Najvzácnejšie kvety na svete

mučenkaMatka Príroda má nádherne bohatú predstavivosť – len sa pozrite na niektorých predstaviteľov flóry, aby ste to videli. Dnes vezmeme do úvahy tie najviac neobvyklé a dokonca aj divné kvety na svete.

Amorphophallus titanic

Kvety s dlhým a zložitým názvom majú jednu z najväčších flóra kvetenstva na svete. To bolo objavené v Sumatre v roku 1878 talianskym botanikom a cestovateľom Odoardo Bekkari. Bohužiaľ, doma je rastlina vyhubená a teraz ju možno vidieť len v botanických záhradách a veľkých skleníkoch.
Amorphophallus titanic
Na krátkom a robustnom pedikeli sa zdvihne nezvyčajné kvetenstvo: nad šálkou vo forme zvonu obrátenom hore nohami sa zdvíha žlté kužeľovité ucho. Na amorphofallus titánového klasu dosiahne výšku štyroch metrov. Kalich tvorí prikrývku v tvare listu, ktorej štruktúra sa podobá vzhľadu vlnitého papiera. Vnútorná strana závoja má farbu vínovo-fialovej farby, vonkajšia strana je svetlozelená, roztiahnutej farbe je bližšie k pedunku.
Amorphophallus titanum
Aj napriek vonkajšej kráse dlhú dobu, kým sa blíži kvitnúce rastliny je nemožné, vyzařuje zápach “dobre-skúsený” mäso alebo ryby. Kvitnúca doba trvá niekoľko dní, po celý svoj život, a to je asi štyridsať rokov, amorphophallus kvety iba tri alebo štyri krát.

Prečítajte si tiež o rastúcom amorphophallus doma.

Venerin papuče

Venerin papuče (Cypripedium calceolus) má veľkú distribučnú oblasť – to je celá Európa, vrátane britského polostrova, Ruska a ázijských krajín.
Venerin papuče
Trávnaté trvalky s nízkym rastom, najvyšší druh dosahuje 60 cm, jeho stonky sú pokryté mäkkými tenkými vilkami. V spodnej časti sú zostavené veľké, tiež načechrané na spodnej strane, listy jasne zelenej farby, dĺžka – až 20 cm, šírka – až 8 cm.
Cypripedium calceolus
Kvetenstvo je zvyčajne jednokveté, umiestnené na zakrivenom krátkom podstavci s listovým tvarom, nasmerovaným na konci braku.

Viete? Žltý obraz veneračnej topánky na modrom pozadí – to je erb nórskych komunít Snos.

Neobvyklá kvetenstvo štruktúra vyzerá: rtu v tvare zaoblenej špičky na topánky žiarivo žlté (niekedy s postriekanie červenej farby), štít nad perou (patyčinka) a tyčinkami ukryté v topánke a žltej.
Cypripedium calceolus
Rúk je obklopený štyrmi okvetnými lístkami červeno-hnedej farby, horná časť sa nazýva plachta, najširšia z nich, už nižšia, a postranné úzke a zvlnené do špirály. Vyblednutiu, obuv tvorí škatuľu so semenami.

Ďalšie informácie o sexuálnej obuvi: druhy (Paphiopedilum, Cypripedium), tipy na starostlivosť, kultiváciu v kvetináči.

Drobnička

Je ťažké zvážiť podrobnú štruktúru tejto vodnej rastliny bez mikroskopu. Wolffia, u ľudí – kačica, podobná žltej alebo zelenej mikroskopickej dosky, jej veľkosť je asi 1 mm. Táto tepelne milujúca rastlina a je distribuovaná predovšetkým v subtropických vodách, pričom extrahuje všetky látky potrebné pre život z vody.
Kvetina vlčí
V našom regióne je známy jeden typ vlkov – bez koreňov. Často sa používa na vytvorenie prirodzeného odtieňa v akváriách, ako potraviny pre ryby.
Drobnička

Hydrona africký

Vzhľad tejto rastliny pripomína otvorené ústie dravého plastu. Nad samým povrchom zeme na krátkych pedikeloch je vajcovitý púčik. Je pokrytý šedo-hnedou bradavou kôrou. Pri rozširovaní sa v pupku objaví jasne červená vnútra, ktorá vyzaľuje zápach hniloby. Vôňa priťahuje hmyz, ktorý má čas na opeľovanie hydrónu predtým, ako obedie. Keď je rastlina už stará a začína sa rozkladať, umierajúca, vo svojom púde, hmyz tvorí larvy.
Hydnora africana
Je pozoruhodné, že na povrchu pre kvitnúce hydrony je vybraný len s dostatočným zrážaním. Zvyšok času je v podzemí, prežíva parasitizáciou na koreňoch iných rastlín. Distribuované v Afrike a na ostrove Madagaskar.

