Krava a teľa si brúsia zuby: dôvody pre to

Krava s teľačkou
Vo veterinárnom lekárstve je celkom možné diagnostikovať niektoré ochorenia, založené na symptómoch správania, ako napríklad vŕzanie zubov. Pocit nevoľnosti, kravy a teľatá často brúsia zuby, čo môže byť symptómom vážnych chorôb: od gastroenteritídy až po prežitie. Škrabanie zubov je dostatočným dôvodom na pozvanie veterinárneho lekára na kontrolu zvieraťa. Zvážte dôvody tohto javu a ako ho odstrániť v článku.

Prečo sa teľa brúti so zubami

Je to celkom bežné prípad, keď zviera robí zuby brúsením, je absolútne zdravé, len v ústach zvieraťa spolu s žuvačkou sú nečistoty vo forme piesku alebo pôdy. Rovnaké zvuky môžu produkovať hovädzí dobytok a robiť žuvanie bez jedla v ústach.

So všetkými vyššie uvedenými prípadmi sa chovateľ môže ľahko vyrovnať. Stačí si dávať pozor na stravu pre domáce zvieratá: potraviny by sa nemali dostať piesku alebo pôdy.

Viete? Kravy môžu vidieť takmer 360 stupňov, ale nemôžu vidieť priamo pred sebou. Preto sa pri pohľade na objekt priamo pred ním zvyčajne obrátia hlavy na ich boky.

Škrabanie zubami kravy alebo teľa môže byť tiež príznakom ochorenia žalúdka alebo čriev:

 • gastroenteritída.
 • ochorenie bielych svalov.
 • paravertecta rumen.

teľa

Všetky tieto choroby sa vyskytujú buď v prvých týždňoch po narodení, alebo ako parakeratóza jazvy, keď teľa dosiahne vek šiestich mesiacov. Hlavným dôvodom pre väčšinu z nich je porušenie správnej stravy. Len choroba bielych svalov sa vyskytuje v dôsledku nedostatku stopových prvkov a infekcie vírusmi.

Externé symptómy ochorenia na stanovenie správnej diagnózy nestačia. Aby sme pochopili dôvod, prečo sa teľa brousí so zubami, je potrebné vykonať laboratórne testy. To platí najmä v prípade bielej svalovej choroby, ktorá sa ťažko rozpozná v počiatočných štádiách.

Prečítajte si viac informácií o tom, čo robiť telený kašeľ, a tiež, ak je pomalý a zle.

Bez testov je ľahké urobiť chybu v diagnostike a bez vhodnej liečby dobytok často zomrie. Pravdepodobnosť smrteľného výsledku pri absencii veterinárnej starostlivosti je 60-90%.

Na správne určenie diagnózy sú potrebné nasledujúce testy:

 1. Kompletný krvný obraz – nedostatočný počet erytrocytov a bielkovín naznačuje ochorenie bielych svalov.
 2. Všeobecná analýza moču – v moči je proteín, dochádza k reakcii s kyselinou, zvyšuje sa množstvo kreatínu; to všetko naznačuje, že krava je chorá.
 3. Analýza na stanovenie hladiny histamínu v bachore – ak je jeho hladina vysoká, a tiež je zistené kyslé prostredie, znamená to parakatatózu bachoru.

Zbieranie krvi z teľaťa na analýzu
Veterinár v týchto prípadoch predpisuje prípravky: tokoferol, selén, “Trivitamin”, ako aj špeciálne proteínové hydrolyzáty a aminokyseliny s vysokým obsahom síry.

Dôležité! Vonkajšie príznaky gastroenteritídy sú veľmi podobné ochorenie parazitárne povahy, tak osobitným dôrazom na analýzu krvi v laboratóriu zaplatiť množstve bielych krviniek, červených krviniek, hemoglobín, a sedimentácie erytrocytov.

Požitie piesku v ústach

Na zuby hovädzí dobytok môže dostať piesok alebo malé kamienky, často sa to stane súčasne s prijatím jedla. Ľudia, ktorí držia kravu, sú oboznámení s situáciami, keď hovädzí dobytok jesol zo stien kravy. Stáva sa tiež, že krava môže žuť slamu matu.

Takéto nezvyčajné stravovacie návyky pravdepodobne poukazujú na nedostatok vápnika v tele, na začiatok rachoty alebo na potrebu urobiť rozmanitosť vo výžive kráv. Je tiež vhodné pravidelne kontrolovať teliat, aby sa predišlo rachotom.
Kontrola ústnej dutiny tela na prítomnosť piesku

Absencia žuvačky

Zdrojom brúsenia zubov môže byť aj absencia krmiva pre prežúvavcov. Žuvanie je vrodeným reflexom hovädzieho dobytka, pri nedostatku jedla, kravy alebo teľa stále žuva.

