Metódy reprodukcie tulipánov, tipy na starostlivosť o jarné kvety

tulipán
Mnohí z nás sú zvyknutí považovať tulipán “kvetina 8. marca”. Áno, táto nízka, bylinná rastlina so širokými, podlhovastými listami s vlnitým okrajom a veľmi jemnými okvetnými lístkami sa často pozerá na pohľadnice a v rukách mužov, ktorí sa ponáhľajú dať im ženy. Takmer každý miluje tulipány. Ozdobný vzhľad a najrozmanitejšie farby okvetných lístkov nemôžu, ale priťahujú. Preto, ako sa správne starať a pestovať túto kvetinu vo vašej oblasti, budeme hovoriť o tomto článku.

Vodná norma pre tulipány, ako správne vodné kvety

Často môžete počuť, že tulipán je veľmi nenáročný kvet, trvalé rastliny, ktoré si nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Celkovo je to tak, stojí za to si spomenúť, že ako každá iná rastlina, stále potrebuje určitú pozornosť. Tulip patrí k cibuľovitým druhom a podobne ako väčšina takýchto rastlín miluje vlhkú pôdu, takže je veľmi dôležité zalievanie.

Zalievanie tulipánov
Samozrejme, vo väčšine prípadov kvetina rastie na otvorenom priestranstve a neskúsení pestovatelia si myslia, že má dostatok prirodzenej vlhkosti, ale nie je. V mimoriadne suchom počasí, tulipán vyžaduje bohaté zalievanie, čo bude jeden z najlepších krokov v starostlivosti o kvet. Je obzvlášť dôležité, aby sa tulipán napájal počas vývare, kvitnutia a dva týždne po kvete. Normálna voda na zavlažovanie je asi 10-40 litrov na meter štvorcový, ale to všetko závisí od počasia a charakteristík pôdy vo vašej oblasti.

Dôležité! Vhorúce počasieZabráňte vniknutiu vody do listov tulipánu, čo môže viesť k popáleniu.

Vlastnosti hnojenia tulipánov

Hnojenie tulipánov
Starostlivosť o tulipány na jar v dacha predpokladá správny a vysoko kvalitný postup na hnojenie rastliny. Mnohé časopisy o záhradníctve v článkoch o kultivácii tulipánov naznačujú, že kvitnú kvetinu raz, skoro na jar, za použitia ekologických hnojív. V skutočnosti je to mýtus, pretože skúsení záhradníci už dávno boli presvedčení je potrebné vykonať kŕmenie v 2-3 fázach.

Kedy a ako vykonať prvé hnojenie

Prvé hnojenie sa vykonáva, keď sa topí sneh a objavia sa prvé výhonky (najčastejšie sa to nazýva “suché”). Všetko, čo potrebujete, je rozptýliť hnojivo v snehu.

Je pravdepodobné, že pri výbere obliekania v obchode sa budete zaujímať: “Čo je lepšie oplodniť tulipány skoro na jar?”. Pri odpovedaní na to treba mať na pamäti, že v tomto období kvety vyžadujú veľké množstvo dusíka a fosforu. Ako ďalší prvok si môžete vybrať draslík. Najlepší pomer pre takýto vrchný obväz bude 2 diely fosforu, 2 diely dusíka a 1 diel draslíka. Hnojivá sa zavádzajú v malom množstve 40-50 gramov na meter štvorcový.

Ako podávať rastliny druhýkrát

Ovocný vrchný obväz
Väčšina časopisov o záhradníctve dáva obrovský počet tipov na pestovanie tulipánov, ktoré upozorňujú na skutočnosť, že tieto rastliny sú obzvlášť citlivé na vonkajšie faktory počas rozmnožovania a kvitnutia, a preto počas tohto obdobia by sa mala venovať osobitná pozornosť hnojeniu a ošetrovateľstvu. Ako ste už pochopili, druhé kŕmenie by sa malo robiť počas obdobia rozkvetu. Tentokrát by obsah dusíka mal byť nižší a fosfor a draslík by mali byť vyššie. Takže hnojivá by sa mali používať v pomere: 2 časti fosforu a draslíka a jedna časť dusíka. Môžete užívať rozpustné vitamíny (3 litre na meter štvorcový) alebo suché (60-70 gr na meter štvorcový).

Ako sa starať o tulipány počas kvitnutia

Ak chcete vedieť, ako pestovať tulipány správne, potom je potrebné dôkladne preskúmať otázku “Ako sa starať o tulipány na jar v krajine?”. Veľmi dôležitým faktorom pri takejto starostlivosti je odstraňovanie buriny, pretože v nich žije mnoho baktérií, ktoré môžu poškodiť kvety. Tiež veľa záhradníkov odporúča ďalšie jarné obliekanie tulipánov.

