Lisianthus na záhrade: výsadba a starostlivosť

lisianthus
Lysianthus, alebo eustoma, možno nájsť v záhradách veľmi zriedka, pretože najčastejšie sa pestujú na okenných parapetoch.

Táto kvetina sa tiež nazýva “írska ruža”, pretože vo forme to pripomína.

Lysianthus je nenáročná rastlina a jej výsadba a starostlivosť vám nedáva veľa problémov.

Viete? Meno “lisianthus” pochádza z gréckeho “lyže” a “anthos”, teda “full-fúkané kvet”, z “Lisianthus” latinčiny znamená “horké kvetina”, čo je úplne oprávnené. Vzhľadom k tomu, rovnako ako mnoho horcovité divoké lisianthus obsahujú veľké množstvo horkosti gentsiopikrin, gentsizin, gentsiamarin, gentsianin, flavonoidy a ďalšie.

Popis lisianthus

V rode Eustoma z horca rodina sú tri druhy kvetov. Lysianthus má iné meno, a to eustoma veľkokvetého a eustoma Roussel.

lisianthus
Eustóm môže byť vysoký a miniatúrny. Vysoká dosiahnuť až 1 m na dĺžku, a miniatúry -. Iba až do 30 cm sú umiestnené na tenké špice viac kvetov, ktoré sa otvárajú v čase, vo zväzku. Kvety prichádzajú v froté, semi-double a gustomahrovye, ale záleží na odrode.

Terry druhy vyzerajú ako ruže alebo karafiáty. Ostatné odrody majú jednoduché kvety, ktoré vyzerajú ako tulipány, vlčie maky alebo zvony. Niektoré odrody majú špirálovitý tvar okvetných lístkov.

Kvety eustoma môžu mať rôzne farby, od bielej po červenú. Tam sú tiež dvojfarebné lisianthus.

V Európe boli tieto kvety privedené zo Severnej Ameriky. Objaviteľom tejto krásnej rastliny sa považuje Richard Anthony Salisbury. V súčasnosti je rastlina obľúbená v Amerike, na Novom Zélande, Austrálii a Mexiku.

Pestovanie lisianthus zo semien cez sadenice

Lysianthus možno pestovať doma a tento proces je dosť jednoduchý, ak robíte všetko správne a jasne. V nasledujúcich častiach sa dozviete, ako vytvoriť eustoma zo semien doma a aké pravidlá dodržiavať.

Kedy sa pestovať na sadeníc

semeno
Sadenice sa môžu vysievať v rôznych časoch. Napríklad, ak vyrastie eustoma, aby ste ju neskôr vysadili vo vašej záhrade, potom výsadba sadeníc by mala byť vo februári alebo marci. Potom môžete pozorovať jej kvitnutie v júli až auguste. Ak chcete zdobiť svoj byt s lisianthus v zime, je najlepšie zariadenie vysadiť od júla do septembra.

Viete? Írska, japonská, francúzska, horská ruža – to sú všetky mená lisianthus v rôznych krajinách.

Pôda na pestovanie sadeníc

Keďže semená lisianthus sú malé, je lepšie zakúpiť rastlinný materiál vo forme granúl. To zjednoduší výsadbu a poskytne prvé hnojenie eustoma, pretože sa skladá z hnojiva a materiálov.

Zemná zmes by mala byť s prídavkom rašeliny a piesku, s nízkou úrovňou dusíka, pH je 6,0. Takúto zmes je možné zakúpiť v kvetinárstve alebo urobiť sami.

Ako zasiať semená

Malý kontajner musí byť naplnený vlhkým pripraveným podkladom a potom sa na ňu posypané semená. Potom sa nádoba musí pokryť filmom alebo sklom a umiestniť na teplé a svetlé miesto. Semená treba podľa potreby striekať. Za tri týždne budete môcť vidieť prvé výhonky.

Aj na siatie je možné použiť rašelinové prášky. Mali by mať strednú veľkosť a ich priemer by mal byť 4 cm.

