Pestovanie horskej borovice v prímestskej oblasti

Pine mountain
Ihličnany sú často cenené za svoju schopnosť dekorovať ktorúkoľvek oblasť počas celého roka. Na jar a v lete zdôrazňujú krásu kvitnúcich dekoratívnych kvetov a kríkov a v zime vystupujú s jasnými zelenými škvrnami na pozadí sivých, zamrznutých zemín a holých stromov. Pine mountain, o výsadbe a starostlivosti o ktoré sa bude diskutovať, milujú letní obyvatelia a krajinní dizajnéri vďaka svojej kompaktnej veľkosti a nemilosrdnosti.

Pine mountain: popis rastliny

Pine mountain
Horská borovica (Pinus mugo) je krovovitý druh hustého borovice, hoci vo voľnej prírode sú stromy bežnejšie. Vo výške, krovia dosahujú 4-5 m, a stromy – 7-8 m. Shoots v blízkosti borovicovej borovice – krátky, plazivý pozdĺž zeme a zakrivený na vrchol. Koreňový systém je povrchný, veľmi rozvetvený. Ihly majú tmavozelenú farbu. Dĺžka ihiel je až 4 cm, sú zhromaždené vo zväzkoch na dvoch kusoch, mierne skrútené. Ich životnosť je od 3 do 5 rokov. Vo veku šiestich alebo ôsmich sa na borovicu objavujú kužele, ktoré sa pridávajú k ozdobnému stromu. Sú kužeľovité, svetlohnedé, s dĺžkou 3 až 6 cm.

Viete? Existencia malých ihličnanov s pomalým rastom bola známa od 17. storočia. Ich vlasť je považovaná za vrchoviny strednej a južnej Európy. Neskôr sa Pinus mugo rozšíril do kultúry záhrad po celom svete.

Pinus mugo má niekoľko výhod:

 • má dobrý stupeň zimnej odolnosti;
 • suchu odolné;
 • odolné voči vetru, vďaka silnému koreňovému systému;
 • má silné vetvy, ktoré sa neruší pod snehovou pokrývkou;
 • je nenáročné na zloženie pôdy;
 • dobre toleruje prerezávanie;
 • menej ako ostatné druhy borovíc sú postihnuté chorobami a škodcami;
 • vhodné na pestovanie v mestských podmienkach, odolné proti znečisteniu ovzdušia;
 • dlho-žiť – môže žiť 1000 rokov.

Reprodukcia borovice sa vyskytuje tromi spôsobmi: odrezky, štepenie a semená.
Ihličnany sú charakteristické pomalým rastom: ročný prírastok je 10 cm na výšku a 15 cm na šírku. Vo veku desiatich rokov strom dosahuje maximálnu výšku 0,6-1 m, s priemerom 0,6-1,8 m.

Výber borovice pre plot

Ak sa rozhodnete zasadiť na svoje letné chaty ephedra a neviete, kde začať, medzi odporúčaniami, ako zasadiť kosodreviny, bude prioritou bude poradenstvo pri výbere vhodného pre záhradné odrody a výber pri nákupe sadeníc.

Voľba výberu

Horská borovica má niekoľko poddruhov a okrasných odrôd, ale teraz popíšeme len niektoré z najzaujímavejších z nich.
Z poddruhu sú izolované: stromy, viacvrstvové a stonické kríky. V záhradách sú najbežnejšie kruhovité formy (mugus) a stlanykovye (pumilio). Prvá aj druhá majú veľa odrôd. Vo všeobecnosti ide o trpaslíky a zemné pokrývky. Majú iný tvar koruny (sférické, pulvinate, stĺpcovité a kol.), Výška (od 40 cm do 4 m), ihly farbu (jasne zelené, tmavo zelená, sizuyu, zlatá).

Rozmanitosť gnome. Krov vyrastie až do výšky 2 m. Má sférickú korunu. Ihly – tmavozelená farba. Používa sa v jednotlivých plantážach a skupinách na trávnik, skalnaté oblasti. Tiež umiestnené v kontajneroch, na strechách. Rozmanitosť gnome.

Stupeň “Mops”. Trpasličí ker, ktorý dosahuje výšku 1,5 m. Výška a priemer koruny majú zvyčajne rovnaké rozmery. Koruna rastie vo forme lopty. Vetvy sú husto rozvetvené. Ihly – tmavo zelené, rovné, 2-4 cm dlhé. Dizajnéri radšej pestujú túto odrodu ako pásomnice, v skupinách v kamenných záhradách.

