Opium (hypnotický) mak

Opium (hypnotický) mak
Postoj ľudí k maku bol vždy zmiešaný, pretože hoci ho niektorí ľudia považujú za krásnu rastlinu a dobrý prírastok k pieskom, iní hovoria o vlastnostiach ópia a nežiaduce použitie v takmer akejkoľvek forme. Je skutočne to, že mak opíc je škodlivý a môžeme ho využiť, budeme sa snažiť zistiť.

Opium (hypnotický) mak: botanický opis

Ospalý mak sa dnes nazýva bylinný ročný, dosahujúci výšku 1-1,2 metra. Prakticky všetky jeho časti sú buď úplne holé alebo pokryté jednotlivými chlpmi, hlavne na stopkách a na žilách listových listov.
Opium (hypnotický) mak: botanický opis

Koreňový systém

Koreňový systém maku ópia je reprezentovaný koreňom tyčinkou, ktorý preniká do pôdy 1 m alebo ešte hlbšie. Mierne predĺžené bazálne listy sú usporiadané v špirále a rastú na dĺžku 20-30 cm.

Viete? Existuje presvedčenie, že mak sa na bojiskách rastie v hojnosti. Hlavným dôvodom bolo samozrejme červeno-krvavé sfarbenie kvetov.

Stonky a listy

Modrozelený kmeň hypnotického maku je vzpriamený, absolútne hladký a mierne rozvetvený na vrchu. Listy na základe ich vzhľadu, môžu byť rozdelené do dvoch skupín: v dolnej – umiestnených na malé stonky, a postupne sa transformovala do samotnej dosky, a horná je úplne sedavý, do modra a podlhovasté, mierne vlnité dosky (jej dĺžka 10 až 30 cm).

Majú rozkrojený okraj alebo koniec lýtkového laloku.
Stonky a listy

Kvety a ovocie

Aktinomorfné, veľké kvety rastliny sú umiestnené na hrubých a dlhých stopkách, ktoré môžu byť buď holé, alebo s mierne vyčnievajúcimi štetinami.

Všetky sú jednoduché a nachádzajú sa na samom vrchole stonky. Až do otvorenia sú holé a kožovité oválne pupene v stave klesajúcom. Dĺžka budúcich kvetov je 1,5 až 3 cm. Pred otvorením sa všetci vyrovnajú a dve kožené sepaly, ktoré sú vo vnútri šálky, spadnú.

Desať centimetrová koruna je tvorená štyrmi okrúhlymi alebo široko oválnymi okvetnými lístkami červenej, ružovej, bielej alebo fialovej farby s rovnakým purpurovým alebo žltým bodom na základni.

Veľa kruhov je voľne umiestnených v niekoľkých kruhoch. Ich vlákna môžu byť buď tmavé alebo svetlé, s hustnutím nad stredom.

Anthers – mierne pretiahnuté, gynekologické – cenokarpálne, vytvorené z množstva tavených kobyliek. Vaječné vajíčka sú zvyčajne horné, s viacerými ovulami.
Kvety a ovocie
Kvitnúce mak možno pozorovať od mája do augusta, a na konci tohto procesu na rastlinách objavujú plody, predstavil krátky valcový alebo v podstate guľový krabice dĺžku asi 2-7 cm. Tento malý box zužuje a stáča do jasne viditeľné, pomerne dlhou stopkou.

Vo vnútri plodu je jednoramenný, s čiastočnými septami a množstvom malých semien. Mäsitý disk – plochý, s výraznými dutinkami a 8-12 lúčmi.

Všetky semená obsiahnuté vo vnútri sú dostatočne husté, s mastným endospermom. Dosahujú priemer 1-1,5 mm a sú považované za úplne zrelé koncom júla alebo začiatkom septembra.

Prečítajte si aj o zvláštnostiach kultivácie východných a kalifornských makov.

Rozširovanie kultúry

Stále neexistuje konsenzus o vlasti maku ópia. Niektoré zdroje hovoria, že nedostatok údajov týkajúcich sa jej stanovište v prírode, a možnosť rastu iba v kultúre, zatiaľ čo iné (napríklad informácie o projekte GRIN) nazýva v niektorých miestach jeho divoké stanovíšť Kanárske ostrovy, Kréta, Cyprus, Taliansko, Grécko, severnú časť Alžírska, Maroka, Líbya a Tunisko.

Čo sa týka kultúrneho chovu, priekopníkmi v tomto smere sú Malá Ázia, Grécko, India, Irán, Čína a Turecko, kde sa rastlina pestuje od dávnych čias.

