Levanduľa je úzka-listy: rastlina a zamilovať sa

levanduľa
Keď hovoríme o levandule, myslíme to levandule s úzkymi listami (je to angličtina a pravda).

Pestovanie a starostlivosť o túto rastlinu sa bude diskutovať v článku.

popis

Evergreen levanduľa uzkolistaya, výsadba a starostlivosti sú považované v tomto článku, neatraktívne vzhľad, s úzkymi listami a fialovými kvetmi klásky stala trvalou a populárne obyvatelia záhrad a kvetinových záhonov. Je ocenený svojou arómou a mimoriadnou krásou počas kvitnutia.

Dosahuje výšku jedného metra a rozkladá sa. Listy sú úzke šedo-zelené farby. Kvety nie sú široké, sú rozšírené smerom nahor vo forme ucha, majú rôzne odtiene lila, modré, ružové. Pre svoju vôňu má vysokú dekoratívnu hodnotu. Ďalšie vlastnosti – antiseptické pôsobenie, je tiež voštinová, pretože levanduľa sa pestuje v priemyselnom meradle.

V zozname medonosných rastlín pre včely, vziať zaslúžené miesto: Echium vulgare, vápno, žltá saranče, agát biely, Lobelia, Allium nutans, vŕba, javor, lekársky, čučoriedky, Saskatoon.

Lavandula angustifolia
Kvitnú sa počas letného obdobia (jún – júl).
Vďaka svojej odolnosti voči mrazu dokáže dokonale prežiť v našich zemepisných šírkach. Vyžaduje však určité znalosti a podmienky. Toto bude diskutované neskôr.

Vyberte miesto

Výsadba rastlín začína výberom miesta na pestovanie. A hoci rastúca levanduľa na otvorenom teréne nie je ťažká, niektoré pravidlá potrebujú vedieť.

Viete? Názov “levanduľa” pochádza z latinského lavare “Wash”, čo naznačuje, že starí Rimania už vedeli o prospešných vlastnostiach levandule.

osvetlenie

Rastlina pochádza zo Stredomoria. Takže potrebujete veľa slnka a tepla. Vyberte si voľné plochy na kopcoch.
Lavender výber miest

Dôležité! Hlavným dôvodom smrti levandule v zime nie je mráz, ale tlmenie a nadmerná vlhkosť.

Ale perfektne toleruje sucho. Rastlina je dobre znášaná mestskými podmienkami, takže ju môžete pestovať aj v blízkosti domu na kvetinovom lôžku.

Pôda na pestovanie

Pôda na pestovanie by mala byť ľahká a dobre odvodňovaná. Ťažké hliny a pôdy s vysokou vlhkosťou nie sú vhodné na úspešný rast. Preto sa starajte o drenáž a zabezpečte vysoký obsah zásad. Neexistujú žiadne iné špeciálne požiadavky na pozemky.

Pravidlá pre výsadbu bylinnej rastliny

Miesto je vybraté. Teraz premýšľajte o tom, ako pestovať. Pozrime sa na existujúce možnosti podrobnejšie.

výstrižky

Levanduľové odrezky
Zelené odrezky je možné použiť v klimatických podmienkach s nízkou teplotou. Na jar alebo v lete sú rezané rezy asi 10 cm dlhé. Rezy sú vysadené v uzavretom priestore alebo v kvetináčoch.

Plnka v prvej fáze rastu môže byť:

  • zmes pôdy a rašeliny;
  • piesok s rašelinou;
  • trávnatú zem s drevenými hoblinami.

Zavlažovanie sa vykonáva postrekom z rozprašovača. Listy tvoria rosy, ktoré vám umožňujú kŕmiť rastliny, ale neumývajte podklad. Tak je možné vyhnúť sa rozpadu sadeníc.
Reprodukcia pomocou odrezkov
Zníženie odrezkov je lepšie v skleníku. Ak rastlina začala rásť v kvetináčoch, potom by mala byť rýchlo zasadená do pôdy. Ak odložíte transplantáciu, rastlina môže zmraziť. Preto je nevyhnutné vykonať odrezky čo najskôr.
Po zimách, na jar, rastliny môžu byť vysadené na trvalom mieste rastu.
Pestovanie levandule

vrstvenie

Reprodukcia vrstvami je asi najjednoduchšia. Za týmto účelom je Bush je ohnutá vetva a zásobníka vodorovne v pripravenej drážky hĺbky 3-5 cm. Sypané vrchnou vrstvou pôdy a lisované zaťaženie (kameň, tehly). Až do okamihu zakorenenia je potrebné udržiavať vlhkosť zeme v blízkosti vrstvy. Ak rastú na veľmi slnečnom mieste, je potrebné zabezpečiť tieňovanie výstupného bodu. O pár mesiacov neskôr sa v takýchto podmienkach pobočka zakorení, môže byť oddelená od materského kríka a zasadená na nové miesto.

semená

Najťažším spôsobom, ako vyrastať levanduľ, je znásobenie semien, potom vám povieme, ako pestovať rastlinu týmto spôsobom.
Semená levanduľa
Semená musia poskytnúť obdobie stratifikácie (udržiavanie pri nízkych teplotách). Zmes premiešajte pieskom a nechajte 30 dní v chladničke. Pravidelne nezabudnite navlhčiť z postrekovača. Teraz je všetko pripravené na výsev v krabici alebo posteli. Pri izbovej teplote sa výstrely objavia do jedného mesiaca. Vo fáze 2-3 môžu byť listy rastliny ponorené.

