Nuansy pestovania astilby: tipy pre začiatočníkov

Astilbe
Jednoduchosť starostlivosti je pravdepodobne jedným z hlavných kritérií, ktoré môžu robiť rastlinu obľúbenou záhradkárňou. Napríklad Astilbe perfektne rastie v stinnej záhrade, zdobí ju neobvyklými kvetenstvami rôznych odtieňov. Nepotrebujú veľa pozornosti a ak budete dodržiavať základné pravidlá poľnohospodárskej technológie, môžete získať svieže a rozširujúce sa kríky.

Základy správneho pristátia Astilbe

K rastline sa rýchlo usadil a rástol dobre, mali by ste si vybrať správne miesto na výsadbu a potom, ako rýchlo rásť, závisí od dostatočného množstva vlhkosti a tepla.

Výber vhodného miesta pristátia

Astilbe
Napriek potrebe veľkého množstva tepla, Otvorené slnečné plochy s maximálnym slnečným žiarením by sa mali vyhnúť. Kultivovanie astilby v otvorenom teréne by sa malo vykonávať v oblastiach so zriedkavým tieňom, pretože iba v tomto prípade bude bohato a dlho kvitnúť.

Výnimkou sú ľahké odrody, ktoré sa cítia skvele na otvorenom slnku, ale robia kvety o niečo menej príjemné. Pod slnečnými lúčmi sú ranné a neskoré odrody vynikajúce a tie druhy, ktorých obdobie kvitnutia padá na júl, by mali byť vysadené v tieni.

Viete? Astilbe (Astilbe) je okrasná trvalka, ktorá patrí do rodiny kamienkovitých. V závislosti na výške odrody rastlín sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 200 cm. Listy sú zhromažďované v prelamované puzdrom, ktoré môžu mať bronzovú, vínová alebo tmavo zelenú farbu. Kvety tiež majú rôzne odtiene: od bielej po fialovú. Sú to panikulárne kvitne, ktoré rastú na dĺžku 60 cm. Kvitnú celé leto, majú silný rozvetvený odrod.

Výsadba astilby sa môže vykonávať v akejkoľvek pôde, ale pre dosiahnutie najlepších výsledkov je vhodné vybrať oblasti, v ktorých sa podzemné vody priblížia k povrchu pôdy.

Ako správne pripraviť graf

Pred vysadením astilby na vybranom mieste je potrebné vykopať a odstrániť oddenky iných rastlín. Potom by mala byť pôda oplodnená hnilým hnojom alebo rašelinou z výpočtu 2 kníh hnojiva na meter štvorcový. Uistite sa, že horná vrstva pôdy je dostatočne nasýtená draslíkom a fosforom. Na lôžkach pridajte a kostnú múčku (2 hrsti na meter) alebo komplexné hnojivá (30 gramov na meter). Snažte sa nepestovať rastlinu v blízkosti stromov s povrchovým koreňovým systémom. Môžu mať súťaž o vlhkosť, pri ktorej kvetina pravdepodobne stratí.

Technológia pristátia

Astilbyho pristátie
Výsadba rastlín sa vykonáva na jeseň v období, keď sa priemerná denná teplota 2-3 týždňov udržiava na minimálne 5 ° C. Pri výbere vzdialenosti medzi krúžkami sa riadiť odrodou rastlín. Napríklad, nízke odrody vysadené vo vzdialenosti 30 cm od seba a vysoká – 50 cm.

Priestorová hĺbka 30 cm je pripravená na výsadbu, na dne, ktoré šíria hnojivá a nalievať vodu. Delenki (časť Bush s odrodom), vložte do otvoru a zaspíšte mulč asi tri centimetre.

Dôležité! Udržanie rastliny bez transplantácie dlhšie ako päť rokov sa neodporúča. Transplantácia astilby je nevyhnutná, aj keď plánujete ponechať ju na pôvodnom mieste. Faktom je, že v rastline rašíme, resp. Obličky sú na povrchu zeme. V zime táto funkcia môže zničiť kvetinu.

Základy správnej starostlivosti o rastliny

Správna starostlivosť o rastlinu nie je taká ťažká, ale rastie inteligentná astilba, musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá.

Zalievanie: ako to má byť

V starostlivosti o astilbu je dôležité poskytnúť jej dostatok vlhkosti, s pravidelným napájaním. Dokonca aj mierne oneskorenie a krátke sušenie pôdy vedie k tomu, že listy vädnú, púčiky sú menšie, kvety strácajú svoju šťavnatosť farby a závod sám sa stáva trochu nedbalý vzhľad.