Stupeň “Mini Pug”. Prezentované Bush-trpaslík, 40-60 cm. Crohnova výška rastie v priemere do 1 m, a vankúš tvaru. Ihly – tmavozelená, ihlovitá. Vhodné na pestovanie v svetlom tieni. Aplikované v jedno a skupinové výsadbe na skalnatých sklíčkach.

Druh “Colonaris”. Maximálna výška kríkov tejto odrody je 2,5 m, priemer koruny je až 3 m. Koruna je úzka kužeľovitá, ihly sú tmavozelené, ihličkovité. Vhodné na pestovanie pásomnice a skupiny, v kamenných záhradách, na svahoch.

Známka “Zimné zlato”. Trpasličí ker so sférickou korunou. Ihly menia farbu v závislosti od sezóny: v lete je svetlozelená, na jeseň – zlatožltá. Rastlina dosahuje výšku 50 cm a priemer 1 m.

Viete? Pre exotické druhy kosodreviny je často zasadený v záhrade, zahŕňa aj “odznak”, ktorý je ako na ihlách dve žlté pruhy, pripomínajúce dračie oči.

Druh “kompaktný”. Pôvodný strom je 4-5 m vysoký, viacvrstvový. Koruna vo forme gule. Ihly sú namaľované v tmavozelenej farbe s dĺžkou 2,5-3,5 cm. Odporúčané na výsadbu v alpských kopcoch jednotlivo a skupinovo.

Rozmanitosť “Frisia”. Dosiahne veľkosť až 2 m. Má hustú, vysoko rozvetvenú korunu a rovné vetvy. Používa sa pri jednoplášťových a skupinových výsadbách na skalnatých plochách a tiež ako v interiéri.

Známka “Ofir”. Zaujímavé kvôli tvaru pripomínajúcemu veľkosť. Veľkosť tejto borovice je miniatúrna – 0,4 m vysoká a 0,6 m široká. V hornej časti ihiel je zlatožltá, vetvy umiestnené v tieni a vnútorná časť korunky sú jasne zelené. Známka

Pravidlá výberu sadeníc

Pri výbere stromu na výsadbu dbajte na to, že jeho vzhľad všeobecne hovorí o zdraví a normálnom vývoji. Špičky ihiel by nemali byť suché alebo žlté.
Predtým, ako vysadíte borovicu, rozhodnite sa, či si kúpite sadenice s otvoreným koreňovým systémom alebo uzatvoreným. Poslednou možnosťou je hrniec v banke, ktorý dokáže lepšie tolerovať výsadbu a rýchlejšie sa prispôsobiť v nových podmienkach.

Na výsadbu je lepšie vybrať mladé sadenice do päť rokov.
S osobitnou opatrnosťou je potrebné skontrolovať koreňový systém sadenice, pretože musí byť bez poškodenia a hniloby. Ak kupujete drevo v kontajneri, je dôležité, aby sa pestoval v tomto kontajneri a nebol ho zasadený krátko pred jeho predajom. Určite to pomôže jednoduchá metóda: ak korene vyzerajú z drenážnych otvorov kontajnera, potom sa rastlina v ňom narastá.

Dôležité! Radšej nie je nakupovať sadenice v supermarketoch, ale v škôlkach alebo záhradníckych centrách. Šanca kúpiť kvalitné zdravé sadenice je oveľa viac.

Vlastnosti výsadby borovíc v krajine

Od správneho výberu miesta na pestovanie borovíc v krajine a výber pôdy, vzhľad závodu a blahobyt jeho vývoja bude závisieť od budúcnosti.

Ako si vybrať miesto na pestovanie, ktoré je potrebné pre úspešný rast

Horská borovica je svetlo milujúca rastlina. Niektoré odrody môžu byť tolerované s penumbrou, ale v tieni, takmer každý zomrie. Pre výsadbu ephedry preto treba vybrať otvorené, dobre osvetlené oblasti.

Čo by mala byť pôda pre vysádzanie borovicového poľa

Horská borovica môže rásť na akejkoľvek pôde, dokonca aj veľmi chudobnú. Nevenuje pozornosť ani kyslosti zeme, ale najviac dekoratívna a dobre rozvinutá rastlina bude vysadená v piesočnatých a piesočnatých pôdach so slabou kyselinkou. Ak pôda pre borovica obsahuje príliš veľa piesku, môžete do nej pridať hlinku.

Načasovanie výsadby borovice v jeho záhrade

Najoptimálnejší čas na pestovanie borovice je jar: apríl – máj. Tiež strom môže byť vysadený začiatkom jesene: začiatkom septembra.

