Orchid cymbidium, pravidlá starostlivosti o kvetinu na okennej lište

Cymbidium
Cymbidium je kvetina rodiny Orchid. Po prvýkrát sa informácie o nej objavili pred viac ako dvestotisíc rokmi. Aj samotný Konfucius nazval toto kvety kráľom vôní. Cymbidium je ľahko sa starať, čo je ešte obľúbenejšie medzi kvetinármi, najmä začiatočníkmi.

Všeobecný opis

Cymbidium sa nazýva najkrajšie rodu orchideí, čo nie je vôbec prekvapujúce. Kvety sú krémové, červené, žlté, ružové, hnedé a dokonca aj zelené. Navyše sa môžu držať na stopke dlhšie ako dva mesiace, a to nielen z pohľadu kvetinárstva, ale aj pocitu vône: kvetina cymbidia má silnú príjemnú arómu. Veľkosti sa líšia od malých po veľké, v závislosti od odrody. Kvetná stonka neustále rastie a môže dosiahnuť výšku jeden a pol metra.

Cymbidium
Je to orchidea s úzkymi dlhými listami, na konci sú buď zaoblené alebo špicaté. Pri správnej starostlivosti a pohodlie lístie na pseudobulbs možno uložiť 2-3 roky, po ktorej sa postupne vymiera a na ich mieste sa tvoria mladé listy.

Viete? Listy cymbidia môžu rásť až do 1 metra.

Najlepšie podmienky na pestovanie

Pre cymbidium orchid je starostlivosť doma pomerne jednoduchá v porovnaní s inými orchideami. Preto, pre tých, ktorí chcú získať zbierku orchideí, odporúčame začať s týmto nenáročný kvet. Aby ste pochopili, ako sa starať o túto krásu, mali by ste vedieť, že moderné cymbidia sú výsledkom hybridizácie cymbidia rastúcej v horách, kde je veľa denného svetla a v noci je dosť chladno. A úlohou kvetinárstva je poskytnúť podobné podmienky pre kvetinu domu.

Osvetlenie pre rast

Cymbidium miluje svetlo, tak ho držte na parapete. Ale na poludnie, kedy je obzvlášť aktívny slnko, stojí za to pokryť rastlinu z priamych lúče clony, najmä v prípade, že je v období kvitnutia. V zime, keď prirodzené osvetlenie nestačí, je žiaduce zabezpečiť osvetlenie orchidey so špeciálnymi svietidlami. Farba listov povie kvetinárke, či cymbidium postačuje dostatok svetla. Tmavo zelené listy sú znakom nedostatku osvetlenia, ale zlatá zelená je znakom, že osvetlenie je správne.

Teplota obsahu

Cymbidium
Funkcia tohto druhu orchideí – láska k chladnému vzduchu a teplotným zmenám. V teplej sezóne bude teplota 16-20 ° C ideálna. Ale v noci by mala byť znížená. Napríklad, vezmite rastlinu na balkón alebo ju položte na otvorené okno.

Dôležité! Trpasličí cymbidia nepotrebujú zmeny teploty, môžu sa dobre rozvíjať pri stabilnej izbovej teplote.

V zime, cymbidium potrebuje chladný, asi 10-15 stupňov tepla. V mestskom byte nie je ľahké nájsť miesto s takou teplotou, s výnimkou toho, že používate loggiu. V súkromnom dome je problém ľahšie vyriešiť – musí existovať chladná terasa alebo miestnosť, kde nie je zahrnutý chladič.

Pôda na pestovanie

Pôda pre cymbidium musí byť “kyslé”. Zmes humusu listov, drevnej kôry ihličnatých stromov, špachtle machu, dreveného uhlia, expandovanej hliny, vermikulitu, perlitu a piesku sa pripraví. Ak sa zložky ťažko získajú, môžete navštíviť špecializovaný obchod a kúpiť tam hotový substrát na pestovanie orchideí.

