Peachy Peach: Benefit a Harm

Inky broskyňa
Najzaujímavejšia vec na broskyni broskyne je to, že nemá nič spoločné s figami. Jeho plochý tvar sa však trochu podobá sušenému figu, keďže tiež nazývajú figy, ale nikto si nepamätá, že túto hruškovú figúrku nazýva fig. Je to stále tu a tam na západe nazývané koblih pre ten istý plochý tvar. Dozvieme sa viac o tomto chutnom a voňavom ovocí.

Botanický popis

V rozpore s populárnou viere, broskyňa: Peach nie je len hybrid okrúhleho broskýň a fíg, ale tiež v zásade nemusí byť tak. Podľa vedcov sa tieto dva druhy nemôžu prelínať.

Inky broskyňa

Rodinou tohto zaujímavého ovocia je Čína, a nie Perzia, pretože opäť ju možno posudzovať podľa jej názvu. A potom broskyňa ešte raz zavádza nás.

Plody splošteného tvaru dosahujú priemer 7 cm a hmotnosť 120 g. Je pokrytá kôrou s oveľa menšou fuzzou ako jej zaoblené prsia, ktorá sama taví veľmi sladkú dužinu bielej alebo svetlej krémovej farby. Má ľahkú kyslosť a vnútri buničiny je malá kosť, ktorá tento druh opäť odlišuje od iných broskýň.

Ďalšou užitočnou vlastnosťou je rovnomerné rozdelenie chuti v celej hĺbke buničiny, zatiaľ čo v jeho okrúhlých príbuzných je chuť trochu oslabená, pretože sa pohybuje od povrchu plodu k kosti.

Viete? Odborníci si všimli zaujímavý fakt: takmer 100% presný ukazovateľ budúceho blahobytu každej broskyne je hrozno. Tam, kde sa cíti dobre, broskyne sú v poriadku.

Chemické zloženie

Chutná buničina tohto plodu je tiež nasýtená mnohými látkami užitočnými pre ľudské zdravie. Medzi nimi – takmer všetci členovia skupiny vitamínov B, ako aj vitamíny C, H, K, E, beta-karotén a pomerne zriedkavá látka amygdalín, nazývaná dokonca aj vitamín B17. Má podozrenie, že dokáže bojovať s onkologickými problémami.

Inky broskyňa

V arašidoch, rôznych organických kyselinách a pektínoch je tiež veľa esenciálnych olejov. Toto ovocie je však obzvlášť nasýtené týmito cennými minerálnymi látkami, ako sú:

 • draslíka;
 • vápnik;
 • atóm chlóru;
 • železo;
 • horčík;
 • meď;
 • fluór;
 • sodného;
 • fosforu;
 • síra;
 • mangánu;
 • chróm;
 • zinku.

Kalorická hodnota

Hoci plody tejto broskyne sú sladké, ale jeho obsah kalórií nie je vysoký – iba 60 kilokalórií na sto gramov výrobku. Toto napomáha úplná absencia tukov v ovocí, čo ho robí v dopyte v dietetickej výžive.

Inky broskyňa

Odrody broskyne

Chovatelia sa podarilo pestovať niekoľko úspešných odrôd tejto rastliny, ktoré sa líšia v rozsahu kultivácie, ale sú totožné s nevyhnutne plochým tvarom plodu.

Dozvedieť sa viac o blahodarné vlastnosti ovocia: granátového jablka, figy, kumquat, ananás guava, longan, mišpule, prikyvne, guava, ananás, Arbutus, Jost, goji, moruše, jahody, maliny (black), ríbezlí (červená, biela, čierna), slivky , marhule, hrušky, jablká, mandarínky.

“Nikitský byt”

Odroda sa vyznačuje, že je najviac prispôsobený chladným klimatickým podmienkam. Jeho strom je krátky, rozširuje sa a plody dosahujú 110 gramov hmotnosti a majú veľmi jemnú chuť. Rastlina prináša prvé ovocie v polovici augusta.

Inky broskyňa

“Vladimir”

Toto ovocie získalo popularitu medzi záhradkármi vysokých výťažkoch a odolnosti voči chorobám. Strom, ktorý dosahuje priemernú výšku, dáva pomerne veľké ovocie až do 180 gramov, vyznačujúce sa veľmi sladkou chuťou a šťavnatosťou. Zredukujú začiatkom augusta.

