Pestovanie čučoriedkovej záhrady: výsadba a starostlivosť o rastlinu

Záhradná čučoriedka
Bolo by pekné cítiť sa v lese bez opustenia dacha. Nádherné lesné čučoriedky snaha chovateľov premenil záhrade, poskytuje príležitosť pre realizáciu, ktorá zostáva iba riadne plniť svoje pristátie a poskytnúť primeranú starostlivosť, potom si môžete urobiť suvenír fotografiu a získať nadšené recenzie od priateľov a známych. Od tundry do pohorí Kaukazu – to je široká oblasť, kde čučoriedky rastú v prírodných podmienkach.

Záhradné čučoriedky: všeobecný popis

Čučoriedková záhrada, výsadba a starostlivosť o kefy, ktoré sú docela k dispozícii aj pre náročných záhradníkov, budú vychutnať lahodnú dobrej úrody. Pestujeme prevažne odrody americkej verzie záhradnej čučoriedky, konečne chované pred polstoročím, hoci prvé experimenty v USA sa datujú do začiatku minulého storočia.

Bush tejto čučoriedkovej záhrady sa líši od lesných rastlín vysoký (až 2,5 m) rast o šírku jeden a pol až dva a pol metra a výraznejšie bobule. Zber, ak presne viete, ako pestovať takú čučoriedku, bude tiež bohatší. Bude to ešte viac, ak sa súčasne pestuje niekoľko odrôd v záhrade – opeľovače hmyzu (včely, čmeliaky atď.) Budú môcť intenzívnejšie plniť svoje prirodzené povinnosti.
Záhradná čučoriedka
Špecifické obdobie závisí od obdobia dozrievania borovíc, celkovo je obmedzené na polovicu leta a koniec septembra. Organická rysom koreňového systému záhrada čučoriedok je absorbovať to z pôdnej vlhkosti a nutričné ​​mykorhíznych húb (symbióze s koreňovej tkaniva), namiesto obvyklých pre väčšinu koreňových rastlín chĺpky. Mykorrhiza plne vykonáva svoje funkcie iba v pôde s vysokou kyslosťou (až do pH 4,5).

Spoločnou vlastnosťou všetkých druhov je americký láska tepla a svetla a averziu k dlhým obdobiam sucha a nasýtenia vlhkosti. Najznámejšie čučoriedkové odrody kultivované v našom regióne sú Bluecrop, Patriot, Bluette, Elizabeth a Northblue.

Viete? Vodcom v pestovaní čučoriedok je americký štát Maine.

Vlastnosti výsadby záhradných čučoriedok

Keď začnete pestovať túto plodinu, musíte vedieť, ako správne sadiť záhradné čučoriedky.

Výber osvetlenia

Pre záhradné čučoriedky potrebujeme dobre osvetlený priestor. Rýchly rast rastliny a veľkosť rastúcich bobúľ závisia od intenzity získanej solárnej energie. Vzhľadom na to, že čučoriedky netolerujú prievan a silný vietor, je pre to najlepšie pokojné miesto na južnej strane hrubého plotu alebo steny.

Typ pôdy

Pôda pre čučoriedky
Hlavnou požiadavkou pre pôdu je prítomnosť dobrého odvodnenia, čo vylučuje stagnáciu vody na povrchu. Vlhké čučoriedky nemajú strach z blízkosti podzemných vôd (dokonca ani v hĺbke iba 0,5-0,7 m), ale môžu zomrieť z dlhej povrchovej nadmernej vlhkosti.

Druhou podmienkou zabezpečenia optimálnej pôdnej vlhkosti pre čučoriedky je neprítomnosť vedľa veľkých ovocných stromov, ktoré môžu konkurovať plytkým koreňom bobuľových kríkov vo vode.

Čučoriedka uprednostňuje kyslé pôdy, bude pre ňu najviac pohodlné na ľahkých piesočných hlbinách alebo na rašeliniskách, ktoré sú pokryté pevnou vrstvou listnatých vrstiev. Ale hlina a pôda nie sú vhodné na pestovanie čučoriedok.

Technológia výsadby borovica

Vysádzanie záhradných čučoriedok je možné na jeseň a začiatku jari, kým sa začne pohyb šťavy a obličky sa neotvoria. Vo väčšine prípadov, výsadba kríkov na jeseň, založené na potrebe najlepšie prispôsobiť sadenice na miesto pred začiatkom jarného rastu.

