Očakávaná dĺžka života holubov vo voľnej prírode a doma

holubica
Holub je možno najbežnejší vták, ktorý žije v divokom a mestskom prostredí. V tomto článku vám povieme, čo ovplyvňuje životnosť tohto vtáka a ako môžete určiť jeho vek.

Kde žijú holubice

V závislosti od rozsahu vtákov si vyberajú rôzne spôsoby života. Napríklad, žijúci vo voľnej prírode, si musia vybrať dom pre seba, aby ich dravci nepredstihli, zatiaľ čo mestskí obyvatelia sa o to nemusia starať.

Zoznámte sa s populárnymi druhmi a plemenami holubov, ako aj dozviete sa viac o zvláštnostiach chovu páv a uzbeckých holubov.

Vo voľnej prírode

V prírode sa vyskytujú takmer na celom území Eurazie. Tiež sú v Altai, v Afrike, Indii a Saudskej Arábii. Najobľúbenejším druhom je modrá holubica, najčastejšie sa usadzuje v blízkosti osoby.

Pre život sú tieto vtáky vyberané pre horské oblasti, pobrežné skaly, rokle. Nie sú tiež proti otvorenému stepnému terénu.

V meste

Mestské holuby žijú častejšie, zhromažďujú sa v samostatných skupinách, ktorých počet členov dosahuje niekoľko stoviek. Pre osídlenie si vyberú opustené budovy alebo špeciálne postavené pre nich truhly. Niekedy strechy vysokých domov, mestské parky slúžia ako miesto pobytu. Mnoho druhov dobre spolupracuje s ľuďmi, pretože v blízkosti osád nájdu to oveľa jednoduchšie nájsť jedlo pre seba.

Dôležité! Holubi sú schopní tolerovať rôzne infekčné choroby, ktoré môžu byť nebezpečné pre ľudí. Preto nekontaktujte s mestskými ani voľne žijúcimi vtákmi.

Holuby v meste

Čo ovplyvňuje očakávanú dĺžku života

Maximálny vek okrídlených je v závislosti od ich biotopov výrazne odlišný. Navrhujeme vám zoznámiť sa s niektorými faktormi, ktoré priamo ovplyvňujú dĺžku života holubov.

Holuby sa používajú nielen na dekoratívne účely, ale sú tiež chované na mäso. Pozrite sa na najobľúbenejšie druhy mäsových holubov a rady o ich chove.

Klimatické podmienky

Podnebie, v ktorom žijú vtáky, priamo ovplyvňuje ich dĺžku života. Napríklad vtáky žijúce v severných oblastiach potrebujú vynaložiť veľa energie a energie, aby našli potravu pod snehom. Často zomierajú z hladu. Dokonca aj jednotlivci pokorní ľudia žijú oveľa menej ako ich protějšky z južných oblastí. Preto je jasné, že bez dobrého prístrešku a cenovo dostupného jedla nemôžu vtáky žiť dlho.

Miesto bydliska

Napriek tomu, že ľudia žijúci v mestských podmienkach sú omnoho lepšie než ich divokí náprotivníci, očakávaná dĺžka života týchto vtákov je o niečo vyššia. Je ľahšie získať jedlo vedľa osoby, v mestách a dedinách je oveľa menšia pravdepodobnosť útoku predátorov.

Na chov holubov sa stali pre vás ziskové povolanie, je potrebné sa oboznámiť s osobitosťami ich chovu, vedieť, čo kŕmiť vtáky a ako vybaviť ich obydlie – holub.

Divé holubyDivé holuby
Avšak divé holuby musia byť vždy pozorné, pretože na každom rohu čaká nebezpečenstvo. Mnohé zvieratá budú s touto pochúťkou spokojné – to výrazne ovplyvňuje očakávanú dĺžku života voľne žijúcich vtákov.

prídel

Diví vtáci sa môžu spoliehať len na tie užitočné prvky a minerály, ktoré sa môžu v prírode nájsť nezávisle. Väčšina látok potrebných pre vtáky je obsiahnutá v orechoch, zrnách a bobuľkách. Avšak s nástupom chladného počasia je ťažké ich nájsť, čo vedie k smrti v dôsledku hladu a nedostatku živín. S týmto typom jedla telo nedosahuje vitamíny, rýchlo rastie a vták zomrie.

Viete? Poštový holub č. 888 ako odmena za službu počas prvej svetovej vojny získal hodnosť plukovníka Britskej ríše.

