Odroda hrozna “Risamat”

Hrozno Risamat

Každý rok, vďaka úsiliu chovateľov, sa stále viac a viac odrôd hrozna.

To je určite dobré, pretože moderný vedci sa neustále pokúšajú zlepšiť stabilitu tejto rastliny, čím vytvárajú “superzdroj”.

Bohužiaľ, ale v závode pre udržateľnosť, kvalita hrozna, vzhľad banda, je často mimo dosahu.

Tiež veľmi pekné staré odrody sú zabudnuté, čo napriek niektorým nedostatkom má oveľa viac zásluh z hľadiska chuťových vlastností ovocia.

Je to o takom trochu zabudnutom hrozne, ktoré má názov “Risamat”, a povie vám v tomto článku.

“Včelárska vinohradníctvo” – zaslúžite si meno “Risamat”?

O tejto slávnej odrode je naozaj veľa takýchto recenzií, ktoré v skutočnosti nemajú úplné dôvody. Jediným dôvodom, ktorý si niektorí pestovatelia dovoľujú takéto vyjadrenie, je ich lenivosť a túžba pestovať hroznový kebus a zabudnúť na ne pred zberom.

Pretože v skutočnosti, hrozno “Rizamat” vyžaduje veľa pozornosti, opatrnej starostlivosti a dohľadu počas celého roka. Avšak, pre takú starostlivosť, Bush je pripravený splácať veľkoryso s bohatými úrodami z krásnych klastrov a najmä lahodných bobúľ.

Bobule hrozna v porovnaní

Táto odroda sa považuje za stolový a hrozienkový: je ideálna pre čerstvú spotrebu a výrobu hrozienok. Bol vytvorený známym vínnym pestovateľom z Uzbekistanu s názvom Rizamat Musamukhamedov. Je ľahké odhadnúť, že bolo na počesť toho, že bola pomenovaná nová odroda hrozna. Na jej získanie boli použité dve ďalšie odrody hrozna, ktoré majú mená “Katta-Kurgan” a “Parkent”. Avšak “Rizamat” významne prekonal svoje rodičovské formy v kvalite a chuti ovocia.

Čo vyzerá hrozno “Risamat” a aké funkcie?

Skutočnou hrdosťou tejto hroznovej odrody sú jej zväzky. Sú veľmi veľké a kužeľovité. V takomto prípade je veľa rozvetvených, s veľkým množstvom bobúľ, ktoré sú umiestnené na zväzku, nie je veľmi tesné. Bobule hrozna “Rizamat” sú valcovité. Rozmery plodov z nich robia veľmi váhu – asi 15 gramov. Charakteristickým znakom odrody je farba bobúľ: farba ich kôry je ružová, avšak jedna strana bobu má zvyčajne intenzívnu farbu, ktorá je spôsobená vystavením slnku.

Je tiež potrebné poznamenať, že hrúbka kože nie je vysoká, je pokrytá tenkým voskovým povlakom na vrchu. Avšak, pri jedle, nie je cítiť absolútne, rovnako ako kosti, ktoré v bobule nie je viac ako 4.

Chuť bobulí “Risamat” je jednoducho vynikajúca. Mäso má vysokú hustotu a keď je zjednotená, cíti sa. Tiež veľmi sladké telo: celková úroveň kyslosti 5 g / l, ktoré dosahujú ovocie na úrovni zrelosti obsahu cukru v ovocí dosiahne 23-25%, čo pre hrozna je veľmi vysoká.

V akom zmysle dozrieva hrozno “Risamat” a akú úroveň produktivity tejto odrody?

Hrozno “Risamat” sa týka skorých odrôd hrozna. Plná zrelosť jeho plodov vzniká koncom augusta alebo začiatkom septembra. V priemere za normálnych podmienok, Vegetatívna doba bush hrozna tejto odrody príde za 150 dní.

Je veľmi dôležité, aby v priebehu dozrievania bol obsah pôdnej vlhkosti stabilný, inak môžu plody veľmi prasknúť.

Okrem toho je bezpodmienečne nutné odstrániť zhluky z kríkov ihneď po nástupe ich splatnosti, pretože tento druh ovocia nie je v takejto odrode.

