Osaka: aplikácia v ľudovej medicíne

ostrice
Mnohí si bude pamätať sovietskej karikatúru o malý mýval, kde musí roztomilé zviera prekonať strach-ktorý-život-in-rybník, pretože moja matka ho inštruoval, aby vyzdvihnúť sladké ostrice pre sviatočné večeru. Ale v skutočnosti je to tráva, ktorá rastie v močiaroch a rybníkoch pozdĺž postranných úmyslov je obľúbená pochúťka jeleňov, losov, hlodavcami a inými zvieratami, má množstvo užitočných a dokonca liečivé vlastnosti.

Chemické zloženie

Malo by sa okamžite stanoviť, že trávnatá tráva je jedinečná svojou vlastnosťou. Tradiční liečitelia a herbalisti vedia a zručne používajú svoje užitočné vlastnosti už dávno, zatiaľ čo v úradnom lekárstve sa táto rastlina nepoužíva. Je ťažké povedať, ktorá z týchto dvoch faktov je príčinou a akým je dôsledok, ale žiadne podrobné vedecké štúdie o chemickom zložení tejto rastliny nie sú vedené každým.

V ľudovom liečiteľstve sa bežne používajú liečivé vlastnosti rastlín: aloe, anízu, Verbena, sladký ďatelina, ženšen, ľubovník bodkovaný, jahodová drevo, maliny, žihľava, mäta pieporná, matka-a-macocha, Rhodiola rosea.

ostrice

Viete? Na rozdiel od existujúceho stereotypu sa neďaleko vody neriatia všetky druhy lúpeží. Niektorí zástupcovia rodu rastú v lesoch, stepiách, v púštiach a dokonca aj v Arktíde. Najužitočnejšie sú považované za druhy horských rastlín, niekedy je ich možné spĺňať aj v nadmorskej výške viac ako tritisíc metrov. Obsahujú maximálne množstvo kyseliny askorbovej a karoténu.

Okrem toho, vo svete existujú, podľa rôznych odhadov od pol do dvoch rôznych druhov trstiny, ktoré sú rozložené takmer po celom svete (v Rusku, ktoré našli asi štyristo), takže je zrejmé, že chemické zloženie týchto rastlín sa môžu podstatne líšiť ,

Z hľadiska tradičnej medicíny nie je hlavným záujmom ani vzdušná časť, ale odroda ostria. V ňom sú takéto látky:

 • kumarín – rozširuje cievy, má antispazmotický účinok, podporuje resorpciu nádorov, ale zvyšuje citlivosť kože na pôsobenie slnečného žiarenia;
 • Kumarín je tiež nájdený v rastlinách, ako sú túžobník, prvosienka, zubrovka, žeriav ryabinolisty, Daphne, lomikameň, iskerník, estragón, dráč, šalvia lúčna.
 • glykozidy horkosti – podporujú sekréciu žalúdočnej šťavy a v dôsledku toho zvyšujú chuť do jedla, čo prispieva k rýchlejšej asimilácii potravín v dôsledku zvýšenej motility žalúdka;
 • saponíny – majú vykašliavanie, diuretické, choleretické a diaforetické účinky, znížený krvný tlak;
 • ostrice

 • taníny – zastaviť krvácanie, zastaviť zápal, mať zvieravé a baktericídne účinky;
 • škrob – hlavný zdroj energie;
 • kyselina kremičitá – posilňuje vlasy, nechty, kosti, zlepšuje stav pokožky;
 • živice – uzdravuje rany, spomaľuje hnilobné procesy a tiež má baktericídny a laxatívny účinok;
 • guma (“mäkké vlákno”) – má priaznivý vplyv na činnosť gastrointestinálneho traktu;
 • minerálne soli, nevyhnutné pre telo nie menej ako vitamíny, tieto anorganické látky sú súčasťou bunky a zohrávajú obrovskú úlohu v metabolických procesoch;
 • éterické oleje – rozšíriť krvné cievy, zmierniť bolesť, vylučovať, protizápalové, antibakteriálne, antivírusové a antihelmintické, ako aj upokojujúce alebo naopak povzbudzujúce.
Viete? Latinský názov rastliny – sárex – pravdepodobne odvodené z gréckeho κείρω, teda “cut”. Zrejmý analógia je spojený s ostrými ako nože, listy tejto rastliny, ktorá je veľmi ľahko prísť k úrazu, pretože malých zubov pokrývajú celý svoj obvod. Má rovnaké korene a Slavic analógy názov rastliny “ostrica” ​​v ruštine a ukrajinčine, “Asaka” v bieloruskej a mimochodom, v litovskej a lotyšskej – od starého slovesa “zlyhať”, to znamená, znova stále “rez”, “odrezať”. V latinčine “cut” seco, takže možno korene slova sú ešte staršie.

