Králik Hiplus: ako sa starať a čo kŕmiť doma

Králik Hiplus
Dnes je chov králikov považovaný za jednu z výnosných aktivít. Podnikanie je takmer bezproblémové, pretože sa oceňuje aj mäso a zvieracia kožušina. Asi jedno z mäsových plemien, alebo skôr hybridný kríž Hiplus cross v tomto článku.

Popis a rozlišovacie znaky

Charakteristickým znakom všetkých hybridov je neschopnosť produkovať potomstvo, ale ženy Hiplus sú prispôsobené na umelú insemináciu. Sexuálna zrelosť králikov sa vyskytuje vo veku štyroch mesiacov.

Viete? Aztéci objavili alkoholový potenciál agáve prostredníctvom králikov. Dievča menom Mayaual si všimlo, že zviera, ktoré jedlo listy rastliny, začalo chovať neadekvátne. Takže kmeň má tradíciu na meranie stupňa intoxikácie na stupnici od jedného do štyristo zvierat.

Kríž je výhodný, pretože je charakterizovaný rýchlym rastom a prírastkom hmotnosti – až 55 gramov denne, v priemernom veku troch mesiacov, zviera váži štyri kilogramy, zatiaľ čo výnos z mäsa je 60%.

Video: chov králikov Hiplus

História chovných hybridov

Hiplus je výsledkom tridsaťročnej práce francúzskych chovateľov na zlepšenie výkonnostných charakteristík. Potomci nových hybridných králikov z Nového Zélandu, belgického a kalifornského plemena. Kríž je získaný v dôsledku prechodu niekoľkých línií a ich potomkov.

Prečítajte si viac o jemnostiach chovných králikov ako o podnikaní.

Externé funkcie

Králiky majú silné, krátke končatiny, predĺžené, pripomínajúce valcové telo. Krk nie je dlhý, s mierne pretiahnutým tvarom hlavy a nie veľkými ušami. Farba očí je väčšinou červená, ale môže byť hnedá.
Králiky Hiplus

Vlna je hrubá, hustá, farba sa líši:

 • biela, šedá, čierna;
 • dvojfarebný alebo bodkovaný.
Pozrite sa na najlepšie druhov králičieho mäsa.

Podgibridy

Hlavný druh Hiplus:

 • biely obra – biela vlna, čierne končatiny, hmotnosť 2,5 mesiaca v priemere 2,9 kg;
 • black-eyed obrie – farba srsti šedá, čierna, hmotnosť – priemer 2,8 kg;
 • biely štandard – biela farba, čierne končatiny, hmotnosť – 2,5 kg v priemere 2,5 mesiaca;

Podgibridy

Ako sa nemýliť pri nákupe

Na kríži nie sú žiadne štandardné vonkajšie prvky, farba môže byť podobná ľubovoľnému z nasledujúcich potomkov: sivá, biela, čierna. Preto len doklad dokáže potvrdiť vlastníctvo tohto plemena.

Tu je potrebné pochopiť, že akékoľvek predajné centrum Hiplus (legálne) by malo byť prepojené s hybridným výrobcom Hypharm. O dostupnosti takéhoto centra sa môžete dozvedieť vo svojom regióne kontaktovaním spoločnosti prostredníctvom oficiálnych webových stránok na internete. Nájdenie adresy nie je ťažké: jednoducho vložte do vyhľadávacieho mena v latinčine.

Údržba a starostlivosť

Plemená mäsa sú prispôsobené bunkovému obsahu v miestnosti.

Zistite viac o usporiadaní domu pre králika: výber a stavbu klietky, výrobu podávača (bunkru) a misy na pitie.

Táto metóda výrazne uľahčuje starostlivosť o zvieratá, uľahčuje očkovanie, vyšetruje jednotlivcov a automatizuje určité procesy.
Králiky Hiplus

Výber a usporiadanie bunky

Miestnosť alebo prístrešok by mali byť teplé, chránené pred prievanom, ale zároveň mať dobrý vetrací systém.

Dôležité! Kožušinové zvieratá spôsobené ťažkým sexom trpia tlakovými vredmi na labkách, takže vrstva podstielky musí byť dostatočne silná a podlaha mäkká.

Veľkosť a zariadenie bunky:

 • rozmery: šírka – 600 mm, dĺžka – 720 mm, výška – 420 mm;
 • podlahová sieť alebo z regálov, s paletou pre jednoduché čistenie;
 • bočná a zadná stena – pevná, vyrobená z dreva alebo preglejky;
 • predná stena je sieťovaná;
 • vrh zo slamy alebo pilín;
 • Klietka by mala byť vybavená odnímateľnými kŕmnymi žľabmi a miskou na vodu (najlepšie automaticky).

Králik Hiplus

Podmienky zadržania

Základné podmienky komfortného obsahu:

 • teplota – +19 ° С;
 • vlhkosť – 60-70%;
 • svetlý deň – 14 hodín;
 • Miesto zadržania by malo byť osvetlené, ale bez priameho slnečného žiarenia.

V zime sú svietidlá dodatočné osvetlené, ale nesmú byť príliš svetlé a blízke zvieratám, to isté platí pre ohrievače.

Dôležité! Z nadmerného umelého tepla, ako aj pri priamom vystavení slnečnému žiareniu môžu zvieratá dostať teplo.

