Paradajky chobotnice: rysy rastúcich paradajok

Rajčiakový strom
Skúsený záhradník alebo nováčikov v tejto veci bude pravdepodobne zaujímať o neobvyklý, ale veľmi plodný strom paradajok (chobotnice), ktorý tiež prináša veľmi dobré výnosy. Väčšina z nás je zvyknutá na to, že by rajčiaky mali mať viac hustého tvaru, ale táto rastlina v podobe stromu je v našej dobe realitou. V tomto článku podrobne opíšeme tento “fenomén” a tiež venujeme pozornosť otázkam jeho rastu doma.

Čo to je?

V prirodzených podmienkach, rôzne druhy tamarillo (iný názov pre paradajkovej strom) – drevnaté kry alebo celé stromy, často dosahujúce výšku až 5 m priemer ich korunové cca 50 m², a na jednej strane sú 5-6 paradajky, ktorých hmotnosť často. dosiahne 150, listy rastliny majú oválny tvar a vetvy kvitnú na viditeľné bielo-ružové kvety.
Tamarillo v prírode
Čo sa týka ovocia, môžu mať inú farbu: od oranžovej až po nasýtenú červenú. Dužina je veľmi šťavnatá a mierne sladká. Podľa hrubých odhadov je takáto rastlina schopná priniesť ovocie asi 15 rokov a fruktizácia začína už druhým rokom po výsadbe.

Úroda z rajčiaka je skvelá na prípravu náplní, omáčok, rovnako ako varenie zeleninových koktailov alebo všetky druhy ochrany. To znamená, že bez ohľadu na to, ako používate paradajky, ktoré sa rozvíjajú takou rozmanitosťou doma, budete mať vynikajúci zdroj vitamínov.

Ak ste museli pestovať slonovinové kultúry (baklažány, papriky, iné paradajky), potom stojí za to vyrovnať sa a táto úloha nebude pre vás ťažká. Jediná vec, ktorá je potrebná pre maximálnu hojnosť úrody, je dostatočné množstvo priestoru na rast stromov a náležitú starostlivosť o ňu, o čom budeme hovoriť ďalej.

Viete? Keďže sa rajčiaky objavili na stoloch Európanov, to trvalo veľmi dlho (priniesli ich do Európy v XVI. Storočí), ale nie každý vie, že tieto ovocie sa dlho nepoužíva vo varení. V počiatočných štádiách zoznámenia sa s kultúrou považovali záhradkári za jedovatú rastlinu a vyrastali len ako “zvedavosť” zo zámorských krajín. Recept na prvé európske jedlo s paradajkami sa datuje do roku 1692.

Pestovateľské podmienky

Vzhľadom na nezvyčajnú povahu stromu rajčiaka a jeho veľkosť je ľahké predpokladať, že takáto rastlina bude potrebovať dostatočne priestranný skleníkový a pomerne špecifické podmienky na pestovanie a ďalšiu starostlivosť. Túto otázku budeme starostlivejšie.
Rajčiakový strom

Rozmery skleníka

Rastúca chobotnica sa zaoberá absolútne akýmkoľvek druhom skleníkov (Aj keď môžu byť zasadené v otvorenom teréne), ale hlavné stav – by mali byť vždy vo vykurovanej miestnosti a pokryté. Samozrejme, že s ohľadom na maximálnu možnú veľkosť stromu paradajok skleníkových by mala byť najmenej 50 m² v priemere, a pre uvedenie takého obrovský závod, budete potrebovať tiež pomerne veľkú nádobu: 1 až 2 m² (napr staré kúpeľne).

Taktiež nezabudnite pripraviť a pokryť príslušnú veľkosť, ktorá bude v budúcnosti schopná chrániť výživové zložky v lete. Rajčiakový stromAko ďalší inventár nebude zbytočné mať iný malý kúpeľ, ktorý bude slúžiť ako miesto na prípravu živinových roztokov pre drevo.

Samozrejme, že v neprítomnosti požadovanú oblasť uvedenej rastliny môžu byť pestované v obvyklých skleníkoch, ale v tomto prípade môžeme hovoriť len o sezónne prijímacieho ovocie z vysokej puzdrom (výťažok uložené v uličkách 10 kg na Bush). Pre porovnanie s neobmedzeným stromom rajčiakov môžete zozbierať až 1500 kg rajčiakov, ale to bude trvať až 1,5 roka.

osvetlenie

Plodnosť pestovanej rastliny v tomto prípade úplne a úplne závisí od optimálnych teplotných indexov a osvetlenia nielen pri výseve semien, ale aj pri tvorbe plodov. Na splnenie tejto požiadavky sú skleníky vybavené zdrojmi umelého osvetlenia (fluorescenčné žiarivky), takže vo všetkých štádiách vývoja paradajok ich svetelný deň trvá najmenej 12 hodín.
Rajčiakový strom
Treba poznamenať, že optimálny teplotný režim, ktorý by mal byť v lete v rozmedzí +24 … + 25 ° C, je tiež dôležitým predpokladom a pri príchode zimy by nemal klesnúť pod +19 ° C.

