Kultivácia lobulari zo semien v predmestí

Lobulyariya
Medzi okrasnými rastlinami, lobularia na mori, milujú najmä záhradkári. Okrem príjemného vzhľadu sa táto rastlina vyznačuje svojou medovou arómou a vďaka svojej nenáročnej vlastnosti jej kvety popíjajú ľudí pred mrazom.

Botanický popis

Lobulyariya more (tařicovka maritima), alebo inak známy alissum mora, predstavuje jeden z druhov rodu Lobulyariya rámci rodiny kelu.

Stále môžete počuť ľudové mená: borax, trávnik, kamenný murár – to je všetko to isté rastliny, nemá žiadnu popularitu. Pôvod je stredomorský, ale druh je široko naturalizovaný av oblastiach s chladnejším podnebím.
Lobulyariya

Iberis, Oriental scribbler, rake, Katran, Arabis – sú biologickými príbuznými lobularie.

Táto rastlina sa pestuje ako jednoročná rastlina. Výška výhonku je až 20 cm, silne vetvené stonky tvoria fuzzy kríky. Kvety sú malé, až do priemeru 5 mm, zbierané v krásnych voňavých kvetoch rôznych farieb: biela, lila, ružová, atď.

Kvitnutie začína na konci jari alebo začiatkom leta, ale pri dlhšom teple môže kvitnutie zastaviť. Ale to nie je úplný koniec procesu, po odrezaní kvetenstva, bližšie k jeseni, začína druhá vlna kvitnutia, ktorá pokračuje až do jesenných mrazov.

Podmienky pre nenáročné krásy

Lobularia je nenáročná na starostlivosť o kvetinu, jej výsadba a pestovanie v otvorenom teréne nepredstavujú pre záhradníka zvláštne ťažkosti.

Kvety sú navyše odolné voči nepriaznivým podmienkam – v zasneženej záhrade sú fotografie kvitnúcej rastliny. V skutočnosti je schopný niekoľko dní odolávať teplote -3 ° C a po zahriatí pokračuje v kvitnutí.
Lobulyariya

Osvetlenie a miesto

Táto kvetina miluje svetlo, takže je ticho vysadená na slnku. Často sa používajú na ozdobenie popredia kvetinovú záhradu, zdobia balkóny a verandy, rastú v skalnatých záhradách a skalkách.

Najlepšie miesto pre Lobularia je dobre osvetlená oblasť. Preto by sa malo zabrániť vzniku surových a chladných miest na výsadbu. V polostrove sa rastlina necíti zle, ale počet kvetenstva klesá.

Dôležité! Jeden by mal vždy zvážiť možnosť krížového opeľovania lobulyarii, tak jeho rôzne varianty, aby sa zabránilo mätúce zasadil oddelene, vo vzdialenosti menšej ako 200 metrov od seba.

Lobulyariya

Výber pôdy

Pôda na výsadbu sa odporúča vybrať s slabo kyslým alebo slabo zásaditým reaktom, ale to na tom nezáleží. Hlavná vec je, že pôda nie je zaplavená a nie je tu možnosť stagnácie vody (tj pôda musí byť dobre odvodňovaná).

Pestovanie zo semien

Proces rastu lobularia zo semien je jednoduchý. Možné ako výsadba semien v otvorenom teréne a predklíčení sadeníc v domácnosti. Samotné semená pri skladovaní nepotrebujú zvláštnu starostlivosť. Je dôležité vedieť, kedy zasievať semená alebo rastliny sadeníc.

Vaša záhrada krásne ozdobiť tieto každoročné kvety ako Clark, heliotropu, Nezábudka, Rudbeckia, geliantemum, kapucínky, georgína, červenoočko, nechtíka, snapdragons, agerát.

Priama výsev

Po kvitnutí lobularia sa tvoria ovocie – sú to oválne struky s ostrými vrcholmi. Semená sú veľmi malé a majú rôzne farby v závislosti od odrody rastlín. Fialové semená lobularia sa líšia od oranžových po hnedé. Biela má semená žltej farby.

Semená by sa mali zozbierať až po tom, ako sa zvitky začnú žltnúť. Zhromaždené semená nestratia svoje vlastnosti až na tri roky a po celú dobu sú vynikajúcim sadivovým materiálom.

Lobulyariyu výsadba sa odporúča stabilnej teplé jarné teploty vzduchu (koniec apríla – máj), alebo neskoro na jeseň, ale pred prvým snehom (polovica októbra).

Semená semená by mali byť v otvorenej vykopanej zemi, na ktorej môžete predpísať kalužovú múku na hnojenie rastliny. Oni sú rovnomerne zasiate po celej zasadenej ploche a potom starostlivo, sú jemne utláčané rukami.

Nestláčajte plodiny ďalšou pôdou, pretože to ju zatvorí zo slnečného žiarenia a výrazne spomalí proces klíčenia semien. Zalievanie oblasti by malo byť rovnomerné a úhľadne, bez zaplavenia plodín.

