Môžem vyrastať kešu doma?

oriešok kešu
V Brazílii sa tento strom nazýva “caju”, v latinčine je jeho názov “Anacardium occidentale”, nazývame ho aj “kešu”. Jeho ovocie je známe každému človeku. Preto mnohí obyvatelia leta chcú na svojich stránkach pestovať strom. Pozrime sa, aký je rastlina, a či je možné ho umiestniť na vašu stránku.

popis

Drevnatá rastlina má vetvený kmeň a dosahuje výšku 12 m. Nie je opadavá, zostáva zelená po celý rok. Je to spôsobené oblasťou jeho rastu. Listy rôznych veľkostí, oválne, pomerne husté a bez denticlov.

Presne tie isté listy na orechu. Môžu mať dĺžku od 4 do 24 cm a šírku od 5 do 15 cm. Má malé kvety na koncoch vetvičiek. Sú svetlozelené, zhromaždené v zložitom kvetenstve.

V strede majú červený odtieň a päť bielych okvetných lístkov dlhých asi 1,5 cm, ktoré majú výrastku červenej alebo žltej farby.
oriešok kešu

Viete? Kešu je jediný orech na svete, ktorý nezreaguje vo vnútri ovocia, ale vonku.

Stonček alebo koreň majú hustú kožu a šťavnatú dužinu. Chutí sa kysnúť. Vonkajšie, stopka pripomína bulharský korenie, v sekcii podobnej žemle.

Ako a kde robí kešu?

Kešu má rád vlhké a teplé podnebie, tak niektorí videli, ako tento strom rastie len na fotografii. Napriek tomu, pre Brazíliu – jeho vlasť, to je považované za obyčajné. To bolo prvýkrát objavené na východe Amazonky (moderná časť Brazílie).

Pestované vo všetkých tropických krajinách. India a Vietnam sú považované za najväčších výrobcov. Preto často nájdete meno “indický orech”. Zariadenie je tiež rozšírené v Afrike, Iráne a Azerbajdžane.

Celkovo sa plantáže nachádzajú v 32 krajinách. Jeho výroba sa neustále zvyšuje. Iba od roku 1965 do roku 2009 sa zvýšila celosvetovo o 8,5 krát.

Získajte viac informácií o pestovaní orechového, manchurianského a čierneho orecha.

Podmienky pre domáce pestovanie

Akazhu, tiež nazývaná kešu, je rastlina milujúca vlhkosť a toleruje vysoké teploty. Kvitnú sa v období jari-leto. Plody dozrievajú v priebehu dvoch až troch mesiacov. Rastlina rozmnožuje semená.

Preto, pred výsadbou, by mal byť vyklíčený v hrnci. Preto je potrebné namočiť semená vo vode dva dni. Buďte opatrní, pretože sú jedovaté a voda, z ktorej ich dostanete, môže spôsobiť podráždenie rúk.
oriešok kešu
Potom je potrebné ich zasadiť do malých nádob s objemom až 2 litre. Klíčky sa objavia v priebehu prvého mesiaca od výsadby. Je tiež dôležité množstvo svetla a oxidu uhličitého. Ale to platí pre všetky exotické rastliny.

Dôležité! Ak nemôžete čokoládu, potom jesť orechy a hlavne kešu.

Podnebie


Tropické podnebie je ideálnym miestom pre akazhu. Naše mierne podnebie nie je vôbec vhodné na pestovanie, pretože exotická rastlina jednoducho zomrie pri teplote až + 5 ° C. Potrebujete veľký skleník, ak chcete pestovať kešu.

Faktom je, že strom rýchlo rastie. A vlhkosť, ktorá je potrebná pre normálny rozvoj ovocia, je minimálne 95%.

Nezabúdajte však, že nadmerná vlhkosť môže poškodiť iné rastliny. Napokon sa môžu objaviť plesne alebo iné huby. Preto znížte túto hodnotu pomocou vysokej teploty.

Napríklad ráno ste vytvorili požadovanej úrovne vlhkosti v skleníku (s prihliadnutím na to, že máte iné exotické rastliny), potom, ak sú vyrábané málo dymu, vypnite zvlhčovač. Až do večera všetko vysuší a ráno zopakujete postup.
oriešok kešu
Priemerná teplota, v ktorej by mala kasura rásť, je 30-32 ° C. Takáto teplota je však potrebná pre všetky tropické rastliny.

pôda


Pestované v uzavretom teréne a potrebujú hlinitú pôdu, ktorá bude dlho držať pôdu v koreňoch stromu. Hoci v prvých fázach, kedy sa pestujú iba semená, použite ľahkú pôdu. Chernozem je vhodný aj na drevo.

Vlastnosti starostlivosti o orechy

Zavlažovanie sa vykonáva každé dva dni. Zvyčajne sa pozrite na hornú vrstvu zeme. Makeup by sa mal robiť raz týždenne. Samozrejme, môžete každý deň. Ale musíte rozdeliť proporcionálne. Ak máte hnojivo položené raz za mesiac, potom túto časť prerušte, napríklad 4x a každý týždeň krmivo.

Dôležité! Časté horné obväzy v malých častiach sú efektívnejšie ako vzácne horné obväzy vo veľkých častiach.

Zalievanie kešu
V prvých rokoch vývoja transplantovaného stromu sa uskutočňuje prerezávanie. To umožní pestovať matice nie príliš vysokú as malou korunou. Odporúčajte hojné hnojenie minerálnymi hnojivami.

Pravdepodobne budete mať záujem dozvedieť sa o takých typoch minerálnych hnojív ako sú: dusík, draslík, fosfor (superfosfát).

Je to spôsobené pôvodným miestom rastu. Faktom je, že v trópoch je hornina tvoriaca pôdu minerály. Preto akazhu nemôže robiť bez nich doma. Humus musí byť prítomný aj v pôde.

Aplikácia a užitočné vlastnosti

Po pochopení toho, čo je “kešu” v chove, je potrebné pochopiť, ako ďalej využívať jeho ovocie. Jeho plody sa používajú v plnom rozsahu: od “jablka” po samotnú maticu. Keď zberáte, musí byť vnútorná matica oddelená od stopky, sušená na slnku a potom vyprážaná a olúpaná z plášťa.

Ale môžete tiež použiť “kešu jablko”. Táto úžasná kvetina sa používa pri varení na výrobu želé a dokonca aj alkoholu. Plášť sám môže byť použitý pri výrobe automobilových brzdových doštičiek.
oriešok kešu

Viete? V Indii z obdobia ovocia akazhu. Nazýva sa to “chutney”. Zlepšuje chuť do jedla a zdôrazňuje hlavný chod. A v Mexiku sa orech používa na odfarbenie pehnín.

Čo sa týka užitočných vlastností, kešu orech je studňa mikroelementov. Energia orechov na 100 g je 554 kcal (2314 kJ). Bielkoviny sú menšie ako tuky. Je tiež bohatý na cukor (5,91 g / 100 g). Obsahuje veľa fosforu a draslíka.

Kešu, hoci užitočné, ale aj veľmi nápadné rastliny. Ak chcete experimentovať, strom je len pre vás. Ale pre nového záhradníka bude ťažké zvládnuť všetky znaky kultivácie. Pamätajte, že táto tropická rastlina vyžaduje veľkú pozornosť a nezakladá na otvorenom teréne.