Opravené jahody “Fresco”: ako pestovať hybrid na záhrade


Opravené jahodové odrody vďaka tvrdej práci chovateľov majú lepšie vlastnosti, sú odolnejšie voči klimatickým podmienkam a čo je najdôležitejšie, prinášajú niekoľko plodín za sezónu.

Asi jedna z týchto odrôd – jahoda “Fresco” bude hovoriť tento článok.

Strawberry “Fresco”: popis a opis

Táto odroda sa vyznačuje silnými kríkmi do výšky 30 cm, kríky poskytujú veľa kvetenstvo a plodné ovocie. Odroda má zvýšenú odolnosť voči zmenám v poveternostných podmienkach a odolnosti voči mnohým chorobám kultúry. Jahody “Fresco” v opise odrody je reprezentovaný veľmi produktívne plodiny: v prvom roku plodnosti na meter štvorcový, získať až jeden a pol kilogramov bobúľ.

Bobule sú sýte červené na hmotnosť 20 gramov, líšia sa hustou, šťavnatou buničinou sladkej a kyslej chuti. Vôňa ovocia je silná a príjemná. Ovocné rastliny začínajú päť mesiacov po výsadbe, ovocie sa zberá niekoľkokrát v období od júna do októbra.

Viete? V New Orleans «Arnaud» reštaurácia pre milovníkov exotických slúžil špeciálny misku jahôd – to je obvyklé jahody so smotanou a mätou, vrcholom je diamantový prsteň ružová farba (päť karátov), ​​ktorý je prezentovaný spolu s misky. Náklady na dezert sú jednoducho vysoko vysoké – viac ako milión dolárov.

Podmienky výsadby

Táto odroda sa množí semenami, očkovanie sadeníc sa môže vykonávať doma pri dodržaní niekoľkých pravidiel.

Pôda na siatie

Na prípravu kvalitného substrátu na sadenie je potrebné odobrať piesok a drobivý humus v pomere 3: 5. Pôdna zmes musí byť dekontaminovaná: vložte ju do rúry na tri až štyri hodiny pri teplote asi sto stupňov.

Osvetlenie a teplota

Aby sa zabezpečilo, že všetky semená úspešne vyklíčili, musia vytvoriť správne podmienky: jasné svetlo najmenej 12 hodín denne, teplota v miestnosti až 22 stupňov Celzia. Pri dlhšom osvetlení budete musieť používať žiarivky. Sadenice sa musia pravidelne odvzdušňovať a z nich sa odstráni film.

Informujte sa u iných odrôd jahôd, ako sú “Elizabeth 2”, “Masha”, “pán”, “Festival”, “kráľovná Elizabeth”, “Gigantella”, “Albion”, “Kimberly”, “Malvína”, “Ázie” , “Maršál”.

Technológia pristátia

Pred sejbou sa semená podrobia stratifikačnej procedúre: semená sú položené na kus vlhkej tkaniny a semená umiestnené v plastových nádobách sú počas niekoľkých dní v teple a potom dva týždne v chladničke. Tento proces pomôže semenám “prejsť”.

Dôležité! Zásobník s rastlinným materiálom počas stratifikácie by nemal byť uzavretý hustým vekom, takže sa semená nedotýkajú.

Podmienky výsevu semien

Semená sa vysádzajú v polovici februára, pričom semenáčiky sa na začiatku júna posilňujú a transplantujú na otvorené územie.

Schéma pristátia

Pestovateľský materiál je rozložený na povrchu pripravenej vlhkej pôdy, zem nie je pokrytá. Kontajner s plodinami je pokrytý filmom a umiestnený na teplom mieste.
Je dôležité zasiať na vlhkej zemi a neskôr nesmiete viesť, aby ste nepožili semená. Sadenice sa vysádzajú v rozloženom poradí vo vzdialenosti 25-30 cm od seba.

Starostlivosť o sadenice a následné pestovanie v otvorenom teréne

Starostlivosť o sadenice je zvlhčenie pôdy postrekom a udržiavaním teplotného režimu, plodina tiež potrebuje osvetlenie.

Dôležité! Najlepším predchodcom jahôd sú kvetinové rastliny (krokusy, tulipány, hyacinty), petržlen, cesnak, fazuľa. Neodporúča sa pestovať jahody po uhorkách, kapustách, zemiakoch a rajčiakoch.

Keď sa objavia dva silné listy, najsilnejšie sadenice sa vyberú a ponoria do jednotlivých nádob, teplota sa zníži na 14 stupňov.

Sadenice sú pripravené na transplantáciu na miesto, keď bude mať rastlina päť listov. Týždeň pred transplantáciou sa sadenice postupne vytvrdzujú.

Pri výsadbe starostlivo očistite oblasť buriny a hnojte ju: na 10 litrov humusu pridajte 30 gramov dusičnanu amónneho a draselnej soli a 70 g superfosfátu.
Technológia pristátia:

 • pôda v lôžkach je opatrne uvoľnená hrádzami;
 • urobte otvory 30×30 a vodou ich;
 • rastliny vertikálne, vyrovnanie koreňového systému;
 • kořenový krk zostáva nad zemou;
 • vysadené kríky napojené a mulčované.

Tajomstvo starostlivosti

Opravené jahody sa rozrežú po prvej časti plodiny – odrežte lístie, zatiaľ čo rezujete len dosku listu, aby nedošlo k poškodeniu bodu rastu.