V bývalom Sovietskom zväze opium mak začalo rásť na lekárske účely v 70. rokoch minulého storočia a jeho kultivácia začala z Kirgizska. Potom sa hlavné plantáže rastlín sústredili v Kazachstane a Kirgizsku, ale na území modernej Ukrajiny a provincie Voronež bol aktívne pestovaný v predrevolučných časoch.
Rozširovanie kultúry
Taktiež bolo možné nájsť spacie pilulky v regióne Samara, Baškiri av južnej časti západnej Sibír. Dnes je táto rastlina zakázaná takmer všade, s výnimkou Juhozápadnej Číny, Thajska a Barmy.

Chemické zloženie a používanie maku ópia

Všetky vlastnosti maku ópia sú určené chemickým zložením, takže jeho použitie na lekárske účely sa začalo práve štúdiom týchto vlastností.

Prečítajte si tiež, ako použiť na lekárske účely rastlín, ako červený ďatelina, pelargónie, divozel lieku, Shiksha Siberian, ruský bodliak, kuklík, marihuana, jedľovec, koreň galanga, séria, Ephedra prasličky a pivonky.

Preskúmame kompozíciu

Počas celého vývojového obdobia sa môže chemické zloženie popísaného maku meniť. Takže v počiatočnom štádiu v nadzemnej časti závodu je asi 20% suchej mliečnej šťavy, známej ako ópium. Je v jeho zložení obsahuje 10-25% z celkového množstva izochinolínových alkaloidov, z ktorých polovicu sú morfín narkotikum.

Zvyšok sú papaverín, kodeín, tebain a niektoré ďalšie zložky, ktoré sa dnes používajú na lekárske účely. Súčasne je možné zistiť iba 0,3 až 0,5% morfínu v plne zrelých kapsuliach olejom nesúceho olej, čo je oveľa menej ako v počiatočných štádiách tvorby ovocia.

Použitie a použitie v medicíne

Oddelené od ópia, morfín, kodeín a tebain sú široko používané v oficiálnej medicíne našej doby, pretože majú tieto vlastnosti:

 • morfium Dokáže sa vyrovnať aj so silnými prejavmi bolesti a považuje sa za narkotické analgetikum (jeho použitie je vhodné pri získavaní vážnych poranení, onkologických ochorení a srdcových problémov);
 • kodeín znižuje podráždenosť nervového centra a úspešne sa používa na tvorbu antitusík;
 • tebain, Rovnako ako morfín, je to analgetikum narkotického pôvodu, ktoré pomáha vyrovnať sa s vážnymi bolestivými záchvatmi.

Použitie a použitie v medicíne
Medzi najobľúbenejšie lieky s morfínom sa môže izolovať jedno percento roztoku na injekciu “Morphine hydrochloride”, injekčné roztoky “Morfilong” (0,5%) a “Omnipon” (1% alebo 2%). Všetky z nich sú používané ako silné lieky proti bolesti. Kodeín je súčasťou prípravkov “Kodelak”, “Codterpine” a Bekte- terovho lieku.

Dôležité! Pravidelné užívanie liekov s makovými alkaloidmi môže spôsobiť závislosť a v dôsledku toho vývoj závislosti od drog.

Rozdiely medzi ópím a dekoratívnym makom

Bohužiaľ, mnohí ľudia sa nepýtajú na pôvod a druh rastliny, keď zberajú makové semená, akceptujú akékoľvek osivo pre potravinárske suroviny.

Samozrejme, že tieto výrobky budú vždy charakterizované veľkým množstvom makového oleja, ale aby sa ochránili pred používaním opiátov, odporúča sa vedieť o vonkajších rozdieloch v potravinách a hypnotických rastlinách.

Dekoratívne kultúry, ktoré sa často nachádzajú na území našej krajiny, zahŕňajú hlavne dlhý východný mak a mak Shirley, tiež nazývaný samoseyka. Obe odrody sa vyznačujú veľmi jasnými okvetnými kvetmi, ktorých paleta začína od oranžových tónov a končí bohatými červenými tónmi.
Rozdiely medzi ópím a dekoratívnym makom
Na porovnanie, okvetné lístky kvety rastliny ópia sú bledé, modrofialové farby. V niektorých ozdobných odrodách sú listové dosky takmer rovnaké ako tie spacie pilulky, ale kvety budú v každom prípade veľmi jasné a viditeľné.

Je možné pestovať mak ako ozdobnú plodinu

Popísané rastliny sú zakázané pestovať v mnohých krajinách a na Ukrajine, Bielorusku a Rusku za ich pestovanie v prímestských oblastiach je poskytnutá pomerne seriózna zodpovednosť. Pozrime sa na nuansy tohto problému opatrnejšie.

