Kukurica tulipánov

Tulipán Shrenka
Jedným z predkov všetkých moderných typov tulipánov je kvet s osobitým názvom – tulipán Shrenka.

Rastie v stepných oblastiach a čiastočne má výborné estetické vlastnosti, a počas kvitnutia sa vzťahuje na lúkach nádherné kvetinové koberce červená, biela, žltá alebo svetlo ružové odtiene.

Botanický popis

Tulipa Schrenkii (Tulipa schrenkii) je divoká, cibuľovitá cibuľovitá rastlina, ktorá patrí do rodu Tulip z čeľade Liliaceae. Mnohí analytici taxonomistov však stále odmietajú rozpoznať tulipán Schlenk ako samostatný druh: predtým, ako boli označované ako Tulipa suaveolens, dnes sa mnohí identifikujú s Tulipa gesneriana.

Viete? V roku 1574 na objednávku tureckého sultána bolo 300 000 žiaroviek tohto druhu priviazaných z Istanbulských cisárskych záhrad v Istanbule dodaných z Kef (dnešnej Theodosie).

Výška rastlín zriedka presahuje 40 cm. Bezlistý stonka je veľký bud pohár tvar, ktorého veľkosť dosahuje asi 7 cm, s šiestimi lupeňmi nasýtené, farba atramentu, mierne zužuje na konci. Farba púčikov sa môže meniť: od bielej a žltej až po ružovú a fialovú.
Tulipán Shrenka
V spodnej časti rastliny sa nachádzajú zelené, modrofarebné, mierne skrútené pozdĺžne listy. Perianth pozostáva zo 4-6 zaoblených listov.

Pozrite sa na odrody tulipánov, ich skupín a tried.

Plodom rastliny je krabica na osivo, v ktorej môže dozrieť až 240 zŕn.

Žiarovka je malá, 2,5-3 cm, má tvar vajca, na vrchole je pokrytá vrstvou šupín šedo-hnedej farby. Žiarovka hlboko do zeme; počas dozrievania tvorí iba jednu obličku.

Na počesť toho, kto je pomenovaný

Tulipán dostal svoj pôvodný názov na počesť známeho biológa Alexandra Ivanoviča Shrenka, ktorý v roku 1873 objavil na jednej z jeho výletov do Kazachstanu túto novú úžasnú krásu, veľmi krehkú a jemnú rastlinu.
Tulipán Shrenka
Alexander Schrenk prišiel z provincie Tula, ale dlhé roky pracoval v Nemecku, takže v niektorých zdrojoch je spomínaný ako Alexander Gustav von Schrenk. V posledných rokoch svojej profesionálnej kariéry pôsobil ako učiteľ na univerzite v estónskom meste Drept (dnes Tartu).

Viete? V roku 2009, unikátna prírodná pamiatka vznikla v regióne Volgograd – Kurnaevsky tulipán lúka, na ktorého území sa pestuje najviac vzácne a nádherné rastliny vrátane tulipán Schrenk. Rozloha tejto lúky je 418 hektárov.

Miesto distribúcie

Najpohodlnejšími stanovišti tejto rastliny sú stepné zóny, polopusty, púšte, štrkovité oblúky malých hôr. Rastú dobre na vápenatých pôdach s dostatočným obsahom vápnika. Často sa to dá nájsť na soľných pôdach. Pozoruhodne si zvykne na kriedové pôdy.

Pokiaľ ide o klimatické podmienky, Shrenk uprednostňuje pásy, kde prevláda sneh a mrazivé počasie v zime av lete – teplo, slnko a malé množstvo zrážok.
Tulipán Shrenka
Na území Ruskej federácie sa kvetina nachádza v európskej časti štátu, v zónach stepí, púští a polopúrov, a tiež na západ od Sibíri. Na Ukrajine žije rastlina v južných a juhovýchodných oblastiach. Tulipán našiel širokú distribúciu na juhu Krymského polostrova, v severovýchodných regiónoch Kazachstanu, v Čínskej ľudovej republike a Iráne.

Zistite, ako sa správne starať o tulipány bielej a čiernej odrody.

Prečo je uvedený v Červenej knihe?

Počas posledných niekoľkých desaťročí bola táto krásna rastlina ohrozená zánikom. Dôvodom je ľudská činnosť:

 • pravidelné oranie pôdy;
 • pasúce sa hospodárske zvieratá na pozemku, kde kvetina rastie;
 • kontaminácia pôdy škodlivými chemickými emisiami vyplývajúcimi z priemyselnej výroby;
 • žacie žiarovky pre lekárske účely;
 • Rezané kvety na realizáciu.
Dôležité! K dnešnému dňu tulipán Shrenka je uvedený v červenej knihe Ruska, Ukrajiny a Kazachstanu. Zakazuje sa vykopať žiarovky a rezané kvety, a to ako na osobné účely, tak aj na obchodné účely.

Kvôli takémuto ľudskému zásahu sa počet obyvateľov rapídne znížil, prirodzený výber sa spomalil, oblasť rastu rastlín výrazne poklesla a naďalej klesá.
tulipán
Orgány pre životné prostredie prijímajú opatrenia na zabránenie smrti kvetu:

 • hliadkovanie plantáže počas kvitnutia tulipánu;
 • vykonať vysvetľujúce práce zamerané na pochopenie starostlivého prístupu k prírode;
 • penalizovať porušovateľov.

Kvety sú chránené v prírodných rezerváciách Naurzum a Kurgaldzhinsky.

Môžem ho dať domov

Podľa zákona, tulipán Shrenka – vzácna, jedinečná rastlina na pokraji vyhynutia, uvedená v Červenej knihe. Cibuľa rastliny je zakázané kopať, a preto je nemožné ho pestovať vo vašej záhrade v rámci zákona. Za porušenie príslušných sankcií.

Získajte viac informácií o rastlinách, ktoré sú tiež uvedené v červenej knihe: lepidoptera, ploché listy, tchaj-bobule, perie-tráva, pion-tenký list.

Ak sa stále rozhodnete kúpiť žiarovky alebo sadiť semená na výsadbu, potom počas pristátia musíte zvážiť tieto aspekty:

 • prvý kvitnutie začína iba 6-8 rokov po výsadbe; V prípade, že klimatické podmienky nie sú pohodlné, kvitnutie môže začať ešte neskôr;
 • kvetina sa môže množiť výlučne semenami;
 • po zániku rastliny, žiarovka zomrie a na jej mieste sa objaví len jedno dieťa, ktorého rozkvet začne pár rokov po matkinom kvete.

Tulipán Shrenka

Dôležité! Pri pestovaní kvetu na mäkkej pôde v záhradách stráca svoj individuálny vzhľad a vlastnosti, ktoré začínajú vyzerať ako tradičný, vše-známy tulipán.

Ak chcete pestovať tulipán Shrenka v podmienkach domu, je navyše neprimerané a je to nelegálne. Preto je lepšie nechať ju vo voľnej prírode a dať príležitosť obdivovať svoju krásu nám a našim predkom po mnoho rokov.