Dôležité! Chovateľ musí zabezpečiť, aby malé množstvo sena alebo slamy bolo stále v podávači tak, aby zviera neumývalo zuby proti sebe navzájom s brúsením zubov.

Pri absencii žuvačky sa zuby navzájom dotýkajú a dochádza k zubnému klepaniu.

Video: čo robiť, ak krava stratila žuvačku

Parakaratóza bachoru

Symptómy paraverkózy brucha:

 • bohaté slinenie;
 • brúsenie zubov;
 • pomalá intestinálna peristaltika;
 • zlá chuť;
 • mierne zníženie jazvy.
Viete? Skutočnosť, že býk sa hnevá v hneve na červenom handričku, je dobre zavedeným mýtom. Dobytok nerozlišuje červené a šarlátové vlajky používané v súboji matadormi priťahujú pozornosť býka kvôli svojmu pohybu a nie farbe.

Na vyliečenie zvieraťa sa podáva horľavá magnézia, ako aj hydrogénuhličitan sodný a vitamín A. Po opätovnom vykorenení teľa sa mu musí podávať iba čerstvé krmivo s plnou hodnotou. Ak sa nedodržíte správneho spôsobu kŕmenia, zviera sa znova ochorí, pretože parakeratóza vyvoláva nesprávnu výživu.

ochorenie žalúdka a čriev

Príznaky gastroenteritídy:

 • vysoká teplota;
 • zviera je oslabené;
 • Hnačka, v ktorej výkaly hovädzieho dobytka obsahujú hlien a krvné zrazeniny.

Gastroenteritída v tele
Gastroenteritída sa vyskytuje pri podávaní zvierat s nekvalitnými krmivami:

 • kyslé vrátenie;
 • plesnivý chlieb, seno alebo iné pokazené krmivo.

Organizmus v tomto prípade najskôr potrebuje čistenie. Teľa nie je kŕmené 24 – 36 hodín, ako nápoj, zviera je ponúknutá teplá voda (mierne solené). Na konci tohto obdobia sa dieťaťu podáva acidofilné mlieko, ovsená vločka, mlieko z čerstvého mlieka. Získané zviera je neskôr včas a správne kŕmené.

Zoznámte sa s príznakmi a metódami liečenia gastroenteritídy u teliat.

Ochorenie bielych svalov

V prípade ochorenia bielych svalov dochádza k metabolickej poruche a svalovej degenerácii, pretože tuky, minerály a sacharidy nie sú trávené. Často táto choroba vedie k nezvratným zmenám v svaloch srdca.

Symptómy tejto choroby: Ochorenie bielych svalov

 • strata moci zvieraťu na úplnú nemožnosť státia na nohách;
 • zamračené oči;
 • rozrušený žalúdok;
 • páchnuce výkaly;
 • úplná strata chuti do jedla.

Vytvrdzovanie hovädzieho dobytka z bieleho svalu je podporované vitamínmi E a A, ktoré je potrebné podávať subkutánne alebo intramuskulárne injekciami. Zvieratám sa tiež podáva intramuskulárne prípravok obsahujúci seleničitan sodný.

Odporúčame vám čítať informácie o tom, ako liečiť bolesť bielych svalov u teliat.

Zavedenie liekov s seleničitanom sodným by malo byť prísne merané, pretože predávkovanie ohrozuje teľa smrťou. Ak na koži na miestach podania injekcie dochádza k zápalovým procesom (absces), veterinár bude s najväčšou pravdepodobnosťou odporučiť antibiotickú liečbu.

Preventívne opatrenia

Aby sa uistilo, že krava alebo teľa sa nespráva s uvedenými ochoreniami, je dôležité dodržiavať určité podmienky pre kŕmenie a udržiavanie:

 • čerstvé potraviny (bez plesní a kvasenie);
 • pestrá strava bohatá na mikroelementy;
 • absencia cudzích nepožívateľných nečistôt v krmive;
 • profylaxia rachiet – vonkajšie cvičenie a opaľovanie, v zimnom období prísady do vitamínu D.

Kŕmenie kráv s čerstvým jedlom, ako spôsob prevencie poškriabaniu zubami
Škrabanie zubov u kráv alebo teliat môže mať úplne neškodné dôvody a môže byť znakom vývoja závažných ochorení.

Viete? Keď kravy strávia potravu, kvasenie prebieha v žalúdku, čo vedie k veľkému množstvu metánového plynu. Dobytok produkuje 250 až 500 litrov plynu denne.

Ak chcete úspešne prekonať chorobu, je dôležité správne určiť diagnózu a rýchlo začať liečbu.


Loading...