Pletenie a uvoľňovanie pôdy

Astilbe
Astilba perfektne zvlhčuje burinu, pretože má veľmi silné odbočné výhonky. ale zatiaľ čo rastlina je mladá, pletenie je jednoducho nevyhnutné, pretože je ťažké pre kvitnúce kvety bojovať proti burine. Po daždi a napájaní pôdy okolo astilbe je potrebné uvoľniť, aby sa zabránilo výskytu kôry. Avšak, ak je mulched, tieto manipulácie nebudú vyžadované.

Mimochodom, vďaka mulčovaniu rašeliny a každoročnému hillingu môžete spomaliť starnutie kríkov, pretože obličky budú vždy pod zemou.

Kedy a ako sa obliekať

Aby sa zachovala dekoratívna povaha rastliny, je potrebná aj astilba. Vykonáva sa každý rok, ale výber prostriedkov na kŕmenie závisí od krajiny, v ktorej bola rastlina vysadená. Takže, ak bol vysadený vo vlhkej pôde, je potrebné použiť komplexné prísady a potašové a fosforečné hnojivá – po kvete. Ak je rastlina vysadená v suchej pôde, odoberie sa rašelina alebo kompost.

Jednotlivé hnojivá sa používajú na konkrétny výsledok. Napríklad, aby sa listy a okvetné lístky sukulentné, použite riedený hnoj alebo iné organické hnojivá. Pridá sa na začiatku pohybu mozgov, to znamená na jar. Aby sa rastlina dobre rozvíjala, minerálne hnojivá prispievajú. Zároveň je dôležité dodržiavať správnu koncentráciu: 25-35 g na liter vody. Toto hnojivo sa prináša na jeseň pred zimovaním. Ak chcete zvýšiť obdobie kvitnutia a poskytnúť nádheru rastline, pomôže vám síran draselný alebo močovina s superfosfátom. Tieto zmesi by sa mali pridávať do postelí v lete.

Zber semien

Vysušené kvetenstvo Astilby

Zber semien kvetu na jeseň, kedy rastlina kvitne (väčšinou v septembri). Napriek tomu, že sú dostatočne malé, nie je ťažké ich zhromažďovať. Vyblednuté a uschnuté kvetenstvo musí byť rezané, zabalené do papiera a umiestnené na teplom mieste. Po dvoch týždňoch, dostatočne na to, aby sa kvetenstvo pretrepalo a ich semená budú nalievané. Skladovanie osiva astilby sa vykonáva v papierovej taške.

Viete? Astilba je pripravená na kvitnutie v prvom roku po výsadbe, avšak odporúča sa to nepovoliťz tohto, pred odrezaním stopiek. Skutočnosť, že krehká rastlina môže zomrieť, nechala všetky sily na prvom kvete. V prípade odstránenia mladých kvetov, všetky šťavy idú na formovanie zdravých obličiek, zakorenenie a rast zhromaždenia. Na konci sezóny sa celá kefa vyrezáva pod podzemom a rozmnožuje sa rašelinou alebo pôdou. Táto manipulácia sa robí každý rok.

Príprava Astilbe pre zimu

Zimovanie Astilba vedie bez problémov. Dokonale sa prispôsobila ťažkým mrazom, ale teplota na jar môže byť pre ňu nebezpečná. teda je lepšie mulčovať, pokrývajúc dve vrstvy prírodných materiálov. Môžu to byť piliny, malé okruhliaky, minule minulé listy, slama, kôra, smrekový lapnik alebo iné materiály. Medzi kríkmi stojí za to zakryť pôdu, čo sú dokonalé jedle.

Okrem vykurovania rastliny v zime, mulčovanie pomáha zachovať voľnosť pôdy, vlhkosť a tiež znižuje prehriatie v lete.

Základy správnej transplantácie

Astil'ba transplantácia
Môžete sa venovať transplantácii rastlín tak na začiatku jari, ako aj na jeseň. Toto sa deje nasledovne. Vopred je otvor vykopaný, potom je kefka starostlivo zobratá a vložená do neho. Diera by mala byť dostatočne veľká, aby sa v nej mohli voľne rozťahovať korene puzdra. Zariadenie by malo byť pokryté zeminou, naliate a pokryté. Posledná manipulácia pomáha zachovať vzácnu vlhkosť a zabrániť vzniku kôry, ktorá je pre mladú rastlinu veľmi nežiaduca.

Dôležité! Výsadby astilby sa omladzujú nie okamžite, ale čiastočne, ale robia to pravidelne. Čím staršia je rastlina, tým ťažšie je rozdeliť jej oddenky, ale ľahko toleruje transplantáciu a je pripravená na rozkvet v nasledujúcom roku po výsadbe. Transplantáciu možno nahradiť vyliatie pôdy cez obličky po jesennom odstavení.

