Paradajka “Labrador” – predčasné dozrievanie, odolné voči poveternostným vplyvom a výnosné


Z mnohých odrôd rajčiakov je ťažké vybrať ten správny bez toho, aby ste sa snažili pestovať.

Odroda “Labrador” je väčšinou známa iba opisom.

Medzi tým, ktorí vysadili, nie sú žiadne negatívne recenzie týchto paradajok.

Zvážte vlastnosti, zvýraznite výhody a nevýhody, najmä starostlivosť a aplikáciu paradajok “Labrador”.

Vzhľad a opis odrody

Rozmanitosť rajčiaka “Labrador” je charakteristická ako determinantná. Doba dozrievania je od 78 do 105 dní v závislosti od podmienok pestovania, vrátane poveternostných podmienok. Má odolnosť voči náhlym zmenám teploty a bežným ochoreniam.

Stojaté kríky dosahujú maximálne 50-70 cm, majú robustný kmeň s priemerným množstvom zeleného alebo tmavozeleného lístia. Kvetenstvo sa vytvára po 7. liste a ďalej v každom ďalšom liste. Výťažok je až 2 kg z jedného puzdra.

Viete? Odroda bola zavedená až v 21. storočí.

Charakteristika plodov

Veľkosť zrelé paradajka nie je príliš veľký, a keď zrelý dosiahne 80-120 g, farba zrelého červeného ovocia, má tvar jablka, nie je veľa kamier, tenkou šupkou, mäsitý štruktúra. “Labrador” grade kvalitné chuť klasické sladké a kyslé.

Objaviť aj také iné odrody paradajok, ako “Orlie zobák”, “prezident”, “zádumčivý”, “Japanese hľuzoviek”, “Diva”, “Hviezda Sibíri”, “Rio Grande”, “Rapunzel”, “Samara”, “Verlioka Plus, Zlaté srdce, White Fill, Red Riding Hood, Gina.

Výhody a nevýhody odrody

Medzi výhody paradajok Labrador patria nasledujúce vlastnosti:

 • skorý zber (zredukuje sa už na konci júna);
 • vhodné na pestovanie v skleníkoch a na otvorenom teréne;
 • dáva dobrú zber, až 2,5 kg z kefa;
 • ovocie na kvetenstvo vyspelé súčasne;
 • je odolný voči rôznym chorobám, vrátane oneskorenia;
 • nemôžeš pasynkat;
 • vynikajúce chuťové vlastnosti;
 • nenáročné na poveternostné podmienky.

Nevýhody tejto odrody sú:

 • príliš dlhá skladovateľnosť;
 • pretože jemné kožky nemusia byť veľmi vhodné na konzervovanie v celom rozsahu.
Viete? Vo svete je asi 10 000 odrôd rajčiakov.

agrotechnika

Na pestovanie a pestovanie paradajok “Labrador” používajú agrotechniky pre rané dozrievanie odrôd. Existuje len niekoľko nuancií, ktoré budeme zvážiť nižšie. Príprava začína na jeseň: vyberie sa miesto, na ktorom sa budú vysádzať naše kríky.

Dôležité! Miesto je pripravené na mieste chránenom pred silnými vetrom a dobre oplodnené.

Odporúča sa, aby sa hnojivá vypočítali:

 • hnoj nie je väčší ako 5-10 kg na 1 km štvorcový. m;
 • organických a minerálnych hnojív na 1 km štvorcový. m v kompozícii: 10 až 15 g močoviny, 40 až 50 g superfosfátu, 20 až 25 g draselnej soli alebo kalimagnézia.

Príprava osiva, výsadba a starostlivosť o semená v škatuliach

V prípade viacerých severných regiónov sa odporúča zasadiť semená rajčiakov s predčasným dozrievaním do škatúľ na sadenie.

Ak sú semená zakúpené v špecializovaných predajniach, potom nie je potrebné ich spracovávať, ale ak sa zbierajú z posledného zberu, nebudú nadbytočné liečiť s fungicídnym činidlom a slabým roztokom manganistanu draselného.

Po dezinfekcii sa musia semená opláchnuť.

Dôležité! Zasiať semená labrador je to potrebné 2 týždne pred ostatnými paradajkami.

Krabica vyplnené zemitý zmesnom: záhradnej pôdy, rašeliny, piesku, dolomit múky alebo preosiatej dreveného popola, humus alebo kompost je preosiatu.

Zmes sa sadenicami zalejeme vriacou vodou, aby brázdy na vzdialenosť 3-4 cm, a zasadil semená nie viac ako 1 cm, hĺbky 1,5 cm. Po výsadbe krabice potiahnuté fóliou a necháme na teplom mieste pre klíčenie.

Keď sa objavia prvé listy, film sa odstráni, krabice sa presunú na chladné, dobre osvetlené miesto. Pestuje výhonky až do 55-65 dní. Zavlažovanie sa vykonáva pravidelne približne raz týždenne.

Získajte informácie o pestovaní paradajok metódou Maslov, hydropóniou, metódou Terekhin, na parapete a balkóne.

Sadanie a pristátie

Na začiatku mája, keď sa pôda ohreje na teplotu +15 … + 18 ° C, vysadí sa sadenica.

