Najlepšie rady týkajúce sa starostlivosti a výsadby odrôd čiernych ríbezlí “Yadrenaya”

Ryža Yadrenaya Rozmanitosť čierneho ríbezle “Yadrenaya” je známa už viac ako 30 rokov. Altaj vyšľachtené záhradkárov, táto odroda je ihneď vyhlásila, že je vzhľadom na jej vysokej odolnosť proti chladu, s dobrým výťažkom a veľké veľkosti plodu (to bol jeden z prvého “obor” vo svetovej ríbezlí).

Ryža “Yadrenaya” je aj naďalej obľúbená medzi záhradkármi. Pri správnej starostlivosti táto odroda nie je horšia, ale v mnohých ohľadoch prevyšuje zvyšok takmer vo všetkých parametroch.

Charakteristika odrôd ryže “Yadrenaya”

Ryžový ryž “Yadrenaya” sa vzťahuje na skoré dozrievanie odrôd priemerného obdobia starnutia – bobule dozrievajú do júla 20-25.

Popis odrôd:

 • Bush – rýchlosť rastu je stredná, stredne riedka, s riedkymi výhonkami, priemerná výška je 1,5 m;
 • výhony hrubá a stredná (rastúca – rovná a zelená, lignifikovaná – uvoľnená a hnedá);
 • olistenie – 5-laločnatý (stredný lalok predĺžený), zelený a lesklý, stredne veľký, kožovitý a zvrásnený. Žily na listoch sú ružové, hlboko dojemné (hlavne centrálna, ktorá opúšťa list trochu dovnútra);
 • kvety – stredná veľkosť, farba sepalov je krémová. Zhromažďujú sa v kefkách so strednou hustotou (od 6 do 12 kvetov), ​​rastú v pravom uhle k výhonku;
 • jarabiny – veľká veľkosť (od 3,2 do 7,8 g), čierna a matná, okrúhla a hrubá. Celulóza je mäsitá so semenami. Bobule sú ľahko oddelené od stonky. Chuť je výrazný ríbezľ s kyslou chuťou (3,8 bodov z 5 podľa chuti). Obsah kyseliny askorbovej je 96 mg na 100 g. Priemerný výťažok odrôd ryže “Yadrenaya” je 2 až 6 kg na kešu.

Ryža Yadrenaya
Rozmanitosť ryžového “Yadrenaya” sa vyznačuje vysokou zimnou odolnosťou (môže vydržať mrazy pod 30 stupňov Celzia). Odolnosť sucha je stredná. Miluje úrodnú pôdu a hnojenie. Ľahko násobí odrezky a vrstvy.

Viete? Nová odroda bola vyšľachtená v roku 1984 Altai chovateľskej L. Zabelin (Výskumný ústav záhradníctva Sibíri im. Lisavenko MA). Spočiatku bola nová odroda bol zostavený pre regióny západnej Sibíri a Volga-Vyatka krížením niekoľkých tried ( “A obľúbené Altaj”, “Dikovinka” a “Bredtorp”). Odroda Yadrenaya tiež ukázala dobré výsledky v geoklimatických podmienkach Ukrajiny a Bieloruska. S využitím tejto odrody chovateľov vytvoril sedem nových odrôd ríbezlí ( “Spasiteľ”, “zdroj”, “Debrianskaia” “Lucia”, “extra”, “Sadko”, “Chernish”).

Výhody a nevýhody odrody

Veľká škála čierneho ríbezle “Yadrenaya” bola pôvodne odvodená ako “ideálna” odroda ríbezlí. Mnoho sa ukázalo ako bolo naplánované, avšak v posledných rokoch sa do nepopierateľných plusov pridali vážne plusy.

Medzi plusy patria:

  energický

 • ranná zrelosť odrody – prvý zber možno získať v nasledujúcom lete po výsadbe semien;
 • veľké ovocie (zaznamenané držitelia záznamov – bobule s hmotnosťou 9,2 g);
 • odolnosť voči zmenám teploty;
 • bobule rastú s kefami, ako hrozno. Ich zber je jednoduchý, plody sú ľahko oddelené od stonky a nie deformované;
 • ryžica “Yadrenaya” má hustú kôru na plodoch, čo uľahčuje prepraviteľnosť plodiny;
 • výnos nad priemerom.

Ak hovoríme o nevýhodách, najlepšie je odkazovať na “rodičov” L. Zabelina. Uznáva, že v podmienkach Sibíri len naozaj prejavuje všetky vysoko kvalitné “búrlivé” druhy (tieto čísla sú, spravidla, a zvuk pre reklamné katalógy). Pri pestovaní tejto ríbezle v iných regiónoch je potrebná špeciálna starostlivosť a starostlivosť, konštantné obliekanie a prerezávanie.

