Kumquat odrody a ich opis

kumquat
Najmenší citrus na svete má veľa názvov: úradník – Fortunella, Japončina – Kinkala (zlatá oranžová), čínština – kumquat (zlaté jablko). Vlastnosti oranžovej, citrónovej a mandarínky sú kombinované v jednom jedinečnom ovocí, často nazývanom kumkát. Táto zaujímavá rastlina má niekoľko odrôd, o ktorých sa ďalej dozvedáme.

Nagami Kumquat

Kumquat odrody Nagami, alebo Fortunella Margarita (Fortunella margarita) – najobľúbenejšie zo všetkých druhov kumquat. Je to pomaly rastúci veľký ker alebo malý okrúhly strom a husté stále zelené listy. Môžete ho nájsť aj pod názvom Kinkan Oval.

Ovocie po celý rok, odolné voči chladu a dokonca aj mrazu, ale v teplejších podmienkach zraje sladšie ovocie. Kvety kumquat Nagami – biele a voňavé, ako kvety iných citrusov. Farba kôry a štruktúry ovocia sa podobajú na pomaranč a jeho veľkosť je veľká olivová. Sladká kôra na chuť kontrastuje s kyslou šťavou z buničiny s vôňou citrónu.

Dôležité! Kumquat Nagami môže byť pestovaný v byte vo veľkých hrncoch, je to vynikajúca okrasná rastlina pre bonsai. Optimálna pôda by mala byť mierne kyslá a zalievanie – v zime mierne a časté v lete. Domov kinkan vyžaduje dobré osvetlenie.

Nordmann Nagami

Nordmann Nagami
Druh Nordmann Nagami bola umelo odvodená od klasickej odrody Nagami pomerne nedávno a je veľmi zriedkavá. Komerčne v malých množstvách sa pestuje v Kalifornii.

Jeho hlavným rysom je absencia semien. Samotný strom vo vzhľade a vlastnostiach je podobný materskému pohľadu na Nagami, je tiež mrazuvzdorný. Oranžovo-žlté ovocie má trochu iný tvar, ale pokožka je tiež sladká. V lete stromy kvitnú, ale v zime plodia.

Viete? V roku 1965 na Floride, George Otto Nordmann nájsť medzi sadenice citrusov, ktorý sa pestuje na výrobu chorobných výstrižky, špeciálne kumquat strom Nagase. Jeho plody nemali kosti. Neskôr sa z neho odstránilo niekoľko stromov. V roku 1994 bola odroda nazvaná “Nordmann Seedless”.

Malay Kumquat

Malajský Kumquat (Fortunella polyandra) dostal svoje meno kvôli šíreniu na Malajskom polostrove. Strom obvykle dosahuje výšku 3-5 metrov. Často sa pestuje na dekoratívne účely a používa sa ako zabezpečenie. Dlhé tmavo zelené listy majú špicatý alebo zaoblený tvar. Plody malajského kumkvátu sú väčšie ako plody iných odrôd a ich tvar je sférický. Mäso obsahuje až osem semien. Mäso ovocia je zlatožlté, hladké a lesklé.

Dôležité!
Malajský kumkát je veľmi citlivý na chladu a v charakteristických oblastiach by mal byť pestovaný v skleníku.

Kumquat Meiva

Kumquat Meiva Strom Kumquat odrody Maiva (Fortunella crassifolia) – Trpaslík, má hrubú korunu a malé tuhé listy. Existuje názor, že Kumquat Meiva je Prirodzený hybrid odrôd Nagami a Marumi. Kvitnúca sezóna je letný čas a ovocie dozrieva na konci zimy. Je to menej odolný voči chladu ako Nagami, ale stále odoláva nízkym teplotám. Veľmi citlivá na nedostatok zinku.

Plody majú jasnú chuť, sú najsladšie zo všetkých kumquatov, oválne alebo okrúhle, pripomínajúce citrón, pomerne veľké. Obsah jamiek v buničine je nízky, ovocie narazí naprosto rozbité. Sladká chuť a hustá koža a jemná šťavnatá buničina. To je najlepšia trieda pre čerstvú spotrebu.

Hong Kong Kumquat

Veľmi nízka a pichľavá kumquat hong kong (Fortunella hindsii) vo voľnej prírode v Hongkongu av niekoľkých blízkych oblastiach Číny, ale existuje aj jeho kultivovaná forma. Má kratšie a tenšie tŕne, väčšie listy.

Tento malý strom sa často používa na vytvorenie bonsai. Zariadenie dospelých nepresahuje meter. Jeho červeno-oranžové ovocie má priemer 1,6-2 cm. Ovocie je takmer nepožívateľné: nie je veľmi šťavnaté a v každom lobule sú veľké zaoblené semená. V Číne sa niekedy používa ako korenisté korenie.

Viete? Plody Hong Kong kumquat sú najmenšie ovocie všetkých citrusových plodov. Doma sa táto rastlina nazýva “zlatá fazuľa”.

Kumquat Fukushi

Kumquat Fukushi
Malý strom Kumquat Fukushi, alebo Changshu, alebo Obovata (Fortunella Obovata) má nafúknutú symetrickú korunu bez trní a oválne široké listy, toleruje nízke teploty. Plody Fukushy majú tvar zvonu alebo hrušky s dĺžkou 5 cm. Mäso ovocia je oranžové, sladké, hladké a tenké a dužina je šťavnatá a kyslá, pikantná, s niekoľkými semenami.

Dôležité! Kumquat Fukushi je dobrým vzorom pre udržanie v izbových podmienkach vďaka kompaktnej forme, voňavým farbám, dekoratívnemu vzhľadu, nenáročnému a vysokému výťažku.

Kumquat Marumi

Marumi kumquat alebo Fortuneella japonica (Fortunella japonica) sa vyznačuje prítomnosťou tŕňov na vetvách, ale inak sa podobá podobe odrody Nagami, iba oválne listy sú o niečo menšie a okrúhle na vrchole. Zariadenie je podmienene odolné voči chladu. Plody Marumi sú zlato-oranžové, okrúhle alebo oblátkové, s menšou veľkosťou, s jemnou voňavou kožou, kyslou buničinou a malými semenami.

Viete? Prvý kompletný popis tohto druhu pod názvom Citrus japonica ( «japonský citrus”), publikoval v roku 1784 švédsky prírodovedec Carl Peter Thunberga vo svojej knihe, The japonskej flóry. ‘

Farebné kumquat

Farebné kumquat
Rôznorodý kumkát (Variegatum) bola zaregistrovaná v roku 1993. Tento umelo vytvorený citrus je modifikovanou formou kumquat Nagami.

Rozmanitý kumkát je malý strom s bohatou lístiou a nedostatkom trní. Listy sú bledožltej a krémovej farby, ovocie je svetložlté a svetlo zelené pruhy. Keď plody dozrievajú, zmiznú a hladká koža ovocia sa stáva oranžovou. Plody tejto odrody sú podlhovasté, svetlo-oranžová buničina je šťavnatá a kyslá. V zime dozrievajú.

kumquat pre mnohých je exotické exotické, a napokon môžete ho pestovať doma. Výber vhodnej odrody pre seba a poskytovanie starostlivosti o rastliny si môžete vychutnať jedinečnú citrusovú chuť “zlatého jablka” doma.