Passiflora: komplexná starostlivosť, liečivé vlastnosti a použitie v medicíne

mučenka
mučenka – je to úžasná exotická rastlina. Patrí k rodine vášnivého a má viac ako šesťsto druhov. Tento stálezelený vinič rastie v tropických krajinách Ameriky, Austrálie, Ázie a Stredozemného mora. Passiflora- nielen názov rastliny, to je tiež nazvanej Passion, vyznamenaného réva, hviezda Cavaliers, mučenky, mučenka, mučenka Pána.

Passion flowers majú veľké kvety, pripomínajúce hviezdu v tvare a majú jasnú farbu. Jedná sa o rýchlo rastúcu rastlinu, nenáročná v starostlivosti. Passionflower dodáva jedlé ovocie a používa sa v medicíne.

Passionflower banana
Jeho liečivé vlastnosti sú veľmi zaujímavé, ale stojí za to pripomenúť, že existuje prospech a ublíženie z passionflowers.

Ako pestovať túto rastlinu v domácnosti, ako sa o ňu starať a ako ju môžete použiť – to sa bude diskutovať neskôr.

Zaujímavé fakty o passionflower

 • Passion flora má liečivé vlastnosti, ktoré sú známe už veľmi dlho. Naučili sa využívať pre seba prospech aj pre indiánov. Používajú rastlinu ako preháňadlo, liečené ochorenia pečene a očí.
 • V šestnástom storočí boli passionflowers jednou z prvých kvetov, ktoré prišli do Európy z Južnej Ameriky.
 • Lieky “Central-B” a “Novo-Passit” sa vyrábajú na základe výťažku passionflowers.
 • Jedlé ovocie dáva asi 60 druhov passionflowers. Medzi ne patrí passion fruit, passionflower blue, banánové ovocie, sladká granadilla, obrie grenadilla.
 • Listy a korene passionflowers sa používajú na liečbu hysterie, epilepsie a nespavosti.
 • Passion flora sa používa vo forme čaju.
 • Sušené listy pasienky môžu byť použité ako cigarety.

Populárne druhy passionflower pre pestovanie v izbových podmienkach

Passion Flora Giant
Rastúca pasiflora doma sa cvičí veľmi úspešne. Prakticky sú pre to vhodné všetky druhy. Ale väčšinu času doma, Passionflower je kultivovaný modrej a passionfire. Rastlina je chovaná na dekoratívne účely a niektoré hľadajú ovocie.

Ak premýšľate o tom, ako pestovať vášnivé ovocie doma, potom môžete si kúpiť semená populárnej passionflower okrídlený. Jej iné meno je brazílske vášeň. Jej kvety sú oranžové, tyčinky sú predĺžené. Plody sú veľké a voňavé.

Tiež populárne odrody mučenky sú sladká granadilla a obrie grenadilla. Plody týchto rastlín majú rozdielne veľkosti a farby.

Ďalším populárnym druhom je pasienka bobkového listu a pasiflora banán. Zahradníci majú miesto na rozptýlenie pri výbere ovocného exotického kvetu.

Dôležité! Passion flowers sa nachádzajú v rôznych farbách. Najpopulárnejšie sú modro-biele, žlté a šarlátové. Ale či kvety majú túto farbu, bude možné zistiť len rok a pol.

Passionflora starostlivosť doma

modrý
V domácom prostredí rastú veľmi rýchlo. Pre viniča sú potrebné určité environmentálne podmienky, v ktorých sa bude cítiť dobre.

Stojí za to čítať odporúčania, ako sa starať o passionflow doma, aby sa stala zdravá a prinášala sladké ovocie.

Pri starostlivosti o passionflow je dôležité chrániť rastlinu pred chladom. Z chladných listov rastliny zmäkne, žltne a spadne. To isté sa deje pri nedostatku vlhkosti.

Viete? V prvom roku passionflower tvorí jeho štruktúru, zvyšuje jeho hlavné výhonky. Preto je potrebné pre ňu vybudovať podporu, ku ktorej sú pripojené najsilnejšie výhonky rastliny. Sekundárne výhonky sa každoročne skracujú o jednu tretinu.

