Pestovanie rajčiaka doma z kameňa: pravidlá pestovania a starostlivosti

tomel
Rastlina je lahodné a zdravé ovocie, ktoré dozrieva koncom jesene. Ak sa chcete rozmaznávať so šťavnatým bobuľom, nemusíte ju kupovať v obchode. Ako rásť rasca doma, zistíme v tomto článku.

popis

Viac ako tisíc druhov tejto rastliny rodiny Ebony je známe. Sú to listnaté alebo stále zelené stromy a kríky s jedlým ovocím. Stromy majú dlhú životnosť a žijú až päťsto rokov. Persimmon má širokú, rozširujúcu sa korunu, zvyčajne sférickú. Listy sú jednoduché, pravidelné, oválne, šťavnaté.
tomel

Rastlina kvitne v máji a plodí sa bližšie k novembru. Ovocie je jasne oranžové, okrúhle alebo v tvare srdca, s hustou kožou a šťavnatou mäsovou buničinou. Chuť je mierne koláčová, ale keď sa zriečí, stáva sa sladkou a stužujúce odtiene sú vyhladené. Vo vnútri bobule obsahuje asi desať semien.

Rastlina je skutočným skladom vitamínov pre naše zdravie. Zistite užitočné vlastnosti a kontraindikácie rajčiak.

Rastlina je rozmiestnená v teplom podnebí: juh Európy, Kaukazu, Číny, Japonska, územia južnej a severnej Ameriky, Austrália.

Zariadenie nie je náročné na zloženie pôdy, ale miluje slnečné svetlo a teplo. Pri silnom koreňovom systéme je potrebný pravidelný príjem vlhkosti, inak porucha ovplyvní kvalitu plodiny. S opatrnou starostlivosťou, dospelý strom bude mať úrodu – okolo 80 kg slnečného ovocia.
tomel

Viete? Z dreva divokej odrody persimmons D.lotus na Kaukaze robia nástroje a hudobné nástroje, aplikuje to ako stavebný materiál.

Výber a príprava kostí na výsadbu

Na pestovanie v stredných zemepisných šírkach je najlepšie zvoliť rôzne kaukazskej tomel: je odolná voči nízkym teplotám a menej náladový ako tropických druhov. Najlepším dodávateľom semien bude bobule, plne zrelé na strome. Ale môžete tiež použiť nakúpené ovocie – hlavnou vecou je, že sú mäkké a odlupujú sa bez škvŕn. Nasledujúca sekvencia akcií:

 1. Po výbere semien z buničiny ich opláchnite a vysušte.
 2. Nechajte sadivo v roztoku manganistanu draselného jeden deň na dezinfekciu. Kosti, ktoré plávajú na povrch, okamžite zlikvidujte – neposkytnú úrodu.
 3. Pred rozvrstvením je potrebné šiť príliš tvrdé okraje kostí, aby ste im uľahčili “poking”. Robte to pomocou brúsneho papiera s jemnými zrnami.
 4. Liečte ich rastovými stimulátormi (napríklad epine alebo môžete použiť šťavu z aloe) a umiestnite do vlhkej gázy pod film za jeden a pol mesiaca, na spodnej časti chladničky. Teplota vzduchu tu zodpovedá + 4 – 5 ° С.

Príprava kostí na výsadbuPríprava kostí na výsadbu

Viete? Podľa jednej verzie historikov, jazykovedcov, bol Perzský ovocný názov Perzim. Skutočnosť, že sušené mäso plodu rastúci na Kaukaze, chuť ako figové ovocie. V Farsi slovo “Hormala” znamená “dátum slivka”. Neskôr sa slovo zmenšilo a premenilo na súčasný názov ovocia.

Pravidlá pre výsadbu semien

Klíčenie sadenice sa začína na konci zimy, v prvých dňoch jari.

Proces klíčenia sadeníc:

 1. Pripravte stredné nádoby. Najlepším základným náterom je zmes rašeliny a piesku, používajte vermikulit ako odtok.
 2. Semená sa umiestnia na rebro a umiestnia ho do hĺbky rovnajúcej sa jeho dĺžke až do 2 cm.
 3. Po naliatí kamene na zem zakryte hrniec filmom.
 4. Pri klíčení pravidelne sprejujte povrch pôdy.
 5. Teplota klíčenia je + 22 ° C. Nádobu umiestnite na parapetu blízko radiátora.
 6. Počas klíčenia musí byť kondenzácia nahromadená na fólii odstránená a samotná rastlina musí byť vetraná, aby sa zabránilo hnilobe.
 7. Pri klíčení sa výhonky opierajú o film a vrstva semien zbavuje. Ak sa tak nestane, odstráňte ich pomocou pinzety.
 8. Vo všeobecnosti sa výstrely objavia v priebehu jedného mesiaca. Hrniec je umiestnený na slnečnom mieste, ale nie pod priamym lúčom.
 9. Pre dobrý rast, sadenice sú kŕmené dusíkatými hnojivami, môžete kúpiť produkt v obchode.

