Pestovanie lufy v záhrade


Hlavnou úlohou majiteľa lófa je poskytnúť prijateľné podmienky pre rozvoj závodu, a to: teplý terén, hojné zavlažovanie a náležitú starostlivosť.

Nižšie vám povieme, ako získať dve plodiny za sezónu a aké choroby je možné liečiť touto rastlinou.

Popis a typy

Lofant anýz je rastlina, ktorá sa nedávno objavila v katalógoch záhradných obchodov. Ide o to, že tráva nie je prírodného pôvodu, bola chovaná chovateľmi.

Hlavnými výhodami lofantu sú dekorativita, príjemná aróma, jeho liečivé a medové vlastnosti. Druhá z nich prináša rastlinku veľkú popularitu: med, ktorý dávajú včely na báze losu, vždy má bohatú chuť a mierny zápach.

Špeciálna aróma dáva trávnaté esenciálne oleje obsiahnuté vo vnútri. Práve táto vlastnosť umožňovala použitie vo varení. Používa sa celá rastlina: zelená dodávajú nezvyčajnú chuť a semená spolu s kvetenstvami sa pridajú k produktom, keď sú zachované.

Viete? Lofant chová ukrajinskí chovatelia po katastrofe v jadrovej elektrárni v Černobyle. Liečivé vlastnosti bylinnej látky by mali pomôcť obetiam vyrovnať sa s niektorými príznakmi choroby.

Lofant rastie vo vysokých kríkoch. Na pozadí zelených listov vystupujú jasné kvety, ktoré majú tvar uší. Dĺžka dosahuje približne 20-25 cm. Paleta farieb je rôznorodá: môžete nájsť modré, ružové, šelené, biele, oranžové a modré kvetenstvo.

Lofant môže rásť ako lôžka, celé plantáže a osamelé kríky. V závislosti od druhu sa môžu nájsť aj viacročné rastliny a tie, ktoré po rokoch budú slabnúť. Celkovo existuje asi 25 odrôd. Medzi rôznymi odrodami si môžete vybrať farbu, chuť alebo tvar, ktorý sa vám páči.

Najbežnejšie typy sú:

  1. Aníz.
  2. Tibetský.
  3. Barbera.
  4. Mountain.
  5. Mexiko.

Druhý patrí medzi druhy trvaliek. Zle toleruje chladné a ťažké mrazy, ale po smrti sa dokonale obnovuje pomocou semien.

Horský pohľad na lófa je považovaný za najviac mrazuvzdorný medzi všetkými. Táto vlastnosť umožňuje rast v takmer každej oblasti. Trvalka rastie do 1 m, priemer jedného puzdra nepresahuje 50 cm.

Existuje aj niekoľko druhov prezentovaných druhov. Niektoré z nich sú schopné kvitnúť v tom istom roku, kedy boli vysadené. To je obzvlášť užitočné, ak ste si vybrali jedného roka.

Dôležité! Dlhodobá kultúra zabezpečuje využívanie drenáže, ako aj suchý prístrešok na zimu na preventívne účely.

Presný pôvod lofantských holičiek nie je známy. Existujú tri varianty možného pôvodu. Presná znalosť nie je potrebná, pretože každý z potenciálnych “predkov” holubov holubov je tepelne láskyplný druh, ktorý rástol len v suchých a slnečných oblastiach USA a Mexika.

Podľa pripomienok sa ukázalo, že odvodené odrody dokonale koexistujú v chladnej sezóne, na rozdiel od pôvodných rastlinných druhov. Ale závod nebude prežiť príliš veľa mrazu.

Tibetské druhy, alebo ako sa nazývajú vrásčité, majú kvetenstvo prevažne žltých odtieňov. Kroviny, dosahujúce dĺžku jedného metra, vyživujú príjemnú vôňu. Listy sa používajú pri varení: majú charakteristickú chuť džúsu.

Predvádzaný druh sa zriedka používa na dekoratívne účely, častejšie ako potravinový výrobok. Napríklad listy sa používajú v šalátoch. Obľúbenosť tibetskej lufy priniesla nielen tieto vlastnosti, ale aj liečebné vlastnosti, rovnako ako neochota v starostlivosti o ňu.

Jedná sa o jednoročnú rastlinu, preto je potrebná stála výsev. Niekedy začína byť divoký a príliš veľa. Takýto proces je ľahko ovládateľný v počiatočných štádiách rastu.