Príprava pôdy

Ideálne substrát pre paradajkovej strom poskytuje pre rovnaké súčasti, ktoré sú použité v konvenčnom šľachtením paradajok, a hlavnou podmienkou je v tomto prípade vysoká hodnota a priedušnosť nutričné ​​pôdy pre chobotnice, a nezáleží na tom, že sa pestuje v otvorenom teréne alebo vo skleníkových podmienkach. Tiež nezabudnite použiť špeciálne tekuté hnojivo, a nezabudnite pravidelne uvoľniť pôdu pomocou hrable. Pre mulčovanie pôdy po výsadbe stromu je lepšie použiť expandovanú hlinkou.

Dôležité! Strom s paradajkami je pomerne charakteristická rastlina (z hľadiska hnojív), takže je lepšie pripraviť veľký počet špeciálnych prísad do krmív vopred.

pristávacia

Sadenie chobotnice sa dá rozdeliť na niekoľko stupňov: najprv sa osijú semená a sadenice sa postarajú a potom sa pestujú sadenice vysadené v skleníku alebo na inom mieste pripravenom pre nich.
Sejacia sejačka

Sejacia sejačka

Semená rajčiaka môžu byť vysadené v pôde kedykoľvek počas roka, ale väčšina skúsených záhradníkov sa odporúča, aby to urobili znova na konci zimy alebo na začiatku jari. Najskôr sa všetok sadivový materiál umiestni do chladničky na 12 hodín a po tomto čase sa distribuuje do pripravenej nádoby na sadenice (dobrou možnosťou je drevená krabica s výškou približne 15-20 cm).

Každé osivo by malo byť rozrezané na uvoľnenú zeminu do hĺbky najmenej 1,5 cm, po ktorej sa sadenice napojia a pokryjú filmom. Akonáhle rastú chobotnícke paradajky, sú určite vysadené v samostatných hrncoch, v ktorých budú vyrastať, až kým sa nedostanú do svojho trvalého “miesta bydliska”.

Starostlivosť o sadenice

Starostlivosť o sadenice zabezpečuje riadne zavlažovanie a pravidelné používanie hnojív. Voda mladé rastliny, ako pôda vyschne (asi dvakrát za 7 dní), a to len cez paletu.

Pokiaľ ide o kŕmenie, ako v prípade zavlažovania, ich frekvencia by nemala byť menšia ako niekoľkokrát za týždeň, nevyhnutne s použitím komplexných zlúčenín. Pri pestovaní semien v zime sa aplikácia kvapaliny znižuje na jeden týždeň a je lepšie úplne prestať kŕmiť.
sadenice
Samozrejme, že v tomto okamihu Nezabudnite teplotných podmienok v miestnosti sa sadenice (aspoň + 20 … + 25 ° C) a jej zodpovedajúce osvetlenia, ktorý je opatrený žiarivkami denne po dobu 12-15 hodín.

Viete? Hmotnosť plodov väčšiny odrôd rajčiaka nepresahuje 1 kg, ale rezident Minnesoty (USA) sa mohol dostať do Guinnessovej knihy rekordov vďaka rajčiakom, ktoré vyrástol, ktorého hmotnosť bola 3800 g.

Sadenie paradajok

Ak boli semená naočkované na sadenice v januári alebo začiatkom februára, potom do polovice apríla budú vaše sadenice pripravené na transplantáciu do skleníka. Zvyčajne v tomto čase sa teplota v takejto miestnosti stabilne udržiava na +20 … + 25 ° С, čo je dosť pre ďalší rast a vývoj rajčiaka. Pozemky na výsadbu by sa mali zdvihnúť o 0,5 m nad zemou a ohraničiť kremičitými tehálmi, aby sa mohli dobre zahriať.
Sadenice paradajok
Zo zberných sadeníc sa vyberajú len najsilnejšie sadenice, pretože majú vysokú úroveň vitality. Výsadba sa uskutočňuje v vopred pripravených jamkách s hĺbkou 10-15 cm a na vytvorenie ďalšieho počtu koreňových výhonkov by sa mali odrezať dva spodné rady listov a sadenice by sa mali narezať do pôdy na zostávajúce listové platne.

