Neplodnosť kravy (krava): príčiny a liečba

krava
Patológie reprodukcie potomstva sú bežné medzi cicavcami a inými stavovcami. Známy názov tohto procesu – neplodnosť – sa často nachádza vo veterinárnej praxi. Tento termín sa používa pre mužov i ženy zvierat, ale dnes sa o fenoméne hovorí u žien – u domácich kráv. Budeme podrobne analyzovať, aké sú príčiny tohto javu a čo robiť v prípade, že jalovica nedá očakávaný odpad a mlieko.

Čo to znamená krava?

Neplodnosť kravy sa nazýva neplodnosť, ktorá vo vzťahu k burbot znamená neschopnosť ženy otehotnieť do 3 mesiacov po poslednom otelení. Citlivosť mäsa sa meria podľa obdobia.

Počítanie tohto obdobia začína od 90. dňa po narodení posledného teľaťa a končí začiatkom nového obdobia tehotenstva žien.

Získajte ďalšie zaujímavé informácie o kravách.

Kravy zostávajú neplodné: prečo a čo robiť?

Príčiny sexuality sú rôzne porušenia v práci reprodukčných a iných systémov tela, ktoré sú vyvolané vnútornými a vonkajšími faktormi. Ale aj základné porušovanie diéty, inseminácie a starostlivosti môže vyvolať neplodnosť teľaťa.

Najbežnejšie dôvody sú:

 • nehygienických podmienok údržby zvierat;
 • porušovanie stravy;
 • porušenia pri zavádzaní kravy do sexuálnej reprodukcie (alebo príliš skorého párenia alebo oneskorenej inseminácie);
 • dojenie s procedurálnymi poruchami.

Yalova krava
Kravy Yalovye sú pre farmu vážnym problémom a môžu spôsobiť veľké straty, takže kompetentní majstri venujú veľkú pozornosť podmienkam udržiavania a zdravia svojich kráv.

Nevyvinuté jalovice

Jedným z dôvodov neplodnosti, ktorý sa bohužiaľ poľnohospodárov, neuspokojivé predpovede liek – je neúplná tvorba reprodukčný systém kurčiat počas jej prvého insemináciu.

Identifikujte nedostatočný rozvoj chýb s nasledujúcimi kritériami:

 • nízka telesná hmotnosť;
 • nedostatočne rozvinuté vemene;
Dôležité! Pri príliš skorom inseminácii hospodárskych zvierat polovica teliek končí teľacou lýtkou. Tieto dôsledky sa vyvíjajú z dôvodu nezrelosti genitálneho systému kravy, ktorá v následných pokusoch o počatie môže ovocie odmietnuť.

Keď samica otehotnie veľmi skoro, tehotenstvo môže trvať normálne, ale hormonálna nerovnováha, ktorá nasleduje po narodení tela môže spôsobiť neplodnosť.
krava

Slabé kŕmenie

Medzi chyby na strane majiteľa sú rozšírené chyby pri kŕmení hovädzieho dobytka:

 1. Príliš nízke hladiny bielkovín v strave zvierat (menej ako 60-80 gramov bielkovín denne, v závislosti od veľkosti kravy).
 2. Naopak, nadmerné kŕmenie Burenka čo by mohlo viesť nielen k obezite, ale aj hormonálna nerovnováha, ktorá zase povedie k zmenám v tkanivách reprodukčného systému kravy.
 3. Nesprávne pomery proteínov a sacharidov. Normálny pomer je 80-150 g čistých sacharidov na 100 g bielkovín.
 4. Nedostatok vitamínov a mikroelementov.
Viete? Zoológovia našli 11 rôznych variantov melódie “kravy.