Dôležité! Počas celého vegetačného obdobia je možné pestovať sadenice z čučoriedok z kvetináčov, kde korene pokrývajú zem.

Príprava pristávacej jamy

Pred vysadením čučoriedok pripravujú jamy vopred. Sú ťahané do hĺbky až do pol metra, šírky – až do 0,8 m. Ďalšie kroky sú nasledovné:

 1. Napĺňanie jamy pôdy, ktorá sa odohráva v ihličnatých výsadbách a zmieša sa s prírodnou rastlinnou vrstvou z padlých borovicových ihiel, kúskov kôry, celých a zlomených konárov s machom. Táto kompozícia je doplnená stále slabou kyslou rašelinou a úrodnou pôdou z akéhokoľvek miesta;
 2. Vstup do jamy dusíkaté hnojivá, v ktorých je vysoká koncentrácia síry, na základe 25-30 g na sadenice. Ihneď by mala zabezpečiť, ako okysliť pôdu pre čučoriedky. V poľnohospodárskom obchode môžete jednoducho zakúpiť špeciálne okysľovače pôdy. Ak nie je k dispozícii možnosť nákupu, použite prísady do potravín vo forme stolového octu, ktorý sa v tomto prípade rozpustí (50 ml) v nádobe s vodou alebo v kyseline citrónovej (5 g / kbelík).

Dôležité! Kyslosť pôdy by nemala prekročiť 4,5, inak sa riziko chlóry výrazne zvýši.

Nízka hladina kyslosti pôdy bude signalizovaná čučoriedkovými listami, ktoré sa zmenia na červenú, aj keď leto je na dvore.

Opis schémy procesu a vykládky

Klasický spôsob, ako pestovať čučoriedkovú záhradu, je zvážiť metódu výsadby v riadkoch. Vzdialenosť medzi sadenicami sa líši v závislosti od kultivarov vybraných na kultiváciu:

 • od jedného do jedného a pol metra medzi sadenicami vysokých odrôd;
 • od 0,8 do 1 m – medzera medzi puzdrom nízkych rastúcich odrôd.

V každom prípade musí byť ulička široká aspoň dva metre. Veľké priestorové odstupy sú potrebné na to, aby slnečný prístup k rastlinám bol čo najmenší.
Po výsadbe musí byť rastlina napojená a zanesená pôda (najlepšie so zmesou ihličiek, pilín a kôry).

Ako sa správne starať o čučoriedkovú záhradu

Čo a ako robiť, aby sa bezpečne a úspešne pestovali čučoriedky na záhrade, farmár vyvolá tri dobre známe pravidlá – napájanie, kŕmenie, prerezávanie.

Význam zavlažovania

Zalievanie borovíc
Premýšľajte nad tým, čo bude na jar nevyhnutné kŕmiť záhradné čučoriedky, nezabudnite na pravidelné zavlažovanie. Milovacia vlhkosť borovíc si vyžaduje časté zalievanie. Prírodné zrážky nestačia.

Je možné organizovať odkvapkávanie – takýto hydraulický systém zaručuje vynikajúce výsledky. V iných prípadoch postupujte z toho, že:

 • signálom na napájanie je suchosť hornej vrstvy zeme 4 cm;
 • sadenice a mladé čučoriedkové výhonky by mali byť napojené každé 2 až 4 dni, režim v suchu a oslabenie pri miernych teplotách;
 • Pridaním okysľovačov pôdy alebo stolového octu (do 0,1 litra na kbelík) sa mesačne pridávajú do závlahovej vody, ak je známe, že kyslosť pôdy nedosahuje normu pestovania čučoriedok.

Kŕmenie čučoriedkových kríkov

Najvyššie obliekanie čučoriedok začína nie na jar, ale na jeseň, keď mulčovať pôdu okolo vysadených kríkov. Postup mulčovania padlých ihličnatých ihličiek a / alebo pilín ihličnatých stromov sa považuje za povinný. Mulčovanie v tomto prípade vykonáva dvojakú funkciu – zachováva vlhkosť v pôde potrebnú pre borovica a postupne sa rozkladá, udržiava potrebnú rovnováhu kyselín v pôde.