Camellia Japanese

V Japonsku a Číne je viditeľná kamélia v každej záhrade v chráme. Je to vždyzelený ker s jasnými bielymi alebo ružovo-červenými kvetmi. Silné výhonky šedo-hnedej farby sú pokryté jasnými tmavo zelenými listami, lesklé, kožovité.
Camellia Japanese
Priťahuje pozornosť na kvetenstvo, plnené a svieže, s dobre tvarovanými okvetnými lístkami, zdá sa umelé: voskovaný alebo papierový, saténový.
Camellia japonica
V prirodzenom prostredí žijú kríky vo východnej Ázii, v Kórei, na Filipínach a v Jave.

Prečítajte si aj o druhoch a pestovaní kamélie: na záhrade a v hrnci; starostlivosť o treelike kamélie.

Nepentes Attenborough

Nepentes Attenborough je pomenovaný po novinárovi BBC kanálu David Attenborough, je to najväčší z tohto druhu. Našiel sa nedávno pohľad, a to vďaka strateným cestovateľom na filipínskom ostrove Palawan.
Nepentes Attenborough
Nepenthes rastie ako liana, môže sa krútiť pozdĺž kmeňov stromov a džbány visia z antén, ktoré sa nachádzajú na koncoch listov, na zem samotnej. Horná hlava nepentov hrá úlohu viečka, na vnútornej strane žľazy je uvoľnený nektár, ktorý priťahuje hmyz a malé cicavce.
Nepenthes attenboroughii
Džbán, do ktorého sa obete posúvajú, drží asi dva litre kvapaliny. Nižšie je vrstva tráviacej šťavy rastliny, a nad – vrstva vody. Okraj džbánu je často rebrový s trsátkami prilepenými dovnútra. Farba nepenthes je hnedo-červeno-oranžová.

Zistite, ako sa starať o nepenety doma.

Orchidové výkaly

V Austrálii rastie orchidea, ktorá sa nazýva aj lietajúca kačica, presnejšie – na pobrežnom pásme na juhu krajiny, na ostrove Tasmánia. Nezvyčajný exemplár kvitne v septembri a kvitne v závislosti od terénu na január alebo február.
Orchidové výkaly
Tenká a ohybná stonka, červená a zelená, rastie nie viac ako pol metra, na stonke je jeden list pozdĺžneho tvaru, šírka menej ako jeden centimeter. Na stonke je možné umiestniť až štyri kvety až do priemeru 2 cm.
Caleana major
Otočili misku nadol kvetou s dvoma pazúrikmi – tmavošedá alebo fialová, pazúry – zelené. Z misy vybočuje zakrivený okvetný lístok, na ktorom je umiestnený konvexný okraj šťavnatého fialového odtieňa. Z okraja prebieha žltkastý nos a dopĺňa podobnosť s lietajúcou kačkou dvojice špirálovitých krútených lístkov, ktoré sa zdvihnú ako krídla.

Viete? Okrem podobnosti s vtákom je táto forma kvetu kalániu podobná žene pergídy čeľade pilníkov. Samci brouci, podvedení podobnosťou a spadajúc na kvet, prechádzajú z orchidey do orchidea.

Marmet Orchid

Rodiskom orchidey je Južná Amerika, kde sa rozrastá v nadmorskej výške až do dvoch tisíc metrov nad morom. Táto rastlina je jednoducho tkaná z neobvyklého – druhým názvom kvetu je orchidea Dracula, zjavne s náznakom špicatých koncov okvetných lístkov pripomínajúcich gulové kly; Otvorená kvety vyzerajú ako opičia tvár, ale cítia pomaranče.
Dracula simia
Jedná sa o nízke rastliny s rovnými stopkami a stopkami. Každý kmeňový kmeň nesie jednu kvetinu s tromi okvetnými lístkami, ktoré tvoria misku. Na koncoch okvetných lístkov sa vytvárajú ostré, zakrivené chvosty. Listy druhu sú rôzne: môže to byť predĺžená a plochá alebo hustá, hubovitá štruktúra. Farba okvetných lístkov druhu sa líši – môže to byť svetlo žltá, hnedá, hnedasto fialová, červeno-hnedá. Dracula simia