Jedným z najbežnejších druhov je anízový los. Väčšina zo všetkého je ocenená svojimi liečivými vlastnosťami, ktoré sa široko používajú v ľudovej medicíne aj v úradnej medicíne.

Rastlina je schopná odolávať rôznym typom baktérií a húb. V listoch anízu sú kyselina askorbová, citrón, ako aj kyselina jablčná, užitočné v domácom živote. Kef v priemere dosahuje 1,5 m. Kvety na rastlinách reprezentovaných druhov zvyčajne získajú modrý alebo šelachový odtieň.

Rovnako ako lostivá k rodine Yasnotkov sa vzťahuje melissa, pikantný záhradník, pepermint a koleus.

Výber miesta pre porazeného

Rastlina ako nenásilnosť nielen v ošetrovateľstve, ale aj pri výsadbe. Vyberte si miesto pre neho nie je ťažké: je vhodné pre takmer akýkoľvek typ pôdy. Ale najúspešnejšie zvolený terén prispieva k rýchlemu rastu, zatiaľ čo výška môže dosiahnuť 1,5 m.

osvetlenie

Vyberte miesto, ktoré je vystavené osvetleniu priameho alebo rozptýleného slnečného svetla. Niektoré typy lófantov dávajú prednosť tieňu, ale na svetlo sa stále dobre darí.

Dôležité! Ak osijete semená na jeseň, sadenice potrebujú dodatočné osvetlenie.

Elektrické svetlo v tomto prípade zaručí svieži kvet nielen v lete, ale už skoro na jar.

Pamätajte si, že tento prístup je potrebný, pretože v štádiu tvorby kvetov rastlina by mala byť vystavená dennému svetlu asi 14 hodín denne. Prirodzené svetlo môže byť nahradené špeciálnymi lampami v miestnosti.

Pôda na pestovanie

Bez ohľadu na to, kde rastlíte kešu, bude úspešne rásť. Avšak, ak chcete, aby bol lóžník bujný, nevyberajte si piesočnatú, bažinatú alebo kyslú pôdu. Najvhodnejšia neutrálna, odvodnená alebo piesčitá hlinka. Upozorňujeme, že rastlina netoleruje stagnujúcu vodu.

Ak máte dlhodobý vzhľad, potom v budúcnosti bude potrebné transplantovať lófa na nové miesto. Musí to byť vykonané po 6-7 rokoch, aby sa pôda aktualizovala so všetkými živinami.

Zoznámte sa s dôležitosťou kyslosti pôdy pre rastliny.

Vysádzanie rastlín osivami

Rastlina sa rozmnožuje nielen pomocou semien, ale aj rozdelením puzdra, odrezkov alebo vrstiev. Každá metóda je vhodná na pestovanie doma.

V prvých rokoch výsevu sa semená dozrievajú do konca septembra. Hoci už od druhého alebo tretieho roka nastane proces na začiatku alebo do polovice toho istého mesiaca.

Priame osievanie

Lofant vysadený skoro na jar a najspoľahlivejší spôsob reprodukcie bude rásť zo semien doma. Pred zasiatím je potrebné dobre namočiť.

Dôležité! Môžete ho zasiať od marca do zeme do hĺbky asi 1 cm. Menej je to možné, ale ak je hlbšie, potom kvôli svojej malej veľkosti sa semená jednoducho nezvýšia. Zem musí byť predbežne dezinfikovaná.

Aby ste to urobili, ponorte handru alebo vatu do nekoncentrovaného mangánu. Semená ležali na vrchole a namočili asi pol hodiny. Vysušte ich a uložte ich na hornú polici chladničky do správneho okamihu.

Mali by ste mať hĺbku asi 3 cm hlbokú. Po vysadení nalejte semená. Prúd by nemal byť príliš silný, inak všetko, čo ste pristáli, bude vyprázdnené. Nakoniec dajte malé palice a zakryte ich obalom.

Lýtny aníz po klíčení zo semien bude klíčiť približne za 6 dní. Po približne mesiaci na výhonky sa objaví asi 4 listy. To bude znamenať, že je potrebné znova urobiť sally v dekontaminovanej pôde.