Inky broskyňa

Sladká čiapka

Charakteristické črty tejto odrody sú skoré, v treťom alebo štvrtom roku plodnosť a súčasné dozrievanie plodov v polovici augusta. Plody tohto nízkeho stromu majú sladkú a kyslá chuť a môžu dosiahnuť hmotnosť až 150 gramov.

Inky broskyňa

“UFO-3”

Hoci táto odroda nie je odolná voči chladu a vysokému výťažku, ale je cenený pre ročnú stabilitu plodín. Samotný strom môže rásť až do výšky 2,5 metra a hmotnosť ovocia dosahuje 110 gramov. Ich dužina obsahuje ružové žily a má medovú chuť.

Inky broskyňa

“Saturn”

Táto odroda odolá malým mrazom, a jeho plody sú menej ako všetky ostatné trpia počas prepravy. Jeho strom je vysoký a rozširuje sa, má schopnosť začať prinášať ovocie skoro a má trvalo vysoký výnos. Jeho plody sú malé, dosahujú len 100 gramov, ale majú skvelú chuť.

Inky broskyňa

Užitočné vlastnosti

Prítomnosť veľkého množstva cenných látok v figách broskýň prirodzene robí z tohto ovocia jedným z najobľúbenejších plodov v ľudskej strave. A pre rôzne kategórie ľudí to je dobré vlastným spôsobom.

Prečítajte si tiež o prospešných vlastnostiach a škodlivosti nektárinky a broskyne.

Pre dámy ľahko nahradí hromady farmaceutických piluliek na chudnutie, ktoré nielen stojí veľa, ale sú často škodlivé a ešte častejšie zbytočné. Ako vynikajúci prostriedok na výživu pre posilnenie tela zvnútra, toto ovocie môže vyvolať omladzujúci účinok na vonkajšej strane. Pravidelné používanie broskyne vo forme jedla, ako aj používanie jej buničiny v maskách a krémoch výrazne zlepšuje vzhľad a stav pokožky, vlasov a nechtov u žien.

Rovnako ako ženy, Pre mužov toto ovocie posilňuje imunitu, zdokonaľuje telo a súčasne zlepšuje schopnosť sústrediť vašu pozornosť a rozvíjať pamäť. Existujú špecifické, konkrétne pre mužov, vlastnosti ovocia: pozitívne ovplyvňuje mužské pohlavné funkcie, pričom inhibuje vývoj prostatitídy.

Od veku dvoch rokov sa zobrazuje broskýň a deti. Normalizuje činnosť gastrointestinálneho traktu detí, zvyšuje tón tela a hlavne aktivuje činnosť imunitného systému dieťaťa.

Viete? V Číne sa široko používa nielen ovocie broskyne, ale aj drevo, ktoré z nich vytvára zložité misky, veľmi populárne pre čínskych.

Ako ukazuje prax, používanie broskyne je jedným z najlepších prostriedkov prekonanie toxikózy u tehotných žien v počiatočných štádiách tehotenstva. Okrem toho má tuhá prítomnosť plodov kyseliny listovej a kyseliny pantoténovej v buničine mimoriadne dôležitá pre normálny vývoj budúceho dieťaťa. A dojčiace matky, toto pozoruhodné ovocie okrem významnej pomoci pri prekonávaní depresie, ku ktorému dochádza po pôrode, tiež významne aktivuje laktáciu.

Lekári po dlhých pozorovaniach dospeli k záveru, že používanie broskyne broskyne môže pomôcť:

 • normalizácia kardiovaskulárneho systému;
 • posilnenie imunity;
 • aktivácia obranyschopnosti tela proti chrípke a prechladnutiu;
 • normalizácia funkcií gastrointestinálneho traktu;
 • eliminácia pálenia záhy a zápchy;
 • prevencia rakoviny hrubého čreva a iných druhov rakoviny;
 • odstránenie nadmernej hmotnosti;
 • zlepšenie obličiek, pečene žlčových ciest;
 • prekonanie depresívnych stavov;
 • saturácia tela vitamínmi, mikroelementmi a užitočnými kyselinami;
 • zvlhčujúca a omladzujúca pokožku.
Aj na pozitívny vplyv ukriplenie imunity: svetlice, chrenom, cesnakom, pikantné, divoký cesnak, jedľa, čierny orech, aloe, mandle, biele bloodroot, kalina, drieň, čínske magnólie, mäta, bazalka, medovka.