Orchidea sexy

Jej meno bolo dané orchideíu z niekoľkých dôvodov. Jej kvitnutie je v období párenia vosí a kvetina s jeho podobami sa podobá ženskému hmyzu. Okrem toho uvoľňuje látky podobne ako samice osi. Zneužívané muži v márnom pokuse o spárovanie s priateľkou sú rozmazané v peľu rastliny, čím pomáhajú opyleniu druhého.
Orchidea sexy
Jedná sa o austrálsku rastlinu, vysokú až 35 centimetrov, s tenkou stonkou a jedným srdcovým listom. Základňa listu husto zakrýva drieku, farba plechu je šedo-šedá, s tmavými pozdĺžnymi žilami.
Drakaea glyptodon
Obdobie kvitnutia je v auguste až septembri. Kvetenstvo na zahustenom jasne zelenom pedikeli má predĺžený tvar, okraj má tmavočervenú farbu a na horných sepaloch je vytrvalosť (sterilná tyčinka). Bočné a spodné okvetné lístky sú nasmerované dole a simulujú nohy hmyzu.

Pozri ďalšie druhy orchideí: dendrobium, miltonia, tsimbidium, cattleya.

Hovädzie mäso

Včelár plukovník tiež používa svoju mimoriadne realistickú podobnosť s ženou hmyzu. Jeho kvetenské tvary opakujú kontúry tela včely. Tmavohnedý ret, ktorý je pokrytý krátkou sametovou hromadou so žltým okrajom, napodobňuje brušku ženskej včely. Zelene sfarbené sepaly vo forme obrátenej misy sú podobné ako včela. Pod ním je jasne žltá, skrútená v spodnej časti vaječníkov. Vonkajšie okvetné lilky (tri až päť kusov) sú ohnuté späť.
Ophrys apifera
Trvalka rastú na pol metra, preferuje teplejšie podnebie: pobrežie Čierneho mora, stredomorské krajiny, teplé svahy na Kaukaze. Kvety orfis na konci mája priťahujú vzhľad včelích samcov, ktoré šíria svoj peľ.

Dôležité! Včelavá apríla je na pokraji vyhynutia, je zaradená medzi rastliny chránené červenou knihou Ruska.

mučenka

Viac ako 500 druhov passionflower sú známe a popísané, väčšina z nich rastie v trópoch Južnej Ameriky, Austrálie, Ázie, tiež na Madagaskare, v Stredozemí av subtropických oblastiach Zakaukazska.
mučenka
Formy môžu byť rôzne farby okvetných lístkov, ale štruktúra kvetenstvo všetky rovnaké. Na dlhé štíhle stopky, kvet je asi 10 cm v priemere a vonkajšie okvetné lístky sepals, prakticky sa nelíši od seba navzájom, rovnako maľované:. Červená, biela, modrá, ružová môže byť bi-color, strakatý. Nad nimi stúpa koruna, tvorená súborom tenkých koronálnych nití. Budúci okruh sa skladá z piatich tyčiniek, v centre – tri blizny z piestik.
Passiflora
Kruhy passionflowers (niektoré druhy) prinášajú ovocie. Jedlé ovocie je známe ako ovocie.

Viete? V ruštine zaznie názov kvetu – passionflower. Keď v roku 1610 prišiel obraz passionflower na historik a pravý katolík Giacomo Bossio, v štruktúre kvetu videl vstavbu Kristovho utrpenia. Podobnosť zapôsobila na veľkého Heinricha Heineho, ktorý opísal passionflower v básnickej podobe ako zosobnenie mučenia Ježiša.

Psychiatria je vznešená

Žije v strednej a južnej Amerike, na tichomorských ostrovoch. Je na pokraji vyhynutia kvôli intenzívnemu odlesňovaniu v týchto oblastiach.
Psychotria elata
Krík s rozširujúcou sa korunou, pružná zelená, so starnúcou lignifikáciou, výhonky, listnaté. Listy sú veľké, oválne, s bližšie k prúžkovaniu, svetlozelená alebo tmavozelená.
Psychiatria je vznešená
Kvetenstvo až do priemeru 5 cm má modifikované perianth v podobe veľmi hrubých červených pier. Počas obdobia kvitnutia sa v strede mierne otvoreného periantu rozvinú malé pižmové biele kvety. Neskôr tvoria vaječníky a oválne plody jasne modrej farby.