Zoznámte sa aj s liečivými vlastnosťami takých bylinných rastlín, ako sú štrk, prasnice, kravy, zlatožlté, vtáčikovité, palina, palina.

Pestovanie sadeníc

Ak chcete vysadiť sadenice, počkajte na stabilné teplé počasie. Medzi radmi v záhrade by mala byť vzdialenosť 60 cm. Zariadenie sa zakorenie v novej pôde niekoľko dní. Počas tejto doby by ste ju mali pravidelne vodou.

Urobte to pridaním kvapky kyseliny boritej. Pomôže to zabrániť poraneniu veľmi slabých výhonkov. Prúd vody by nemal byť smerovaný na samotné miesto pristátia, ale na stranu.

Naučte sa používať kyselinu boritú, aby ste sa zbavili mravcov.

Pestovanie tibetského lófa trvá dva roky, po ktorom začnete dostávať dve plodiny za sezónu. Prvýkrát musíte odstrániť rastlinu približne 40 cm od zeme. Nasledujúci čas na 15 cm, ale až po zozbieraní semien na budúcu výsadbu.

Ako sa starať o kultúru

Zariadenie potrebuje drenáž, ako aj preventívny suchý prístrešok. Tieto opatrenia musia byť prijaté v zime, inak by nemal prežiť mráz. V polovici septembra, a prednostne o niečo skôr, je potrebné odstrániť nadzemnú časť.

Nechajte okolo 10 cm od zeme. Takto môžu korene obličky niesť chlad a znova sa zobudiť na jar.

V období kvitnutia musíte neustále rezať kvety. Takže budete vyvolať rast nových stoniek. Tento cyklus môže trvať 4 a pol mesiaca. Svieže kefy budete tiež v prípade, že budete hojne a pravidelne vodou rastliny.

Napriek tomu je loofah dobre znášaný suchom a teplom. Ak ste v štádiu starostlivosti o malé výhonky, potom sledujte čistotu na mieste. Okamžite odstráňte prebytočnú trávu a burinu, ktoré narúšajú rast lososa. Neskôr sa tento proces nebude opakovať. Naplňte rastlinu hnojivami alebo hnojivami.

Viete? V roku 1992 doktor V. Evans uskutočnil štúdiu, počas ktorej poskytoval potravu prežitie zvierat. Téma subjekty, ktoré boli pridané s mikroelementmi rastliny, žili 2 krát dlhšie ako tie zvieratá, ktoré takéto prísady nezískali.

Niečo o liečivých vlastnostiach

Pred mnohými storočiami bola liečebná sila rastliny uznaná vďaka pozorovaniu a pokusom mníchov.

Rastlina vykonáva mnoho funkcií, medzi ktorými je možné poznamenať:

  1. Protizápalový účinok.
  2. Liečenie niektorých rán.
  3. Normalizácia krvného tlaku.
  4. Odstraňovanie trosiek.
  5. Posilnenie imunitného systému.

Na výrobu liečby sa najčastejšie vykonáva infúzia. Za týmto účelom nalejte vodu (400 ml) 2 lyžice stoniek a listov. Nechajte ich v teplom, potom trvá 3 krát denne pred jedlom 100 ml.

Ak chcete zbaviť kožných problémov, rozomlejte čerstvé bylinky (200 ml). Vrhnúť do vriacej vody 2 litre. Ďalej je potrebné napätie výslednej drogy, a nalejte do kúpeľa. Na výrobu olejového extraktu je potrebné jemne naseknúť trávu so slnečnicovým olejom.

Po týždni odtoku. Takéto extrakty sa vo veľkej miere používajú v kozmetológii.

V receptoch aplikujte všetky nadzemné časti rastliny: listy, stonky a kvety. Lofant je skvelý pre stimuláciu imunitného systému, ktorý aktivuje všetky žľazy vnútorného sekrétu. Okrem toho sa tiež aktívne používa v kozmeteológii: posilňuje vlasy, vyhladzuje vrásky a zlepšuje pokožku.

Lofant je rastlina, ktorá si zasluhuje pozornosť kvôli jej užitočným vlastnostiam v oblasti záhradníctva, kulinárstva, medicíny a kozmetológie. Aby ste zaistili, že prináša skvelú úrodu, musíte dodržiavať správnu výsadbu, vybrať si slnečné miesta a hojne vypestovať rastlinu.