Video: ako správne vysadiť kyslá kosť

Dôležité! Ak kameň nemožno odstrániť, mal by byť v pare: navlhčite teplou vodou a nechajte ju zabalené v balení polyetylénu na noc. Potom bude ľahko odísť.

Starostlivosť a transplantácia

Silné výhonky zo spoločného hrnca sa transplantujú do oddelených nádob približne za desať dní. V spodnej časti hrnca sa odvádza drenáž, zem je pokrytá. Mladé výhonky sú pokryté skleneným uzáverom, aby sa zabránilo zmrazeniu. Je potrebné pravidelne vysávať výhonky a odstrániť kondenzáciu.

zalievanie

Rastlina je južná rastlina, takže vlhkosť ju pravidelne potrebuje a je tiež dôležité, aby rozprášil lístie. Voda je napojená na izbovú teplotu, nie je potrebné plniť rastlinu, pôda by mala zostať mierne vlhká. Aby nedošlo k preháňaniu vlhčenia koreňov a nedovoľte, aby bola pôda suchá, použite mulčovanie, napríklad malé piliny.
Zavlažovanie persimmons

Zimné zalievanie nie je potrebné viac ako dvakrát v sezóne. Aby ste zabránili vysychaniu pôdy, striekajte mierne.

Ďalšie hnojenie

Pri kŕmení je nežiaduce používať organické látky, ktoré sú pre rastliny ťažké (kompost alebo humus). Záhradkári odporúčajú striedavé minerálne hnojivá s prírodnou, napríklad zriedenou varenou vodou s aloe šťavou alebo vodou, v ktorej boli varené kuracie vajcia.

Prečítajte si viac o všetkých funkciách rastúcich rajčat doma a na Kryme.

Komplexy pre kvitnúce rastliny, obohatené o minerály, sú najlepšie.
Preháňať hnojivo nie je nutné, tak dvakrát za mesiac, je dôležité, prítomnosť komplexu fosforu a draslíka, ktorý poskytne silu stromu pre následné plodu.
Fosfátové hnojiváFosfátové hnojivá

Je dôležité si uvedomiť:

 1. Horný obväz sa neuskutočňuje na suchom podklade.
 2. Oplodnenie sadenice počas celej vegetačnej sezóny.
 3. V zime, žiadne hnojenie.

osvetlenie

Miesto pre nádrž je zvolené tak, aby bolo osvetlené, ale nie na priamom slnečnom svetle.

Svetlom sa mladé sadenice vyučujú postupne: na zamračenom dni sa na balkón dostanú, ak to dovolí počasie. Najprv niekoľko hodín, potom postupne po celý deň.
Osvetlenie pre persimmons

Na slnečný okenný parapet položte za podmienky zatienenia skleneného matného filmu, inak sa lístia spáli.

Dôležité! Vzhľadom na južný pôvod kultúry je počas krátkeho denného svetla zabezpečené umelé osvetlenie: dve hodiny ráno a večer.

V zime sa hrniec persimmons prenesie do miestnosti s rozptýleným svetlom. Úplne eliminovať osvetlenie sa neodporúča, pretože rastlina môže zomrieť.
tomel

teplota

Pohodlná teplota obsahu je + 20-22 ° C, posilňovač rastlín dospelých sa cíti dobre aj pri + 15 ° С. Hlavnou podmienkou je absencia návrhov.

Naučte sa, ako rastú mišpule, hrozno, murayyu, slivky, marhule, čerešne, olivovníky, longan (dračie oko), Calamondin, datľovník a papája (papája) kosti.

V zime musí byť banka odvezená do chladnej miestnosti: rastlina sa odpočíva. Odporúča sa teplota najmenej + 5 ° C. Prestovalny kruh pre túto dobu pokrytý pilinami.
tomel

Prerezávanie a zovretie

Keď sa pestuje doma, koruna sa začína formovať a znižovať, keď rastlina dosiahne výšku 40-50 cm. Strieľanie je pichnuté, aby sa dobre odviedli. Keď rozvetvené výhonky dosiahnu výšku 20-40 cm, sú tiež pichnuté. Takýto postup urýchľuje rozkvet kultúry: zvyčajne prichádza do tretieho alebo štvrtého roka života.

