Pestovanie a vlastnosti žltého melónu

žltý melón
Ako príjemné je v letnom horúčave vychutnať šťavnaté plody melóna! Vystrihnite ovocie a vychutnajte si jasné červené mäso. Je to len jasne červená? Prečo nie jasne žltá? Dnes je veľmi populárny melón so žltým mäsom. V tomto článku budeme hovoriť podrobnejšie nie o melónu, ktorý má žltú kôru a nazýva sa “darom slnka”, ale o to, čo je žlté vo vnútri.

História vzhľadu

Žltý melón pred niekoľkými desaťročiami sa objavil prostredníctvom výberového experimentu: prekročenie divého vodného melónu s obyčajným červeným melónom. Divoké je nemožné. Jeho chuť je strašná. Ale po prechode z lesných plodov zostala iba farba vnútri.
žltý melón
Forma môže byť okrúhla a oválna, mäsovo žltá. Chuť je príjemná. Teraz sa tento melón často nazýva “lunárny” a u ľudí – “dieťa”. Pestuje sa v Španielsku (okrúhle), v Thajsku (oválne), v týchto krajinách sú žlté odrody viac populárne ako červené. V poslednej dobe začali rásť v regióne Astrachán.

Viete? Melón je bobule, ktoré je súčasne ovocím aj zeleninou.

Popis a charakteristiky

Vonkajšie, tento bobule má často tmavú farbu pokožky takmer bez prúžkov. Môže mať formu gule alebo elipsy. Malá veľkosť.
žltý melón
Je to ovocie s veľmi šťavnatou buničinou žltej farby, nie príliš sladká, s príjemnou chuťou, ktorá má odtiene citróna, manga, tekvica. Bobule je veľmi šťavnaté. Takmer nemá kosti. Pravdepodobne to je dôvod, prečo to ľudia nazývajú “dieťa”. Hmotnosť bobúľ v závislosti od odrody je od 2 do 6 kg.

Viete? Podľa Guinessovej knihy rekordov najväčší melón s hmotnosťou 159 kg bol v USA pestovaný v roku 2013.

Populárne odrody

Odrody žltých melónov sú rôzne. Najobľúbenejšia odroda v Rusku je Lunny. Pestujú tiež “Orange Medoc”, “Golden Grace”, “Prince Hamlet” atď.
žltý melón
V Thajsku, najviac populárne “žltého draka” v USA – “Žltá bábiku” v Českej republike – “Primaoranzh” v Izraeli – “bez jadier Imbar” v Poľsku – “Yanusik”. Všetky tieto odrody majú žltú šťavnatú buničinu, líšia sa veľkosťou, tvarom, odtieňmi chuti.

Zvláštnosti pestovania

Rastú žlté melón, prezentované na fotografii, ako červená, môžete z kameňa okamžite na posteli, ale môžete najskôr pestovať sadenice a preniesť na miesto. Rastlina má rád teplé počasie, veľa slnka, mierne zalievanie. Skúsení záhradníci, záhradníci pestujú tento druh vodových melónov aj v kvetináčoch v skleníku.

Viete? Ukrajinskí chovatelia prechovávali novú odrodu “Kavbuz”, iba nepoužíva sa jeho surovina. Je vhodný len pre obilniny.

Zvlášť je potrebné zaobchádzať opatrne bič rastliny, pretože žltý melón je veľmi jemná a tenká, ale aj cez to, ovocie môže byť docela veľký, ako už bolo spomenuté, do 6 kg.

Ak chcete vychutnať chuť vodových melónov nielen v lete, ale aj v zime, naučte sa zachrániť melón až do nového roku.

Príprava substrátu a semien

Na pestovanie sadeníc je vhodná zmes rovnakých množstiev rašeliny, riečneho piesku, humusu + 200-250 g popola z dreva na 10 kg zmesi.

Môžete tiež kúpiť hotovú zmes na pestovanie tekvice. Sadenica je veľmi transverzálna, preto by mala byť pestovaná v hotovej nádobe: rašelinové poháre, jednorazové jedlá (nezabudnite na drenážne otvory). To znamená, že v nádobách nie menej ako 250-300 ml, z ktorých môžete ľahko získať sadenice s hlinené hrudku, bez poškodenia koreňov.
sadenice v rašelinových práškoch
Semená sa môžu zakúpiť v bežnom záhradníckom obchode. Pred pristátím nutné vykonať prípravné práce: namočiť do vody pri 50 ° C počas niekoľkých hodín, potom sa roztok manganistanu draselného (tak radia skúsených záhradníkov) počas 1-1,5 hodiny, opláchnuté čistou vodou. Potom sú semená pripravené na pestovanie.

Dôležité! Vodové melóny sa nedajú napojiť dostatkom vody. Vypukli z kladivka.