Použitie vo varení

Je pozoruhodné, že pri konzervovaní tohto druhu broskýň na pozadí iných plodov je lepšie ako všetko je schopný zachovať svoje užitočné vlastnosti. Kulinárski odborníci odporúčajú konzervovať ovocie v sirupe z cukru. Rovnako ako ich marhule, sušené aj broskyne, po ktorých si uchovávajú užitočné látky takmer úplne.

Inky broskyňa

Okrem toho sa tieto pozoruhodné plody aktívne používajú pri výrobe džem, kompót, zmrzlina, želé, džem a iné dezerty. Používajú sa vo výrobe cukroviniek. Môžete vyrábať rôzne omáčky a nápoje z broskýň a tiež ich pridávať do šalátov, mäsa a rybích pokrmov, s ktorými sa perfektne zhodujú.

Škodlivé vlastnosti

V tomto ovocí je veľmi málo látok, ktoré majú škodlivé vlastnosti pre telo. Je to amygdalín alebo vitamín B17, ktorý má v tele telo premeniť sa na toxickú kyselinu kyanovodíkovú. Avšak v tomto ovocí je v takýchto nepatrných množstvách, že nie je potrebné hovoriť o nejakej ujme na osobu.

Inky broskyňa

Môže priniesť zdravotné problémy a alergény obsiahnuté v broskyne.

Všimnite si, aby organické zlúčenina amygdalin obsiahnuté v kostiach zase umývadlo “Med White” dule, “Morozovka” čerešne a “Zhukovsky”

kontraindikácie

Kontraindikácie pri používaní broskyne marhule často obmedzujú na obmedzenie jej používania osobami trpiacimi alergiami. Spolu s jablkami a kiwi patrí toto ovocie k najviac alergénnemu ovocia. U ľudí so sklonom k ​​alergiám, kedy môžu pomocou broskyne vyvinúť ústnej formu alergie, v ktorom sa môžu objaviť opuchnuté hrdlo, pery a ústa, a vyrážka na koži.

broskyňová broskýň

Neodporúča sa používať toto ovocie aj pre ľudí trpiacich cukrovkou, ako aj pre tých, ktorí majú na tento produkt individuálnu neznášanlivosť.

Na liečbu cukrovky sa odporúča používať také rastliny, ako je yucca, porcelán, limonka tmavá, osika, ako aj cuketu, vlašský orech a maslo

Ako si vybrať ovocie pri nákupe

Ak chcete kúpiť kvalitné ovocie, najlepšie je to urobiť v overenej predajni zeleniny alebo na trhu. Super a hypermarkety môžu zriedka ponúknuť skutočne kvalitnú broskyňu.

Dôležité! Pri výbere a nákupe ovocia si pamätajte, že broskyňa môže prežiť pri izbovej teplote maximálne 60 hodín.

Dobrá vzorka by mala mať hustú kožu a ovocie musí byť pevné na dotyk. Zničené časti okamžite oznamujú nešťastie so sviežosťou a konzerváciou ovocia.

Inky broskyňa

Podmienky skladovania

Udržujte tieto broskyne na chladnom a nevyhnutne tichom mieste, pretože plody sa veľmi rýchlo zhoršujú, keď sú fyzicky postihnuté. Nie úplne zrelé ovocie pomaly úspešne dozrieť na najnižšej polici chladničky.

Pri pohľade na čas sa rozpadnuté časti ovocia musia ihneď rezať a zostávajúci rez a umiestniť do mrazničky. Ale predtým musíte odstrániť kožu z ovocia, pretože pri nízkych teplotách je schopná pokaziť horkú chuť produktu.

Inky broskyňa

Po rozmrazení sa ovocie nemôže uchovávať bez jedenia dlhšie ako 12 hodín.

