Najobľúbenejšie strukoviny: Popis a výhody

pulz
Každá hosteska chce nielen kŕmiť svoje rodinné lahodné jedlo, ale aj urobiť každé jedlo užitočné pre zdravie. Jedným z produktov, ktoré zdobia každý stôl, je fazuľa. V našej krajine sú fazuľa veľmi obľúbené a milujú ich vo všetkých druhoch: konzervované, vyprážané, varené.

V tomto článku zisťujeme, čo sú strukoviny a aké výrobky s nimi súvisia, na čo sú užitočné a pre lepšie vnímanie, dáme fotografiu a stručný opis rôznych druhov.

Viete? Zaujímavé je, že fazuľa nežije vo voľnej prírode. Táto kultúra bola stiahnutá a aktívne používaná na výživu v starovekom Grécku a Egypte.

Strukoviny je možné rozdeliť do troch veľkých skupín: ovocný, dekoratívne a krmivo.

ovocný

Mnoho ľudí chce vedieť, aké produkty sú strukoviny a ktoré nie sú a či sú užitočné. Iní sa bojí kupovať a jesť, pretože počuli, že takéto jedlo môže spôsobiť tvorbu plynu, gravitáciu v žalúdku a nepohodlie.

V skutočnosti sú podľa definície “fazule” vhodné pre rôzne rastliny s nerovnakými vlastnosťami. Poďme sa pozrieť na zoznam strukovín a zistiť, či prinášajú dobré alebo poškodzujú naše telo.

hrášok

Pred nami najstarší výrobok, ktorý sa objavil už mnoho rokov pred našou éru. Odtiaľ môžete zaujať východiskový bod vývoja a distribúcie rastlinnej kultúry. Takže od dna a stav každodenného jedla hrášok dosiahol tanier francúzskeho kráľa a dnes sa stal obľúbeným jedlom po celom svete.

Môžete pestovať hrášok aj vo vašej krajine a v špecializovaných predajniach nájdete široký výber rôznych druhov hrachu. Z najpopulárnejších možno identifikovať odrody cukru: “Medovik”, “Deti”, “Calvedon”, “Beagle”. Tento výrobok obsahuje veľké množstvo bielkovín a takmer celú periodickú tabuľku. Odtiaľ je skupina vitamínov B, PP, E, A, H a K. Okrem toho, dôležitú úlohu v našom tele a celulózy a škrobu a vlákniny, ktoré sú tiež prítomné v každom hrachu.
hrášok

Dôležité! Fazuľa sa dlho trápi v žalúdku: zvyčajne proces trvá 4 hodiny. Táto vlastnosť robí produkt ťažký a nedetetický, najmä pre tých, ktorí trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami a gastrointestinálnymi problémami.

Jedlo hrášku je do značnej miery, a na webe môžete vždy nájsť recept na chuť. Najobľúbenejšia je polievka alebo krémová polievka. Môže byť pripravený rýchlo a ľahko a je ešte jednoduchšie diverzifikovať.

fazuľa

Ďalší zástupca strukovín, ktorý vyniká v zeleninových záhradách, ale ako hrach, miluje teplé slnečné oblasti. Fazuľa je reprezentovaná 100 druhmi rôznych veľkostí, tvarov a farieb.
fazuľa
Prínos tohto produktu je tiež skvelý, pretože existuje súbor všetkých potrebných stopových prvkov, medzi ktoré patrí veľké množstvo medi, draslíka a zinku s fosforom. Zároveň fazuľa nie je nižšia ako hrach z hľadiska bielkovín, sacharidov a esenciálnych aminokyselín.

Príprava misky z fazule – proces dosť dlho. Musí to byť dobre varené, pretože okrem užitočných látok existuje aj toxický, ktorý sa dostáva do ľudského tela a začne ničiť červené krvinky.

Získajte viac informácií o užitočných vlastnostiach: hrach, obyčajný, špargľa a zelené fazuľky.

Neutralizácia toxickej zložky môže byť spôsobená vysokými teplotami. Preto nestrácajte čas na varenie a spotrebujte len užitočný, dobre varený a zmäkčený výrobok.
fazuľa

Dôležité! Všetky strukoviny pred varením musia byť starostlivo vyriešené, čím sa eliminuje škaredý a beztvarý hrášok. Po tomto – je potrebné namočiť vo vode, takže budete môcť prípravok rovnomerne pripraviť. Určite pripravenosť môže byť spôsobená faktom, že fazuľa je mäkká.