Pripravené hnojivá na hnojenie
Hotové hnojivo potrebné pre čučoriedok na jar (prvé kŕmenie – od polovice apríla, a druhý – za mesiac), mali by ste dávať pozor na viaczložkové nerastu “Florovit» ( «Florovit») a Target ( «Target»), ktoré majú vo svojom zložení všetko, čo potrebujete toto kríkov, vrátane okysličovačov pôdy.

Tretie kŕmenie by sa malo vykonať aj za mesiac. Ak je problém na jar av nasledujúcich obdobiach viac než hnojenie borovica, nie je riešené hotovými prípravkami, je možné samostatne pripraviť hnojivá, ktoré môžu dusiť pôdu dusíkom, čo má veľmi pozitívny vplyv na rast rastlín.

Dôležité! Dusíkaté hnojivá by sa mali zaviesť najneskôr v polovici júla, aby sa výhonky rýchlo rastúceho kríka v zimnom období nezmrazili.

Minerálna zmes by mala pozostávať zo síranu amónneho (90 g), superfosfátu (110 g) a síranu draselného (40 g). Ak chcete zistiť dávku zavedenú do pôdy v medziach okrúhleho valca, použite lyžicu bez šmýkačky (hmotnosť je asi 10 g). Dávkovanie závisí od veku čučoriedok:

 • 1 rok – 1 lyžica;
 • 2 roky – 2 lyžice;
 • 3 roky – 3-4 lyžice;
 • 4 roky – 4-5 lyžíc;
 • 5 a viac rokov – 6-8 lyžíc.

Pre chernozem je dávka znížená o polovicu a pre piesčité pôdy sa tiež zvyšuje.

Kedy a ako nakrájať kríky z borúľovej záhrady

Podľa výrazov sa prerezávanie záhradných čučoriedok zhoduje s podobnou operáciou na ovocných stromoch, či už skoro na jar, až kým sa rastlina “nevzpamätá” alebo neskoro na jeseň, kedy listy prirodzene vypadnú. Tri typy prerezávania sa vyznačujú svojim zamýšľaným účelom, a to aj z toho, že by sa mal všeobecne starať o záhradnú čučoriedku.

Typ rezu

čas

cieľ

akcie

formatívne

Po dobu 3-4 rokov

Vytváranie kostrových ramien a pohodlná koruna pravidelného tvaru

Odstránenie nízkych, slabých a príliš hrubých výhonkov

Regulovanie *

Každý rok po formovaní

Jednotná a úspešná distribúcia kvetenstva a fetálnych obličiek

Odstránenie nízkych, slabých a príliš hrubých výhonkov. Odstránenie bez zvyšku 5-6-ročných veľkých pobočiek. Odstránenie malých vetvičiek rastúcich vo zväzkoch na koncoch výhonkov

Anti-Aging *

V 8-10 rokoch

Jednotná a úspešná distribúcia kvetenstva a fetálnych obličiek. Vytvorenie novej vitality

Odstránenie nízkych, slabých a príliš hrubých výhonkov. Odstránenie bez zvyšku 5-6-ročných veľkých pobočiek. Odstránenie malých vetvičiek rastúcich vo zväzkoch na koncoch výhonkov

Vlastnosti starostlivosti o záhradné čučoriedky v zime

Ihličnaté mulčovanie
Ak chcete skutočne zmraziť záhradu, čučoriedky začínajú, keď teplota podkroví klesne na 23-25 ​​stupňov. Ale zmrazený keb môže obnoviť svoju životaschopnosť v plnom rozsahu s návratom tepla. Stále však nestojí za to riskovať krásnu rastlinu.

teda Stojí za to použitie ihličnatého mulčovania. Okrem toho, použitie viac a tzv glazúry vlagozaryadnye (6 vedrá s vodou pre každú puzdrom už vydržal tvarovanie prerezávanie), význam, ktorý je na jeseň impregnácia ornice do hĺbky 0,4 m. Za predpokladu, že silného mrazu, by sa mali pohybovať, zaistenie sponky ohnuté na zem pobočiek čučoriedok, aby samotný krík vytvoril prístrešok berger alebo iného materiálu.

Dôležité! Nebojte sa o ochranu čučoriedok počas jarného kvitnutia – je odolná aj proti 7-stupňovým mrazom.

Opis hlavných chorôb a škodcov kríkov

K už spomenutému dôvodu začervenanie listov na bush záhradného borovica je potrebné pridať aj vážne vegetatívne ochorenie – Rakovina kmeňov. V tomto prípade proces začína vzhľadom na listy červených škvŕn, ktoré časom strácajú a stávajú sa hnedé a končí smrťou celého výhonku.