Predstavitelia vtákov, ktorí sa usadili v meste, prežili o niečo ľahšie. Spravidla ich mnohí ľudia kŕmia chlebom alebo slnečnicovými semenami. S týmito výrobkami dostane telo oveľa viac užitočných látok.
Pomer holubov
Domáci vtáci sa však môžu pochváliť špeciálnou stravou. Menu pre takéto vtáky sa vyberá na základe ich veku, zohľadňuje sa potreba niektorých vitamínov a minerálov. Vďaka tejto špeciálnej strave, očakávaná dĺžka života domácich zvierat je oveľa vyššia ako dĺžka života divých alebo mestských vtákov.

choroba

Žijúci vo voľnej prírode, perie, je ťažké vyhnúť sa kontaktu so sťahovavými vtákmi, ktoré často pôsobia ako nosiče rôznych infekčných chorôb. Keďže imunita holubov na takéto ochorenia chýba, sú často vystavené infekcii a zomierajú, často bez toho, aby žili na “rovníku” svojho života.

Odporúčame, aby ste zistili, ktoré choroby holubov môžu byť pre ľudí nebezpečné.

V domácom okrídlenom kontakte s sťahovavými vtákmi chýba, takže riziko chytania infikovaných bažieb je oveľa menej. Vzhľadom na to, že takéto vtáky dostávajú viac jedla s jedlom, majú vyvinutý imunitný systém, ktorý umožňuje bojovať s infekciou. A ak sa domáce zviera ochorie, hostiteľ okamžite pritiahne lekárov, ktorí pomôžu vtákovi prežiť.

Koľko rokov žije holuby

Zvážte, ako dlho sa môže pochváliť pekne z rôznych skupín.

divoký

Vo voľnej prírode žije mnoho okrídlených ľudí od 3 do 7 rokov. Je to spôsobené rôznymi nebezpečenstvami, ktoré čakajú na vtáky, so zlou výživou. Vzhľadom na skutočnosť, že divé holuby sú nútené hľadať potravu, vodu a prístrešie, brániť sa pred útokmi predátorov, priemerná dĺžka života je 5 rokov.
Divoký holub

Tortové holuby sa používajú na hnojenie záhradných plodín: paradajky, uhorky, cukety, zemiaky.

veľkomesto

Počet mestských obyvateľov s každým mestom rastie rýchlo. Je to spôsobené tým, že v mestách a obciach majú okrídlené príležitosti lepšie jesť a ich telo dostáva viac užitočných látok. Navyše nemajú osobitnú potrebu chrániť sa pred dravcami. Predtým mestské vtáky mohli žiť približne 10 rokov a dnes sa ich život výrazne zvýšil a je 13-14 rokov.

domácnosť

Vzhľadom na dostupnosť vyváženého krmiva, vhodné klimatické podmienky a neustály dohľad a starostlivosť o ľudí, domáce vtáky sú držiteľmi rekordov medzi tromi skupinami očakávanej dĺžky života.

Dôležité! Podstielka holubov obsahuje látky škodlivé pre človeka, a preto si vezmete stopy “vtákov sveta”, ubezpečte sa, že máte ochranné opatrenia.

Majitelia sa o ne starajú, plnia svoje domáce zvieratá, vykonávajú prevenciu rôznych chorôb, čo umožňuje domácim holubom žiť 15-20 rokov.
holubica

Záznamy o dlhovekosti

Dlhý holubica žila v Spojenom kráľovstve, v roku 2013 oslavil perník jeden výročie – 25 rokov. Päťročnému vtáctvu odniesla žena menom Valerie Wittinghamová, ktorá predtým držala holuby v pomerne slušnom veku: pred jej zomreli dvaja vtáci, z ktorých jeden bol 22 rokov a druhý 23.

Ako určiť vek holubice

Bohužiaľ je veľmi ťažké stanoviť presný vek holuba. Ale ornitológovia používajú na tento účel dva spôsoby: ak ste našli čas narodenia kuriatka, stojí za to, že si na jeho labku položí malý prsteň, v ktorom bude miesto a dátum jeho narodenia stanovený; Ak ste konfrontovaní s dospelým, jeho vek môžete určiť pomocou nasledujúcich vlastností:

  • príležitostne sa vyskytuje rozmazanie alebo mierne zvracanie vtáka – je to asi 2,5 mesiaca;
  • dochádza k prejavu sexuálnych inštinktov – holubica asi 5 mesiacov;
  • prvý molt bol prenesený na vtáka a voskovanú ružu (zmena farby a tvaru) – vták mal 6-7 mesiacov;
  • voskové a okrúhle oči sa stali hrubými – holub bol 4 roky starý;
  • pigment na nohách je oslabený, farba sa zmenila – vták je 5 rokov alebo viac.
Viete? Holuby v dávnej minulosti používal človek ako poštové kuriéri. Dôležité odkazy na dlhé vzdialenosti vysielali Julius Caesar a Džingis Khan s pomocou týchto vtákov.

Dnes sa môžete stretnúť s obrovským počtom holubov rôznych typov a farieb. Ozdobujú naše mestá, sú prítomné vo voľnej prírode. Aby sme mohli predĺžiť život týchto roztomilých tvorov, každý z nás môže prispieť – kŕmiť vtáky alebo vytvoriť útočisko pre nich.