Odroda ovocia je veľmi bohatá. To je veľmi uľahčené dobrou zrelosťou jeho výhonkov. V priemere, výnos viníc “Rizamata” s plochou jedného hektára je schopný dosiahnuť 200-250 centov. Súčasne, ak spĺňate všetky agrotechnické požiadavky na pestovanie tejto odrody, zber bude veľmi dobrý ako vo vzhľade, tak aj v chuti.

Aké ďalšie vlastnosti hrozna “Rizamat” možno pripísať jeho zásluhám?

Bohužiaľ, ale v skutočnosti jedinou a hlavnou výhodou hrozna tejto odrody sú chuťové vlastnosti a výnosy, ktoré môže Bush poskytnúť ako odpoveď na dobrú a dôkladnú starostlivosť. Medzi pozitívne vlastnosti odrody by sa malo tiež poznamenať:

• Vysoká kvalita ovocia a vynikajúca prezentácia.

Vysoký výnos a prítomnosť bisexuálnej kvetiny na krovine, ktorá prispieva nielen k dobrej, ale aj k stabilnej plodine.

• Krátka doba dozrievania úrody, ktorá umožňuje pestovať odrodu nielen v strednej Ázii, ale aj na pobreží Čierneho mora a na severnejších oblastiach.

• Dobrá kvalita raisamatu z hrozna.

Nevýhody “Risamat”: prečo by mala byť pripravená, keď sa pestuje?

Hrušky hrozna Risamat

Stabilita hroznového kukurice a “Risamat” plodiny, to mierne povedané, nie je príliš dobré. Ako sme už uviedli, Plody hrozna môžu prasknúť so zmenami v pôdnej vlhkosti. ale navyše sú veľmi zraniteľné voči poškodeniu moču a múčnatka. Tiež je odolnosť voči nízkym teplotám v odrode minimálna – bez zimy, nie je schopná prenosu.

Preto pestovanie tejto odrody vyžaduje veľa starostlivosti o vinič: pravidelné postrekovanie z chorôb a úkrytu na zimu, kontrola stavu viniča.

Okrem striekania z hubových chorôb však často musíme prijať dodatočné opatrenia proti porážaniu plodín vosami. Zvlášť silné zasiahli kefu, keď sa objavia popraskané bobule alebo sú ovplyvnené oidium. Pre včely by preto mali byť vystavené špeciálne pasce s veľmi sladkým sirupom a jedom.

Okrem toho, nedostatky hrozna “Rizamat” že sa nemôže šíriť spôsobom očkovania. Je skôr možné, ale neodporúča sa z dôvodu zlej kompatibility s inými odrodami hrozna.

Prítomnosť nevlastných detí môže výrazne ovplyvniť kvalitu a kvantitu plodiny. Ak produkujú inú plodinu, oslabia silu hlavnej časti, čím zmenia hlavné zväzky a bobule na nich. Z tohto dôvodu musia byť nevlastné nevlastné viniči nevyhnutne odstránené.

Čo môžem urobiť, ak nie je čas na starostlivosť o hroznový keš, ale chcem pestovať túto konkrétnu odrodu?

Nie každý vie o existencii veľmi podobnej hroznovej odrody “Risamat”, ktorá má takmer podobný názov – “Rizamat Steady”. Nie je potrebné, aby sa veľmi riadilo samotným menom, pretože rozdiely medzi týmito dvoma stupňami sú dostatočné, aj keď existujú určité spoločné rysy. Najprv je “Rizamat Steady” menej často ovplyvnený oidium a plesňou, toleruje mrazy a zmeny vlhkosti teplôt.

Risamata bobule v porovnaní

To dozrieva aj oveľa rýchlejšie ako jednoduchý “Risamat” – celkom za 130 až 135 dní od okamihu vstupu do vegetácie. Okrem toho má viac bobúľ ako jeho predchodca: asi 18 gramov (hoci klastre starých dobrej “Risamaty” sú oveľa väčšie a sviežejšie). Tiež je farba bobúľ odlišná, čo je vo vylepšenej odrode zelenkasto-ružová.

Ale napriek tomu, že “Risamat Steady” bolo zdokonalené, nebolo možné dosiahnuť takú kvalitu a chuť, ktoré prinášajú ovocie jednoduchého “Risamata”. Cukrovinosť plodov prvej triedy je len 17%, v porovnaní s 23% za druhú. Navyše, stabilnejšie hrozno má len samičie kvety, takže si vyžaduje výsadbu odrody, ktorá kvitne s ním.