Maximálne výsledky sú možné len za najpriaznivejších podmienok (aj ukrajinská černozem nezaručuje, že ryžový “Yadrenaya” získa maximálnu hmotnosť bobúľ a skutočná veľkosť plodu začína na 3,2 gramov).

Medzi ďalšie “neplánované” nevýhody patria:

 • kyslá chuť (nie je dostatok sladkostí, takže najlepší spôsob, ako ju použiť, je rozomeliť ryžu tejto triedy s cukrom);
 • nerovné dozrievanie plodov v kefke;
 • odchýlenie výhonkov od závažnosti plodov;
 • nedostatočne vysoký obsah vitamínov;
 • nedostatočná odolnosť proti chorobám a škodcom – trpí antraknóza, múčnatke a bud roztočov (v stredovej zóne);
 • rýchle starnutie a strata výnosov (štvrtý až piaty rok).

Správne vysádzanie odrôd ryže “Yadrenaya”

Starostlivosť o ryžový “Yadrenaya” primárne zahŕňa správnu voľbu sadenice, miesto na výsadbu a príslušné výsadby sadeníc v zemi.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali o jemnosti pestovania a použitia červeného ríbezle.

Ako si vybrať správnu sadenicu na pestovanie

Kúpiť Sadenice ríbezlí odrody “Intenzívne” by mala byť iba od výrobcov, ktorým dôverujete (aby nedošlo k strate peňazí, času a úsilia).

Pri výbere sadenice by ste mali venovať pozornosť:

 • Sadenice by mala byť jedna-dva roky (to je žiaduce, aby existovali dva alebo tri malé výhonky bez lístia Ak máte listy, ale stále je potrebné zlomiť, aby sa znížilo odparovanie vlhkosti.);
 • prítomnosť drobivých koreňov, neprítomnosť poškodenia, hnilobné alebo sušené korene;
 • “koreňový krk” by mal mať niekoľko obličiek, vrátane. a na najhrubších koreňoch.

Ďalšou spoľahlivou možnosťou je nezávislá príprava sadeníc (to bude trvať rok). Ríbezle “energicky” dobre vypestované z drevitých odrezkov: jediný silný rez v septembri, dvoj- alebo trojročný (hrubšie než ceruzka) 20 cm výhonky (spodný diel musí byť pod obličky).
Sadenice ríbezlí
Pred nasadením odrezkov v noci sú namočené v infúzii hnoja (jedna časť hnoja na šesť častí vody). Rastlina lepšie v polovici septembra (jarné výsadba výhonky výnosy sadeníc zlej kvality) vo voľnej pôde pod uhlom 45 stupňov, na povrchu by mal zostať 1-2 obličky.

Na jar je potrebné dodávať odrezky s roztokom hnoja a močoviny (lyžica na kbelík). Takéto kŕmenie je tri (v polovici apríla, začiatku a polovice mája). Ak je v lete chladné, môžete sa kŕmiť v polovici júna. Hnojiť popol popola na základoch sadeníc (vedro o 3 m2). Ak vošky voňajú vošky, liečte listy liekom proti vošky (až dve čajové lyžičky na 10 litrov).

Dôležité! Pri pestovaní sadeníc musíte ostrihať odrezky – odstráňte hornú časť výrezu 7-10 cm na odrezky. To spôsobí vznik bočných výhonkov.

Pravidelné odrezky by mali byť napojené tak, aby pôda nevysušila (až do polovice augusta). Môžete si vyzdvihnúť sadenice po 15. septembri (mali by ste si to najskôr napiť dobre, aby ste nepoškriabali korene). Sadenice musia dozrieť, nájsť hnedastú farbu a odstrániť sušené listy.

Kedy sa vysadiť sadenice ríbezle

Riadenie odrôd “Yadrenaya” zasadil na jeseň a na jar. Ako prax ukazuje, je najlepšie zasadiť čierne ríbezle v polovici septembra (väčšina profesionálnych záhradníkov sa odporúča práve to). Výsadba sadeníc v septembri pôjde do závodu viac organickej a bez stresu – na jeseň zrelé rezne idú do pokojovej fáze, prispôsobené chladu a na jar sa začiatkom toku miazgy zvýši.

Jarná výsadba sadeníc s opuchnutými pupenmi preruší fyziologické procesy v rastline – sadenica stratí silu na ich obnovenie, začne vytvárať zelené listy na úkor koreňového systému.
Miesto pre ríbezle

Výber a príprava miest pre ríbezle

Pri výbere miesta na vysádzanie ríbezlí “Yadrenoy” by sa malo pamätať, že rastlina miluje slnko a teplo, netrpí konceptov. Pri poludňajšom horúčku je možné urobiť mierne pero. Koreňový systém rybízu netoleruje vlhké nížiny a blízky výskyt podzemnej vody (bližšie ako 1 m).

