Panikulát hortenzie: výsadba, starostlivosť, kultivácia

Hydrangea paniculate
Hydrangea paniculaterastlina úžasnej krásy, číslovanie mnohých druhov, z ktorých každý nájde svojich obdivovateľov.

Hortenzia sa pestuje v kvetináčoch na balkónoch, je vyzdobená domácimi a mestskými kvetinovými lôžkami.

Ak máte miesto doma alebo v chate, ktoré chcete zmeniť, dávajte pozor na túto krásnu kvitnúcu rastlinu.

Hydrangea paniculate: vlastnosti rastliny

Hydrangea paniculate
Panenulát hortenzie je ťažké nazvať kvetinou, je to skôr ker alebo strom, dosahujúci výšku až 10 m. Má nezvyčajné pyramídové kvetenstvo s dĺžkou približne 25-30 cm, podobne ako nafukované pelety.

Kvety hortenzie sú sterilné, to znamená, že nedávajú ovocie. Kvitnúca rastlina od júna do októbra, mení farbu kvetenstva počas celej sezóny. Na začiatku sú kvety krémovo biela, potom čisto biela, postupne sa mení na ružovú. A do konca kvitnutia, v októbri, hortenzia hortenzie mení svoju farbu na načervenalú zelenú škvrny.

Rastlina má viac ako 25 odrôd, z ktorých najbežnejšie sú Matilda, Kiushu, Unik a Grandiflora. Tieto odrody majú najväčšie, najjasnejšie a najviac voňavé kvety.

Rastlina môže byť oprávnene nazývaná východnou krásou, odkiaľ sa narodil pancier hortenzie – Čína, Japonsko a juh Sachalin. Kvety tiež korenie dobre v miernych klimatických zónach, tolerovať zimné chladné a letné teplo.

Viete? Kvetovkové hydrangea je možné použiť ako sušený kvet v ručne vyrobených výrobkoch, ikebana a domácich dekoratívnych kompozíciách. Preto by kvetenstvo malo byť jednoducho odrezané v tej fáze kvitnutia, keď máte radi odtieň kvetov, usušte ich v zavesenom stave smerom dole s kužeľom. Po vysušení môže byť kvetenstvo použité v zimných buketoch.

Ako vysadiť hortenziu na otvorenom teréne

Na jeseňMilovníci horúčky hortenzie tvrdia, že je pomerne jednoduché pestovať túto rastlinu na jej mieste, jej výsadba a ošetrovanie si nevyžadujú špeciálne zručnosti. Rastlina rastie pomerne rýchlo, kvetenstvo sa rodí na výhonkoch už v roku výsadby.

Osvetlenie pre paniky hortenzie

Ak chcete rastlín panikulátu hortenzie, musíte vybrať oblasti s dobrým svetlom, ale to najlepšie kvitne v penumbra. Ona tiež miluje jasné slnko a rastie dobre pod jeho lúče, ale potom kvety hortenzie strácajú svoje jedinečné “chameleón” farba, vyhorela a bledosť.

Pôda na pestovanie kvetu

Pre dobrú, sviežú farbu sa odporúča pestovať panikulárnu hortenziu na úrodných, hlinených, červených pôdnych pôdach. Nemá rád piesčité, vápenaté pôdy a cíti sa zlé na neutrálne – farba kvetenstva blesne a vo všeobecnosti rastlina bude slabá.

Na kyslých pôdach hortenzie kvetov jasnejšie a lepšie, ak pôda nie je dostatočne kyslá, je pri pestovaní rastliny potrebné pridať hnedú rašelinu, piliny, ihličnatú zem (jedle alebo borovica). Je možné, že ako výsadba k hydrangeas v kruhoch blízkych plodín rastlín pokrývajúcich pôdu: saxifrages machu, rôzne čistiace prostriedky.

Hydrangea paniculate

Dôležité! Popol, vápno a krieda sú kontraindikované pre všetky hortenzie. Alkalická pôda môže spôsobiť chlóru v listoch v rastline.