Rašelinové tablety
Malý kontajner, do ktorého vložte rašelinové tablety, musíte opláchnuť v ružovom roztoku manganistanu draselného. Potom, keď sú rašelinové tablety umiestnené do nádoby, mali by ste tam vyliať trochu vody. Pridá sa voda, kým sa tablety úplne nenaplnia. Prebytočná voda sa musí vypustiť.

Potom by ste mali v tabletách urobiť malé prstence. Na nich, a je potrebné rozšíriť semená – jeden pre každú tabletu. Urobte to pohodlnejšie s vlhkou špáradlo. DAby pomohli semená klíčiť cez škrupinu, mali by ste jemne zlomiť to s párátkom, keď je mokré. Potom sa nádoba má pokryť viečkom alebo fóliou.

Čo vytvoriť podmienky na klíčenie semien

Vložte nádobu na osivo pod žiarivkovú lampu. Každý deň by mal byť zapnutý 12 hodín. Teplota by nemala byť vyššia ako +25 ° C, a v noci – nie nižšia ako +20 ° C. Za dva týždne uvidíte prvé výhonky.

Starostlivosť o sadenice lisianthus

Sadenice sa dajú napojiť s jednoduchým prúdom vody na okraj nádoby jedenkrát denne. Sadenice nepotrebujú časté zalievanie, pretože sú pokryté polyetylénovou fóliou, ktorá si zachováva vlhkosť.

mladý rast Ale rastliny musia byť pravidelne vetrané, takže kontajner nie je vytvorený na kontajneri a fólii. Toto by sa malo vykonať raz týždenne alebo viac. Tiež vďaka vysúvaniu môžete vytvrdnúť rastliny. Urobte to lepšie v priebehu dňa a nakrúťte film na krátky čas, zakaždým zvyšujete časové intervaly.

Ak sa rozhodnete vyradiť eustoma, aby ozdobili dom, hrnce by mali byť umiestnené na temnom chladnom mieste a mali by zostať tam, kým nebudú rásť na výšku 10 cm. Sadenice by mali byť napojené pravidelne.

Potom kvetina má byť transplantovaná do hrnca s priemerom 15 cm a umiestnená na teplý okenný parapet s rozptýleným slnečným žiarením.

Ak sa rozhodnete pestovať lisianthus a potom ju vyložiť na otvorenom priestranstve, musíte počkať 3 mesiace po výsadbe. Keď sú sadenice silné a dosiahnu výšku 15 cm, môžete transplantovať rastliny do záhonov.

Striekanie sadeníc nie je potrebné, pretože to vedie k chorobám mladých listov. Počas aktívneho rastu by sa lýzanty mali oplodniť kvapalnými komplexnými hnojivami (15 ml na 10 litrov vody).

Potápajúce klíčk

8 týždňov po vysiatí by mali byť rastliny ponorené. Toto by malo byť vykonané veľmi opatrne, pretože koreňový systém lisianthus je veľmi citlivý.
korene

Dôležité! Pri transplantácii nie je možné narušiť hlinené hrudky.

Klíčky musia byť ponorené do špeciálnych sadeníc. Musia byť tieňované, ale teplota by nemala byť nižšia ako 18 ° C.

Dospelé rastliny sa transplantujú do hrncov s priemerom 15 cm, pretože korene rastlín sa zväčšujú a potrebujú viac priestoru.

Vysádzanie sadeníc lisianthus na otvorenom teréne

Keď sa ponoríte do eustómu, vyrastie to trochu času. Potom môžete bezpečne začať transplantovať rastlinu na otvorenom teréne.

Kedy pestovať sadenice v zemi

sadenice
Ak chcete vysadiť sadenice na otvorenom teréne, je potrebné, keď prechádza hrozba dokonca ľahkých mrazov. Lysianthus zvyčajne rastie v trópoch, čo znamená, že akýkoľvek mráz môže viesť k jeho smrti. Urobte to lepšie do konca apríla alebo v polovici mája. Rozumieť, kedy je možné transplantáciu sadeníc na otvorenom teréne, je veľmi jednoduché.

Ak je na ňom 8 listov, potom je rastlina úplne pripravená na pestovanie. Urobiť to lepšie večer bez vetra.