Rastlím hrozno “Rizamat”: aké sú vlastnosti a pravidlá pestovania tejto odrody?

Vo všeobecnosti sa táto odroda hrozna neodlišuje od všetkých základných pravidiel pestovania hrozna. ale napriek tomu existujú aj určité špecifické nuansy. Najmä je to:

• Risamat hrozno najlepšie množia výsadbou sadeníc, pretože štepenie na iný druh populácie nedáva dobré výsledky a znižuje prežitie.

Bush tejto odrody je veľmi vysoký, schopný obsadiť veľmi veľký priestor. Toto je potrebné vziať do úvahy pri výbere miesta pristátia. Za žiadnych okolností by mal byť kefka veľmi zahustená, pretože to môže viesť k hubovým chorobám.

• Táto rastlina je najvhodnejšia na jedno výsadba, pretože je veľmi nežiaduce umožniť jej prekladanie s inými odrodami. Ak sa rozhodnete plantovať “Rizamat” v blízkosti iných odrôd, najlepšie je urobiť to posledné v rade, pretože ustúpil z iných kríkov nie menej ako šesť metrov.

Je tiež zaujímavé čítať o odrodách hrozna od E. G. Pavlovského

Aké ďalšie požiadavky na hrozno na sedadlo by sa mali vziať do úvahy?

Všetky prievany sú veľmi škodlivé pre prievan a studený vzduch. Z tohto dôvodu je lepšie pestovať túto plodinu tam, kde je vzduch dobre vetraný, ale hroznový kukurica bude chránený pred priamym severným vetrom. Preto je najvhodnejšia južná alebo juhozápadná strana domu alebo iná štruktúra usadlosti. Môžete pristáť “Rizamat” v blízkosti altánov, ale stále musíte vybudovať dodatočnú podporu pre Bush. Od založenia budovy pri výsadbe kríkov je potrebné ustúpiť aspoň o jeden meter.

Veľmi dôležitú úlohu pri pestovaní hrozna zohráva aj pôda, v ktorej je vysadená. Mala by byť ľahká a plodná, aby sa zabezpečil neobmedzený rast koreňového systému a krmiva sa kŕmili potrebnými látkami.

Kedy je ročné obdobie priaznivejšie pre pestovanie hrozna “Risamat”?

Kvitnúce hrozno

Podmienky pestovania hrozna môžu byť veľmi odlišné, pretože túto plodinu môžete pestovať na jar aj na jeseň. V tomto prípade v každom prípade existujú oba plusy a mínusy.

Jarná výsadba sadenice hrozna sa vykonáva od konca marca až do začiatku prvého letného mesiaca. všetko bude závisieť na tom, aký druh stromček vám kúpil: pestuje v lete a to najmä pre ukladanie celú zimu až do jari, alebo dospelý priamo od zimy boli vysadené v pôde dlhých strapci rezňov. V prvom prípade je nutné rast hrozna čo najskôr, ale až po nástupe prvého tepla.

V druhej – až do konca mája, ako zelené výhonky sadenice môžu byť poškodené mrazom. V každom prípade, po tom, čo na výsadbu hrozna bude vyžadovať veľa vlhkosti a ochranu kým adaptuje a začne zakoreniť v novom umiestnení. Vysadené na jar vínnej révy v priebehu prvého vegetačného obdobia by mohlo byť dobre posilnená a niektoré rozvíjať ich koreňový systém, takže je odolnejšia voči zimným mrazom (dokonca opustiť “Rizamat” hrozno Kryt nie je nutné v každom prípade).

Existujú však niektoré nuansy, ktoré umožňujú, aby jesenné pristátie hrozna bolo prijateľnejšie. Najmä je to dostupnosť obrovského výberu odrôd sadeníc v škôlkach, čo zvyšuje vašu šancu nájsť vyhľadávané hrozno. Tiež pôda na jeseň je viac hydratovaná, nevyžaduje také množstvo zavlažovania, ako na jar. Okrem toho, jesenné výsadba je v skutočnosti spôsob, ako zachovať sadenice viniča až do jari, pretože v zimnom období nerastie.