Aká by mala byť vlhkosť pre úspešný rast

Hortensia panicle je veľmi rád vlhkosti, môže dokonca žiť na mokrej pôde. Pre dobrý rast, bohatú kvitnúcu a normálnu životnosť rastliny je preto potrebné poskytnúť vlhkú pôdu v okruhu asi 1,5 metra.

Výsadba hortenzie s panikou do otvorenej zeme: opis procesu

Hydrangea paniculateDoba výsadby určuje, za aký rok kvitnú hortenzie panciel. Ak to klimatické podmienky dovoľujú, môžu sa vysadiť na začiatku jari (marec), potom sa rastlina bude tešiť z jej bujnej farby v roku výsadby. V severných regiónoch je lepšie pestovať, keď sa pôda už dostatočne zahriala (apríl), aby sa stala dobre zavedenou a zakorenila. Je tiež možné vysadiť jesennú výsadbu hortenzie, ale potom bude musieť byť zateplená na zimu a bude rozkvitnúť budúci rok.

Sadenice hortenzie sa vysadia na trvalom mieste vo veku štyroch alebo piatich rokov. Koreňový systém rastliny rastie širšie v šírke ako koruna, to znamená, že miesto na pestovanie by malo byť pripravené na základe veľkosti koreňa a sadenice.

Skúsení záhradníci, ktorí vedia správne vysadiť horčík hortenzie, odporúčame robiť zákopy s rozmermi 50 x 50 cm, ale niekedy sa pri silne rozvinutých koreňoch môže hĺbka jamy dostať až na 80 cm, vzdialenosť medzi rastlinami je asi 2 až 2,5 m.

Potom v jame, nalejte až 3 vedrá s vodou a nechajte cez noc, aby sa vlhkosť absorbovala do zeme. Nasledujúce ráno musíte naplniť jamku podkladom z rastlinnej pôdy, rašeliny, humusu a piesku v pomere 2: 2: 1: 1 a tiež pridať zmes minerálnych a organických hnojív (65 g superfosfátu + 25 g močoviny + 25 g síranu draselného).

Pred vysadením musíte trochu odrezať korene a ročné výhonky a ponechať len 3-5 párov obličiek. Potom sa sadenice umiestnia do jamy, uzemnené, mulčované kompostovou vrstvou, rašelinou.

Tipy na starostlivosť o panikulát hortenzie na otvorenom teréne

Hydrangea paniculate
Panikulát Hortensia je dosť nenáročný a môže rásť aj v nepriaznivých podmienkach, ako sú miesta znečistené plynom v blízkosti diaľnic. Ale ak chcete získať zdravú hortenziu na záhrade s veľkými kvitnúcimi pyramídami rôznych odtieňov, je napriek tomu nevyhnutné poskytnúť rastliny náležitú starostlivosť.

Vlastnosti hydrant hydrant hydrant

Rastlina veľmi miluje množstvo vlhkosti, v dôsledku toho je zem okolo bushu potrebné neustále zvlhčovať. Najmä počas horúceho, suchého leta, pôda by nemala vyschnúť pod hortenziou.

Voda rastlina raz týždenne, veľmi hojne, stráviť až 30 litrov vody na meter štvorcový pôdy okolo Bush. V období dažďov sa znižuje zavlažovanie. Pri zavlažovaní sa odporúča pridávať mangán (manganistan draselný) do vody. Tiež, aby sa zachovala vlhkosť v pôde, musíte pravidelne mulčovať pôdu pod krovom.

Viete? Skutočnosť, že hortenzia je veľmi hygrofilná rastlina, hovorí o jej názve. Latinský názov hydrangea hydrangea je preložená ako “nádoba pre vodu”: hydor – voda a aggeion – plavidlo.

Výživa rastlín

Najlepšie obväzy pre hortenzie panicles sa často robí. Takýto rýchly kvitnúci ker vyžaduje veľa nutričných zložiek. Na jeseň – minerálne hnojivá na jar – roztok močoviny (20 g na vodu vedro, 2 vedrá na rastlinu).

Hydrangea paniculate
Na začiatku vegetačného obdobia bude pre rastlinu užitočné zelené hnojivo (napríklad mladá žihľava), zriedené vodou 1:10. Na dvojmetrovom hortenze je 1 kbelík roztoku.