V takýchto prípadoch je potrebné naliať ďalšiu pôdu (najmenej 0,5 m) alebo vytvoriť jamku s drenážou (5-7 cm). Rozloha musí byť priestranná. Na zabezpečenie lepšieho výnosu by vzdialenosť medzi puzdrami Yadrenoy mala byť aspoň 1,8 m.

Dôležité! Chuť, veľkosť plodov a výnos sú priamo ovplyvnené faktormi, ako je nedostatok svetla a tepla.

Čierne ríbezle bude spokojné s dobrým zberom, za predpokladu, že pôda je postarané. Najvýhodnejšie sú pôdy slabo kyslé pľúca, uvoľnené a plodné. Pri nedostatočnej úrodnosti pôdy sa odporúča pripraviť špeciálnu jamku (0,5 mx 0,5 m).

Jama je vytvorený po dobu dvoch týždňov pred výsadbou humusu a 20 cm od hornej vrstvy – úrodné zmesi (15 l rozložený hnoj, 100 g fosfát, 35 g dusičnanu amónneho, alebo ako alternatívna – hnojivo “pád”, “ABA”, “nitrofosfátového”) ,

Viete? Ríbezle dobre rastú, “Intenzívne” po zelenina a okrasné rastliny, pohánka, raž, kukurica, repky. Špatnými predchodcami tejto odrody sú egreše a akékoľvek iné ríbezle.

Podrobný postup výsadby ríbezlí

Pred sadením je potrebné pripraviť sadenice: 10-15 hodín pred výsadbou, znížte korene v slabom roztoku mangánu (môžete použiť stimulátory rastu, “Topaz”, “Epin”). 2-3 hodiny pred výsadbou, ponorte korene do “hovoreného” hliny a infúzie hnoja, osušte ho na slnku.

Proces výsadby:

 • Na dne pristávaciej jamy nalejte hromadu pôdy, navlhčite;
 • Výsadba rybiezu

 • na vrchole pod uhlom v 45 stupňov pripraviť sadenice, rozložte korene (nesmie smerovať hore). Prehĺbenie koreňového krku by nemalo byť väčšie ako 5-7 cm;
 • nalejte pôdu do jamy, nalejte teplou vodou (2-3 litre) a kompaktné;
 • na stenu kmeňov (rašelina, slama).
 • odrezané výhonky (až 5 cm konopy alebo 2-3 obličky nad zemou).
Dôležité! Pilulka mulč pre “Yadrenaya” ríbezle nie je vhodná – zvyšujú kyslosť pôdy.

Kompetentná starostlivosť – záruka bohatej úrody

Ryža “Yadrenaya” je schopná uspokojiť akékoľvek požiadavky záhradníka za predpokladu, že jeho pestovanie bolo vykonané správne, s dodržaním potrebných pravidiel.

Mulčovanie pôdy

Prvým dôležitým pravidlom, ktorý umožňuje nielen poskytovať seba s dobrou úrodu ríbezlí, ale všeobecne držať rastlinu, aby ju zachránil pred sušením je kompost. Mulčovací z rašeliny, slamy, kukurice a iných zvyškov. Kruh okolo-kufor (1,5 m) pomáha udržať vlhkosť (zem zostáva mäkká) chráni ríbezle spaľujúcim nie prehriatiu zabraňuje klíčeniu burín.

V zimnom období mulčovanie zaisťuje (ryžový “Yadrenaya” pochádza zo Sibíru a jeho zimná otužiteľnosť nespôsobuje pochybnosti) od zamrznutia koreňov moču v prípade predčasného prechladnutia.
Podpora ríbezlí

Dôležité! Rozmanitosť ríbezle “Yadrenaya” potrebuje špeciálnu podporu pre pobočky. Pod hmotnosťou zberu sa výhonky prehýria a bobule sú v blate, čo nepriaznivo ovplyvňuje zber, konzerváciu a následné skladovanie ryže.

Ako vodu

Ríbezle potrebujú pravidelné zavlažovanie (najmä počas obdobia dozrievania bobúľ) každé dva až tri dni za 12 litrov na keš, skoro ráno a po západe slnka. Na jeseň (v septembri), napojený na záložku obličiek na budúci rok. Pod každým kríkom – nie menej ako 70-80 litrov vody. Najlepší spôsob, ako vodu pre ryžové ryby, je kropenie (znižuje teplotu, zvyšuje vlhkosť vzduchu).

Odporúčame vám oboznámiť sa s funkciami pestovania a používania bielych ríbezlí.