šošovka

Viacfarebné a milované šošovka nielenže je prítomná v ponuke mnohých reštaurácií, ale je tiež na zozname národných pokrmov krajín ako Nemecko, India a Čína. Tento produkt je užitočný vďaka obsahu veľkého množstva dobre rozložených bielkovín a železa, ale počet ďalších látok v jeho kompozičnej šošovke je nižší ako množstvo strukovín. Je dôležité si uvedomiť dostupnosť:

 • omega kyseliny 3 a 6;
 • vitamíny C, PP, skupina B;
 • mikroelementy, ako je jód, meď, zinok, fosfor, bór, molybdén, mangán, kobalt.

šošovka
Stále je dôležitý prvok – izoflavón. Táto chemikália, ktorá sa nachádza len v rastlinných potravinách a vo svojej štruktúre je podobná ľudskému hormónu estrogénu, je neuveriteľne užitočná pre zdravie žien. Vďaka nemu môžete bojovať proti rôznym problémom, ako sú ťažké potenie, srdcové a cievne problémy, rakovina prsníka a osteoporóza.

Jedlá z tohto typu strukovín sa používajú na zlepšenie trávenia a práce v zažívacom trakte. Je zaujímavé, že šošovku nemožno predtým namočiť.

Dôležité! Fazuľa v konzervách sa pred použitím dobre umyje pod tečúcou vodou. Týmto spôsobom umyte prebytočnú soľ, ktorá bola pridaná počas konzervácie.

sója

Ďalším zástupcom zdravej výživy je sója.
Je ľahké a lacné pestovať, zatiaľ čo dostáva veľmi veľkú úrody. Obsahuje obrovské množstvo bielkovín, potrebné vitamíny a stopové prvky, užitočné kyseliny. Spoločne vytvárajú sóju jedinečný výrobok, zdroj pre výrobu ešte väčšieho množstva ďalších výrobkov, ako napríklad:

 • Tofu;
 • cestoviny;
 • múka;
 • mäso;
 • mlieko;
 • olej a iné.
Viete? Úžasná schopnosť sóje spočíva v tom, že je absolútne bez chuti sama od seba, ale môže tiež absorbovať chute a chuť iných potravín.

sója
Na prípravu sójových bôbov sa predbežne namočia vo vode počas 8 hodín v pomere jeden až dva. Sour sa má variť 5 minút po ohriatí na vysokej teplote a po 5 minútach v priemere. Teraz sa musí dostať do plnej pripravenosti už s účasťou iných produktov.

arašidy

Sme zvyknutí vidieť arašidy v rade orechov, ale v skutočnosti tento produkt je považovaný za fazuľa. Rastú v teplejších južných piesočných oblastiach, kde nie je vietor. Na kultiváciu sú vhodné štyri odrody: “ranner”, “virginia”, “valencia” a španielske arašidy.
arašidy
Plody tejto rastliny obsahujú veľa vitamínu E a skupiny B, ako aj potrebné stopové prvky, ako je horčík, vápnik, draslík, železo a fosfor. Hrst arašidov denne pomôže vyrovnať sa s ťažkým zaťažením duševných schopností, nervových zážitkov a stresu. Arašidy tiež obsahujú množstvo užitočných olejov z glycerínu v kombinácii s nasledujúcimi kyselinami:

 • linoleovú;
 • kyselina stearová;
 • kyseliny laurovej;
 • palmitová;
 • behenovej;
 • olejová.

V strave môžete zahrnúť sušené arašidy, v glazúre alebo bez nich, rovnako ako arašidové maslo. Pridanie arašidov na pečivo alebo domáce cukríky dáva jedlo vynikajúcu chuť.