Takka Chantraye

Exotická rastlina v prírode je rozšírená v tropických džungliach južnej Číny, Barme, Mjanmarsku, Thajsku. Zvitnuté kvetenstvo je viac ako prepracovaná brošňa ako kvetina.
Tacca chantrieri
Výraznou vlastnosťou je schopnosť kvitnúť až osemkrát za sezónu. Veľké až 35 centimetrov kvety sú maľované tmavými farbami: fialové, bronzovo-hnedé, atramentové farby, tmavé bordeaux. Jeden pedikel môže nosiť až dvanásť kvetov.
Tacca chantrieri

Tricirtis krátkosrstý

Do rodiny lily tricirtis patrí obyvateľ japonských subtropík. Kríky rastú v šírke, ich stonky – menej ako jeden meter na výšku. Tenký svetlý zelený stonček je pokrytý krátkou hromadou.
Tricyrtis hirta
Obdobie kvitnutia je na konci leta a začiatkom jesene. V opadavých dutinách sa objavuje jedna alebo tri kvety. Kvetenstvo pozostáva z troch ostrých jazykov a troch zaoblených, bielych okvetných lístkov s farebnými škvrnami dlhými asi tri centimetre. Tieto škvrny môžu byť fialové, tmavo purpurové, fialové. Stred kvetu je biely so žltými škvrnami, nad ním sú tyčinky a tlmič, maľované a okvetné lístky. Je pozoruhodné, že aj spodná strana okvetných lístkov je pokrytá tricirtis.

trichosanthes

Trávnatá liana žije v tropických a subtropických podmienkach v prírodných podmienkach. Rastlina plodí, dlhé plody, listy a úponky sa používajú pre jedlo. Kultúry sa pestujú v krajinách juhovýchodnej Ázie, Číne, Austrálii, Indii, pestovaných v skleníkoch v našich zemepisných šírkach, v južných oblastiach.
Trichosanthes
Blossom trihozantné bisexuálne kvety, ženy – jeden na pedicel, muž – so štetcom. Kvetenstvo je podobné snehom v podobe papiera. Päť snehovo bielych okvetných lístkov pozdĺž okraja je ozdobené najkvalitnejšími vlnami.

Rafflesia

Rastlina parazita žije v tele vybraného hostiteľa, najčastejšie liana, rastie na ostrovoch Jáva, Filipíny, Sumatra, Kalimantan a polostrov Malacca.

Podľa botanikov rafflesia vyrastie do koreňov hostiteľskej rastliny a priľne k nim vlastnými koreňovými procesmi s výhonkami. Potom pomocou orgánov pripomínajúcich spór húb preniká cez telo a konzumuje všetky potrebné látky.
Rafflesia
Rastlina má veľmi pomalý vývojový cyklus: od penetrácie spór a sejacieho semena až po vznik pukov trvá až tri roky. Ak chcete otvoriť, bud môžete požadovať od 9 do 18 mesiacov. Doba kvitnutia nie je dlhšia ako štyri dni. Po ňom – ​​dlhé obdobie rozkladu, tvorba vaječníkov a asi sedem mesiacov na formovanie plodu.
Rafflesia
Rafflesia kvety niektorých druhov môžu dosiahnuť viac ako jeden meter v priemere a vážiť asi desať kilogramov. Na prilákanie opeľovačov vyzařuje zápach hnijúceho mäsa, pre ktorý a pre jeho neatraktívny vzhľad sa to nazývalo ludová láska.

rosička

Rosyanka je trvalka trávnatá mäsožravá rastlina. Má veľa druhov, rozšírených z Austrálie na Ďaleký východ. Môže rásť v akejkoľvek pôde, dopĺňať svoju skromnú výživu látkami získanými z chytania a trávenia hmyzu.
rosička
Kvitnúce je možné pozorovať na začiatku alebo na konci leta v závislosti od druhu. Kvety sú zvyčajne malé a neatraktívne, päťkvarené, zvyčajne kužeľovité. Záujem nie je spôsobený kvety, ale listy, okrúhle alebo pozdĺžne, pokryté dlhým spánkom. Vorsinki cez žľazy vylučujú lepkavé kvapky, ktoré priťahujú hmyz. Keď lietať alebo chrobák pristane na list, jeho okraje sa buď zrútia alebo skrútia, obalujú obeť.

Prečítajte si aj o druhoch a pestovaní slnečných lúčov.