Bobule z hrozna Risamat

S dobrým prístreškom nie je sadenica poškodená a perfektne vstupuje do pruhu pri raste. Na jeseň je najlepšie pestovať hrozno v polovici októbra, kedy sadenica už prešla do obdobia odpočinku, ale stále nie sú žiadne mrazy a žiadne zima.

Správne vysádzanie hrozna “Rizamat”: aké sú tajomstvá?

Tajomstvo správnej výsadby hrozna “Risamat” spočíva v prípravnej príprave jamy pre budúci Bush. Koniec koncov, pre dobrý rast Bush potrebuje veľké množstvo hnojív, ktoré sa pri príprave donesú na dno jamy. Predovšetkým by ste mali urobiť nasledovné:

Najmenej 2 týždne (ak máte v pláne na výsadbu na jar, na jeseň), kopať dieru asi 80 cm hlboká a rovnakú šírku.

• Na jeho dne sa položí 5-centimetrová vrstva drveného kameňa.

• Po troskách je 10 centimetrov úrodnej pôdy, 2-3 kôstky humusu a opäť 10 centimetrov pôdy.

• Všetok tento “koláč” je dôkladne premiešaný (iba sa nerozmýšľajú).

• Výsledná vrstva hnojiva je pokrytá inou vrstvou pôdy, takže korene sadby nie sú spálené hnojivom.

• jamka je ponechaná pred výsadbou, takže hnojivo v nej je dobre prehnuté.

V intervale, kým sa pôda v jamkách presakuje, musíte hľadať správnu sadenicu. Pri výbere je potrebné venovať pozornosť koreňom: musia byť biele a nie sú poškodené. Pri zdravých sadeníkoch je miesto rezu zelené.

Pred výsadbou musí byť semenáka hrozna držaná niekoľko dní vo vode, čo bude mať pozitívny vplyv na tvorbu koreňov.

Priame výsadba hrozna je umiestnený v otvore, ktorý stromčeku na úrovni koreňového goliera, postupne vyplní s pôdou, kým sa otvor je úplne naplnená. Potom, v blízkosti hrozna je poháňaný stĺp, je veľmi hojne napojený a pôda okolo je pokrytá množstvom mulča. Na zimu je krík pokrytý pieskom a na jar – je pokrytý kartónovou krabicou so štrbinou na vrchol sadenice.

Starostlivosť o hrozno – opis potrebných postupov, ktoré pomôžu zvýšiť výnos

Hrozno je veľmi dôležité pre vodu, pretože pôda pod ním by nemala pocítiť zmenu vlhkosti. Je obzvlášť dôležité to urobiť pred kvitnutím kríkov a počas tvorby hroznových bobúľ na zväzkoch. Nestojí za to nalievať vodu priamo pod kríkom tohto triedy. Je potrebné buď vykopať špeciálne zavlažovacie jamy, alebo vytvoriť drážky v pôde, ktoré po zalievaní sú pochované a mulčované. Ako mulč je lepšie použiť mechy alebo tmavé piliny. Optimálna vrstva mulča je 3 centimetre.

Kŕmenie hrozna je základom pre zvýšenie životaschopnosti kešu, ak sa to dá vysvetliť na rastline. Hrozno potrebuje najmä fosforečné hnojivá a organické hnojivá. Musíte ich urobiť buď pri kopaní, alebo pri napájaní kefa.

Je veľmi dôležité odrody hrozna Bush “Rizamat” pravidelne rezať a odstrániť farárov. Kvôli tomu bude ker je riedený a lepšie vetraný, čo je základ pre prevenciu hubových ochorení vinohradov. tiež, tento stupeň sa odporúča naháňať výhonky a odrezávať listy v miestach ich silnej akumulácie. Prerezávanie silného krovu by sa malo robiť bez lítosti pre kefu: každá strieľačka je odrezať minimálne 6 očí.

Za účelom ochrany púšte pred poškodením plesňou a oidium, je kefka profylakticky ošetrená trikrát za sezónu chemickými prípravkami. Tento postup by sa mal vykonať dvakrát pred kvitnutím kroviny a počas tvorby hrášku na kvetenstvách. Najlepšie lieky sú kvapalina Bordeaux, prípravky “Kuproskat” a “Strob”.