Čo sa má podávať

Sady môžu byť kŕmiť 3-4 krát (roztok hnoja s močovinou). Pre dobrý zber, musíte pravidelne kŕmiť ríbezle “Yadrenaya” od druhého roka.

Skorý jar je čas na hnojenie močoviny (hnojiva obsahujúce dusík). Apríl – máj – na oplodnenie nitroamónu. V letnom období (po odkvitnutí) – listová aplikácia ( “Mick”, “Plantafol” alebo zmes manganistanu draselného (10 g), kyseliny boritej (3 g) a síranu meďnatého (40 g)).

Na jeseň (po zbere) – organické (humus, trus vtákov), superfosfát, chlorid draselný (rozpustený vo vode alebo posypaný).

Raz za štyri roky sa odporúča vykonávať vápnenie pôdy (až 500 gramov vápna na meter štvorcový).

úrodu

Po prvýkrát zber bushu dáva druhý rok po výsadbe. Priemerný výnos z kefa je 4 kg. Po dosiahnutí veku päť až šesť rokov sa výnos znižuje.

Zbierajte ríbezle odrôd “Yadrenaya” vykonávané v niekoľkých fázach (kvôli nerovnomernému dozrievaniu bobúľ). Je lepšie to robiť v suchý deň, po rannej rosy. Ak chcete zbierať, použite plytké nádoby (pod hmotnosťou bobule sa môžu potlačiť).

Naučte sa vyrábať domáce víno z čierneho ríbezle.

Varenie ryže je nízke – najlepšie v krátkom čase na spracovanie. Na prepravu sa ryžové odrody “Yadrenaya” odtrhávajú kefami bez toho, aby sa bobule prerušili. V plochých boxoch by nemali byť viac ako päť kilogramov plodov.
Rastlinné plodiny

Viete? Zahradníci odporúčajú niekoľko spôsobov, ako zvýšiť sladkosť “Yadren”. Takže po dosiahnutí zrelosti ríbezle na Bush, nemusíte sa ponáhľať, aby si ju, ale počkajte tri až päť dní. Tento čas bude stačiť na to, aby sa ryžina nerozpadla, ale našla výraznejšiu chuť a sladkosť. Ďalším dokázaným spôsobom, ako zlepšiť chuť plodov a zvýšiť výnosy, je výsadba v jednej časti rôznych odrôd.

Prerezávanie so znalosťami

Ryža “Yadrenaya” je stredne-smreková odroda, v ktorej je výška kroviny upravená orezaním: horné výhonky môžu spadnúť na nižšie. Pravidelné prerezávanie pomáha omladiť rastlinu (v čase prerezania sa odstráni až 20% výhonkov), aby sa zabránilo zhrubnutiu púšte. Každoročne zostanú 2-4 nové výhonky (celkový počet výhonkov by mal byť 10-15).

Najlepší čas na prerezávanie je skorá jar (pred prvými listami) a jeseň (pred mrazom). Všetok orezaný materiál je zničený.

Dôležité! Prerezávanie by malo byť vykonané s ostrým a dezinfikovaným nástrojom. Po dokončení sa všetky rezy spracujú 5% roztokom síranu meďnatého, potom sa pokryjú záhradná farba alebo olejová farba.

Odolnosť voči chorobám a škodcom: boj v prípade porážky

Riedidlo “Vigorous” nebolo tak odolné voči chorobám, ako sa pôvodne predpokladalo, škodcovia taktiež nepopierajú.

Najbežnejší ryžový “Yadrenaya” je náchylný na tieto choroby:

 • Anthracnóza (hnedé škvrny na listoch sa zlučujú, najprv sa objavujú tuberkulózy so spórmi, potom diery) a septorióza (škvrny sú transparentné). Ako bojovať: pred kvitnutím sprej 2% roztok kvapaliny Bordeaux. V prípade choroby ošetrite prípravkami obsahujúcimi meď v lete (síran meďnatý, kuprozan, oleocuprit atď.);
 • Makhrovost – listy sú mutované do troch prstov, tam sú mahrovost kvety. Vírusové ochorenie nie je liečené – vykorenené a spálené.
 • Tuberkulóza – vetvy suché, pokryté prasklinami. Mala by byť ošetrená kvapalinou Bordeaux a “Hom”.

Menej časté je ochorenie s múčnatkou, hrdzou. Od škodcov, najčastejšie ryže z vošiek (na prevenciu (pred a po zber) používajte “Actellik”).

Ak sa objavia vošky, keď ešte nebolo odstránené plody, je lepšie použiť ľudové metódy boja bez chémie (čo nepoškodí bobule). Môžete striekať kefu s anízom oleja (vydesiť mravce), naplniť cesnak, cibuľu, palinu, atď