Osvetlenie a teplota

Ak chcete pestovať vášnivé ovocie doma, je to nevyhnutné umiestnite na jasné priame svetlo. Nie je potrebné odstrániť rastlinu, ale iba ak je v pôde a v ovzduší dostatočná vlhkosť.

Ak rastlina žije na letnom okne, potom v najhorúcejších dňoch ešte potrebuje trochu pritenyat. Ak žijúce ovocie žije bez potrebného svetla, v svetlom tieni bude menej aktívne kvitnúť.

nachový
V lete môže byť rastlina odvezená vonku. Len na zvykanie na iné množstvo svetla je potrebné presne.

V chladnej sezóne je menej svetla a tak, aby passionflower nie je spálený, je postupne zvyknutý na zvýšenie osvetlenia. V zime môžete pridať svetlo s denným svetlom.

V teplej sezóne, na jar a v lete, má passionflower v teplotných podmienkach 20-26 ° C. Počas pokoja v zime by mala byť teplota chladnejšia – 14-18 ° C.

Často je odpoveď na otázku, prečo kvet nie je passionflower, je to nesprávne miesto pre rastlinu – príliš zastarané a chladné.

Zalievanie a vlhkosť

Liana miluje vodu, je to kvôli tomu, že veľké listy rastliny aktívne odparujú vlhkosť počas letnej sezóny. Rastlina bude vďačná za časté zavlažovanie teplou vodou.

Podklad, v ktorom rastú pasienky, musí byť vždy vlhký, nemôžete ju vytiahnuť, aby ste sušili zem.

Vinogradolistnaya
Od pádu sa zalievanie zmierňuje až mierne, ale nie náhle, ale postupne.
Nezabudnite na zvlhčenie vzduchu. Ak chcete to urobiť, musíte striekať dvakrát denne s vodou alebo položiť hrniec rastliny na paletu s kamienkami, dolné kamienky by mali byť vo vode.

Horné okruhliaky by mali zostať suché, aby korene nemali hnilobu nad prebytkom vody. Ak chcete zachovať vlhkosť vzduchu, môžete zvlhčovač zapnúť, ak je k dispozícii.
Pod jasným slnkom, rastlina je lepšie, aby sa postrek, pretože listy môžu byť spálené.

Hnojenie a vrchná úprava pôdy

Na rastlinu sú potrebné hnojivá a horné obväzy, najmä počas obdobia aktívneho rastu. Táto lehota spadá do obdobia marca – september. Hnojivá sa musia aplikovať na rastliny každých 10 až 14 dní. V zime, od kŕmenia, stojí za to zdržať sa hlasovania.

Zloženie hnojiva je dôležité. Ak prevažuje dusík a draslík a fosfor sú menšie, potom takéto hnojivo stimuluje rast listov a výhonkov. Draslíkaté hnojivo je najlepšie vhodné na vývare.

Dôležité! Hnojivo nemôžete používať počas obdobia odpočinku rastlín, keď je chorý alebo v neobvyklých podmienkach.

Plodiny a transplantácie

Passionflower z koktailu
Transplantácia passiflora, podobne ako väčšina rastlín, produkuje pred rastom zelenej hmoty. Toto je obdobie od marca do apríla. Pre transplantáciu bude potrebná pôda pozostávajúca z 1 časti trávnika, 1 diel listovej pôdy, 1 diel humusu a 1 diel riekového piesku.

Predtým ako ovocie vášne dosiahne vek štyroch rokov, musí sa transplantovať raz ročne. Po tomto veku – každé 2-3 roky. Nový hrniec na rastlinu by mal mať len o 2-3 cm väčší priemer ako predchádzajúci.

Súčasne, ako transplantácia, je dobré orezávať liany. Dlhé vetvy, ktoré presahujú dĺžku 50 cm, je lepšie odrezať o dve tretiny. Prerezávanie je nevyhnutné na stimuláciu rastu a rozvetvenia mladých výhonkov.

Dôležité! Po transplantácii sa hrniec nemôže oplodniť počas prvých 3 mesiacov!