Prečítajte si aj o vlastnostiach mandlí, vlašských orechov, cédrových orechov, muškátového oriešku a manchúrskych orechov.

krmivo

Zástupcovia zeleninovej kultúry kŕmnej skupiny sú veľmi užitočné na kŕmenie zvierat, ale ich vlastnosti sa vzťahujú aj na ľudské zdravie.

lucerna

lucerna – Stepová tráva. Pestuje sa všade a všade. Ideálne sa hodí na kŕmenie hospodárskych zvierat v čerstvej aj sušenej forme. Ľudia použili pre seba viac ako 100 odrôd tohto druhu. Perfektne hrá úlohu lieku. S pomocou lucerny môže liečiť množstvo chorôb, ako napríklad:

 • Gastrointestinálne problémy;
 • Ochorenia štítnej žľazy;
 • diabetes mellitus.

Znížený hemoglobín v krvi, slabý metabolizmus, vredy – všetko toto môže bojovať lucerny. Rastlina má chlorofyl, ktorý pomáha odstrániť toxíny z tela a vyčistiť ho. Tu je veľké množstvo železa a vitamínu C a K, ktoré sa podieľajú na procesoch zrážania krvi. Bolesť v kĺboch, ktorá je spôsobená akumuláciou solí, môže byť prekonaná aj liečebnými vlastnosťami lucerny.

V poslednej dobe ľudia začali pridávať kukuricu z alfalfa na čerstvé šaláty, kotlety a polievky. Na liečebné účely sa lucerna vyrába s odvarmi, ktoré sa zmiešajú s rôznymi šťavami, napríklad s mrkvou.
lucerna
Navyše som sa ocitla ako lucerna v kozmetickej oblasti. Bujón je možné zmiešať s medom a aplikovať na kožu po dobu 15 minút. Na stimuláciu rastu vlasov je šťava z alfalfa zasiahnutá šalátovou šťavou.

ďatelina

Pohodlné na pestovanie s cieľom získať krmivo pre zvieratá a súčasne s dekoratívnou výzdobou dvora je ďatelina tiež používaná v medicíne. Jeho charakteristickým vlastnosťou je schopnosť zabrániť tvorbe rakovinových buniek, ako aj ich šírenie, ako aj akékoľvek iné infekcie. Je to silná ambulancia, ktorá čistí naše telo zo všetkých toxických a zbytočných.
ďatelina
Jeho vývar bojuje s mokrým kašľom a tuberkulózou. Clover perfektne lieči hubové choroby, je antibakteriálny, hojivý a protizápalový prostriedok.

Bujón je vyrobený z kvetenstva v množstve 3 čajové lyžičky, ktoré sú varené v pohári vriacej vody. Nápoj sa má podávať 6 minút. Vezmite si tento liek až päťkrát denne po dobu 20 minút, kým si nejde o štvrtinu pohára.

Jeho vlastnosti ďatelina získané vďaka vysokému obsahu užitočných látok, ako sú:

 1. taníny – stavebný materiál pre sliznice, aktivátor čistiacich procesov;
 2. sitosterolov – podieľajú sa na syntéze buniek a urýchľujú všetky metabolické procesy na tejto úrovni;
 3. izoflavóny – na boj proti hormonálnym poruchám, práca srdca;
 4. isoflavonoid maaciinín – proti hubám;
 5. vlákno – pre prácu zažívacieho traktu,
 6. a tiež – kyselina salicylová, tuky, bielkoviny, vitamíny, uhľohydráty.

vika

Unikátny typ strukovín, rastlina vika – Výborný krmivo pre hospodárske zvieratá. Jeho zvláštnosťou je, že vetch ovplyvňuje kvalitu mlieka a zlepšuje ho. Jedinou nevýhodou tejto rastliny je to, že môže spôsobiť potraty a iné problémy u tehotných zvierat, ako aj poškodiť laktujúce a novorodencov. Preto sa vikáda môže podávať v čerstvej aj sušenej forme len dospelým.

Do čeľade luskoviny patria aj také rastliny, ako sú: tsertsis, sladký hrášok, metla, bobra, dolichos, albicia a vezikuly.

vika
S výhodou sa jedná o potravinu kombinovať s inými druhmi tráv, alebo sa získa malé časti, ako vika ťažké a časovo stráviteľné črevo a môže spôsobiť nepohodlie zvieraťa. Napríklad, ošípané dostanú sivú vetvu, predtým ju zmäkčia vriacou vodou.

Dôležité! Je známe, že strukoviny počas trávenia v ľudskom žalúdku môžu vyvolať veľkú tvorbu plynu a nepohodlie. Môžete sa zbaviť takéhoto post-efektu. Pri namáčaní vypúšťajte vodu častejšie a nasajte novú a v čerstvej kvapaline variť na nízkej teplote.