Zlé životné podmienky

Vo všeobecnosti pokyny o porušení zo strany majiteľa bolo poznamenané, že hygienické podmienky držania zvieraťa majú veľký význam pre zdravie jalovíc.
Obsah kravy

Zlé podmienky sú tie, ktoré sa líšia od bežných požiadaviek na obsah:

 1. Teplota. Ak je teplota státia nižšia ako 7 ° C alebo vyššia ako 15 ° C, takýto teplotný režim bude pre bór nepríjemný, čo môže spôsobiť zodpovedajúce ochorenia a celkové oslabenie tela.
 2. Vlhkosť. Na správne vedenie kravy by mala byť vlhkosť v miestnosti na úrovni 70%.
 3. Osvetlenie. Stánok by mal mať dostatok svetla, aby umožnil zvierať dostať dostatočné množstvo vitamínu D aj bez pasenia na ulici. Nízke osvetlenie bude plné zbytočného stresu a zníženia výnosu mlieka.
 4. Kanalizácie. Stánok by mal byť čistý a vrh by sa mal často meniť a byť suchý. Nedostatok čistej v miestnosti môže spôsobiť infekcie v tele zvieraťa a všeobecné zníženie imunitnej odolnosti voči rôznym patogénom.

Nesprávne dojenie

Nedodržanie pravidiel dojenia môže tiež viesť k rozvoju plodnosti kráv. Nedostatok naplneného vemena sa môže nakoniec premeniť na mastitídu – zápal mliečnej žľazy u zvieraťa.

Zoznámte sa s funkciami dojenia kráv a zistite, či sú dojné stroje pre kravy tak dobré.

Keďže mliečne žľazy sú tiež súčasťou reprodukčného systému zvieraťa, zápalové procesy vemena môžu spôsobiť dočasné vredy.
Nesprávne dojenie

Anomálie pohlavných orgánov

Nedostatočnou vnútornou príčinou neplodnosti u kravy môže byť chybný vývoj orgánov reprodukčného systému. Takéto genetické chyby sa vytvárajú počas vnútromaternicového vývoja.

Obzvlášť často existujú takéto anomálie:

 1. Frimartinizm. Táto patológia je tiež známa ako “falošný hermafrodizmus”. Je charakterizovaný hyperdevelopmentom klitorisu v kravy a tiež s nedostatočným rozvojom niektorých pohlavných orgánov. Táto anomália vzniká v prípadoch, keď dochádza k dvojčatám rôzneho pohlavia, v dôsledku čoho sa býčie teľa vyvíjala normálne a teľa zostala nedostatočne rozvinutá.
 2. Androgynie. Anomálie vývoja močového systému, ktorý je charakterizovaný patológiou genitálií v typoch XX a XY v dôsledku genetického zlyhania v bunkovom rozdelení. Prítomnosť primárnych sexuálnych charakteristík muža a ženy sa teda rozvíja v dôsledku mozaiky, kde časť buniek tela má “samičie” aj “mužské” sady chromozómov.
 3. Infantilizmus. Táto anomália je charakterizovaná nedostatočným rozvojom pohlavných orgánov u jedinca v dôsledku nedostatočnej aktivity hypofýzy na produkciu rastových hormónov. Táto anomália sa vzťahuje nielen na pohlavné orgány, ale aj na endokrinný systém ako celok.
Prečítajte si viac informácií o tom, čo robiť, ak krava opuchla vemena a tiež zistite, prečo má krava biely výtok.

V ojedinelých prípadoch môže lýko chýbať niektoré časti reprodukčného systému (maternicová trubica, krčka maternice, vaječníky).
krava

Imunitný faktor pružnosti

Zdá sa, vzhľadom k vplyvu rôznych faktorov na bovinný reprodukčného systému a celého organizmu (buď príliš časté oplodnenie pohlavný trauma, zápal proces v reprodukčnom systéme, chybné podanie semena v ženskej reprodukčný systém).

V dôsledku takýchto podnetov sa autoimunitná reakcia na semennú tekutinu samcov vyvíja v tele. Osivo býka je vnímané imunitou samice ako cudzej látky a preto tento organizmus produkuje špeciálne protilátky proti tomuto stimulu, ktoré môžu pretrvávať v organizme počas 8 týždňov.

Viete? Kravy majú priateľské sociálne väzby, ktorých prejav sa prejavuje v olíboch.

Tieto protilátky sa hromadia vo vaginálnom sekréte u žien, a to napriek skutočnosti, že samotné tehotenstvo, kedy je možné takéto reakcie, plod vo väčšine prípadov len mrazí v prvých mesiacoch vývoja.