ostrice
Sladké výhonky, pre ktoré tak starostlivo lovené malý mýval, obsahuje až 30% tuku (sacharidov) a až 18% bielkovín, čo činí produkt dostatok živín a užitočný (vlákno, konkrétne reguluje hladinu cukru v krvi, zobrazí telo cholesterolu a toxických látok, podporuje funkciu čriev a bielkoviny – to je všeobecne hlavná stavebné kamene všetkých živých organizmov).

U niektorých druhov ostrice sú zistené alkaloidy (harmine a brevicolline), ktoré sa podieľajú na riadení mnohých procesov v tele.

Liečivé vlastnosti

Vzhľadom k látky obsiahnuté v rastlinnom ostrice má silný baktericídne, upokojujúce, protizápalové, analgetické, vyhladzovanie, vykašliavanie, tonikum, rovnako ako močové, žlč a vyvolávajúce potenie akciu.

Veľmi užitočná tráva pre črevo, najmä pri zápche a nadúvaní (plynatosť).
Zaznamenáva sa schopnosť rastliny normalizovať metabolické procesy, vyčistiť krv a odstrániť z tela škodlivý cholesterol, ako aj rôzne škodlivé látky.

Nemci už dlho používali odkvapkávňu rastliny kvôli problémom s trávením, ako aj chorobám pľúc a priedušiek. Bulharom sa zaobchádza s rovnakými spôsobmi spotreby a anémiou. Vďaka schopnosti bylín vytvárať metabolické procesy sa často používa ako liek na dnu a expektorantné vlastnosti živej srsti spôsobujú jeho použitie na uľahčenie dlhotrvajúceho suchého kašľa.
ostrice

Viete? Pred vynálezom antibiotík zemských lekárov s pomocou ostria liečených aj syfilis. Je potrebné poznamenať, že pôsobí na patogénu koreňovej ostrice ochorení, rovnako ako koreň Smilax exotických rastlín (Sarsaparilla), dovážané do Európy z Peru španielski dobyvatelia.

Vzhľadom kumarín a ďalšie účinné látky pre rastliny má priaznivý vplyv na pokožku, a preto sa bežne používa na liečbu dermatitída, ekzém, lupienka, opar, rovnako ako systémové ochorenia, ako je lupus.

Ako sme uviedli vyššie, ostriha nie je používaná v oficiálnej medicíne, ale to nie je úplne pravda. Existuje jediný druh tejto rastliny, ktorý je stále rozpoznaný farmakológmi. Je to ošumelka v Parve, v ktorej chémia zaujímajú alkaloid brevicolín, na jeho základe sa pripravuje preparát používaný v gynekológii pre pôrodníctvo.

prihláška

Takže takmer bez použitia v modernej úradnej medicíne, ostria je široko používaná ľudovými liečiteľmi.

V ľudovej medicíne

Ako vždy, fytoterapia sa vyznačuje tým, že rovnaká rastlina sa používa na liečbu rôznych chorôb.
ostrice

Konkrétne, vývar, infúzia alebo čaj z odrezkov ostriežky bylinkovodcov odporúčajú:

 • zápal kĺbov a dna (ako je známe, tento patologický stav tkanív a kĺbov prebieha na pozadí metabolických porúch, tu je v súčasnosti potrebná ostria);
 • K liečbe zápalov kĺbov je tiež používaný jedľa, cyklámen, palina, kostihoj, yucca, rozmarín, biely bloodroot, borievky, horec.
 • cystitída, zápal močovodov, urolitiáza (ak stav pacienta nie je kritický, diuretické vlastnosti rastliny umožňujú vylučovanie malých kameňov a piesku z obličiek);
 • vírusové infekcie (niektorí liečitelia dokonca vykopávajú infúziu v nose, aby zastavili výtok z nosa);
 • reumatizmus (Príčiny tohto ochorenia nie je ešte úplne objasnený, ale mnohí vedci sa zhodujú na tom, že patológia spôsobujúce patogénne baktérie z rodu Streptococcus, a v dôsledku toho, že baktericídne vlastnosti ostríc umožňuje systému na boj proti chorobe);
 • bronchitída, pneumónia, tuberkulóza, astma, bronchospazmus, čierny kašeľ a ďalšie ochorenia sprevádzané ťažkým kašľom (rastlina pomáha zmierniť stav pacienta vďaka svojim vylučovačom, navyše jeho hojivý účinok pomáha potlačiť vývoj zápalu a spôsobiť miernu anestéziu);
 • Kolitída, plynatosť, zápcha, črevné a zažívacie poruchy (v tomto prípade prídu do hry glykozidy obsiahnuté v koreňoch a “mäkké vlákno”);
 • vaskulitída a iné poruchy cievneho systému, a dokonca tvrdia, že v počiatočných fázach liečby môže ostrina viesť k úplnému zotaveniu bez použitia akýchkoľvek ďalších opatrení;
 • ostrice