Viete? Ďalšie hnojivo by sa malo vykonávať len tie zlúčeniny, ktoré neobsahujú dusík, pretože počas kvitnutia môže sušiť rastlinu.

tulipány
Je veľmi dôležité, aby bola rastlina bohatá na suché počasie, pretože v období kvitnutia potrebuje oveľa viac vlhkosti, takže kvetina sama vyzerá jasnejšie a viac nasýtená. Dôležitým prvkom pre zdravie tulipánov a komplexnú starostlivosť o ne, je dôležité včasné uvoľnenie pôdy. Najlepšie je začať tento proces po odstránení “zimného úkrytu” a pokračujte až do okamihu, kým sa listy nezatvoria. Uvoľnenie pomáha rastline “dýchať”, ale stojí za to pripomenúť, že kvôli rýchlemu rastu existuje vážna pravdepodobnosť poškodenia tulipánu.

Dôležité! Pri napájaní tulipánu počas kvitnutia je potrebné zaviesť kvapalinu takým spôsobom, aby neklesla na listy a kvetinu.

Mnohí nemôžu počkať na to, aby tulipán prerezal, ktorý ho žiada vo váze, ale je nevyhnutné tento postup správne vykonať. Takže zhora nechajte listy a pri rezaní môžete použiť len čistý nástroj, inak sa rastlina ochorí.

Kopanie a skladovanie žiaroviek

Aby ste vedeli všetko o tulipách, pravidlách výsadby a starostlivosti o ne, najprv musíte pochopiť, aký materiál je lepšie na výsadbu. Žiarovky je možné zakúpiť a môžete sa pripraviť. Ak sa rozhodnete odobrať sadivo v samostatnom poradí, potom po rozkvetnutí tulipánu musíte byť veľmi opatrní, snažiť sa nepoškodiť, vykopať najrozvinutejšie kvety a dôkladne prezrieť žiarovky. Zdravá žiarovka má hustú štruktúru, je hladká a trochu lesklá. Takéto vzorky sú uložené v nádobe v jednej vrstve a niekoľko dní sa vysielajú na čerstvý vzduch. Následne sa nádoba presunie na miesto, kde sa teplota udržuje na + 22 ° C. Po dvoch týždňoch sa žiarovky olúhujú a rozdrvia a uskladnia až do vysadenia (koniec septembra – október) pri teplote +15 … +17 ° C.

Odstráňte žiarovky

Viete? Ak umiestnite žiarovky do kontajnerov tak, aby sa navzájom nedotýkali, riziko rozpadu bude oveľa nižšie.

Reprodukcia tulipánov

Tulipán, podobne ako cibuľová rastlina, často reprodukuje vegetatívne, ale osivá sú tiež veľmi populárne, najmä ak ste práve začínali pestovať tieto kvety. Tieto dve metódy majú niektoré spoločné črty, existujú však aj zásadné rozdiely.

Ako pestovať tulipány zo semien

Tulipány sú na našom území veľmi bežné, preto každý záhradník vyberá individuálny spôsob výsadby a starostlivosti o kvetinu na otvorenom teréne. Začiatočníci sú povzbudzovaní, aby pestovali tulipány zo semien. Je to celkom jednoduché. Semená sa dajú kúpiť, ale môžete tiež zbierať z púčikov, ktoré už vybledli. Kvôli tomu, aby bola kvetina jasná a veľká, je potrebné počkať, kým osivo úplne dozrieva, čím sa začne červená.
Semená tulipánov

Semená uchovávajte až do vychladnutia, v dobe odpočinku, umiestnite na suché miesto s bežnou izbovou teplotou. Potom sa vysadia v pôde, v hrnci alebo v kvetináči do hĺbky 3 – 4 cm. Môžete tiež pestovať semená v chladničke a nechať ich medzi dvoma navlhčenými utierkami. Stretnutia sa zobrazujú v priemere za mesiac. Naklíčené semená sa musia vysievať v škatuliach, ktoré sú ohradené nízkym plotom, do zmesi humusu a pôdy a posypané pieskom na plodinu. V žiadnom prístave takéto semená nepotrebujú. Kŕmia veľmi pomaly a len niekoľko nových koreňov sa dá pozorovať na jeseň.

Viete? Pôda na výsadbu by sa mala brať iba čerstvá, ale v žiadnom prípade v minulom roku.

Vegetatívna reprodukcia tulipánov

Najlepšie týždne na vysadenie cibuliek sú prvé týždne v októbri. Vzhľadom k tomu, že doba zakorenia rastliny je 35-40 dní, pred prvým mrazom, musí už prejsť. Zasadzujte žiarovky v pôde, oplodnené a zvlhčené. Hĺbka výsadby závisí od veľkosti banky: čím je väčšia, tým hlbšie musí byť vysadená. Zasadené žiarovky vo vzdialenosti 1,5-2 cm a ich zakorenenie by sa malo očakávať po 10-15 dňoch.

Vysádzanie tulipánov v zemi

Dôležité! Proces zakorenenia sa vyskytne rýchlejšie, ak pôdu vydá niekoľko dní po výsadbe humusom.

Veľmi dôležité je skutočnosť, že takýto sadový materiál nemá rád priame slnečné svetlo, takže po výsadbe je lepšie mierne pritenit. Keď sa objavia prvé príznaky vysychania pôdy, je potrebné žiarovky mierne napájať.

Ako môžete vidieť, tulipán, hoci nazývaný “kráľovský kvet”, ale nepredkladá špeciálne požiadavky. Len malá starostlivosť a vaša záhrada vás poteší nádherným výhľadom a príjemnou svetlou vôňou.


Loading...