Dôležité! Pre borovicové plantážovanie na jeseň bude nežiaduce, pretože nemusia mať čas na to, aby sa dostali silnejšie k nadchádzajúcim mrazom.

Schéma výsadby sadenice borovice

Dávame diagram, ako vysádzať borovicu. Aby ste to dosiahli, je potrebné vykopať dieru o niečo väčšiu ako zem, čo je optimálne o šírku 7-10 cm. Hĺbka jamy musí byť 0,8-1 m.
Spodok je pokrytý 20-centimetrovou vrstvou drenáže z štrku, malých kameňov, zlomených tehál, expandovanej hliny atď. Je to nevyhnutné, aby sa zabránilo hnilobe koreňov. Zmes pôdy sa naleje do odtoku.

Na pestovanie sadenice borovice používajte substrát pozostávajúci z:

 • terčovnica – 2 diely;
 • piesok (hlina) – 1 diel.

pristávacia
Takisto v jamke môžete vyrábať kompost, repatriť hnoj alebo 30-50 g dusíkatého (komplexného) hnojiva.
Živica, bez toho, aby zničila zemský kóma, je jemne umiestnená vo výklenku a pokrytá zemou a necháva kože na krku. Zem musí byť mierne stlačená a kruh v blízkosti kmeňa by mal byť zakrytý. Nezabudnite tiež hojne vyschnúť sadenice.
Ak sa plánuje vysadenie niekoľkých borovíc, mali by byť umiestnené vo vzdialenosti 1,5 až 4 m od seba.

To je celá technológia, ako na jar vysadiť borovicovú horu. Prvýkrát po výsadbe, mladý Bush bude musieť byť pritenyat zo slnečných lúčov pomocou lapnaku alebo spriadanej rúrky. Rastliny mladšie ako 5 rokov zvyčajne ľahko tolerujú transplantáciu, rýchlo sa zakorenia v novej oblasti, takže pre nich môžete niekoľkokrát zmeniť miesto pristátia. Staršie exempláre budú dlhšie a ťažšie sa usadiť na novom mieste, takže musia ihneď vyzdvihnúť zónu pre trvalý rast. V opačnom prípade pred transplantáciou je potrebné pripraviť koreňový systém alebo zmraziť hlinkovitú kómu špeciálnym spôsobom.

Starostlivosť o borovíc

Starostlivosť o borovicovú borovičku nebude zvlášť náročná, pretože zariadenie nie je náročné na napájanie a ľahko toleruje sucho. Úroveň vlhkosti pôdy by sa mala monitorovať pri pestovaní mladých rastlín. Prvý mesiac by mali byť napájané raz týždenne, s použitím 1-2 koreňov vody na strom. V budúcnosti bude potrebné zavlažovanie len v dlhých suchých obdobiach. Ak je pôda silne zhutnená, bude potrebné jej uvoľnenie. Je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že koreňový systém zariadenia je umiestnený do blízkosti pôdneho povrchu.

Pravidlá pre kŕmenie borovicových hôr

Tu je to, čo môžete oplodniť borovica:

 • nitroamónu (40 g) alebo iného dusíkatého hnojiva počas výsadby;
 • na jar, v prvom a druhom roku života, zložité minerálne hnojivá v blízkosti barel kruhu (napríklad “Kemira-univerzálne” vo výpočte 30-40 g na rastlinu).
Dôležité! Nesmiete oplodniť borovica na jeseň, pretože mladé výhonky nebudú mať čas na to, aby sa ľahšie zosilnili v prístupe na mráz.

Dva roky po výsadbe nebude borovica v hnojive už potrebná, pretože je schopná používať tie živiny, ktoré sa hromadí v hrubých ihličnatých podstielkach pod ňou.

Prerezávanie rastlín

prerezávanie
Vzhľadom k tomu, že koruny dekoratívnych borovíc sú tak krásne, zvyčajne nevyžadujú špeciálne rezanie. Čistý tvar môže byť vytvorený orezaním alebo odtrhnutím mladých výhonkov o jednu tretinu. Koruna bude teda hustšia a výhonky budú spomaľovať rast. Na jar sa odstránia zmrazené a vysušené vetvy.
Borovicová hora dobre toleruje mrazy, ale mladé rastliny potrebujú prístrešie. Aj v prvých dvoch rokoch by mali byť pokryté slnečným svetlom, ktoré sa začalo vo februári. Rovnako ako všetky ihličnany, borovica je náchylná na jarné spálenie ihiel.

