Mughar Chumise (štetina): starostlivosť o rastlinu a užitočné vlastnosti kŕmnej trávy

Mogar Chumise
Shchetinnik, mohammad mogar, myši, setaria – všetky tieto názvy sa vzťahujú na rovnakú rastlinu Setaria italica, ktorá sa vyskytuje v zónách stepní a lesných stepní.

Má užitočné vlastnosti, používa sa v poľnohospodárstve, dizajne krajiny a ľudovej medicíne.

Dozvieme sa viac o chemickom zložení, užitočných vlastnostiach a spôsoboch pestovania strniska.

Botanický popis

Shchetnik – ročná rastlina z obilnín. Rovné hladké stonky rastú osamelé alebo vo zväzkoch, dosahujú výšku od 20 cm do 1 m. Dobre vyvinutý koreňový systém preniká do zeme do hĺbky viac ako jeden a pol metra a šírky od 30 cm do 80 cm.

Listy sú dlhé, lineárne kopinaté, šírka listu do 15 mm. Kvetenstvo vo forme hustého hrotu je pokryté štetinami zelenej alebo fialovej farby. Dĺžka kvetenstva je od 3 do 12 cm. Plody sú oválne tvarované zrná, jedna rastlina produkuje asi 7 000 semien. Tieto semená rozmnožujú, ktoré si zachovávajú klíčivosť 7 rokov.
Mogar Chumise

Viete? Vedecký názov rodu, do ktorého rastlina patrí, je Setaria, odvodená z latinského slova “seta”, čo znamená “štetina”.

nátierka

Šteňa je široko rozmiestnená po celom území bývalého ZSSR, najmä v oblasti čiernej zeme. Uprednostňuje dobre navlhčené miesta v blízkosti riek a iných zdrojov vody, pozdĺž ciest, v pustatinách. Rastú v miernom a tropickom klimatickom pásme na všetkých kontinentoch, je považovaný za burinu v oblasti obilnín.

Veľmi populárne a pestované v Číne.

Chemické zloženie

Táto rastlina má bohaté chemické zloženie: mikro- a makroelementy, vitamíny, bielkoviny, sacharidy, tuky. Obsahuje veľa škrobu, vlákniny, polynenasýtené mastné kyseliny, mono- a disacharidy, vodu.

Szczetnik je bohatý:

  • fosforu,
  • draselný,
  • horčík,
  • šedá,
  • vápnik,
  • sodný,
  • železo.

Mogar Chumise
Bohatá sada vitamínov B (B1, B2, B6, B9), vitamíny A, E, beta-karotén, a významné množstvo vitamínu PP ber vykonať veľmi užitočné zariadenie.

Užitočné vlastnosti

Vďaka svojmu zloženiu je štetina užitočná pre ľudské zdravie ako tráva. Môže sa jesť, čo je vhodné najmä pre vegetariánov. Proteín, ktorý je súčasťou setárie, sa v štruktúre líši od pšeničného proteínu, ale neobsahuje glutén, takže je ľahšie stráviteľné.

Vysoký obsah vitamínov skupiny B a horčíka má priaznivý vplyv na stav ciev, prácu srdca, nervového systému, znižuje krvný tlak, znižuje hladinu cholesterolu. Železo zabraňuje chudokrvnosti a zlepšuje činnosť krviniek, vápnik posilňuje kosti a zabraňuje vzniku artritídy.

Dôležité! Aminokyselina tryptofán v štetinách znižuje chuť do jedla a pomáha strácať nadmerné libry.

prihláška

Setaria sa používa v ľudovej medicíne, v poľnohospodárstve a ako okrasná rastlina v krajinnom dizajne.
Mogar Chumise
Zo semien rastliny môžete vyrábať lahodné a zdravé kaše, na vodu a mlieko, sladké a slané. Môžu byť pridané do pečiva a z múky – na varenie rezance. Klíčenky sú veľmi užitočné, používajú sa v surovej forme. Často sa používajú na výrobu piva, vína a octu.

Najmä veľa štetín sa pestuje v Číne a Indii. Je široko používaný vo východnej medicíne.

V ľudovej medicíne

Liečivé vlastnosti setárie sa používajú pri liečbe mnohých chorôb ľudovej medicíny, najmä v čínskej medicíne.

Semená rastliny obsahujú adstringentnú látku, ktorá pomáha zistiť činnosť gastrointestinálneho traktu, eliminuje plynatosť a koliku. Okrem toho dostávajú:

  • účinný diuretikum na liečenie chorôb vylučujúceho systému;
  • liek, ktorý zlepšuje funkciu sleziny;
  • protizápalové a antiseptické.
Na preukázanie fungovanie sleziny používané bielej vŕby, mydlice, gaštan medu, mlieka bodliak, horec, dráč, hlávkový šalát, liečivý Abrahám.

Shchetnik zelená
Infúzie a odvary z koreňov podporujú hojenie rán a hojenie kostí k zlomeninám, môže zastaviť krvácanie, pomoc pri uštipnutí hadom a psy, popáleninami a modriny.

Vo východnej ľudovej medicíne sa odtoky a infúzie zo setária používajú na zníženie bolesti pri reumatizme.

