Milé kravy: ako kŕmiť zviera

Kŕmenie kráv

Pred nákupom krmiva pre mliečne kravy je potrebné zistiť presne to, aké potraviny potrebujú kŕmiť, pretože to je z dávky do väčšej miery a množstvo mlieka, ktoré môže byť dojené z jedného zvieraťa závisí.

Aj výživa zohráva dôležitú úlohu v procese zachovania reprodukčnej funkcie.

Čím dlhšia krava dáva teľatám, tým lepšie to bude pre vás.

Preto by ste mali veľmi vážne pristupovať k otázke prírastku vašej hotovosti.

Ak chcete určiť optimálne množstvo potravín, ktoré sa majú dostať do hotovostnej kravy, mali by ste vedieť, ako sa táto miera vypočíta.

Existuje niekoľko predpisov, podľa ktorých zistíte, koľko potravín potrebujete pre vašu kravu.

Hlavný dôraz sa kladie na váhu kravy, Čím viac váži, tým viac jedla, ktoré konzumuje.

Pre jednu dávkovaciu jednotku treba brať 100 kg živej hmotnosti. Zohľadňujeme aj objemy mlieka prijímaného denne, dávky, vek kravy, možné zvýšenie hmotnosti, ako aj podmienky na udržanie zvieraťa.

Preto by sa na 1 kg mlieka mali podať 0,5 krmovinových jednotiek. Čím mladší je burenka, tým viac energie potrebuje, takže 10% príplatok iba pozitívne ovplyvňuje rastúce telo.

Výživa závisí priamo od kŕmenia

Ak ste peredoili, to je razdoili, krava, potom bude musieť dať 1-2 dávkovacie jednotky viac potravín dobytku znovu získané sily.

Ak chcete, aby vaša krava získala malú váhu, potrebuje 0,5 dávkových jednotiek viac ako norma naznačuje, aby dosiahla zisk 1 kg.

Tiež podmienky mlieka sú ovplyvnené podmienkami stodoly, kde je zviera držané.

Preto ak nie je možné nejako zlepšiť exteriér miestnosti, krava musí dostať o 10% viac jedál.

Najdôležitejšia vec pre kravy – nebude prejedať. V prípade, že množstvo krmiva presahuje kapacitu žalúdka, je plná porúch gastrointestinálneho traktu, čo vedie k zlému zdravotnému stavu a zníženie kráv daných jej mlieko.

Koľko by malo byť kŕmené tak, aby zviera neúmyselne nepreháňalo?

Na túto otázku možno odpovedať určením obsahu sušiny v krmive. Denná norma pre sušinu je 2 – 3 kg na 100 kg živej hmotnosti kravy.

Ak krava konzumuje trochu šťavnatého krmiva, musíte zvýšiť rýchlosť na 4 – 4,5 kg.

Ale nedostatok týchto veľmi šťavnatých plodín je potrebné vyplniť, pretože spotreba kráv 8-10 kg na 100 kg hmotnosti bude normálna. Hrubé krmivo pre zvieratá by nemalo podávať viac ako 1 – 2 kg.

Hore bola fráza “kŕmna jednotka”. Podľa normy je táto jednotka rovná 80 – 120 gramov.

Organizmus kravy by sa mal podávať ako ťažký, tak aj ľahký uhľohydrát, ale v určitom pomere. Napríklad jedna dávkovacia jednotka môže obsahovať 30 až 40 gramov tuku, 240 g vlákniny, 7 g soli, 86 až 108 g cukru, 7 g vápnika a 5 g fosforu.

V strave musíte zahrnúť hrubé jedlo

Základom pomeru burenka sú 3 druhy krmív:

  • Hrubé krmivo
  • Vyvažovanie krmív, ktoré sú zdrojom energie a bielkovín
  • Krmivo pre výživu mlieka

Hrubá hmotnosť, nazývaná aj základná dávka, by mala byť poskytnutá neobmedzene dvakrát denne. Čo sa nejedlo, musíte vyčistiť.

Ako takéto “drsné” produkty môžete dať seno, slamu, plevy, plevy. Tieto krmivá obsahujú veľké množstvo vlákniny, čo znižuje kyslosť žalúdka, takže tieto krmivá nechajte predtým, ako chcete zamieňať zvieratá s koncentrátmi.

Zootechnikom sa však odporúča, aby neodstraňovali krmivo z krmív, pretože presne polovica dennej stravy kravy by mala pozostávať z podobných látok.

Je dôležité sledovať množstvo bielkovín

Vyvažovanie krmív dopĺňa hrubé odstránením nedostatku alebo nadbytku bielkovín v druhom. Rovnako by mali byť zvieratám poskytované vyvážené potraviny v prípade nedostatku vitamínov a živín v tele.

K dnešnému dňu existuje veľa druhov zmiešaných krmív, ktoré vytvárajú bielkovinovú rovnováhu v tele zvieraťa. Práve tieto zmiešané krmivá sa nazývajú vyvažovanie.

Ak je proteín v tele kravy príliš veľa, potom v jeho potraviny sa musia pridávať do plodín (jačmeň, pšenica, ovos).

Ak bielkovina naopak nestačí, zviera potrebuje jedlo (repka alebo sója). Tento druh potravín prispieva k tomu, že krava rozdeľuje čo najviac mlieka.

Produktívne kŕmne zmesi prispieva k zvýšeniu výťažku mlieka, ako aj zlepšeniu mlieka z hľadiska výživového stavu. Ak je zviera držané výlučne na hlavnej potravine, môže poskytnúť maximálne 15 až 20 litrov mlieka denne, aj keď sú tieto krmivá dobre vyvážené.

Koncentráty sú produktívne zmiešané krmivá, ktoré poskytujú výnosy mlieka nad normou. Jedno jedlo môže byť kravy podávané maximálne 3 až 4 kg koncentrátov.

Najlepšia možnosť by bola živočíšne koncentráty získané v malých dávkach každých 4 hodiny počas dňa.

Je tiež zaujímavé čítať o výkrme hovädzieho dobytka

V lete väčšinu stravy tvoria zelené krmivá

Pri výpočte dávky musíte najprv vypočítať, koľko krava má jesť hlavné jedlo, koľko – vyváženie a po – množstvo koncentrátov.

Množstvo nutričnej zložky sa musí zvážiť individuálne pre každú kravu na základe výnosov mlieka. Na každé 2 litre mlieka by malo byť 1 kg zmiešaného krmiva.

Denná výživa kravy by mala zahŕňať všetky tri zložky, pričom 50% bolo pridelených len na hrubé krmivo. Druhá polovica sa vynakladá na koncentráty a bielkovinové jedlá.

Krava musí byť vybavená vodou, pretože ak krava prináša veľa mlieka, bude to taktiež veľa. Najlepší pomer medzi vodou a mliekom je 1: 3 v litroch.

V lete budú kravy jesť hlavne trávu na pastve. A v zime by sa všetky druhy krmiva mali uviesť o rovnakom počte.

Dokonca aj vo veci kŕmenia dojníc, držte sa rovnováhy, aby sa zviera cítilo pohodlne a odpovedalo na vás vďačnosťou v podobe veľa chutného čerstvého mlieka.