Pestujeme ibištek na záhrade

ibištek
Hibiscus je rastlina malvianskej rodiny. Je veľmi obľúbený u pestovateľov kvetov, pretože takmer všetky druhy tejto rastliny kvitnú veľmi krásne. Kvety ibišteka, dokonca v rámci toho istého druhu, sú veľmi rôznorodé. Existuje viac ako 200 druhov a asi 500 odrôd tejto rastliny.

Viete? Charakteristickou črtou všetkých ibišek je krátkodobá životnosť kvetov. Každá kvetina žije iba jeden deň – otvára sa ráno a vo večerných hodinách sa rozvíja.

Tri druhy ibišteka sú bežné v našich zemepisných šírkach. Jedna z nich je pestovaná v izbách a je známa ako čínska ruža. Hibiscus Číňan môže byť vykonávaný v lete v záhrade, ale stále je považovaný za krytú rastlinu. Ďalšie dva typy ibištek sú záhrady.

Záhradný druh ibišteka

Hibiscus záhradný stromV záhradách na juhu Ruska, na Ukrajine a na Kryme môžete často nájsť ibištek Sýrie, ktorý sa nazýva aj strom-like. Jedná sa o kvitnúci ker, ktorý môže dosiahnuť výšku až 3 m. Často tvorí stonky, čo vedie k krásne kvitnúcemu stromu. S veľmi blízko výsadby niekoľkých odrôd, môžete vytvoriť ibištek záhradné shtabovoe strom s rôznymi farbami.

Hibiscus arborescent je vytrvalý. Na jednom mieste môže rásť až 10 rokov. Kvety od júna do septembra. Kvety syrského ibišteka môžu byť jednoduché a froté, rôzne odtiene, ale nie veľké. Druhý typ ibišteka v záhrade, ibištek trávnatý, priemer kvetov dosahuje 26 cm. Ibištek trávy sa nazýva aj bažina.

Dôležité! Rozpusťte ibištek v druhej polovici mája, takže sa ponáhľajte, aby si mysleli, že je zmrazené, a okamžite vyhodiť rastlinu. Trávnatý ibištek je viac mrazuvzdorný, môže rásť nielen na juhu, ale aj v miernych zemepisných šírkach. On tiež kopca na zimné suché lístie alebo suché hnoja.

Odrody tejto rastliny sú tiež veľmi rozmanité. Výška sa pohybuje od 80 cm do 2 m a kvety majú rôzne odtiene. Rastlina dobre rastie na jednom mieste, ale po 5 rokoch sa vyžaduje transplantácia ibišteka na iné miesto na záhrade. Rast sa zvyšuje v druhej polovici mája. Kvitne od konca júna do začiatku septembra. Sudánska ruža, rosella alebo ibištek sabdariffa pochádza z Indie, pestuje sa vo všetkých tropických oblastiach. Z tohto typu ibišteka sa vyrába karakátový nápoj, v ktorom sa používajú tmavočervené plátky, šálky a kvetináče, ktoré sa nazývajú rosanchiki. Všetky časti tejto rastliny, okrem koreňov, sú jedlé. Rastlina môže byť pestovaná doma v kultúre hrnca a semená sa dajú ľahko nájsť v vrecku čajovej karkády.

Starostlivosť o ibištek v záhrade

Záhradný ibištek
Záhradný ibištek – nenáročné rastliny, ale pre bohaté kvitnutie potrebujú slnko a mierne zalievanie. Môžu tolerovať otvorený tieň, zatiaľ čo kvety budú viac nasýtených tónov. Keď sucho, kvitnú sa ibištek a ak je pôda príliš vlhká, rastlina sa môže hniť. Na jar a v lete je tiež potrebné podávať hnojivá ibišteka draselno-fosforové. Zahradný ibištek môže byť ovplyvnený roztočmi alebo inými typmi parazitov, takže je potrebné sledovať stav rastliny a zaobchádzať s vhodnými prípravkami včas.

Reprodukcia ibišteka

Hibiscus plemena mnohými spôsobmi:

• rozdelenie puzdra;

• Rozmnožovanie odrezkov;

• vrstvenie;

• semená.

Sýrsky ibištek je najlepšie množený rezancami, zatiaľ čo môžete použiť vetvičky, ktoré zostali pri prerezávaní kefa. Rezy dĺžka 15-20 cm vložiť do vody. Korene sa objavujú po 2-3 týždňoch. Potom sa odrezky transplantujú do hrncov s ľahkou pôdou.

Naklíčené odrezkyVysadené v zemi na budúci rok. Trávnatý ibištek sa najlepšie vynásobí vydelením kríkov na jar, keď výhonky rastú o 10-15 cm. Reprodukcia odrezaním, odrezaním a dechtovým dielom zaručuje zachovanie odrodových vlastností rastliny. Oba druhy ibišteka sa môžu množiť pomocou semien. Pestovanie ibišteka zo semien doma je pomerne jednoduché. Semená môžete zakúpiť v obchode alebo zozbierať semenné krabice z kríkov na vašom webe, keď zrelia.

Ale s nezávislým zberom semien, nemôžete očakávať, že rastlina bude rásť, presne to bude opakovať rodičia. Mnohí pestovatelia kvetov špeciálne opeľujú kvety rôznych ibišek, aby získali novú odrodu. Kvôli lepšiemu klíčeniu môžete semiačky položiť do chladničky 2 týždne pri plusovej teplote. Semená v kvetináčoch pre jedno semeno. Vysadené v zemi na budúci rok. Vyrastené zo semien, ibištek môže kvitnúť až vo štvrtom roku a tráva bude kvitnúť už na druhom.

Pravidlá pre orezávanie ibišteka

Očistite ibištek na začiatku jari. To sa deje na odstránenie sušených a zlomených vetví, aby rastlina bola krásnejšia alebo poskytla bohatý kvitnutie. Kvety ibišteka sa objavujú na výhonkoch bežného roka, takže kvôli zvýšeniu počtu kvetov môže byť sýrsky ibištek nakrájaný pred letom. Rastlina veľmi dobre reaguje na prerezávanie a rýchlo rastie. Samozrejme, prerezávanie je viac aplikovateľné na ibištek syrský, ale aj bylinný ibištek môže byť orezaný. Ak je rozmanitosť tohto ibišteka veľmi vysoká, potom ho možno rezať v požadovanej výške. V tomto prípade ibištek uvoľňuje bočné výhonky, čím vytvára silnejší krík. Kvety na bočných výhonkoch byvolných ibištek sú však oveľa menšie ako kvety na stonke.

Ako zakryť ibištek na zimu

Útulok pre rastlinu
Hibiscus arborescent je menej odolný proti mrazu. Rastúci ibištek v otvorenom teréne je možný tam, kde teplota vzduchu v zime zriedka prekračuje -20 ° C. Krík tohto ibišteka je na zimu vyhladený suchými listami, kufor je izolovaný lapnikom alebo je postavený rám, pokrytý agrotexom alebo lutrasilom. Ale s takou izoláciou existuje nebezpečenstvo výskytu hlodavcov pod vrh alebo plienkovú vyrážku. Ak je strom malý, môže byť transplantovaný do vane a umiestnený v suteréne alebo inej chladnej miestnosti až do jari.

Dôležité! Na zimu nakrájajte trávnatý ibištek do výšky 10-15 cm, potom presne vedieť, kde sa nachádza jeho koreň. Vzhľadom k tomu, že sa objaví veľmi neskoro na jar, môžete poškodiť koreň pri vykonávaní ranných záhradných prác.Zastrieť ibištek a dostanete slávnostnú atmosféru v záhrade po celé leto.