Liečba je takmer nemožná, takže všetka nádej na prevenciu. Skladá sa skoro na jar (pred kvet listy) a na jeseň (keď opadut) striekacie postupy Bordeaux kvapalnej puzdra (3%), vrátane spracovania bobule šesťnásobne “Fundazol” roztok (0,2%) trikrát s intervalom týždeň pred kvetom a tri ďalšie postreky po tom, ako sa zozbierajú všetky zrelé plody.

Phomopsis
Ďalšou závažnou chorobou, ktorá ohrozuje záhradnú čučoriedku (ktorá sa prejavuje aj v červených škvrnach na listoch) je Phomopsis. Kauzálny činiteľ je zvláštna huba a ochorenie vedie k vysychaniu a smrti mladých vetvičiek. Mŕtve výhonky sú nielen odrezané, ale aj spálené, aby sa zabránilo rozširovaniu distribučnej oblasti sporu. Systém preventívneho striekania “Fundazol” je rovnaký ako pri rakovine stonky.

Huby sú spôsobené týmito chorobami čučoriedok mumifikácia bobúľ, sivá plesňa a antraknóza, Väčšina z nich je bobule, ale aj drevo. Prevencia je tiež dôležitá v boji proti nim.

Keď už hovoríme o škodcoch, musíte začať s vtákmi, ktorí majú radi jesť čučoriedky. Na ochranu pred vtákmi používajte prístrešok s plytkou bunkou. Hmyz najznámejšie chrústy, ktoré na jar a hltať listy, kvety a obsah nie pohŕdanie, čím sa znižuje vyhliadky na budúce úrody. V pôde sú tiež larvy týchto škodcov potláčané mladými koreňmi kríkov.

Možno chrobáka
Ak chcete bojovať proti chrobákovi, použite zakúpené chemické a biologické lieky. Ale je možné dať prednosť ľudových prostriedkov, zbieranie chrobákov ručne priamo z kríkov (potrebujeme silné rukavice a poháre), alebo oháňal von potom, ako šíriť polyetylénové fólie, alebo výberom zo zeme biele larvy v priebehu prípravy na jar pôdy. Larvy sa ošetria vriacou vodou a likvidujú sa.

Nezabudnite na prirodzených nepriateľov Maya chrobáka. Sú to krtci, rovnako ako škrupiny, ktoré možno prilákať umiestnením blízkeho vtáčieho domu.

Na boj proti larvám je tiež možné ošetriť pôdu cibuľovým roztokom (1/3 koreňa cibule je plnená vodou a infúziou jeden týždeň).

Čučoriedková záhrada: zber

Zrelé bobule záhradnej čučoriedky neponáhľajte na sprchovanie. Môžu prežiť na vetvách až do polmesiaca. Vzhľadom na túto okolnosť sa čučoriedka pomaly čistí, čo robí týždenné prestávky medzi zbernými postupmi. Zhromaždiť veľké mäkké bobule modro-šedej farby a husté plody sú ponechané na vetvách, takže do ďalšej fázy majú čas zbierať obsah cukru. Bobule perfektne tolerujú dlhodobú prepravu, skladovateľnosť v mesiaci v chladničke a týždeň v bežnom domácom prostredí. Prvý zber čučoriedok pestovaných podľa všetkých pravidiel sa očakáva v treťom roku.
úrodu

Viete? V boji počas druhej svetovej vojny angličtí piloti jedli borovíc, aby zlepšili nočné videnie.

Pestovanie čučoriedok v krajine alebo v inej oblasti je veľmi sľubné. Vzhľadom na široké spektrum ňom vitamíny, kyseliny, sacharidy, minerály a triesloviny, čučoriedky záhrada, pestovanie, ktorá bola daná vhodnú dobu zadržané a pomôže vyrovnať, ako je angina pectoris, hypertenzia, úplavicu, žalúdočný katar, reumatizmu, enterokolitída a dokonca skorbut. Pravidelné používanie čučoriedok podporuje omladenie organizmu a podporuje jeho aktivitu v mozgu v aktívnom stave. Slovo, záhradné čučoriedky by mali pestovať tí, ktorí chcú žiť dlhšie, a zároveň zostať zdravý.