Pokyny na starostlivosť

Podstielka sa zmení, pretože sa znečistí, nemala by byť mokrá. Nahradenie sa vykonáva približne raz za týždeň, malé králiky – častejšie.
Králik Hiplus
Raz za dva mesiace sa miestnosť, inventár v nej a bunky premyjú dezinfekčnými roztokmi. V domácnosti používajte 5% roztok jódu a alkoholu. Po dôkladnom čistení škrabkami a špongiami teplou vodou, králičím riadom, paletami a bunkami sa pôsobí jódom.

Viete? Najväčší králik Amy je registrovaný v anglickom meste Worcester, jej dĺžka tela od nosa po chvost je 1,20 m a hmotnosť 19 kg. Žena gigant je nútená žiť v psí dom, pretože pre ňu nie sú bunky tejto veľkosti.

očkovanie

Zvieratá sú očkované proti myxomatóze a hemoragickému ochoreniu s komplexnou vakcínou. Pretože plemeno má silný imunitný systém, iné očkovania sa zvyčajne neuskutočňujú, avšak v znevýhodnených oblastiach sa odporúča očkovanie proti paratyfóze, listerióze a salmonelóze.

Video: očkovanie králikov

Prvé komplexné očkovanie sa uskutočňuje vo veku tridsiatich rokov, v dysfunkčných oblastiach – vo veku troch týždňov. Načasovanie nasledujúcich očkovaní závisí od stavu zvieraťa a je vybrané veterinárnym lekárom.

Čo sa má podávať

Výrobcovia hybridov Hiplus tvrdia, že kŕmenie by sa malo vykonávať výhradne s granulovanými vysoko kvalitnými krmivami, inak sa potenciál plemena nebude úplne odhaliť.

Odporúčame prečítať o tom, akú voda nápoj králikov, než nemôžete kŕmiť králiky, niektoré trávy-kŕmil králiky, že jesť a čo kŕmiť králiky v zime, rovnako ako či sú králiky jesť palina, lopúch a žihľavy.

V tomto ohľade mnohí chovatelia odmietajú plemeno kríža, pretože to nie je ziskové. K dispozícii sú však chovatelia králikov, ktorí úspešne obišli nepohodlnú prekážku tým, že nahradia drahé krmivá vlastnými zmesami.
Králik Hiplus

Mashkinov recept na fuzzy:

 • drvené stonky kukuričných stoniek;
 • drvená slama ovsa, amarant, iné obilniny;
 • tri polievkové lyžice soli;
 • tri litre vriacej vody;
 • jedna cukrová repa, mrkva;
 • 150 g tekvica.

Rozdrvená sieťka je vtláčaná do 10-litrového vedra, naplnená vodou a soľou a infúziou asi desať hodín. Potom sa zelenina trení na hrubom strúhadle spolu s roztrhaným stehom, zmiešajú sa do panvy a vloží sa do misky. Počet zložiek sa upraví v závislosti od veľkosti stáda.

Nezabudnite sa pozrieť na to, ako určiť pohlavie králika, koľko berie a ako určiť sukrolnost zajačika, ak môžete mať sliepky a králiky dohromady, ktoré majú vplyv na dĺžku života a priemerný počet živých králikov, čo robiť, keď slnko a tepla mŕtvice u králikov.

Čo ešte treba zvážiť: v lete sú zelenina a čerstvé bylinky, pričom ich množstvo nie je nadmerné, ale plemeno je prispôsobené zmiešaným krmivom. V zime by mala prevládat kŕmna surovina.
Králiky jedia
V prípade samo-prípravy kŕmnych zmesí je potrebné zaviesť vitamín-minerálne doplnky. Populárna droga je Chiktonik, činidlo sa pridá do vody (1 ml / 1 L), zviera zmizne počas 5 dní, raz za mesiac.

Recenzie o hybride sú kontroverzné, takže pred začatím plemena nájdite všetky možné informácie o tom, vrátane oficiálneho webu pre vývojárov. Ak máte maximálne množstvo informácií o ruke, môžete prijať vážené rozhodnutie.

Recenzie zo siete

Samci toho istého plemena sú podobné bielemu obra, ženy druhého sú vizuálne podobné kalifornským uramom a labky nie sú celkom čierne, šedé. Samica má 10 bradaviek. Vrhy (v mojich 11-14 ks) sú dobre kŕmené. Mladí ľudia rýchlo rastú.
Králiky sú určené na umelé oplodnenie, ale tiež pracujú obvyklým spôsobom. Tenká koža nie je vôbec kožušina. Postupne sa prenesie na krmivo pre seno a králik, teraz a tráva bude ísť. Na farme, kde bolo podnebie prevzaté, a zmiešané krmivo s plným krmivom.

AleksN
https://fermer.ru/comment/1074064456#comment-1074064456
Výťažok mäsa a rýchlosť rastu je vyššia ako u všetkých známych králičích plemien, ale je to hybrid, čítal som o nich niekde. A hybrid je pomerne zložitý. V Kyjeve si môžete kúpiť chovný materiál (podobne ako z Francúzska), ale potomstvo na účely ďalšej reprodukcie nefunguje

VladimirRotar
http://krol.org.ua/forum/13-169-5684-16-1298061535