Dôležité! Mladé výhonky musia byť kŕmené každých 10 dní s komplexným hnojivom.

Zimné klíčky môžu byť vysadené na otvorenom teréne. Kvitnutie z takýchto rastlín možno očakávať 2-3 roky.
Pestovanie levandule
Teraz viete, ako chovať levandule úzky listnaté tieto odrezky, odrezky a pestovanie zo semien. Potom sa dotknite pravidiel starostlivosti o túto rastlinu.

Správna starostlivosť o levínku s úzkymi listami

Pre celú svoju nenáročnosť je potrebná levanduľová starostlivosť. Nižšie vám poviem o pravidlách starostlivosti.

zalievanie

Zavlažovanie je životne dôležité pre mladé rastliny. Čím starší sa kef sa stáva, tým menej vlhkosti to vyžaduje. Ale sucho nemá prospech žiadnej rastline. Preto sa má zavlažovanie dospelých vzoriek uskutočňovať pri sušení pôdy. Nadmerné namočenie spôsobí hnilobu.
levanduľa

Ďalšie hnojenie

Dodatočné hnojenie je potrebné aj pre mladé kríky. Môžete vyrobiť potašové hnojivá na začiatku kvitnutia. Buďte opatrní a používajte hnoj a humát.

Dôležité! Vyhnite sa nadbytku dusíka – vedie k zvýšeniu hmotnosti a zníženiu kvitnutia. Divoký rast neumožní rastline pripraviť sa na zimovanie.

V prípade levandule bude väčšina používaných minerálnych zmesí (napr. “Agricola-Fantasy”) veľmi koncentrovaná. Zrieďte 100 gramov do nádoby s vodou.

Pletenie a starostlivosť o pôdu

Pred vysádzaním musí byť pôda starostlivo pripravená. Vyčistite od buriny, odvodňujte. Ďalej existuje potreba medziročného pletenia, hluku. Tieto postupy by mali byť pravidelné. Mulčovanie podporuje rast mladých výhonkov. Je lepšie mulčovať na jar a na zimu. Ale pri bazéne by nemala byť mulčovaná – zabráni tak hnilobe rastliny.

prerezávanie

prerezávanie
Prerezávanie umožňuje predĺžiť životnosť puzdra. Navyše týmto postupom vytvoríte krásne kríky. Napriek tomu, že levanduľa rastie pomaly, prerezávanie umožňuje odstrániť výhonky vyradené z budovy. Vykonajte to hneď po kvete a na zimu ešte raz. Nemôžete odrezať na stonky. Uistite sa, že ponecháte 4-5 mladých výhonkov.

Ako chrániť rastlinu pred chorobami a škodcami

Levanduľa je zriedka postihnutá chorobami alebo škodcami. Príležitostne sa vyskytuje šedivá hniloba alebo sa objavujú penny.

Viete? Esenciálne oleje z levandule sa často používajú v aromaterapii, pretože vo väčšine ľudí produkujú relaxačný účinok. Na rozdiel od ľudí, škodcovia, ako sú myši, muchy, komáre a mory netolerujú svoj pach. Mnoho ľudí drží v ich domovoch kyticu týchto kvetín, aby odrazili nechcené zvieratá.

Z šedej hniloby sa môžete zbaviť ničením chorých listov.

Larvy penny neškodia levandule. Ale ich ochranná pena pokazí vzhľad rastliny. S vodou z hadice môžete tieto parazity ľahko odstrániť.

Útulok na zimu

Mladé rastliny a stromy na zimu sú lepšie pokryté fóliou. Staré kríky v špeciálnom prístrešku nepotrebujú. Oni tolerujú zmrazenie. Hlavným problémom je dostať sa za snehu alebo zvetrávať vlhkosť.

Aby ste zabránili tlmeniu, je potrebná drenáž.
Môžete tiež pokryť rastliny s pobočkami na zadržanie snehu.

Zastavenie odvlhčovania – prerezávanie na jesenné zelené listy.
Ako môžete vidieť, levanduľa môže bezpečne zaujať miesto vo vašej záhrade, aby uľahčila oko a pocit vône. Starostlivosť o rastlinu je jednoduchá a nie je ťažké.