Spôsoby reprodukcie

Reprodukcia passionflower sa uskutočňuje niekoľkými spôsobmi. Môže sa pestovať zo semien a odrezkov.

okrídlený
Na pestovanie pasiflory zo semien sa vysijú vo vlhkej pôde, mierne prehĺbia a organizujú skleníkové podmienky. Sadenice musia čakať dlhú dobu, proces môže ťahať na 1 až 10 mesiacov. Často trvá šesť mesiacov na klíčenie semien.

Pri rozširovaní pasienkov pomocou odrezkov sa odporúča, aby odrezky rastú bližšie k zemi. Výhonky rastliny sú dlhé, takže sa dajú rozdeliť – horné a dolné časti sa zakoreňujú. Rezy by mali mať dĺžku 15-20 cm, na každom z nich by mali byť 2-3 listy.

Aby sa kmeň dal koreň, musí byť vložený do pohára s vodou. Vo vode, môžete pridať trochu koreň, ktorý stimuluje vzhľad koreňov z klíčku. Ak je koreň zakotvený v zemi, je lepšie ho pokryť polyetylénom, aby sa vytvoril skleníkový efekt.

Bezpečnostné opatrenia pre starostlivosť o passionflower

Passion flora môže priniesť prospech aj škodu na ľudskom zdraví. Všetky časti passionflower, okrem jeho ovocia, môžu spôsobiť paralýzu a halucinácie.
banán

Formulácia obsahujúce prvky zariadenie, môže inhibovať prenos nervových impulzov v mozgu a mieche, zvýšená frekvencia dýchania, znižuje dráždivosť nervového systému.

Pre mnoho druhov hmyzu sú listy a výhonky rastliny jedovaté.

Kontrola proti škodcom

Rastúca pasiflora je sprevádzaná kontrolou škodcov tejto rastliny. Najčastejšie rastlina je ovplyvnená mealybugs, vošky, svrab, roztoče.

Prevencia roztočov a chvostov je zabezpečiť potrebnú úroveň vlhkosti. Ak sa objavia škodcovia, musí byť rastlina ošetrená špeciálnym prípravkom. Ošetrenie sa vykonáva v intervaloch 1-10 dní.

Domácnosť môže byť ovplyvnená aj nematódami – malými okrúhlymi červami. Ovplyvňujú nadzemnú časť a korene. Vstupujú do hrnca spolu s pôdou.

Inkarnantnaya
Keď sú infikované háďatkami, listy sú deformované, skrútené a samotná rastlina prestáva rásť. Odstránenie háďatka je ťažké. Preto, ak sú ovplyvnené iba korene, rastlina je najlepšie odrezať a opätovne zakorenené.

Môžete sa ho pokúsiť vyliečiť pyrantelom, ktorého tableta sa chovajú v 5 litroch vody. Hrniec sa dôkladne umyje, ale musí byť úplne vymenená.

S náležitou starostlivosťou je vášnivá zriedka chorá.

Viete? PassionFlora je schopná sa o seba postarať, pokiaľ ide o ochranu proti niektorému hmyzu. Tam je vosa, ktorá netoleruje peľ rastliny, ale jednoducho jej jesť.
Aby sa chránili pred týmto nepriateľom, listy passionflower rozdávajú mravcovú šťavu. Mravce, na druhej strane, sa zaoberajú osí.

Kapsle motýľa, helicoids jesť listy kvetu. Rastlina má a na ňom vládu – na listoch sú vzdelania, ktoré veľmi silno sú podobné vajciam tohto motýľa. Helikoid si myslí, že rastlina je už obsadená, takže letí po boku.

Terapeutické a iné užitočné vlastnosti passionflowers

Použitie passionflower na ošetrenie znamená spotrebu ovocia a kvetov rastliny. Prípravy založené na tejto rastline majú také vlastnosti:

  modrý
 • Spacie pilulky;
 • upokojujúce;
 • Odstránenie kŕčov;
 • Znížené kŕče;
 • Odstránenie bolesti hlavy;
 • Liečba Parkinsonovej choroby.

Avšak passionflower ako liečivá rastlina by sa mala používať iba po konzultácii s lekárom, ktorý môže urobiť správne schôdzky o dávkovaní a vo všeobecnosti umožní alebo zakáže používanie liekov na báze passionflower.


Loading...