Pestovanie hľúz Begonia: výsadba a starostlivosť v záhrade

begónie
V túžbe zušľachtiť vlastný pozemok záhradkári nešetrí ani silu, ani čas. Sú obľúbené medzi okrasných kvetov pre záhradu v našom regióne stojí Begonia. Tento článok vám pomôže nielen nestratí vo farebnej rozmanitosti odrôd tuberózne begónie domova, ale tiež, aby nám povedali o všetkých zložitosti starostlivosť o našich južných krásu.

Opis odrody

Táto kvetina prekvapuje nielen krásu jej kvitnutia, ale aj rozmanitosť druhov. Hlavne izolované tri hlavné odrody: listnaté, zoskupené a hľuzovité.

begónie

V tomto článku sa zameriame na priamo hľuznaté begónie, ako bytia najviac termofilné a rozmarná najmenší medzi všetkými svojimi príbuznými, ona sebavedome usadil na posteliach našich záhradkárov.

Begónia hľuzovka je viacročná rastlina s veľkými srdcovitými alebo asymetrickými listami; froté alebo hladké v závislosti od odrody. Veľkosti a farebné palety begónií sú veľa: od veľkých šťavnatých červených kvetov po malé, mäkké ružové.

Begónia prekrásne vykvetla, čo potrebujete vedieť, ako sa vysporiadať s hlavnými chorobami a škodcami kvetu.

Odrody begórií hľúz

Navrhujeme, aby ste sa oboznámili s niekoľkými najjasnejšími a najzaujímavejšími predstaviteľmi tejto rodiny.

Ampel Begonia

Ampel Begonia

Asymetrická forma listu, svieži Bush a šťavnaté, škvrnité kvetenstvo – táto krása sa stane dôstojnou výzdobou vašej veranda, či už doma. Je tiež pozoruhodné, že táto odroda kvetov je určená na pestovanie v kvetináčoch.

Camellia Flora

Camellia Flora

Tento druh sa vyznačuje predovšetkým veľkými, dvojitými kvetmi. Malý, veľmi kompaktný krík, zvyčajne až do výšky 30 cm. Kvety počas sezóny.

Opium White

Opium White

Táto jemná krása nemusí byť tak pestrá, ale vôňa je výnimočne príjemná. Listy, na rozdiel od väčšiny begónií, sú hladké a lesklé. Kvitne od júla až do mrazu.

Vlastnosti výsadby: výber miesta na pestovanie

Miesto usporiadania týchto kvetín by malo byť vybrané s maximálnou starostlivosťou a zodpovednosťou, pretože rastlina je veľmi teplomilná a vyžaduje dobrú mäkkú posväcovanosť.

Dôležité! Priame slnečné svetlo môže “spáliť” citlivé listy begónie.

Vzdialenosť medzi vysadenými hľuzami musí byť zvolená na základe odrody rastlín. Pre vysoký begónia je to 30-40 cm a pre krátke je dosť dosť a 15 cm.

Technológia výsadby kvetu

Výsadba kvetinových hľúz sa zhruba uskutoční začiatkom júna, keď teplota vzduchu dosiahne najmenej 12 stupňov v noci. V závislosti od veľkosti sadeníc je potrebné vybrať optimálnu hĺbku fosílie, pretože begónia má veľmi krehkú stonku, najmä v počiatočných štádiách vývoja.

Hľuzová Begónia so sadením

Výber a príprava sadivového materiálu

Ak chcete množiť begónsku hľuzu doma, musíte najprv získať žiarovky rastliny – musia byť husté, rovnomerné a majú tmavo hnedú farbu. V tomto prípade venujte osobitnú pozornosť obličkám: je to ich farba a indikuje farbu budúcich kvetenstiev.

Dôležité! Ak hľuzy už majú rastúci výhon, neodporúča sa kúpiť takúto rastlinu.

Pravidlá pre výsadbu hľúz

Keď ste získali dobré, zdravé hľuzy cibule cibule, môžete ísť už a pestovať rastlinu.
Normálne sú žiarovky predbežne vyklíčili v malých boxoch (s nutne pripravenou pôdou a drenážou) alebo v skleníkoch. Hľuzy sa prehĺbia do pôdy oplodnenej o 5 cm, pričom obličky by mali byť na povrchu. Po 5-6 týždňoch sa v pôde vysadia už pestované rastliny s malými kvetmi.