Po čakaní na prvé výhonky je potrebné lobuláriu dať rast dva ďalšie týždne, po ktorom by sa mali odstrániť. Vzdialenosť medzi výhonkami by mala byť asi 15 cm – to stimuluje rast kvetu a tiež má preventívny účinok proti možným chorobám.

Za priaznivých podmienok je lobularia schopná reprodukovať seba samčou. Ale aj v tomto prípade musíte každé 2-3 roky pestovať rastliny.

Spôsob spájania

Táto metóda vám umožní výrazne urýchliť kvitnúce rastliny. Preto sa v malých boxoch naplnených drenážou a voľnou pôdou vysádza výsadbový materiál.

Po zasiatí by mali byť semená pevne pritlačené dlaňou, ale nemusíte ich tlačiť príliš hlboko. Ďalšie zasievanie musí byť napojené a pokryté fóliou alebo sklom. Komfortný teplotný režim pre zariadenie je 16-20 ° C.
sadenice lobunarii
Po 7 až 10 dňoch sa objavujú baktérie. Po výstupe výhonkov by sa ochranná fólia mala odstrániť. Pre normálny rast musia výhonky lobularia vytvárať dodatočné osvetlenie. V máji sa odporúča vyklíčenie výhonkov na otvorenom vzduchu – to prispieva k vytvrdzovaniu sadeníc.

Ak sa na stonku rastliny objavia tri listy, je potrebné začať potápať a vysádzať sadenice. Jednotlivé vzorky môžu byť transplantované do hrncov alebo do iných priestorov.

Na otvorenej pôde lobularia vysadená na konci jari. Približne dva týždne pred výsadbou sadeníc sa odporúča, aby sa pôda oplodnila organickým vrchným obväzkom. V ťažkej ílovitej pôde je žiaduce pridať piesok a štrk.

Veľkosť jamiek by mala mierne presiahnuť veľkosť podzemky, takže sa rastlina cíti pohodlne na novom mieste. Po výsadbe by mali byť kvetiny hojne vyliate.

Dôležité! Vôňa Lobularia je príjemná nielen pre ľudí, ale tiež priťahuje množstvo hmyzu. V tomto prípade môže zápach spôsobiť útok na ľudí s alergiami.

Loburiya

Musím sa starať o Lobularia?

Lobularia – rastlina veľmi nenáročná a nevyžaduje špeciálne podmienky, ale záhradníci potrebujú vedieť o niektorých nuansách pestovania tohto druhu.

Pre normálny rast je rastlina vysadená na dostatočne vlhkých živných pôdach. Treba však mať na pamäti, že nadbytok humusu vedie k strate kvitnutia, pretože rastlina vytvorí zelenú hmotu.

Viete? Predpokladá sa, že slovo “Alyssum” pochádza z latinského “a Lyssa”, čo znamená “zbavený psie besnote.” Existuje verzia, že takýto názov je spojený s používaním tejto rastliny ako terapeutickej látky v ďalekej minulosti. V súčasnosti sa Alissum nepoužíva ako liek.

Lobularia sa týka rastlín odolných voči mrazu a nepotrebuje zimné prístrešky a tiež ľahko odoláva sezónnym teplotným poklesom. Keď kvitnutie zastaví, lúče lobularia sú rezané, čo spôsobuje druhú vlnu kvitnutia. V tomto prípade sa stonky rastlín rozrežú na 8 cm, nie viac.

Zariadenie nepotrebuje dodatočné zavlažovanie, je dosť dostatočné a prirodzené zrážanie a prebytok vody môže viesť k rozpadu oddenky. Ak však dôjde k suchu, kríky by mali byť napojené, a to najmä počas obdobia vzniku.
zalievanie

Viete? Lobularia sa používa v ľudovej medicíne. Zo svojej nadzemnej časti sa vyrába infúzia, ktorá sa používa na kašeľ a chladu.

Choroby a škodcovia rastlín

Lobulyaria-alissum zriedka bolestivý. Väčšina stoniek a kvetenstvo je ovplyvnená múčnatkou, vírusovou mozaiou, hnedou hnilobou alebo žltačkou astr. Na boj proti takýmto chorobám používajte fungicídy.

Tiež rastliny môžu byť zmiasť prirodzenými nepriateľmi – kapusta mora, krížovej blchy alebo biele tresky. Insekticídy sa používajú na ničenie hmyzu.

Pre záhradníkov Lobularia námorné je veľký záujem. Je to skvelé pre vytváranie rôznych krajiniek, zdobenie balkónov a terás.

Rastlina je nenáročná, odolná voči chorobám a škodcom. Krásny vzhľad, schopnosť kvitnúť až do neskorej jesene a medová aróma sa stali príčinou šírenia tohto kvetu. Lobulyariya