Keď strom dosiahol výšku jeden a pol metra, jeho koruna je tvarovaná ako guľa a skrátenie bočných výhonkov na požadovanú dĺžku.

Ako rast pokračuje, korunka je pravidelne riedená, aby sa zabránilo zahusteniu.
Orezanie rajcaPrune Crown rajčiak

očkovanie

Ak chcete dosiahnuť ovocie, je potrebné vysadiť rajčiak. Na urýchlenie tvorby fetálnych obličiek je štep roubovaný:

 1. Vyberte si silný, zdravý výhonok a odrežte na jeho základni krustový krúžok kolmý na rast výhonku.
 2. Krúžok je prevrátený a zaočkovaný na mieste rezania vonkajšou stranou.
 3. Miesto rezu musí byť zabalené s dobrou vrstvou potravinovej fólie, aby sa zabránilo strate vlhkosti a infekcii rany.

Po nejakej dobe bude strom stavať kruh čerstvej kôry, čo bude znamenať úspech operácie. Keď postup spomaľuje rast výhonku, rastlina dostane signál k záložke fetálnej obličky. Zvyčajne rajčiak, vysadený z kosti, začína prinášať ovocie siedmy ročník. Na urýchlenie procesu je vysadená stonkou ovocného stromu.
Inokulácia persimmons

transplantácia

Rajovka tvorí rozsiahly koreňový systém, takže veľká veľkosť hrnca je pre neho veľmi nežiaduca. Mladý stromček je každoročne transplantovaný do novej nádoby a jeho veľkosť sa zvyšuje o tri až štyri centimetre.

Po dosiahnutí závodu po dobu piatich rokov sa transplantácia uskutočňuje každé dva roky.
Transplantácia rakytníkaTransplantácia rajca do nového kontajnera
V otvorenom teréne sú v južných oblastiach na jar, v máji transplantované. Miesto musí byť chránené pred vetrom. Otvor je vytvorený vo veľkosti 60 x 60 cm, vzdialenosť medzi niekoľkými sadenicami by mala byť 1-2 metre.

V chladných oblastiach, odporúča sa pestovať rastliny ako zalievanie, môže užívať v záhrade alebo na balkóne v teplom období, plocha vysadená v hrnci, aby bol schopný sa pohybovať v zime v dome. Krutá zima, a to napriek mrazu, tomel nemôže stať, najmä mladý strom na päť rokov.

Video: ako transplantovať sadenice

Choroby a škodcovia

Pri pestovaní domu, rajčiak nie je takmer chorý, ale na otvorenom teréne sú možné excesy. Z možných chorôb sú najnebezpečnejšie:

 • múčnatka;
 • bakteriálna rakovina;
 • šedá hniloba;
 • koreňová hniloba;
 • čierne škvrny;
 • chrasta.
Ak chcete zhromaždiť bohatú úrodu persimmons, prečítajte si, ako sa zbaviť múčnatky.

Plesnivá plesňaPlesnivá plesňa

Príčinou vzniku ochorenia je najčastejšie zvýšená vlhkosť, ktorá je ideálnym prostriedkom na reprodukciu baktérií a húb. Vtáky a hmyz môžu prenášať hubové spóry alebo iné mikroorganizmy z infikovaných stromov na zdravé. Baktérie sa môžu dostať na blízky zdravý strom pomocou vetra. Spoločnou príčinou vzniku hubových chorôb je nedostatok svetla (hustá koruna) a nadbytok hnojív, najmä dusíkatých.

Na prevenciu ochorení vykonávajte takéto opatrenia:

 • včasné orezanie;
 • vziať strom na čerstvý vzduch;
 • zabezpečiť potrebné osvetlenie;
 • postupujte podľa zavlažovania (mierne).

tomel

Tiež preventívny postrek Bordeaux zmesou (1%), pred a po kvete. Bordeauxová kvapalina môže byť nahradená ľubovoľným liekom obsahujúcim meď.

Na liečbu takýchto liekov sa používajú:

 • “Topaz” a “Horus” – pred kvitnutím;
 • Fitosporín, Aktofit, Bikol, Impact, Topsin – pred a po kvete.

Silne postihnuté chorobami výhonky by mali byť odstránené a spálené.

Strom rastúci v byte alebo dome môže byť ovplyvnený pochvou alebo roztočom. Odstránenie škodcu môžu byť ľudovými prostriedkami: opláchnite listovú časť roztokom mydla, opláchnite ju po dni pod sprchou a snažte sa nečistiť pôdu v banke. Liečba sa vykonáva jedenkrát týždenne po dobu jedného mesiaca.