Výber miesta na webe

Eustoma je veľmi fotofilná, ale je lepšie sadiť rastliny na mieste, kde na ňu dopadne rozptýlené svetlo. Pôda na pestovanie by mala byť bohatá na živiny. Tiež je potrebné brať do úvahy podmienky domácej klímy lisianthus, a to vysokú vlhkosť a teplú, miernu teplotu.

Ako pestovať sadenice na pozemku

Pred zasadením lisianthus vo vašej záhrade potrebujete vykopať malé jamy s veľkosťou nádoby, v ktorej boli vaše eustomy. Tieto otvory by mali byť napojené hojne.

Potom sa začneme zaoberať skládkovaním, pretože to je spôsob, ako pristáhneme eustoma. Každá kvetina by mala byť pokrytá polovicou plastovej fľaše. To chráni rastlinu pred mrazom a udržuje vlhkosť. V tomto okamihu je lepšie, aby sa rastliny nezalievali.

pristávaciaPribližne 3 týždne po poslednom zmrazení môže byť plastová fľaša odstránená.

Vzdialenosť pri pristávaní by mala byť približne 30 cm od seba.

Vlastnosti starostlivosti o hojné kvitnutie

Eustoma je krásna výzdoba vo vašej záhrade, hlavne ak kvitne hojne. Aby ste to dosiahli, potrebujete starostlivosť o rastlinu.

Priestory mladých rastlín od mrazov

Vzhľadom k tomu, eustoma sa bežne nazýva viacročná rastlina, musí byť zachovaná až do nasledujúceho roka. Po transplantácii trvá adaptácia zariadenia na nové miesto asi mesiac. Ak teplota prudko klesne, eustóma začína prechádzať a oslabovať.

Ak chcete ich lepšie prenášať koncom augusta alebo začiatkom septembra. Predtým vložte hrnce na uzavretú lodžiu a až potom do miestnosti. To dáva rastline zvyk zvyknúť si na nedostatok svetla.

Po odrezaní rastlinného kefa, zimný eustóm bude vo vašom dome v hrnci. Nemusíte sa obávať, že po rezaní rastlina uvoľní nové radikálne výhonky a môžete ju opäť opäť rozložiť na posteľ domu.

Hlavnou vecou je starostlivo skontrolovať korene možných ochorení a škodcov, sterilizovať pôdu a hrniec skôr, ako ich budete transplantovať späť do hrnca.
lisianthus

Je tiež potrebné obmedziť zalievanie, zatiaľ čo rastlina sa zvykne na nové miesto a podmienky.
Vzniká otázka, či je potrebné lisianthus zovrieť a naša odpoveď nie je potrebná. Rastlina bez vášho zásahu bude rásť veľmi dobre a bude sa rozvíjať dobre a aktívne.

Je lepšie pestovať lisianthus ako jedného roka, pretože po niekoľkých rokoch rastliny nebudú dobre rozkvitnuté alebo mäkké. Niekedy závod zvyčajne zomrie, dokonca s najlepšou starostlivosťou oň.

Viete? Z jednej rastliny eustoma získajte skutočnú kyticu, ktorú môžete použiť na akúkoľvek oslavu.

Prevencia a ochrana pred škodcami a chorobami

Predstavujeme vám zoznam chorôb a škodcov, ktoré môžu ovplyvniť vaše kvetiny, ako aj spôsoby ich potlačenia:

  1. Sivá hniloba. S touto chorobou sa objavujú škvrny na listoch a stopkách. Vyskytuje sa choroba s vysokou vlhkosťou. Liečte rastlinu, ktorá môže byť postriekaná antifungálnou liečivou látkou. choroba
  2. Koreňová hniloba. Toto ochorenie môžete pozorovať na koreňoch počas transplantácie. Korene na špičkách stmavujú, rast rastlín sa spomaľuje. Táto choroba sa vyskytuje s vysokou vlhkosťou. Keďže liečba trvá veľa času a úsilia, je lepšie prevziať prevenciu. Aby ste to urobili, musíte vybrať zdravý rastlinný materiál, dezinfikovať pôdu a zabrániť nadmernej vlhkosti.
  3. Fusarium. Na stonkách sa objavia hnilé škvrny, ktoré ich poškodzujú a rastlina môže jednoducho vyblednúť. Riziko poškodenia zníži zníženú vlhkosť a vynikajúcu priedušnosť vzduchu. Môžete použiť a vykurovať, ale bohužiaľ nemôžete zachrániť chorú rastlinu. Je lepšie len zničiť a dezinfikovať hrniec alebo sprisahanie. choroba
  4. Plesnivá múčnatka. Môžete to vidieť poškodenými listami a zmenou farby. Na liečbu tejto choroby je veľmi ťažké, takže je lepšie chrániť rastlinu okamžite. Liečba spočíva v zastavení kŕmenia a napájania, ako aj pri ošetrení rastliny prostriedkami z plesne alebo bordeauxovej tekutiny.
  5. Sclerotome. S touto chorobou je kvetina pokrytá bielou chuchťou, vo vnútri ktorej sa vytvára čierna sklerotia. Rastlina je lepšie ihneď zničiť, aby sa neinfikovali ostatné.
  6. Vírus mozaiky. Je veľmi ľahké ju vidieť, pretože na listoch sa objavuje malá mozaika, rast rastlín sa spomaľuje a vegetačné body sa stratia. Zvyčajne je takáto choroba prenášaná parazitmi. Je lepšie zničiť chorú kvetinu a spracovať nádobu a nástroje.
  7. Hlísty. Tieto parazity sa vyvíjajú v koreňoch, čo môže viesť k rôznym chorobám. Škodcovia je potrebné zničiť a liečiť.
  8. Vošky. Tento parazit preniká do púčikov alebo vytvára larvy v listoch. Môžete sa ich zbaviť liekmi z vošiek.
  9. Húsenice. Jedia listy. To spomaľuje rast koruny a celej rastliny. Aby ste sa ich zbavili, musíte používať odstrašujúce drogy.
  10. Thrips. Môžete ich vidieť bielymi škvrnami na listoch. Poškodia púčiky a jedia listy. Pre prevenciu je lepšie ošetriť rastlinu pred vysadením špeciálnymi fungicídmi. choroba

Ako vodu

Eustoma nie je ťažké vyrastať na jej dacha, ale musíte ju dobre napiť, pretože najdôležitejšou vecou v starostlivosti o eustoma je optimálny režim zavlažovania. Pôda by mala byť neustále mokrá, ale neznečisťovať pôdu. Aby ste pochopili, že vaša rastlina potrebuje zalievanie, stačí sa dotknúť pôdy. Ak je suchý, vodou. Toto by sa malo vykonávať s mäkkou vodou.

Počas aktívneho rastu by mal byť eustóm často napojený a v zime by mal byť opatrný. Zavlažovanie sa robí na koreni, čo je najdôležitejšie – nepadajte na listy. To môže viesť k hubovým chorobám. Z rovnakého dôvodu je najlepšie zabrániť postriekaniu.

Počas kvitnutia lisianthus potrebuje zalievanie, preto by sa malo zvyšovať a robiť častejšie.

Viete? Ďalší názov eustomy – “bell prérie”: v prírode rastie v Mexiku a amerických štátoch Texas, Colorado, Nebraska, a v severnej časti Južnej Ameriky.

Kedy a ako vykonať hnojenie

Ak chcete kŕmiť rastlinu, je potrebné, ak chcete získať bohatý kvitnutie.

Eustomómia je vhodná na komplexné vrchné obväzy, najmä po prvýkrát – týždeň po transplantácii do otvoreného terénu. Najlepšie zo všetkého je, že kvety vnímajú vo vode rozpustné hnojenie.
eustoma

Urobte to lepšie v období aktívneho kvitnutia. Keď rastlina aktívne rastie, musíte každý týždeň kŕmiť rastlinu komplexnými minerálnymi hnojivami, ale je lepšie urobiť menšiu koncentráciu, než sa odporúča v pokynoch.

Počas kvitnutia lisianthusu by sa dusíkaté hnojivá mali nahradiť hnojivami draslíka a fosforu.

V tomto článku sa môžete dozvedieť všetko o kvetu eustoma a tiež ako ho pestovať doma. Rastlil rastlinu vo vašom kvetinovom záhonovom lôžku a zachytil závidné pohľady svojich susedov.