Okrem toho každé dva týždne v priebehu zavlažovania infúzie infúzie Mullein (3 litre vody nalial do kôry hnoja a trvá tri dni). Pred použitím sa má 1 liter infúzie zriediť v nádobe s vodou.

V období tvorby kvetenstva sa minerálne hnojivo aplikuje dvakrát s medzerou 14-15 dní.

Ako nakrájať horský kohútik

Starostlivosť o panikulárnu hortenziu zahŕňa povinné pravidelné prerezávanie rastliny. Kvetenstvo, zachované až do neskorej jesene, je odrezané, takže pobočky sa nerozpadnú pod snehom. Pravidelné prerezávanie na jar pred kvitnutím má tiež pozitívny vplyv na nádhernú a dlhotrvajúcu farbu hortenzie.

Slabé výhonky a tie, ktoré brzdia rast rastlín ako celku, sú úplne odstránené. Výhonky, ktoré zomreli počas zimy, sú rozrezané na zdravé drevo a v tom istom roku kvitnú. Vyberte si ročné výhonky, asi desať najsilnejších, nakrájajte na 3-5 párov púčikov, aby vytvorili krásny tvar Bush. Ak ste neskoro s prerezávaním, rastlina sa vyvíja zle a nemusí kvitnúť.

Staré kríky môžu byť tiež omladené rezaním na pahýľ. To nám umožní obnoviť výzdobu Bush už druhý rok a zachovať možnosť ďalšej reprodukcie hortenzie.

Ako udržať hydrangea v zime

Príprava na zimu
Aj keď panikulát hortenzie má dobrú odolnosť proti zmenám teploty a chladu, je lepšie sa starať o jeho bezpečnú zimáciu v dostatočnom časovom predstihu. Preto by mali byť korene – najzraniteľnejšia časť rastliny – starostlivo pokryté.

Dobré izolanty môžu slúžiť ako nadmerný hnoj, rašelina alebo suché listy, ktoré sú umiestnené pod hrubú vrstvu kríkov (20 cm). Preto chladná zima nebude poškodzovať korene hortenzie.

Reprodukcia panikulárnej hortenzie

Zvážte, ako rozmnožiť pancielovú hortenziu pomocou vrstiev a odrezkov. Pri zberu odrezkov použite zvyšné výhonky počas prerezania jar.

Najlepšie je odstrihnúť odrezky začiatkom júna, keď výhonky obsahujú dostatočné množstvo vlhkosti. Dobrý materiál na rozmnožovanie sa nachádza pod kmeňmi, ktoré musíte vytrhnúť z rúk, nie zberačom.

Rezy sa zberajú s 3-5 pupienkami, dlhými až 10 cm, potom sa po dobu dvoch dní namočia do rastového stimulanta.

Rozmnožovanie podľa vrstiev
Hortenzie môžete rozmnožovať vrstvami, ale táto metóda je menej produktívna. Z materského kríža ohýbajte mladé pružné vetvy, ktoré vyrastajú z boku, a zachyťte ich na zem (v jamke 15 cm hlbokou), ktorá viaže konce konárov na kolíky.

Dôvody svetských výhonkov by mali byť posypané ľahkou zmesou rašeliny s pôdou a zvlhčovať pôdu. Keď kohútiky tvoria svoje vlastné korene, môžu byť oddelené od materského krovu a zasadené.

Choroby a škodcovia horúčky paniky

Hydrangea paniculate niekedy vystavené chorobám a napadnúť škodcov. Najčastejšie ochorenie – múčnatka. Bojte s roztokom “Fundazola” vodou (20-25 g na 10 litrov vody). Ďalším vhodným prostriedkom je kvapalina Bordeaux (100 g pre 10 až 12 litrov vody).

Medzi škodcami najčastejšie napadá hortenzia vošky. Tinktura cesnakovej tinktúry pomôže: 250 g ošúpaných cesnakových hrebeňov sa rozomelie a naleje do 10 litrov vody. Trvajte na dva dni, potom pridajte 50 g strúhaného mydla, rozmiešajte a sprej raz týždenne, kým múčka nezmizne.