Zoznámte sa s funkciami používania a používania persimmons pre telo ženy.

Pomáha dobre proti týmto a iným škodcom “Aktar”: výrobok sa zriedi podľa návodu a postrieka sa alebo naleje pod koreň. Trvanie akcie je až sedem týždňov, takže jedna liečba každé dva mesiace stačí na zničenie parazitov.

V podmienkach otvoreného terénu môže byť žemľa chránená chvostmi, červami, pseudo-škrabkou a stredomorskou muškou, kliešťami.

Aby sme zabili hmyz, insekticídy sú účinnejšie a akaricídy proti roztočom.

Nasledujúce drogy sú populárne:

 • “Aktofit”;
 • “Konfidor-extra”;
 • “Akarin”.

Ošetrenie sa vykonáva pred rozmnožovaním a po období kvitnutia pred vznikom ovocia. Liečba sa vykonáva v teplom, ale nie pustom počasí, pri neprítomnosti vetra a dažďa.

Kultivácia rajčatá vyžaduje trpezlivosť a pozornosť. Dodržiavanie všetkých pravidiel hospodárenia čoskoro prinesie svoje výsledky: Ebonyovia majú krásny kvet a takmer každý vie o vkuse a výhodách ovocia.

Recenzie z internetu o výhodách persimmons

Persimon Kúpiť vždy v zime, diverzifikovať menu ovocia-zeleniny. Teraz rajčiak čokoláda (pitted) stojí 99 rubľov. na kilogram v Spire (144 Gorkogo St., Nižný Novgorod). Ale nie vždy sa ukáže, kúpiť rajčiakov lahodný. Spomínam si späť v detstve, kúpil som si rajčiak matkou na trhu a spýtal som sa len na korolev – tak to nazývajú veľmi zrelé ovocie, ktoré sa navyše nepotrebujú dozrieť. V súčasnosti sa však v obchodoch predáva veľmi dobrá rajčiak a nie je potrebné ísť na trh konkrétne. Ale to je ďaleko od toho, že je kráľ a ona potrebuje ležať doma na deň alebo dva dozrieť, inak tam bude strhujúce vkus.

Prekvapivo, rajčiak je bobule a stromy môžu žiť až 500 rokov. V rajčiaku je veľa toho, čo je užitočné. A samotné meno hovorí samo za seba – “rajčiak” v latinčine znamená srdcové jablko. V rajčiaku, veľa cukru, ale nikdy sa nestal tukom, takže toto ovocie (alebo skôr, bobule) môže byť smelo a nebojí sa lepšie. Pre mňa je rajčiak ako pochúťka, môžem jesť jeden kus týždenne alebo raz za tri dni, ale nie každý deň a trochu. Tu sú jablká a banány, napríklad, môžem jesť každý deň a nikdy sa nudím, ale na rajčiak mám iný postoj. Hoci ho milujem aj ja. Stále existuje jedna pozoruhodná vlastnosť rajčiaka – pomáha pri závratoch (liečba anémie) a zvyšuje účinnosť.

Anastella
http://irecommend.ru/content/dlya-raznoobraziya-mozhno-inogda-sebya-pobalovat
Možno by som nemal spomenúť, že rajčiak je veľmi užitočným ovocím. Vzhľadom k tomu, že má veľa výživových vlastností, rajčiak dokonale uspokojuje hlad. Ale rajčiak nepoškodí figúrku, ale naopak má priaznivý vplyv na celý organizmus. Preto sa rajčiak veľmi často používa v rôznych diétach.

Mám rád rajčiak a v sezóne ju veľmi využívam. Výhodou tohto je južné ovocie, ktoré nie je také drahé. Predstavte si moje prekvapenie po prvýkrát, keď sa stretnete s rajčím stromom na juhu našej krajiny. Rastú takmer každý na záhrade, pretože máme jabloň. Rajon strom je veľmi podobný jabloňu a na začiatku som to myslel. Dokonca roztrhlo jedno ovocie. Ale potom som si uvedomil, že to je želva. Pravdou je, že v auguste je stále zelená a nie chutná.

Ale v sezóne rajčiaka je veľmi chutné a sladké. Preto ho viac používajte a vyhnite sa rôznym chorobám. Prežúvanie je pre nás dobré, pretože sa objavuje v zime a prináša nám vitamíny, ktoré potrebujeme.

vlada1972
http://irecommend.ru/content/ya-ikh-sputala-s-yablonei-foto-rasteniya