Porušenie pravidiel inseminácie a otelení

Tento dôvod sa týka vonkajších faktorov vývoja štiepenia kráv. V tomto prípade je pojem “nesprávne oplodnenie” znamená zlý výber materiálu pre umelé oplodnenie, inseminácia kráv často, rodinné väzby musí byť prekročený kravy, chyby v spermií technológiou vstrekovania, hrubý a traumatická liečba mláďa, nedostatok dodržiavať hygienické štandardy insemináciu.
krava

Porušenie procesu prirodzeného doručenia

Niektorí chovatelia, ktorí chcú rýchlo získať teľa z maternice, zasahujú do prirodzeného procesu nosenia s pomocou hrubej sily. Najčastejšie poľnohospodári používajú hrubou silou v podobe vytiahnutia plodu z maternice alebo prepichnutia pôrodného kanála predčasným pôrodom.

Takéto opatrenia veľmi často spôsobujú traumy plodu a pohlavných orgánov lupusu, ktoré sa neskôr stali príčinou výskytu zápachu.

Dôležité! Poľnohospodárom je prísne zakázané vykonať neoprávnenú extrakciu plodu z dutiny maternice. Výnimkou je len prípad mimoriadne nevyhnutný, keď je zdravie kravy alebo teľa ohrozené ďalším priebehom tehotenstva a pôrodu.

Je možné rozviesť jarnú kravu?

Počas obdobia úhoru môžu kravy mliečne mlieko, ale ich objemy sa budú líšiť od tých, ktoré sa očakávajú na horšie. Mlieko z kravy má vysoký obsah tuku a potrebné vitamíny, ktoré zviera dostáva z krmiva.

Preto, aby ste mohli správne rozdeliť sleď, musíte starostlivo zvážiť jeho stravu a životný štýl. Počas dávkovania je dôležité dodržiavať potrebný pomer sacharidov a vlákien k 1 litru mlieka. Je potrebné urobiť strave, kde 1000 g koreňových plodín predstavuje 300 g obilnín. Pokiaľ ide o kúpené krmivo, je lepšie venovať pozornosť krmive obsahujúcej koláč, krupu a melasu.
Krava kravy
Tieto živiny pomáhajú vytvárať a šetriť energiu, ktorú krava potrebuje na obnovenie reprodukčných funkcií. Pred priamym dojením musíte nevyhnutne umyť kravu a dezinfikovať jej vemeno.

Dojenie kravy musí byť pomalé a merané, aby neviedlo k nadmernému stresu a možným zraneniam nevesty. Ako už bolo uvedené, je potrebné monitorovať dodávanie mlieka z vemena do konca, aby sa nevytvorili zbytočné riziká vzniku ochorení.

Chovné kravy súvisia s rizikom vzniku ochorení, ako sú mastitída, aktinomykóza, vaginitída, ketóza, pasteurelóza, slintačka a krívačka a cysticerkóza.

Prevencia neplodnosti u kráv

Bohužiaľ, neexistuje žiadna taká droga, ktorá by v súčasnosti vyliečila zviera z jedu. Aby nemuseli čeliť takémuto nepríjemnému problému, musia poľnohospodári prijať komplexné opatrenia na zabránenie rozvoju neplodnosti.

Zvlášť stojí za to venovať pozornosť takýmto faktorom:

 1. Starostlivosť, ktorá spĺňa potrebné zdravotné a bezpečnostné normy.
 2. Dodržiavanie základných pravidiel na výrobu diéty (správny pomer bielkovín, tukov a uhľohydrátov). Uprednostňujte veľa sena a koreňových plodín skôr než sila.
 3. Pravidelné gynekologické vyšetrenia u veterinára aspoň raz za rok.

krava

Takže neplodnosť u kráv je veľmi nepríjemný problém, ktorý môže čeliť každý poľnohospodár. Aby sa zabránilo priadze, je potrebné venovať pozornosť podmienkam života pšenice a včas venovať pozornosť stavu ich zdravia.

Pamätajte tiež na veterinárnych lekárov, ktorí môžu predchádzať rôznym chorobám alebo vyliečiť už existujúce problémy v počiatočných štádiách vývoja.