Mal by med med a prečo sa to stalo?

Mal by med med a prečo sa to stalo?
Ak si všimnete, že med získaný nie dávno prestal byť tekutý, ale premenil sa na silnú sladkú látku – to nie je absolútne dôvod na frustráciu. Dnes budeme rozumieť, prečo sa to stane, a tiež zistiť, ako vrátiť včelársky výrobok do tekutého stavu a nezbaviť ho jeho užitočným vlastnostiam.

Tekutý a sladený med: rozdiely

Bez ohľadu na to, či je hustý med alebo kvapalina, považuje sa produkt za rovnako užitočný.

Med je dobrý pre zdravie – nikto nepochybuje o tejto skutočnosti. Liečivé vlastnosti výrobku sú známe už dávno. Predpokladá sa, že najužitočnejšie druhy medu sú: pohánka, vápno, akácia, gaštan, vločkovec, slnečnica, púpava, repka, kipreyny a sladká.

Jeho konzistencia závisí od mnohých faktorov, o ktorých budeme diskutovať neskôr, ale teraz uvažujeme o rozdieloch medzi kvapalinou a produktom kryštalizácie:

 1. Vysoký obsah fruktózy prispieva k tomu, že pochúťka zostáva kvapalná dlhšie a ak prevažuje glukóza, začne veľmi rýchlo kryštalizovať už 3-4 týždne po čerpaní.
 2. Čím skôr med získal, tým dlhšie zostane tekutý – to je známe pre máj a akáciový med. Produkt, ktorý sa čerpá neskôr, napríklad pohánka a slnečnica, rýchlo cukor.

Kryštály v hustom produkte včelárstva môžu byť odlišné – od malých po veľké:

 1. Prítomnosť veľkých zŕn cukru naznačuje, že obsahuje veľa sacharózy.
 2. Zrná cukru strednej veľkosti a jemnej štruktúry naznačujú, že v lieku je prítomná veľa glukózy.
 3. Malé kryštály – ukazovateľ vysokého obsahu fruktózy.

Tekutý a sladený med: rozdiely
Tiež veľkosť kryštálov závisí od teploty skladovania: chladič v miestnosti, tým väčšie sú kandizované častice v sladkosti.

Dôležité! Čím viac v jemnosti užitočných minerálnych látok, tým viac rovnomerne kryštalizuje.

Mal by byť med infikovaný?

Kandizovaná pochúťka z nejakého dôvodu spôsobuje nedôveru a nepriťahuje kupujúcich rovnako ako ich likvidnejší náprotivok. Hoci je potrebné poznamenať, že podozrenie by malo naopak spôsobiť príliš tekutý produkt, pri ktorom je oveľa jednoduchšie pridávať rôzne nečistoty.

Áno alebo nie?

Odpoveď je jednoznačná – áno. Prirodzený med musí nevyhnutne kryštalizovať a v závislosti od jeho zloženia, času zberu a podmienok skladovania môže tento proces prebiehať rýchlejšie alebo pomalšie a môže byť ovplyvnený.

Je zaujímavé sa naučiť, ako si vyrobiť med s púpavy, melón a tekvica.

Sú užitočné vlastnosti stratené?

Zmena konzistencie neovplyvňuje kvalitu a užitočné vlastnosti produktu. Všetky vitamíny a minerály v ňom sú zachované, ale získava krásny odtieň a príjemnú sladkosť.
Sú užitočné vlastnosti stratené?

Má cukrovka vplyv na skladovateľnosť?

Odpoveď na túto otázku je negatívna: kryštalizácie Je prirodzený proces, ktorý nemôže ovplyvniť ani jeho vlastnosti ani trvanlivosť. Bez ohľadu na konzistenciu sladkosti, môžete ju uložiť veľmi dlho. V závislosti od medoviny sa čas skladovania pohybuje od 12 do 36 mesiacov.

Viete? Chemické zloženie medu je veľmi podobné ľudskej krvnej plazme. Tento výrobok sa absorbuje v našom tele o 100%. Jednoduché sacharidy, z ktorých sa vyrábajú, rýchlo rozdeľujú a súčasne nasýtia telo životne dôležitou energiou.

Príčiny kryštalizácie

Okrem toho, že výrobok môže mať odlišný obsah fruktózy a glukózy, dôvody pre sladenie cukru sú možné niekoľko:

 • jeho vek;
 • metóda a umiestnenie skladovania;
 • čas zberu;
 • druh medu;
 • poveternostné podmienky;
 • nečistoty (voda, peľ).

Video: prečo kryštalizuje med

Bude to užitočné, aby ste sa naučili, ako skontrolovať med pre prirodzenosť.