Ako transplantovať po nákupe

Transplantácia cymbidia
Orchidey sú rastliny, ktoré nemajú radi časté transplantácie. Transplantácia cymbidia by sa preto mala vykonávať iba v prípade núdze, približne raz za tri roky. môže byť požadované Cymbidium priniesť domov transplantácii po zakúpení výrobku v prípade, že korene významne vzrástol, a kvet nie je v hrnci príliš veľa priestoru. Jedným z príznakov potreby transplantácie orchidey je husto valcované suché dno hrnca. Mladé korene, naopak, budú viditeľné iba zhora.

Procedúra transplantácie je nasledovná:

 • Cymbidium sa opatrne odstráni z hrnca.
 • S čistým nožom (nepoužívajte ten, ktorý rez potraviny) by mali byť odrezané všetky staré a vysušte spodnú časť koreňov.
 • Extrémne starostlivo očistená odpadová pôda z koreňového systému cymbidia. Mali by ste byť veľmi opatrní, aby ste nepoškodili zdravé korene.
 • Pri transplantácii cymbidia doma sa jeho korene premyjú prúdom tečúcej vody a dôkladne sa vyšetria na akýkoľvek úpadok a potom sa vysušia na čerstvom vzduchu.
 • Cymbidium orchideí sa umiestni do nového hrnca, opatrne sa rozloží korene a zhutní sa zmáčaná pracovná zmes.
Dôležité! Pseudobulb počas výsadby musí byť ponechaný nad úrovňou prízemia, aby nevyvolával svoj rozpad.

Hrniec pre cymbidium
Otázka, aký druh hrnca je potrebný pre cymbidium, je dôležité to vedieť orchidey nemajú radi priestranné kontajnery, takže nová banka pre cymbidium by mala byť o niečo viac ako koreňový systém. Po transplantácii orchideí na týždeň a pol musí byť ponechaná sama, aby sa po transplantácii dostala do koreňa a zotavila sa zo stresu.

Vlastnosti starostlivosti o orchidey doma

Rovnako ako každá iná rastlina, Cymbidium potrebuje starostlivosť. Hoci je kvetina tiež nenáročná, stále existujú určité odporúčania pre jej starostlivosť a dôležité nuansy, ktoré nemožno zabudnúť.

Ako vodu a sprej rastlina

Pôda pod cymbidium by mala byť neustále vlhká. Použite dažďovú alebo stojacu vodu pri izbovej teplote. Pred napojením na cymbidium je potrebné dbať na to, aby voda v hrnci nezostala a pravidelne vypúšťala prebytok z palety. Nadbytok vody spôsobuje úpadok koreňového systému, signál tohto bude tmavé škvrny na dne listov. V zime môžete rastlinu menej vody, ale nemôžete tolerovať vysúšanie.

Vlhkosť nemusí byť vysoká. Stačí stačiť banku na cymbidium na palete s vodou alebo mokrými kamienkami. Aj pri striekaní nie je žiadna špeciálna potreba, a v chladnej sezóne môže dokonca spôsobiť veľa škody.

umelé hnojivo

Tekuté minerálne hnojivo
Ohnite cymbidium od jari a pokračujte až kým kvitne kvet. Potom sa kŕmenie zastaví a obnoví sa na jar. Môžete použiť tekuté minerálne hnojivá. Špeciálne prostriedky je možné zakúpiť v obchodoch. Malo by sa zabezpečiť, aby v zime v kŕmení nebola prítomná vysoká koncentrácia dusíka.

Ako šíriť doma

Milovníci cymbidia majú záujem o reprodukciu tejto orchidey, a to o tom, ako pestovať mladú kvetinu z žiarovky. V skutočnosti to nie je tak ťažké. Postup je rovnaký ako pri transplantácii. Len oddenka by mala byť opatrne rozdelená nožom na niekoľko častí. Každý z nich musí mať aspoň tri pseudobulbá a jeden rastový bod. Urobte to na jar, alebo potom, čo orchidea dokončí obdobie kvitnutia. Pripravte zmes na výsadbu, každá časť rastliny je vysadená v samostatnom hrnci a napojená na 1,5-2 mesiacov. Všímajúc si, že rastlina sa zakorenila a rozvíja normálne, je možné prejsť na štandardnú rastúcu schému.