Fazuľa

Ako už bolo uvedené, strukoviny môžu byť užitočné nielen vo forme jedla. Pozrime sa na zoznam okrasných rastlín.

agát

C agát zamieňať žlté mimóza. V skutočnosti ide o dve rôzne zariadenia. Akácia má olivové konáre a jasne žlté kvetenstvo. Najčastejším druhom je akácia strieborná. Kvety sa dajú vidieť od konca januára do konca apríla a niekedy aj na jeseň. Užitočnosť zariadenia je udržiavanie veľkého množstva trieslovín.

V medicíne sa akácia používa v bielom. Z jej kvetov, kôry a listov sa vyrábajú bujóny. Pomáha pri gastritíde; alkoholická tinktúra znižuje kyslosť žalúdka, bojuje s vredmi, lieči obličkové a pečeňové ochorenia.
agát

citlivka

A opäť malý zmätok medzi žltým kvetom citlivka, ktoré muži zvyknú dávať ženám na jarné prázdniny a ktoré patria do inej rodiny rastlín a našej vzorky z bôbov. Posledná z nich dáva väčšie kvety v menších množstvách.

Veľkosť 30 cm až 1,5 m, kvety mimózy sú príjemné pre oči. Najbežnejšou formou je mimosa skromnosť. Zvláštnosť tejto rastliny spočíva v tom, že s najmenším vonkajším podnetom, či už ide o ruku človeka, studený vietor alebo zakalené počasie, mimóza preloží listy a ohýba ich. Môžete si udržať takúto rastlinu doma, ale kvôli jej toxicite predstavuje nebezpečenstvo pre deti a domáce zvieratá.
Mimóza plachá

lupina

Táto úžasná krása je bylinná rastlina s rovnako krásnymi kvetmi je skladom užitočných bielkovín a olejov. Prekvapivo sa množstvo vlčieho bôbu rovná olivovníku. Rastlina je skvelé jedlo pre zvieratá. Okrem toho sa často vysadzuje oplodnenie a čistenie pôdy, čo vám neumožňuje vyrábať hnojivá, ale zároveň získať veľkú a užitočnú úrody.

Ale častejšie lupín stále hrá úlohu krásnej dekorácie pre dvor. Dôvodom pre to je pochopiteľné, pretože v prípade, že doba znížiť prebujnenej výhonky a umožniť vznik nových získať všetky živiny z koreňového systému, kvitnúce Ďatelinka bude trvať od konca mája do neskorej jesene.
lupina
Existuje mnoho rôznych receptov na bujóny, ktoré môžu bojovať proti žalúdočným ochoreniam, vredom, zápalu, opuchu. Napríklad pre žalúdok, odvar z octu z vlčieho kvetu zmiešaný s medom a korením bude robiť.

Rohovník alebo Ceratónia

Je to vždyzelený strom, ktorý jednoducho prekvapuje spektrom jeho použitia. Používa sa na lekárske účely na výrobu rôznych liečiv a látok na liečbu gastrointestinálneho traktu, zvyšuje imunity, pri ARI a kašeľ. Z lúsk, v ktorých sa nachádzajú semená, sa vyrába prášok zvaný kerob. Je to náhrada za kakaový prášok pre ľudí, ktorí nekonzumujú kofeín.
Rohový strom
V Turecku, Španielsku, Portugalsku a Sicílii sa ovocie používa na výrobu rôznych osviežujúcich nápojov a kompót. Pre egyptanov je ceratóniou liečba. Na Cypre sú semená kŕmené dobytkom.

Viete? V starovekom Ríme sa ako hmotnosť meradla používali semená rohovníka (hmotnosť jedného semena je asi 0,2 gramov). Toto opatrenie stále existuje v šperkovom obchode pod všeobecne známym názvom “karát”. Pochádza zo slova “ceratonia” v latinčine – Ceratonia.

Teraz viete, ktoré rastliny patria k strukovinám a výrobkom, čo sa z nich môže varenie a aké užitočné vlastnosti sú obdarené. Zahrnutím strukovín do jedál môžete zachrániť vaše zdravie a zdravie svojich blízkych, prekonať rôzne choroby a choroby.