 • kožné ochorenia (kyselina kremičitá v určitých prípadoch doslova zázraky);
 • problémy s hmotnosťou, a v oboch smeroch (normalizácia metabolických procesov v tele, čistenie krvi, odstraňovanie toxínov, soli ťažkých kovov a zlého cholesterolu dokáže zvládnuť obezitu aj nadmerné chudnutie);
 • dysfunkcia štítnej žľazy, prevencia novotvarov;
 • anémia (železo obsiahnuté v ostrí poskytuje zlepšenie stavu pacienta);
 • slabá imunita (žralok má reštrikčný účinok na telo, niektorí herbáři ho dokonca porovnávajú so slávnou echinaceou).

V kozmetológii

Keďže kyselina kremičitá, obsiahnutá v odrezkovom koreni, má mimoriadne priaznivý účinok na vlasy a pokožku, táto rastlina našla uplatnenie v kozmeteológii.

Dôležité! Sedge olej je pomerne drahý produkt, v našej krajine, najmä, je dovezený z Egypta a Maroka. Na svojom základe tiež pripravené krémy na tvár a telo, ako aj prostriedky na depiláciu. Takéto výrobky sú obzvlášť populárne v krajinách východnej Európy.

ostrice
Tento úžasný produkt má hmotu mimoriadne atraktívnu pre krásnu polovicu ľudskosti (a nielen!), najmä:

 • zabraňuje vypadávaniu vlasov a súčasne prekvapivo zastaví ich rast na nežiaducich miestach;
 • vyhladzuje malé vrásky;
 • bielí kožu, odstraňuje pigmentové škvrny a robí pihy neviditeľné. Okrem toho sa olej z ostríc používa aj ako prostriedok na hojenie rán a vredov, ako aj resorpciu nádorov.

V domácom lekárstve sa na vypieranie a opláchnutie vlasov používajú odšťavňovanie a infúzie ostrice. Koža po aplikácii takýchto prostriedkov sa stáva mladou a hladkou a vlasy sú zdravé a lesklé.

Príprava liečivých surovín

Ako už bolo spomenuté, všetky najcennejšie látky nie sú v listoch, ale v koreňových koreňoch, preto sa podzemná časť rastliny používa ako liečivá surovina.

Existujú dve možnosti výberu: na začiatku jari, predtým, než začne v závode začať aktívny mokrý pohyb, alebo naopak neskoro jeseň, keď pozemná časť úplne vybledla.

Dôležité! Opakované kopanie ostria na rovnakom mieste, aby sa zabránilo spôsobiť nenapraviteľné škody na obyvateľstvo, je možné nie skôr ako dva, alebo lepšie – o tri roky neskôr.

Koreň kože

Vykopané korene by mali byť jemne odlúpnuté od zeme, potom rozrezať na pásy asi 10 cm dlhé a sušené. Na sušenie sa používajú špeciálne sušičky, ale ak tam nie sú – zozbierané suroviny sa jednoducho rozkladajú na jednu vrstvu v dobre vetranej miestnosti (je to možné na voľnom priestranstve). Indikátor pripravenosti je vzhľad lámavosti v suchých rizómach. Následne sú suroviny umiestnené na papierových vreciach.

Dôležité! Ak koreň nie je dostatočne vysušený, je počas skladovania ovplyvnený plesňou. V tomto prípade sa suroviny, samozrejme, stávajú nevhodnými na spotrebu a podliehajú zničeniu.

Najhodnotnejšia parva ostriež používa aj listy. Pri prelome jari a leta sú narezané ostrými nožmi, sušené vonku s konštantnou inverziou, potom balené v balíkoch a skladované 12 mesiacov. V tomto prípade môžu byť správne zozbierané korene uložené trikrát dlhšie!

Recepty tradičnej medicíny

Tri hlavné liekové formy, v ktorých sa rastlina používa, sú čaj, odvar a infúzia.