Viete? Setariu je veľmi milý mačky: ak sa ochorejú, potom jedia zelené listy a sú liečené za to.

V poľnohospodárstve

Šteňa sa pestuje v miernom a subtropickom prostredí. V poľnohospodárstve sa používa ako zelený krmivo vo forme sena, siláž pre hospodárske zvieratá. Pestuje sa aj na výrobu užitočných a výživných obilnín – ideálne jedlo pre mnoho zvierat a vtákov.

Táto rastlina obsahuje veľa cukru a je ľahko stráviteľná. To sa jesť s potešením zvieratami, po ktorých mlieko dosahuje zvýšenie dobytka, kurčatá začnú plávať lepšie.

Obilie obsahuje veľké množstvo bielkovín a môže sa používať nielen ako krmovinová plodina, ale aj ako potravina pre ľudí.

Naučte sa pestovať kukuricu a cirok na siláž, ako silážovať krmivo.

Mogar Chumise

V priemysle

Setaria našla svoju aplikáciu v odvetví výroby alkoholu. Používa sa na výrobu piva, vína a iných liehovín. Oceľ, kvasnice a škrob sa tiež vyrábajú z obilia.

Prečítajte si, ako vytvoriť svoj vlastný ocot, jablčný mušt, limoncello, mäta likér, medovina, cherry brandy, brandy z maliny, slivky víno, víno z ružových okvetných lístkov, kompót, z jám, hrozna, čiernych ríbezlí.

V dizajne krajiny

Dekoračné kvality rastlín sa často používajú v dizajne krajiny pri vytváraní rôznych skladieb. Vyzerá skvele vedľa umelého jazierka a harmonicky dopĺňa alpské vrchy.

Krásne a nadýchané špendlíky sa môžu stať ozdobou akejkoľvek kytice kvetov. Často sa používa ako suchá kvetina pri vytváraní kvetinových skladieb.

V suchom kyticu účinne pozrel amarant, Celosia, gelihrizum, kraspediya, gypsomilka, Miscanthus, trávnička, Volzanka, stevia, Lunaria.

Obstarávanie surovín

Rastlina kvitne v júli až auguste, v tom čase je kosená na zber sena a zelenej hmoty. Seno musí byť zozbierané hneď, ako sa začnú objavovať špice, aby sa zachovalo maximálne množstvo živín. Zelená hmota obsahuje veľa vitamínov, mikro- a makro-elementov, cukor.

Zrno sa zberá na začiatku jesene, vo fáze plnej zrelosti.

Agrotechnika kultivácie

Pri výseve sa odporúča používať polia s vyčistením buriny, na ktorých sa v predchádzajúcom roku pestovali jačmeň, pšenica a kukurica.

Rastlina má rád dusíkaté a draselné minerálne hnojivá, je odolný voči suchu a nenáročný, s veľmi dobrým výnosom, odolný voči chorobám a škodcom. Rastú dobre na chernozemách, ale je možné pestovať na podzolických a piesočnatých pôdach.

Príprava pôdy

Pole po zberu zrna by malo byť očistené od buriny, olúpané do hĺbky asi 8 cm, kultivované.

siatie

Pri príprave semien na siatie sú leptané formalínom.

Na jar môžete zasiať iba v dobre zohriatej pôde. Rastlina rovnomerne stúpa pri teplote 14-15 ° C.

Dôležité! Mladé výhonky štetiny netolerujú zmrazovanie.

siatie
Na seno sa semená zasiahajú do hĺbky 2-3 cm, v pevných riadkoch so sadzbou 20 kg na 1 ha, potom prechádzajú valčekom.

Ak sa štetiny pestujú na obilie, je potrebné použiť metódu na zaočkovanie v širokom rade s rozstupom riadkov 30-40 cm a rýchlosťou sejby 15 kg na 1 ha.

Starostlivosť o výsadbu

Osivá nevyžadujú špeciálnu starostlivosť, stačí pravidelne čistiť burinu a uvoľniť pôdu. Je tiež dôležité oplodniť výsev na začiatku orezania.

sklizen

Pokiaľ ide o seno, nastavenie sa odstráni hneď, ako sa začnú hádzať panikoly. Po kosení v nadmorskej výške 6-8 cm je možné po pôrode zozbierať druhú plodinu.

Obilie sa zozbiera po dozretí, keď sa farba hrotu stane hnedou.

produktivita

Jednou z cenných vlastností štetín je vysoký výťažok. Je oveľa väčšia ako v prípade iných ročných obilnín. V priemere sa z jedného hektára môže zozbierať 1,5-2 ton zrna a asi 30 ton zelenej hmoty. Mogar Chumise

Preskúmali sme užitočné vlastnosti a využitie veľmi užitočného jednoročného závodu, dozvedeli sme sa o jeho chemickom zložení a liečivých vlastnostiach. Šteniatko nie je ťažké pestovať, táto nenáročná rastlina môže byť veľmi užitočná v poľnohospodárstve. S jeho pomocou môžete vytvoriť krásne kytice a urobiť jedinečný dizajn krajiny v blízkosti domu alebo vily.