Začistenie a starostlivosť o sadenice

Semená sa pestujú v semenákoch v marci až apríli, v závislosti od podmienok ďalšej kultivácie (skleníkový, skleníkový, otvorený povrch).
sejba semien
Pripravte nádoby na 2/3 naplňte podklad, nalejte teplou vodou, položte 2 semená a jemne posypte zmes rašeliny a piesku na 2 cm. Obalte film, až kým nevznikne “hrot”.

Odporúčame vám, aby ste sa oboznámili s typmi svietidiel na osvetlenie sadeníc.

Počas obdobia semenáčikov by mala byť napojená mierne každý druhý deň na okrajoch nádoby, jemne Uvoľnite kôra vytvorená, aby svetlo deň 12 hodín (na oblačno – lampy).
melónové semenáčiky
Keď sa objaví tretí list, pridajte kvapalné minerálne hnojivá a kvapalinu.

Pristátie v zemi

Je čas sadiť sadenice – starostlivo si vyberte miesto. Malo by to byť miesto s konštantným slnečným žiarením a vykurovaním, bez tieňa na južnej strane, piesčitou a piesčitou hlinitou pôdou.
vodný melón
Pred vysadením v pôde sa sadenice musia vytvrdnúť: po 2-3 dňoch znížiť zalievanie a denne prevzdušniť.
Zasuňte všetky vlhké zeminy do vlhkej, teplého pôdy a snažte sa nepoškodzovať korene a klíčky.

Viete? Kvety melóna otvorené len jeden deň.

Starostlivosť o žlté melóny

V prvých dňoch po výsadbe vodných melónov možno pokryť na noc, ak je rozdiel v den / noc teplota je veľká.
Voda najskôr raz za dva dni, potom 1-2 krát týždenne.

Naučte sa, ako vybrať ten správny melón a čo musíte venovať pozornosť ako prvú.

Osobitná starostlivosť tento druh nevyžaduje. Kŕmenie by malo byť ako pri bežných tekvicových rastlinách. Desať dní po transplantácii sadeníc sa môžete podať s dusičnanom amónnym.
žltý melón
Ďalej môžete vytvoriť doplnkovú kvapalinu, niekoľko týždňov – superfosfát.
Keď prejde vaječník, môžete vytvoriť ďalšie hnojivo s látkami obsahujúcimi fosfor a draslík.
Ak chcete mať veľké ovocie, potom musíte zanechať 2-3 prvé ovocie a po nich cez 3 listy na štipku bič.

úrodu

Keď plody začnú váhať (okolo konca júla), môžete dať pod každú dyhu, aby ste sa vyhli rozpadu. Tiež musíte znížiť zalievanie, potom bude buničina sladšia.
žltý melón
Ak zistíte, že “lopta” prestala rásť, potom asi 2 týždne môžete zberať. Známok dospelosti bude tiež malý biely (alebo lepšie) zholtenky krídlo v mieste styku s pôdou, brilantné farby, tupým zvukom pri oklepávanie, niekedy suché copu.

Dôležité! Melón nie je zrelý v roztrhanej podobe.

Zozbierajte ovocie starostlivo, bez poškodenia pokožky. Je lepšie odrezať sa od stonky a neroztrhnúť. Ak chcete uložiť na ukladanie, je potrebné ju zospodu.
Je potrebné skladovať pri teplote 10-15 ° C pri relatívnej vlhkosti 85-90%.

Budete mať záujem dozvedieť sa tajomstvá pestovania melóna “Astrachan” na otvorenom priestranstve.

Žltá a červená: aký je rozdiel

Vonkajšie sa žltá bobule neodlišuje od tradičného. Rovnaká farba kože (niekedy trochu tmavšia), rovnaký tvar, často rovnakej veľkosti, môžu mať alebo nemusia mať pásy na koži. Takže odlíšenie vonkajšieho žltého melónu od červenej je takmer nemožné.
žlté a červené melón
Žltá bobule je však šťavnatejšia ako červená. Takmer nemá kosti. Sladkosti sú oveľa menšie ako v červenej farbe. Chuť má odtieň citróna, manga, tekvica (to všetko závisí od chuti citlivosti spotrebiteľa, alebo “jedlík”).

Viete? V žlté melóny sú menej ako cukry, čo je obzvlášť dôležité pre diabetikov.

Ako ste pochopili, pestovanie melóna vo vašej oblasti nie je tak ťažké. Malé úsilie, pozornosť – a chutné užitočné bobule na stole. Užitočné pre človeka sú červené a žlté bobule.

Jediné “mínus” žltého melónu je v jeho cene (ak si kúpite). Často je to niekoľkonásobne drahšie ako červená. Ale stojí za to vyskúšať. Takže ak máte na záhrade záhradný pozemok, dacha alebo len záhradný náplasť, potom choďte na to.