Na výrobu čaju dve čajové lyžičky s plátkom rozdrvených odrezkov by mali byť naliate pohárom vody pri izbovej teplote, priveďte k varu, zakryte a trvajte 10 minút. Potom napnite a pite 2-3 krát denne.

Čaj z ostria

Ako dlhodobá terapia sa čaj používa na obnovenie metabolických procesov a na liečbu chorôb a patológií spôsobených týmito poruchami (napr. Dna, nadváha). Vynikajúca náhrada znamená, že tento čaj je určený na bronchitídu, tonzilitídu, respiračné vírusové infekcie.

Odvar z ostria sa pripravuje na mierne odlišnú technológiu. Rovnaké množstvo surového materiálu sa nalije nie so studenou vodou, ale s vriacou vodou, zaniká 20 minút na nízkej teplote, potom je nádoba pevne zabalená a niekoľko hodín infúzia. Chladnicový filter ochlaďte. Vezmite si drogu, ktorú potrebujete 20 minút pred jedlom štvrtiny pohára 2-3 krát denne.

Indikácie pre použitie odvaru sú rovnaké ako u čaju. Okrem expektorans a normalizovať metabolické sú látky prostriedky používané pri ochorení žalúdka a čriev, rovnako ako nádcha, podráždenie kože, zápal spojiviek, a dokonca aj ako kondicionér na vlasy, ako sa zbaviť lupín.

Pre prípravu Dve lyžičky mletých koreňov naliať sklo ochladí na teplotu miestnosti a vriacej vody bez zahrievania, nechá sa vylúhovať po dobu 12 hodín, potom sa filtruje (alebo ďalšiu možnosť – Pour jednu čajovú lyžičku 0,5 litra vody, ale iba to, že varené, vylúhovať niekoľko hodín a odtoku).

Infúzia ostria

Postupujte rovnako ako bujón, ale jednotlivá dávka sa môže zvýšiť na 100 ml. Druhá metóda príjmu – v malých dávkach, ale často: dve polievkové lyžice každé dve hodiny.
Indikácie – to všetko: plynatosť, zápcha, kožné problémy, kašeľ atď.

Sa Vám osobitné zaobchádzanie reumatizmu receptu: lyžica drvené korene pridá 0,5 litra vriacej vody, zábal, naliať dve hodiny napätia. Vezmite si pol pohára štyrikrát denne.

Pri rôznych kožných ochoreniach pomáhajú kúpele ostrice. K tomu, že sa najprv pripraví vývar v pomere tri lyžice suroviny na liter vody. Ostrice nalial studenej prevarenej vody, priviedol do varu, Tomy polovica hodiny variť, filtruje sa a ihneď sa umiestni na vopred pripraveného kúpeľa.

Kontraindikácie a poškodenie

Samozrejme, bylinná medicína (liečba liečivými bylinkami) má niekoľko výhod oproti oficiálnej farmakológii. Rastliny pôsobia na telo jemnejšie ako na chémiu, umožňujú riešiť problém komplexným spôsobom, nie správne, vo väčšine prípadov nespôsobujú vedľajšie účinky.

Napriek tomu však taká terapia, ktorá sa uskutočňuje osobitne, bez vymenovania lekára a nie pod jeho kontrolou, môže viesť k určitým problémom, pretože mechanizmus účinku “lieku” nie je nám úplne pochopený.
ostrice
Aby ste sa nepoškodili, lieky na báze ostria Nezneužívajte bez predchádzajúcej konzultácie:

 • tehotné ženy;
 • dojčiace matky;
 • deti do 14 rokov.
Dôležité! V niektorých prípadoch môže ostria spôsobiť alergie, takže po začatí liečby by ste sa mali uistiť, že nedochádza k nežiaducim účinkom.

Okrem toho, príležitosť ukázať zvláštnu opatrnosť je prítomnosť v histórii:

 • gastritídu;
 • peptický vred žalúdka alebo dvanástnika;
 • kolitída;
 • hnačka;
 • nadúvanie;
 • akékoľvek problémy s trávením, obličkami a močovým mechúrom, najmä v stave exacerbácie.

ostrice
Osoka nie je liečivá rastlina, napriek tomu dlho zaberá svoje vlastné miesto v arzenáli bylinkov z celého sveta. Pri správnom používaní môže rastlina vykazovať svoje liečivé vlastnosti, ale na liečbu závažných patologických ochorení a ťažkých ochorení je najlepšie konzultovať s lekárom.