Viete? V prostredí hollywoodskeho herca je jahodová diéta obľúbená. Nie je prekvapujúce: obsah kalórií v bobule je 41 kcal na sto gramov produktu. V jahodách je tiež veľmi málo prírodného cukru, hoci chuť bobuľa je sladká, aká podivná môže znieť, ale ešte viac v cukru citrón.

Vlastnosti zavlažovania

Zavlažovanie jahody vyžaduje pravidelné a stredné, je najlepšie použiť metódu kvapkajúcej zavlažovanie, ktorá umožňuje rovnomerne rozložiť vlhkosť na povrchu a hlboko do pôdy. Voda sa používa teplá, frekvencia zavlažovania závisí od rýchlosti sušenia povrchu pôdy.

Pôda

Počas celého vegetačného obdobia sa musí uvoľniť pôda na lôžku, rozdrviť kôru a umožniť prístup k koreňovému systému.

Pravidelné pletie, čistenie od buriny.

Mulčovanie v lôžkach chráni pôdu pred odparovaním vlhkosti a koreňov pri prehriatí, v prítomnosti mulčovania, potreba častého pletenia a uvoľňovania spadne.

Kožušinový obväz

Počas vegetačného obdobia sa výsadba kŕmi dusíkom a draslíkom, na tento účel sa pripravujú bylinné infúzie, suspenzia alebo dlažba z kompostu. Obzvlášť relevantné kvapalné hnojivá v systéme zavlažovania. Nakrájajte rastlinu pred kvitnutím a pred plodením.

Dôležité! Počas plodného obdobia sa zalievanie znižuje, takže plody nie sú príliš vodnaté a kyslé.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Kvôli ochrane rastlín proti chorobám rozstrekujte kvapaliny Bordeaux pred kvitnutím. Ako preventívne opatrenie používajte aj karbofos: 60 g látky na 10 litrov vody.

Jahoda “Fresco” – stupeň opravy, ktorý je odolný voči chorobám, je viac ohrozený hmyzom. Bojovať s nimi používajú hlavne ľudových ciest:

 • infúzie cesnakových lobulov;
 • odvar z pelyňa;
 • infúzie rajčín.

Odvrátiť od jahôd mravcov okolo obvodu lôžok dať poháre sladkej vody, a z vtákov na pomoc igelitové tašky vľavo na palice trčí v blízkosti kríkov. Ak chcete zabrániť slimáciam, okolo miesta roztrhnite rozbité vajcia alebo orechovú škrupinu.

Vlastnosti zimnej jahodovej záhrady

Rozmanitosť jahôd “Fresco” je odolná proti mrazu, ale na zimu by mala byť stále pripravená. Ak chcete získať dobrú úrodu na budúci rok, jahodové postele by mali byť kŕmené na zimu po zbere s prípravkami so zložitým zložením.

Nôžky alebo zberač odrezať listy, viskózové a nové rozety z kríkov. To všetko je odstránené v zime, sú len stonky, staré kríky. Robte to tak, aby potraviny a silu v zime neboli plytvané. Po orezaní sú kríčky plnené hustou vrstvou rašeliny.

V zime je najlepším krycím materiálom pre rastliny sneh. Čím viac je to, tým je teplejšie. Mnoho skúsených záhradníkov opúšťa medzi lôžkami vystrihnutými zo stromových ramien: nedávajú snehu, aby sa dostali dole a pomohli tvoriť snehové vločky.

úrodu

Rastúce opravy odrôd jahôd, mali by ste vedieť, že prvá úroda bobúľ je zvyčajne nie je najväčšia, mnohé z nich sú sklamaním. Nasledujúca augustová zbierka vás však bude spokojná s kvalitou i množstvom.

Rozmanitosť jahôd “Fresco” plodí asi päť mesiacov: od júna do októbra. Zrelé červené bobule sú zozbierané ručne. Snažte sa nedovoliť prezretie – bobule sa rozpadnú v ruke. Aby nedošlo k poškodeniu plodov, je lepšie odstrániť ich nožnicovými nožnicami.

Počnúc obdobím dozrievania sa zber uskutočňuje takmer každý deň, proces prebieha ráno alebo večer v suchom počasí. Potom sú bobule zoradené a triedené. Ak sú ovocie pripravené na prepravu, potom sa pri montáži okamžite umiestnia do škatúľ pokrytých pergamenom.

Zoznam produktov, ktoré sú určite užitočné pre vás v starostlivosti o záhradu a zeleninovej záhrade, “Quadris”, “stroboskop”, “bud”, “Corado”, “Hom”, “konfidor”, “Zirkón”, “Topaz”, “amprólium” “Titus”.

Výhody a nevýhody odrody

Hlavnými výhodami odrody sú:

 • mrazuvzdornosť;
 • odolnosť voči teplu;
 • odolnosť voči chorobám;
 • vysoká produktivita;
 • dlhá plodnosť;
 • dobrá prenositeľnosť;
 • vynikajúce chuťové vlastnosti.

Jedinou nevýhodou je rýchle vyčerpanie úrody v dôsledku častého plodu. Rastliny začínajú bolesť, oslabujú a produkujú malé ovocie.

Zhrnul v rámci uvedeného by bolo žiaduce pridať “freska” ešte jednu nespornú výhodu odrôd – to jahoda je univerzálny v použití, jeho použitie čerstvých, pripravených šalátov, dezertov, omáčok a zozbieraného na zimu.


Loading...