Na Ukrajine

Vzhľadom na narkotické vlastnosti makov, jeho pestovanie na účely marketingu (či už chcete piecť koláče alebo naozaj mať škodlivý úmysel) zabezpečuje vydanie príslušnej licencie. To je uvedené v siedmom článku zákona “O drogách” a 9. článok zákona “o licencii”.

Keďže poľnohospodárstvo je považované za formu podnikateľskej činnosti a vo väčšine prípadov je registrované ako právnická osoba, farmár má všetky možnosti vydať požadovanú licenciu. Úplný zoznam dokumentov potrebných na tento účel môže každý občan vidieť oficiálny zdroj ministerstva vnútra.
Na Ukrajine
Medzi prijateľné rastúca “Golden Eagle”, “Victoria” odrody maku odrôd môžu byť rozlíšené, “Volyni”, “šedé”, “Turley”, “Fever”, “Krivotulsky”, “kryštál”, “Coral” a niektoré ďalšie.

Dôležité! Licencia na pestovanie môže byť vydaná len poľnohospodárovi, ktorý má poľnohospodárske vzdelanie alebo ktorý si najme riaditeľa s primeranou úrovňou vzdelania. Tiež budú musieť poskytovať prácu certifikovanému mechanikovi a agronomovi.

Dôležitým bodom je skutočnosť, že všetci zamestnaní pracovníci musia byť plnoletý, právne kompetentný a mať čistý trestný register, a poľnohospodár je povinný poskytnúť všetky podmienky bezpečnosti výroby, aby sa zabránilo možnému odcudzeniu.

Pokiaľ ide o nákup osív na pestovanie týchto rastlín, musia byť nutne kondicionované a reprodukčné, dodávané subjektmi pestovania osiva, ktoré sú uvedené v štátnom registri výrobcov.

V Rusku

Mak siatý je zaradený do narkotických látok v Ruskej federácii, ale okrem toho môže poľnohospodárka tiež potrestať pestovanie rastlín s priemerom boll 2 až 5 cm alebo viac.

Väčšina z nich je ročné, aj keď tam sú niekedy viacročné rastliny (napríklad orientálny mak, milovaný mnohými záhradníkmi). V rozhodnutí vlády č. 934 sú v zozname zakázaných dnes uvedené:

 • hypnotický;
 • Seta ložiská;
  Seta-ložisko
 • pritsvetnikovy;
  Pritsvetnikovy
 • východne.
  východ

V posledných niekoľkých rokoch ministerstvom priemyslu na nutnosť legalizáciu pestovanie ópiového maku na farme meradle, argumentovať svoj názor jeho hodnoty na lekárske účely. V súčasnosti však neboli zavedené zodpovedajúce zmeny a doplnenia článku 18 zákona o omamných látkach, čo znamená, že na výsadbu vyššie uvedených rastlín sa poskytuje rovnaká administratívna alebo trestná zodpovednosť.

V Bielorusku

Občania Bieloruska sú potrestaní na pestovanie zakázaných rastlín pokutami alebo dokonca väznením, pokiaľ ide o hromadné pestovanie alebo spracovanie rastlín na predaj omamných látok. To je uvedené v šestnástom článku správneho poriadku Bieloruskej republiky.

Z každého pravidla však platí výnimka av prípade maku ópia je to vedecká činnosť. Samozrejme, organizácia alebo jednotlivec musia mať všetky dôležité dokumenty potvrdzujúce jeho postavenie.

Viete? Meno “morfium” je spojená s menom Boha Morpheus sny, a možno práve preto, že zo spánku vyvolávajúce vlastnosti týchto bielych kryštálov boli pridelené v roku 1806, sme dostali takú definíciu.

Dekoračné druhy nie sú zakázané na pestovanie, ale každý záhradkár musí zabezpečiť, aby pestovanie rastlín nebolo presne zakázané.

Aby sa ochránili pred možnými problémami, mnohí občania uprednostňujú, aby sa vôbec neprodukoval mak, čo je určitá logika: niektoré druhy sú naozaj veľmi podobné dekoračným, ale obsahujú opiáty.
Opium (hypnotický) mak
Stručne povedané, ak ste úplne neštudovali všetky požiadavky miestnej legislatívy týkajúce sa možnosti pestovania zakázaných rastlín vo vašom regióne, potom je lepšie neriskovať.

Rastlina na vašich stránkach ďalšie krásne kvety, najmä preto, že pre potravinárske účely je hotový mak zakúpený v takmer akomkoľvek obchode s potravinami.

Ozdobiť svoje stránky, môžete použiť: mesiačikov, nasturtiums, pupenec, georgína, delphinium, astry, kozmos, zinnias a petúnie.