Kombinácia astilby s inými rastlinami

Pokiaľ ide o “priateľstvo” s inými rastlinami, astilba nie je presná – je dobre priľahlá k ostatným “obyvateľom” záhrady. teda zdvíhanie susedov je čisto estetické. Preto jemné listy astilby vyzerajú skvele v kombinácii s celými listami jalovca, podophyllum alebo bergenia. Z kvetov môže byť rastlina kombinovaná s kúpou, kosatcami, neskoro tulipánmi, gorodou, ľaliami údolia.

Zvyčajne sa vyskytuje na skalnatých kĺzavých plochách, v políčkach pozdĺž trávnatých plôch, v blízkosti brehov vodných plôch a polo-tieňovaných mixborders.

Metódy reprodukcie astilby doma

Reprodukcia astilby sa uskutočňuje jedným z troch spôsobov: semená, obličky alebo rozdelenie kríkov.

semená

Astilba semenáS pomocou semien je rastlina propagovaná výlučne na chov. Zhromažďovanie semien hybridných odrôd na ich záhrade nemá zmysel, pretože rýchlo degenerujú. Je však možné zakúpiť kvalitné odrodové semená na výsadbu na ich mieste.

Na zlepšenie sadeníc musí byť osivo správne pripravené na pestovanie. Za týmto účelom sa semená umiestňujú 20 dní na miesto, kde sa teplota udržiava na +/- 4 ° C. Potom sa prevedie do dobre osvetlenej teplej miestnosti s teplotou 18-22 ° C. Semená sa vysijú na vlhkej pôde a po pôde nie je pôda uzavretá. Pár týždňov by sa mali objaviť malé výhonky, ktoré môžu byť vysadené v tieni. Zároveň je dôležité neustále dodržiavať režim zavlažovania.

graftage

Pod propagáciou astilby sa rozumie jej šírenie obličkami, čo vám umožňuje reprodukovať rastlinu oveľa rýchlejšie ako semená. Keď výhonky rastú na jar, sú starostlivo rezané s časťou podzemky a rezy sú ošetrené popolom. Výsledné odrezky sa pestujú v zmesi štrku a rašeliny (1: 3) a pokryjú sa priehľadným materiálom, napríklad polyetylénovým filmom. Hĺbka výsadby by mala zodpovedať veľkosti koreňa, ale tak, aby oblička bola pol centimetra pokrytá pôdou. Stonka sa zakoreňuje asi rok. To znamená, že je možné pristáť na otvorenom teréne na jar.

Rozdelenie kríkov

Divízia Bush Astilba
Vo väčšine prípadov sa používa metóda reprodukcie, napríklad rozdelenie puzdra. Z tohto jari až rastlina nebola kvitli, alebo na jeseň po odkvitnutí odrezal listy Bush kopať a rozdeliť ho do takzvaného delenki. Každá z nich by mala obsahovať najmenej jednu vyblednutú stopku na 3-5 obličiek. Môžete použiť a nie vyblednuté stonky, iba v tomto prípade by ste nemali očakávať, že kvitnutie budúceho roka. Delenki vysadené vo vzdialenosti 30 cm od seba navzájom, nezabudnite pravidelne vodou.

Stabilita astilby voči chorobám, ako ich liečiť

Rastlina je veľmi odolná voči chorobám. S náležitou starostlivosťou je extrémne zriedka chorá, ale škodcovia na ňom sa usadili. Napríklad, bude často napadnutá slobbering penny, ktorý začína obsadiť rastlinu z dutín listov. Navyše samotný hmyz nepredstavuje zvláštne nebezpečenstvo, lebo sú larvy omnoho viac poškodené, ktoré pohlcujú zelenú časť rastliny a nechávajú ju bez kyslíka a možnosť ďalšieho rastu. Môžete s nimi bojovať iba ručným odstránením hniezd.

To je tiež nebezpečné galský alebo zemský hlíst. Tento parazit sa usadzuje na oddeninách rastliny pri teplote nad 20 ° C a vysokej vlhkosti. Určite jeho inváziu môže byť vo vzhľade Bush – začne žltnúť. Bojovať škodca nie je jednoduché a často záhradníci radšej vykopať ker s okolitým terénom a úplne zničený parazita nerozšíri do ďalších pretekov. Môžete sa tiež pokúsiť dôkladne vyčistiť podzemok zo zeme a umyte v teplej vode (50-55 ° C).

Astilbe
Astilba je veľmi krásna, jemná a nevyžadujúca rastlina. Obrovský výber odrôd umožňuje výber tieňa, ktorý je najvhodnejší pre vašu záhradu. Najdôležitejšou vecou v starostlivosti o kvet je poskytnúť mu dostatočné napájanie a neumožniť pôde vyschnúť. Propagácia astilby je pomerne jednoduchá, takže môžete vždy mať nové odrezky na pestovanie.