Ako sa šíri borovica?

Borovicová hora reprodukuje semená, odrezky a štepy. Najjednoduchším a najbežnejším spôsobom je pestovanie sadeníc zo semien. Tieto borovice prakticky neponúknu propagácii. Prinajmenšom doposiaľ nebolo možné úspešne pestovať borovicu rôzneho druhu podobným spôsobom. Preto sa uprednostňujú iné metódy šírenia rastlín.

Reprodukcia osiva

Reprodukcia osiva
Reprodukcia osiva je najjednoduchším a najprijateľnejším spôsobom pestovania krásnej a zdravej borovice. S týmto výsadbou stromy úplne zachovávajú svoju dekorativitu.
Stručne popíšte proces reprodukcie borovicového osiva. Môžu byť zasiate tak priamo v otvorenom priestore a v škatuliach av druhom prípade bude percento klíčenia veľké. Zrenie semien borovíc sa vyskytuje v druhom roku po opelení.
Semená dvoch druhov budú lepšie rozvrstvené do 30 dní, hoci stratifikácia môže byť vykonaná. Rastlina je na jar lepšia. Päť ihličnanov zasieva na jeseň, menej na jar. Ich semená podliehajú dlhšej stratifikácii – po dobu 4-5 mesiacov.

Pri výseve v uzavretom priestore použite boxy vyrobené z akýchkoľvek materiálov. Vytvárajú drenážne otvory. Podklad musí byť ľahký a voľný. Zhora je žiaduce posypať rašelinou, aby sa zabránilo vzniku hubových chorôb. Taktiež musí byť pôda uložená v rúre na dezinfekciu.
Semená sa dezinfikujú v roztoku “Fundazol” alebo “Fitosporin”.
semeno
V škatuliach sa vysielajú plytké vo vzdialenosti 5 cm od seba. Tiež sa môže materiál osiva jednoducho naliat ‘do pôdy a potom mierne uvoľniť. Obal nádobu zakryte filmom. V priebehu mesiaca by sa mali objaviť baktérie. Potom budú musieť byť otvorené a pravidelne napojené. V otvorenom teréne môžu byť sadenice po 1-2 roky presunuté. Pri transplantácii nie je koreňový systém odňatý.

graftage

Horská borovica, podobne ako obyčajná borovica, sa šíri s odrezaninami zle. Je to spôsobené tým, že strom je ťažko zakorenený. Rezy o dĺžke 7 až 10 cm sa odoberajú iba z mladých stromov, z ročných stálych konárov koncom apríla. Sú odrezané spolu s časťou kôry kmeňa – pätou. Potom je potrebné po dobu troch dní držať ich v nádobe s vodou a 12 hodín v roztoku, ktorý stimuluje rast koreňov.
graftagePri rozmnožovaní borovíc sa odrezky predbežne pripravujú so substrátom zeminy, rašeliny a piesku. Spodok je položený na odvodnenie. Rezy sa prehlbujú o 4 až 5 cm, vzdialenosť medzi nimi je 10 cm, potom je potrebné zorganizovať skleník so spodným ohrevom. V domácnosti môže byť teplota v spodnej časti nádoby udržiavaná umiestnením do krabice s kompostom, hnojom alebo suchými listami. Ak sú výhonky vysadené na jar, potom sa očakáva, že zakorenenie bude len na konci jesene budúceho roka.
Pri rezaní v otvorenom poli je spodná vrstva pôdy pokrytá odvodňovaním z štrku alebo drveného kameňa. Posteľ je položený s vrstvami: kompost, zmes pôdy, piesok. Spodok odrezkov je spracovaný pomocou “Zirkónu” alebo “Epinu”. Zakorenenie sa vyskytne v priebehu 5-6 mesiacov.

očkovanie

Očkovaním je možné šíriť vysoko dekoratívne druhy a štyriročné sadenice sa používajú pre populáciu. Je dosť ťažké vykonať očkovanie a podrobný opis procesu, ako sa borovica násobí touto metódou, bude vyžadovať ešte jeden článok. Výhody reprodukcie očkovaním spočívajú v tom, že mladý strom využíva všetky odrody materskej rastliny. Horská borovica
Pri použití v krajinnom dizajne je horská borovica vysadená v skalných záhradách, s terénnymi úpravami svahov, v živých plotoch, ktoré sa tiež používajú na fixáciu pôdy. Vyzerá to nádherne ako pásomnice, tak aj v skupinových výsadbách. Je perfektne kombinovaný s brezy, smrekovcami, smrekom, balkánskymi borovicami.