Ako sa starať o Begonia hľuzy

Kvety vyžadujú osobitnú pozornosť počas obdobia kvitnutia. S južnou krásou nebudeme klamať, budeme musieť pracovať.

Zalievanie rastlín

S veľmi krehkým koreňovým systémom potrebuje kvet pravidelné zavlažovanie. Aby nedošlo k jej zničeniu, zavlažovanie by sa malo vykonávať buď skoro ráno, alebo neskoro večer s teplou a usadenou vodou.

Viete? Na jednom výhonku sa rastliny spravidla nachádzajú ako samčeky, tak aj samice.

Najvyššie obliekanie kvetu

Hnojenie pôdy je užitočné a je potrebné. Môžete používať ako draselné a fosforové hnojivá, tak organické – humus alebo popol. V období kvitnutia kvet potrebuje iba niekoľko horných obväzov.

begónie

prerezávanie

Begóniá rastú veľmi rýchlo, a preto nie je v žiadnom prípade nevyhnutné prerezávanie rastliny.

Prvé trimovanie sa vykonáva za účelom dosiahnutia kvetinovou požadovaný tvar – pre toto pochádza mala dosiahnuť 7-8 cm, keď sa postranné výhony rastú až 12 cm, je nutné skrátiť svoje vrcholy prebudiť postranné púčiky, ktoré potom tvoria puzdro a begónie. ,
Prerezávanie sa musí robiť len s ostrým nožom. Nožnice môžu poškodiť krehké stonky.

Viete? Pre najrýchlejšie hojenie sú postihnuté oblasti rastlín užitočné na spracovanie drveným uhlím.

transplantácia

Transplantácia rastliny sa neodporúča z dôvodu krehkého koreňového systému. Ale ak takáto potreba vznikla, je najlepšie to urobiť na jar počas vegetačného obdobia.

Bezgnnia transplantácia

Najskôr je potrebné starostlivo očistiť korene starých pôd a nechať rastlinu v nádobe s roztokom manganistanu draselného po dobu 15-20 minút. Potom odrežte rozpadnuté alebo skrútené časti podzemky a nechajte rastlinu bezpečne na predajnej ploche.

Hľuzy a množia: Caladium, Gloxinia, sasanky, drevo šťaveľ, Stahis, ranunkulyus, zemiaky, artičok, topinambur.

rozmnožovanie

Propagujte begónsku hľuzu dvoma spôsobmi:

  1. Rezy vyžadujú použitie najväčších výhonkov kvetov s dĺžkou najmenej 10 cm. Klíčky sú dobre zakorenené tak v podklade, ako aj vo vode. Odporúča sa pokryť rastliny polyetylénovou fóliou na udržanie požadovanej úrovne vlhkosti a teploty.

  2. Očkovanie semien begónie sa najlepšie vykonáva v špeciálnych nádobách s upravenou pôdou. Semená sa nachádzajú na dobre navlhčenej oplodnenej rašelinovej pôde. Krabice sú pokryté sklom a umiestnené v dobre osvetlenej miestnosti pri konštantnej teplote 20-22 ° C. Dva týždne po vysiatí môžete očakávať prvé výhonky. Po výskyte tretieho plného listu by transplantácia mala byť transplantovaná do voľnej pôdy, hojne napojenej a kŕmenej.

Zimovanie kvetu

Bližšie k jeseni by malo byť zalievanie závodu znížené. Žiarovky musia nevyhnutne vysušiť pred hibernáciou, inak je vysoká pravdepodobnosť, že budú jednoducho hniť.

Môžete vykopať hľuzy začiatkom novembra pred prvými vážnymi mrazmi. Žiarovky sa musia vyčistiť od pôdy a odrezať korene. Tiež nezabudnite s nimi liečiť fungicídmi na ochranu pred škodcami a hmyzom.

Skladujte hľuzy v balení alebo krabici s rašelinou v tmavej, suchej miestnosti.

Dôležité! Počas skladovania rastliny uvoľňujú veľa vlhkosti.

Starostlivosť o tuberózne Begonia domov, ako si už pochopil, nie je to tak jednoduché. Ale verte mi, budú všetky vaše úsilie bohato vyplatí, keď južná sympaťák zavŕši lete si potešenie s farebnými púčiky a magické arómu.