Pri príprave otvorov v každej takejto otvorení je nutné pridať hrsť popola a malú časť NPK do rovnakej jamky, ak je v mieste stromu paradajkového kompostu (uvedeným na úrovni hĺbky 20-25 cm) bol predstavený na jeseň. Zatiaľ čo teplota v skleníku stabilizovať (až do vymiznutia veľkých výkyvov medzi dennou a nočnou výkon) transplantované sadenice lepšie skrývať lutrasilom spájané s oblúkmi.
Paradajky v skleníku

Starostlivosť a chov dospelých kríkov

Tomato strom, rovnako ako iné odrody tejto kultúry, nie je ťažké rásť doma, hlavnou vecou je poskytnúť rastliny správnu starostlivosť. Transplantácia budúceho obra do skleníka – len polovica bitky, a druhá polovica je poznať niektoré nuansy jeho zalievanie, ďalšie obliekanie a ďalšie agrotechnické opatrenia.

Tak, ako ideálny hnojív organických a anorganických zlúčenín, musí obsahovať kyselinu boritú, horčík, draslík, zinok, meď, dusičnan amónny a jednoduchý superfosfát. Takéto hnojivo by malo byť aplikované na pôdu aspoň raz týždenne. Ako profylaxiu rôznych ochorení paradajkového dokonalé špeciálne riešenia obsahujúce jód (v 10 litroch vody, by mala rozpustiť 1 fľaštičku). Raz týždenne môžete vykonať vrchný obväz s vodným roztokom rastlinnej infúzie.
paradajky
Nezabudnite, že v prvom roku po výsadbe vášho rajčiaka by nemal prinášať ovocie, inak v budúcnosti nebude možné získať riadne vytvorenú rastlinu. Tiež, nechodí na strom, takže výhonky nepoškodené.

Samozrejme, že pre normálny rast a rozvoj takého obra, potrebuje pomerne veľké množstvo vody, a preto od mája má byť napájanie dostatočné a za slnečného počasia – denne.

Dôležité! Je lepšie nanášať kvapalinu do pôdy v ranných hodinách, pretože v tom čase expanduje kôra dozrievania ovocia a večer sa zužuje. Pri dvojnásobnom zalievaní (ráno a večer) sú paradajky jednoducho popraskané, pretože prichádzajúca voda odtrhne odlupovanie zvnútra.

Po vytvorení najpriaznivejších podmienok pre rast a rozvoj rastlín sa prvé ovocie dá očakávať už v polovici júna, oveľa skôr ako dozrievanie všetkých ostatných odrôd rajčiakov. Okrem toho bude strom pokračovať vo svojej plodnosti až do jesene (a neskôr), keď už zo všetkých ostatných odrôd bola zbierka zozbieraná už dávno.

Prečítajte si o nuansy pestovaní rajčín odrody “Katya”, “Volgograd”, “sibírsky predčasne”, “Persimmon”, “Bely náplň”, “Tretyakov”, “Black Prince”, “White náplň”.

Môže sa pestovať vonku?

Mnohí záhradkári sa domnievajú, že paradajka strom v dome musí byť pestované v špeciálne pripravené na tento skleníka, ale v praxi sa opakovane ukázala túto možnosť v otvorenom teréne predmestskej oblasti.
Rajčiakový strom
Potrebné je vytvoriť vhodné podmienky pre rastliny len na základe určitých odporúčaní:

  • očkovanie by malo byť vykonané oveľa skôr, než je tomu u iných odrôd paradajok a v jesenných a zimných sadenice chobotnice potrebovať ďalšie umelé osvetlenie;
  • Ak chcete aktivovať rast nových koreňov, je potrebné zachytiť root root;
  • presádzanie by malo byť vykonané podľa schémy 40h60h140 cm sú paradajky hustým forme stromu na dospelú osobu je schopný dosiahnuť priemeru 3,4 m (pri pestovaní v skleníkoch, že je väčší);
  • ako v skleníkových podmienkach, pasynkovanie rastlín na otvorenom priestranstve sa nevyžaduje;
  • vždy stojí za to pamätať na top-dressing, ktoré sa vykonávajú pomocou koreňovej metódy (pre úlohu hnojív, rovnaké zložky ako pre skleníkové rastliny sú dokonalé);
  • povinná a pravidelná prevencia rastlín pred škodcami a chorobami, ktoré sú na ňom často “hosťami”;
  • zvýšiť výnosy plodín je povinné odstránenie zažltnuté, staré lístie, ktoré sa nachádza v spodnej časti sude (tento proces začína vo fáze dozrievania plodov na prvý kvet kefa);
  • chobotnice má veľmi rád solárne teplo, a preto sa odporúča, aby ste ju umiestnili na dobre osvetlenú plochu (nízke osvetlenie závodu je jedným z hlavných dôvodov zlej tvorby vaječníkov budúcich ovocia).

Rajčiakový strom
Ako je vidieť, neexistujú žiadne osobitné podmienky pre pestovanie paradajkovej stromu na mieste nie je nutné, ale v otvorenom teréne, je pravdepodobné, že bude predložený hustý rastlinu, zatiaľ čo pestovanie v špeciálne vybavenej skleníku sa získa bohatú úrodu ju tvare stromu kultúry.