Pestovanie broskyne broskyne

Rastú toto ovocie môže byť pomocou sadeníc, a z kameňa. Samozrejme, akcie spojené so sadením sa líšia v oboch prípadoch, ale starostlivosť o stromy sa stáva takmer rovnakou.

Inky broskyňa

Vlastnosti pristátia

Hlavným rozdielom v vlastnostiach výsadby broskyne je to, že ide o originálny “semenový” materiál – kosti alebo sadeníc.

Zoznámte sa s pravidlami jesenného výsadby a starostlivosti o broskyne počas tejto doby

sadenice

Pri získavaní sadeníc najprv, Je potrebné zistiť, ktoré klimatické podmienky sa prispôsobili. Potom musíte starostlivo preskúmať korene, ktoré by sa nemali poškodiť, a miesto, kde bola vakcína vyrobená. Na ňom by sa nemali vyskytovať žiadne bolesti a iné podozrivé exkrécie.

Inky broskyňa

Vek získaných sadeníc je veľmi dôležitý, pretože najlepšia miera prežitia sa pozoruje v ročných exemplároch. Z toho a mali by byť založené na ich nadobudnutí.

Miesto, ktoré je plánované na výsadbu sadenice, by mali byť pripravené na jeseň, dôkladne ich kopať. Na jar vykopávajú otvory s šírkou metra a hĺbkou 80 cm, vykopávajú pôdu organickými a minerálnymi látkami a nalejú do každého otvoru v kbelíku s vodou. Odporučila za deň pred výsadbou sadeníc korene ponoriť do rastového roztoku stimulant, a potom rastlina môže byť vysadené.

Prečítajte si tiež o zvláštnostiach jarnej výsadby broskýň a pravidlá starostlivosti o ne

Z kostí

Ak chcete pestovať budúci strom z broskyňových kostí, musíte ho dostať z ovocia, ihneď ho vložiť do pohára s vodou a držať ju niekoľko dní, pravidelne každých dvanásť hodín a meniť ju. Potom by mala kosť sušiť a opatrne sa rozbiť s kladivom, získať ju z jadra.

Inky broskyňa

Jadrá na tmavom a chladnom mieste môžu byť uchované dostatočne dlho. A je najlepšie ich zasiať uprostred jesene. Po výbere miesta, ktoré by malo spĺňať rovnaké kritériá ako pre sadenice, by sa nukleoly mali vysádzať do zeme do hĺbky piatich centimetrov.

Dôležité! Pri sušení a v žiadnom prípade by ste nemali nechať slnko spadnúť na kameň – to môže zničiť celú vec.

Miesto a osvetlenie

Peach je veľmi rád slnku a nemôže stáť silný vietor. Preto by mal byť zasadený na južnej strane záhrady na mieste, ktoré je dobre chránené pred vetrom, ale nie v tieni vyšších stromov.

Inky broskyňa

Odborníci neposkytujú poradenstvo pri pestovaní tohto ovocia na pôde, kde sa pestovali melóny alebo nočné plodiny, ako aj jahody alebo lucerna. V opačnom prípade hrozí nebezpečenstvo infekcie broskýň vážnou chorobou – vertikulózou. Nie je zbytočné sa spýtať na hĺbku výskytu podzemných vôd na tomto mieste. Je nežiaduce, aby boli hlbšie ako tri metre.

Je tiež zaujímavé čítať o zvláštnostiach správneho prerezávania

Požadovaná teplota

Medzi všetkými broskyňovými figami ich kolega je najviac odolný voči nízkym teplotám, aj keď to určite nie je severná rastlina. Má charakteristickú vlastnosť neskorej kvitnutia a kvitnutia, čo mu neumožňuje obávať jarných mrazov.

Inky broskyňa

Vlhkosť a zalievanie

Pri veľmi nepatrnom výskyte podzemnej vody broskyňa dokonale odoláva suchu. Nedostatočná dodávka vlhkosti z horných vrstiev zeme negatívne ovplyvňuje výnos. V príliš horúcom lete odborníci radia každých dva až tri týždne, aby vylekli pod každý strom pár vedierok vody.

Viete? V Číne je broskyňou symbolom dlhovekosti, jej pobočky sú ozdobené budovami na Nový rok.