Viete? V starom Japonsku a Číne bolo cymbidium vysadené v hradoch a záhradách pre svoju výnimočnú vôňu.

Pestovanie cymbidia zo semien doma je tiež možné, ale tento proces je oveľa časovo náročnejší a časovo náročnejší. Musíte byť pripravení na skutočnosť, že kvitnutie orchideí nebude možné pred viac ako 3-4 rokmi.

Semená orchideí
Aká je ťažkosť? Faktom je, že semená orchidey sú také malé, že sa môžu zameniť s obyčajným prachom. Nemôžu jesť užitočné látky z pôdy, pretože nemajú endosperm. Z tohto hľadiska môže byť akýkoľvek vonkajší účinok na klíčiace semená smrteľný. Je potrebné vytvoriť “super-teplé” podmienky, ktoré umožnia rozvoj takého bezbranného organizmu. Všetky materiály pre prácu musia byť sterilizované. Predtým takýto proces mohol podniknúť len profesionálny chemik, ale dnes v špecializovanom obchode môžete zakúpiť veľa hotových výrobkov a materiálov a pokúsiť sa experimentovať.

Hlavné choroby a škodcovia

Hlavné problémy, ktoré môžu rušiť majiteľov cymbidia:

 • Prečo kvety tsimbidium nie sú doma? Spočiatku musíte pochopiť, ako často kvitne tsimbidium. K tomu dochádza raz ročne, doba kvitnutia závisí od odrody rastlín. V každom prípade kvety nedosahujú, ak je izbová teplota vyššia ako 22-23 stupňov. Cymbidia, ktoré kvitnú na jar alebo v lete, zvyčajne nemajú taký problém, ale v zime môžu vzniknúť ťažkosti. Je rozumné pokúsiť sa organizovať pre rastlinu určitý druh “chvenia” – znížiť množstvo zavlažovania a poskytnúť zreteľné rozdiely v nočných a denných teplotách o 3 až 5 stupňov. Nočná teplota je 10-13 stupňov.
 • Cymbidium suší. Existujú dva dôvody: buď pôda je príliš vlhká, alebo vlhkosť je nízka. V druhom prípade je potrebné sprej kvet zo spreja trikrát denne, a pot, aby sa stojan s vodou na mokrej bary alebo štrk.
  Žlté cymbidium
 • Žltozelené cymbidium môže byť znakom rozpadu koreňového systému. Keď sa horná vrstva zeminy, korene môžu byť videný, a nájsť tam hnilobu, naliehavá potreba transplantovať orchidea, pre-zúčtovanie podzemok.
 • Škodcami. Pre cymbidium sú nebezpečné škvrny, vošky a pavučiny. Ak cymbidium nie je kvitnuté, sú prítomné pokrčené, zažloutlé alebo dokonca padlé listy, rastlina sa musí urgentne vyšetriť na prítomnosť škodcov a ak je detegovaná, vyčistiť. Za týmto účelom sa dezinfekčný prostriedok zakúpi v špecializovanom obchode a s povrchom orchideí sa odstráni škodcovia s lopatkami.
 • Žiaľ, cymbidium môže byť vystavené rôznym vírusovým ochoreniam. Zobrazujú sa ako mozaika na listoch. Efektívne spôsoby, ako bojovať proti tomuto problému, nie, takže chorý hrniec musí byť zničený.

Cymbidium je krásna domáca rastlina, ktorá poteší svojmu majiteľovi svetlé kvety a príjemnú arómu. Ak pravidelne vykonávate jednoduché akcie starostlivosti o túto rastlinu, orchidea poteší pestovateľa kvetov zo 4 na 7 rokov. Týmto vykonaním transplantácií nájdete celú zbierku, ktorá bude zdobiť parapet bytu alebo súkromného domu.


Loading...