Ako dlho trvá med?

Čas, ktorý bude potrebný na kryštalizáciu, závisí od niekoľkých faktorov:

 1. Zloženie – čím viac glukózy v ňom, tým rýchlejšie kryštalizuje.
 2. Čas zberu – čím skôr boli včelie výrobky čerpané, tým dlhšie zostáva kvapalina. Posledná plodina, ktorá sa zhromažďuje v mesiacoch august – september, bude krmená v priebehu 2-3 týždňov.
 3. Metóda ukladania – ak dodržiavate určité pravidlá, môžete výrobok udržiavať dlhšie.

Môže sa med nestrácať a je to dobré?

Existuje tiež taký med, ktorý môže zostať kvapalný roky, samozrejme za predpokladu dodržania pravidiel skladovania. Znamená to, že nosiť produkt získaný z nektáru jetel, vŕba-čaj, kipreja, vres, gaštan, a tiež padevyj.

Viete? Niektoré z neuveriteľne užitočných zložiek, ktoré tvoria med, sa nazývajú acetylcholín, ktorý je známy ako rastový hormón. Preto prítomnosť takej sladkosti v strave detí prispieva k rozvoju tela dieťaťa. Acetylcholín je potrebný aj pre tehotné ženy na správny vývoj embrya.

Ako ovplyvniť proces cukru

Napriek jedinečnosti tohto produktu môžeme vyvinúť určitý vplyv na jeho konzistenciu, dodržiavanie pravidiel skladovania a tiež kúpu od dôveryhodných predajcov av určitých časoch.

Ako udržať tekutý med

Delikátnosť je lepšie kúpiť až do konca septembra, pretože v tejto dobe končí jej zber a šance na ovplyvnenie zachovania konzistencie sú oveľa väčšie.

Udržujte med v tesne uzavretej sklenenej alebo drevenej nádobe na mieste chránenom pred slnečným žiarením. Okrem materiálu, z ktorého sú nádrže vyrobené, ich objem hrá dôležitú úlohu.
Ako udržať tekutý med
Takže vo veľkom kontajneri sa na povrchu lahôdok vytvoria kryštály a v malom sa všetok med zahustí.

Optimálna teplota na skladovanie včelích výrobkov sa považuje za +15 až 20 ° C.

Dôležité! Najlepšie je nakupovať sladkosti počas sezóny hromadného zhromažďovania (august – september) od dôveryhodných včelárov na špecializovaných veľtrhoch.

Ako rýchlo kryštalizovať med

Proces kryštalizácie môže nielen spomaliť, ale aj urýchliť. Ak chcete, aby pochúťka rýchlejšie zhustila, musíte k čerstvému ​​produktu pridať trochu kandizované. Urobte to rýchlosťou 9: 1 a dôkladne premiešajte výslednú zmes.

Aby bolo možné ho ľahšie miešať, môžete ho ohriať vo vodnom kúpeli na teplotu + 27-29 ° C. Potom je med umiestnený na chladnom tmavom mieste. Po 2-3 týždňoch získa sladkosť príjemnú jemnozrnnú konzistenciu a krásny zlatý odtieň.
Ako rýchlo kryštalizovať med

Ako roztopiť kandizovaný výrobok

Zdá sa, že všetko je jednoduché: aby sa med znovu stal tekutým, musí byť zahriaty.

A to je pravda, ale je potrebné vyrábať vykurovanie takým spôsobom, že výrobok nestráca svoje užitočné vlastnosti, a preto existuje niekoľko overených metód:

 1. Vodný kúpeľ – nádoba so sladkosťou môže byť umiestnená na vodnom kúpeli a pomaly roztavená pri teplote nepresahujúcej 50 ° C.
 2. Teplé miesto – napríklad v blízkosti batérie alebo sporáka: po chvíli sa výrobok vráti do pôvodného stavu kvapaliny pod vplyvom tepla.
Med nie je jediný užitočný produkt, ktorý nám dávajú včely. Cenné sú aj: včelí vosk, pergia, peľ, materská kašička a želé, včelí jed, zabrus a propolis.

Prípadne môžete mať v saune alebo v kúpeli nádobu so sladkosťou: pri 35 ° C sa kandizované kryštály rýchlo rozpustia.

Video: ako roztopiť kandovaný med

Teraz viete, že hustota medu neovplyvňuje jeho liečivé vlastnosti: je rovnako užitočná ako v kvapalnej, tak v kandizovanej podobe. Nezabudnite dodržiavať pravidlá skladovania včelárskeho výrobku a vychutnajte si sladkosť.