáročným rastlinami.