Pôda a hnojivo

Pokiaľ nie je rastlina zasadená v čiernej pôde, na pôde výsadbe sa odporúča hnojiť organickej hmoty vo forme kompostu a hnoja a minerálnych hnojív: draslík, drevnej popol a superfosfát. A s černozemom stačia len minerálne hnojivá.

Inky broskyňa

Ďalšie hnojenie

Rastliny potrebujú pravidelné kŕmenie. Nesmieme však zabúdať, že pri výsadbe v pôde sa nevyhnutne pridávajú minerálne a organické hnojivá. Preto sa v prvom roku stromy uvoľňujú z aplikácie hnojív a potom sa počas vegetačného obdobia vykonáva kŕmenie vo forme organického materiálu.

Na jar sa odporúča každému stromu napiť 75 gramov dusičnanu amónneho a 50 gramov močoviny. Na jeseň, broskyne vyžadujú 40 gramov fosforu a 50 gramov draselných hnojív.

Každé tri roky sa pôda v kmeňoch v blízkosti kmeňa zvýši na úrodnosť pridaním desiatich kilogramov kompostu alebo hnoja.

Dôležité! Pred aplikáciou hnojív je absolútne nevyhnutné hojne vylievať na kmeň stromu, aby sa zabránilo popáleninám a možnej smrti stromu.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Choroby, s ktorými trpia kamenné kamene, nepreniknú broskyňou, hoci má vyššiu odolnosť voči škodcom. Najčastejšie je rastlina postihnutá múčnatkou, šedivým hnilobou, kvitnutými listami, klyasterosporiózou a cytoplazmou.

Získava ho od škodcov vo forme vošiek, roztočov ovocia, čmeliakov

Preto preventívne striekanie dezinfekčných prostriedkov a insekticídov musia byť vykonávaná pravidelne skoro na jar, hneď po prerezávanie, počas kvitnutia a keď sú tvorené vaječníky, a naposledy v tejto sezóne stromu strieka v októbri.

Inky broskyňa

prerezávanie

Dôležitým faktorom pri tvorbe dobre vyvinutého a výnosného stromu je prerezávanie jeho vetvy. Je to najmä potrebné na začiatku jari, kedy je možné dať korunu potrebný tvar, odstrániť bočné ramená a opustiť najviac tri skeletové vetvy.

Dôležité! Korunka broskyňovej broskyne by mala vyzerať ako miska.

Každý rok v marci a októbri, vykonávať prerezávanie na hygienické a omladzujúce účely. Všetky uschnuté, nešťastné alebo mrazivé vetvy by sa mali odstrániť a zvyšok by sa mal skrátiť na pol metra. A v žiadnom prípade by ste nemali zabudnúť na plátky rezaním zahradným dymom.

Príprava na zimu

Pred začiatkom zimnej broskyne je potrebné krmivo s fosfátovými hnojivami a organické. Mnohí skúsení záhradníci odporúčajú pred zimou, aby vyfarbili kmene stromov.

Inky broskyňa

Hlavným ochranným opatrením v priebehu zimnej sezóny je otepľovanie stromu. Mladé broskyňové stromy sa musia nutne nudiť, pre ktoré by mala byť okolo kmeňa tak vysoká, ako je to možné, aby pôda vylievala. Po týždni neskôr sa táto krajina trochu usadzuje, je potrebné ho ohriať drevenými hoblinami, suchými ihličkami alebo jedľovými vetvami. Je tiež dobré zabaliť kôstky mladých broskýň v netkanej textílii.

Naučte sa, ako sa zaoberať chorobami a škodcami broskýň

Ťažkosti pri pestovaní

Ak spĺňate všetky vyššie uvedené pravidlá pre výsadbu, starostlivosť, kŕmenie, prerezávanie a preventívne ošetrenie broskýň, jeho schopnosť odolať prechladnutiu a chorobám zvyčajne nevytvára ťažkosti pre záhradkárov pri ich pestovaní.

Inky broskyňa

Toto nádherné ovocie s bohatou chuťou a jemnou vôňou nasýtenou množstvom užitočných látok pre ľudí nájde čoraz viac svojich fanúšikov na regáloch obchodov a záhradných plantáží. Pikantná broskýň si s istotou zaujme svoje miesto pod slnkom, ktoré tak miluje.