Strongylodon hrubý

Veľký vinič s lignifikovaným stonkou dlhým až dvadsať a viac metrov patrí rodinám strukovín. Rodinou krajiny je plodina Filipín.
Strongylodonové makrobotry
Kvitne s obrovskými kefami dlhými na jeden meter, pozostávajúcimi z kvetenstva tyrkysového odtieňa. Tvar kvetenstva je podobný zobáku otvoreného vtáka: horný okvetný lístok je preklopený nahor, má hladko zakrivený hrot a okraje smerom dovnútra. Spodný okvetný lístok má tvar akútneho pazúry ohnutého smerom hore.
Strongylodonové makrobotry
Najpozoruhodnejšou vecou je, že pollinylodón opyluje nie hmyz, ale netopiere.

chiranthodendron

Rastúca na horských svahoch Mexika a Guatemaly do výšky troch tisíc metrov nad morom, je hiratodendron zastúpený jedným druhom, ktorý sa nazýva päť prstov. Tento rýchlo rastúci strom dosahuje výšku tridsiatich metrov a dva metre v objeme kmeňa.
Chiranthodendron
Počas obdobia kvitnutia sa vytvárajú päťčlenné kožovité, husté škatule žltočervenej farby s okrajom na vonkajšej strane. Vo svojom strede kvety kvitnú s piatimi tenkými jasne červenými okvetnými lístkami, roztopenými v základni a mierne vyššou. Pre jeho podobnosť s ľudskou kefou sa strom nazýva “ruka diabla”.

Flower Parrot

Patrí k rodine balzamu, je to vzácna rastlina, ktorá po dlhú dobu pochybovala o pravosti fotografií, ale po objavení a vzhľade v kráľovskej botanickej záhrade v Thajsku boli pochybnosti rozptýlené.
Flower Parrot
Polosrubová rastlina s hustými hnedozelenými výhonkami a vyrezávaným, trojuholníkovým tvarom, svetlozelená zeleň. Pedicel, vytvorený v axilách listov, je tenký a dlhý, kvety visiace na ňom sa zdajú plávať vo vzduchu. Kvetenstvo – v podobe pozdĺžnej misy, na jednom konci je zúžený, pripomínajúci vtáčiu hlavu, na konci má zelený ocas-zobák.
Impatiens psittacina
Stredná časť vyjadruje tvar vtáčieho tela so zloženými krídlami a pretiahnuté, oddelené pokračovanie dolného okvetného plátna je podobné chvostu. Jasná farba niekoľkých odtieňov ružovej a bielej farby posilňuje podobnosť s papagákom.

Orchis taliančina

Tento druh orchidea obýva krajiny strednej a južnej Európy, Afriku a južnú Áziu. Jedná sa o bylinnú rastlinu s tlustou zelenou stonkou a pár dlhých ružiek v tvare ruže, ktoré obaľujú stonku listov.
Orchis italica
Doba kvitnutia od júna do augusta. Na konci stonky sa tvorí pyramídové kvetenstvo pozostávajúce z mnohých púčikov. V uzavretej forme môžu pupočníkové pupienky na konci, svetlo ružové, mať pruhy alebo škvrny tmavšej farby. Rozkvitnutím sa kvetina stáva ako ľudská postava, ktorá sa ukrýva pod vrcholom.

Severné orchidey, ako sa niekedy nazývajú orchidea, sú milované nielen pre dekoratívne vlastnosti. Jeho využitie koreňa kvetu v tradičnej a ľudovej medicíne, varenie.

Orchis opice

Orchidové orchidey rastú na území celého juhu a západu Európy, v Iráne, na Kryme a na Kaukaze. Trávnatý sad má silný kmeň v základni. Rastlina kvitne koncom apríla – začiatkom mája. Orchis simia
Kvetenstvo tvorí hustú panicle pozostávajúcu z veľkého množstva svetlých šeříkov. Blooming, pupen znižuje spodný okvetný lístok, ktorý vyzerá ako opičie postava s usmievavou tvárou.

Dôležité! Korene rastliny majú veľa liečebných vlastností a používajú sa ako suroviny vo farmakológii. Ale rastú na tieto účely na špeciálnych plantážach, je prísne zakázané kopať rastlinu v prírode – je chránená červenou knihou.

Video: najviac neobvyklé kvety

Mnohé zaujímavé rastliny v prírode, najmä v odľahlých rohoch, nie je možné opísať. Niektoré z nich budú obdivovať, iné – zmätenosť a ešte ďalšie – a úplne znechutené, ale ľahostajné tieto prírodné bytosti nikoho nenechajú.