Sadenice sú zasadené v otvorenom teréne, vedenie až do vzdialenosti 70 cm medzi riadkami, a každá rada je tvorená 30-35 cm. Vložky musí najprv naliať, uvoľniť z kontajnerov a zasadené do pôdy až do prvých listov.

Ak je sadenica zarastená, je vysadená pod svahom, takže výška nad zemou nie je väčšia ako 20-25 cm. Po pristátí sa rajčiaky napojia a pokryjú zeminou.

Starostlivosť a zalievanie

Keďže počas výsadby sadeníc na otvorenom území stále existuje riziko mrazu, je potrebné zabezpečiť ochranné metódy:

 • skrytie kríkov pomocou rezaných plastových fliaš alebo sklenených pohárov (pre malé plochy);
 • dym pre veľké polia;
 • štandardizované zavlažovanie.
Viete? Najsladšie paradajky rastú s minimálnym napájaním a maximálnym slnkom.

Zavlažovanie sa najlepšie vykoná na brázdách, ktorých poľom je plniť zavlažovacie miesta suchou pôdou skôr než dažďom a nie pod koreňom. Norma zavlažovania 20-25 litrov na 1 štvorec. m, ale nie príliš často.

Uvoľnenie pôdy s nedostatkom vlhkosti je nevyhnutné, pretože paradajky môžu dodávať vlhkosť z pôdneho vzduchu. S prebytkom organických hnojív v suchu môžu paradajky horieť.

Pasynkovanie toto rajčiaky nie je nutné.

Že kríky nespadajú pod váhu ovocia, väzia sa a predkódujú vklad.

Viazanie neposkytuje krútenie ohýbať sa na zem a tiež podporuje lepšiu cirkuláciu vzduchu, čo znižuje riziko neskorého pálenia. Môžete sa pripevniť pomocou kladivových kolíkov pri každom kuse alebo na drôte alebo drôte uviazanom zhora.

Škodcovia a choroby

Odroda rajčín “Labrador” je odolná voči väčšine známych chorôb. Chovatelia umiestňujú odrodu ako odolnú voči neskorému hnilobe, čo je najčastejšie choroba.

To však nezaručuje neexistenciu iných ochorení spojených s nesprávnou starostlivosťou alebo napadnutím škodcom.

Pri nadmerné používanie dusíkatých hnojív, prebytkom, nepravidelný alebo občasný zalievanie môže dôjsť k takej chorobe, ako gangréna sneť (hnedú hnilobu ovocia), Cladosporium (hnedá škvrna), ovocie krakovania, vädnutie Verticillium.

Boj proti chorobám sa vykonáva s náležitou starostlivosťou alebo liečbou špeciálnymi liekmi. Phytophthora neovplyvňuje tento druh paradajok kvôli skoršej zrelosti.

Škodcovia sa môžu stať vážnym nebezpečenstvom pre túto odrodu:

 • lopatka (môžete použiť liek “Strela”);
 • slimáky (bojujte s zemou horkou paprikou alebo použite roztok hydratovaného vápna);
 • whitefly (pomôžte drogu “Confidor”);
 • (možno pomôcť prípravami “Thunder” alebo “Thunderstorm”, tiež spracované infúziou horkej papriky alebo roztoku octu);
 • drôtov (pomôže lieku “Bazudin”);
 • múčnatka (droga “Zubr”).

Podmienky pre maximálne ovocie

Maximálny výnos je získaný z krídiel, ktoré boli vytvorené jedným výhonkom, nemali by existovať žiadne bočné procesy. Na kríkovi musíte nechať viac ako 5 kefiek, pravidelne vodou a včas aplikovať hnojivá na báze fosforu a draslíka.

Ak chcete upevniť ďalšie ovocie, musíte postriekať oblasť na začiatku kvitnutia prvou kefou s roztokom kyseliny boritej (1 g na 1 liter vody), opakovať v období, kód dozrie prvé ovocie.

Na začiatku obdobia kvitnutia sa zavádza zavádzanie hnojív na báze dusíka.

Pre najúčinnejší výsledok sa používajú stimulátory rastu a dozrievania. Najpopulárnejším z tých, ktorí vysadili paradajky “Labrador”, je droga “Ovary pre paradajky”. Aplikuje sa trikrát počas obdobia kvitnutia prvých troch kefiek, ktoré sa rozstrekujú ráno alebo večer.

Roztok sa získa v pomere 2 g stimulantu na 1 liter vody. Výsledkom bude zvýšenie o 15 – 30% celkovej plodiny, vrátane rannej.

Používanie ovocia

Spotreba paradajok “Labrador” je možná v surovom aj konzervovanom stave. Chráňte šaláty, adžika, pridajte k lecho, pripravte paradajkový džús. Celkovo sa paradajky neodporúčajú uzatvárať, pretože majú tenkú kožu a môžu sa prasknúť, keď sa dostanú do vriacej vody.

Ale všetky šarmy týchto paradajok spočíva práve v ich skorom dozrievaní a schopnosť konzumovať čerstvé paradajky z vlastných lôžok pred tým, než dozrievajú v iných odrodách.
Zhrnutie môže byť želanie získať požadovanú úrodu a radosť z výberu správnej odrody.