Kozie choroby a zvláštnosti ich liečby

koza
Koza je populárny zviera, ktoré dodáva kvalitné zdravé mlieko. Je nenáročná, prispôsobí sa všetkým podmienkam, žije takmer všetky krmivá, ľahko nájde potravu sama a s primeranou starostlivosťou a podmienkami údržby nespôsobuje problémy. Kozy nie sú zriedkavé, ale musíte vedieť, ako zistiť, či zviera nie je uzdravené a čo robiť pri liečbe. Toto sa bude diskutovať v tomto článku.

Kozie choroby sa dajú rozdeliť na neinfekčné, infekčné a parazitické choroby.

Nekomunikovateľné choroby

Tieto ochorenia sa môžu vyskytnúť v dôsledku traumy, nesprávnej alebo nedostatočnej výživy, nekvalitných krmív, intoxikácie s jedovatými rastlinami alebo pesticídmi, nesprávnou starostlivosťou a nedostatkom hygieny.

Zdravá koza je vždy veselá, s dobrou chuťou. Bežný tep srdca 70 – 80, dýchanie 15 – 20 za minútu, teplota 38,5 – 40 ° C, až 41 ° C u detí.

Ak koza stratila mlieko, búšenie srdca, zvýšená teplota a zlá chuť do jedla, to znamená, že nie je zdravá a je potrebné zistiť, čo spôsobuje ochorenie.
kozy

Dôležité! V prípade akejkoľvek choroby musíte kontaktovať veterinárneho lekára, čo môže ochrániť zdravie chorého zvieraťa aj zdravých jedincov, ktorí ho obklopujú.

Avitaminóza alebo hypovitaminóza

Avitaminóza sa zvyčajne vyskytuje u detí a mladých zvierat kvôli nedostatku vitamínov (A, D menej často B, C, E) a minerálov.

Avitaminóza je vyjadrená v spomalení rastu hospodárskych zvierat, zhoršovania chuti do jedla, neistého chovu, kŕčov, zlyhaní nohy. U dospelých zvierat sa pozoruje zhoršenie reprodukčných funkcií.

Liečte ju a naplňte nedostatok potrebného vitamínu. Napríklad, vitamín A tvorí rybí tuk, mrkva, dobré seno, doplnky obsahujúce retinol, vitamín B je v otruby, klíčky, mrkva.

My deti často pozorované krivica (nedostatok vitamínu), ktoré oslabujú, začne krívať, kosti ľahko ohýbať, majú hnačka alebo zápcha. Vitamín D je bohatý na mlieko, mäsokostnú múčku, kvasinky.

V akútnych prípadoch veterinár predpisuje podávanie nevyhnutných vitamínov intramuskulárne. Na prevenciu tohto ochorenia je potrebné chodiť deti častejšie, podávať rôzne krmivá, vrátane kŕmnych kôz a priestory na ich údržbu by mali byť suché, dobre vetrané.
kozy

ochorenie žalúdka a čriev

Príčinou zápalu sliznice žalúdka a čriev podľa vedeckej gastroenteritídy môže byť:

  • slabé krmivo:
  • zhnité zemiaky alebo repa;
  • plesnivý chlieb, strúhanka, odpad z obilia alebo koláča;
  • Krmivá obsahujúce ťažké kovy;
  • náhly prechod mladých zvierat na krmivo pre zeleninu;
  • pri kŕmení kôz s kozím mliekom s chorými mastitídami.

Keď sa choroba u kôz sa znížil a strata chuti do jedla, hnačka alebo zápcha vyskytuje v mnohých výkalov nestrávené a hlien hrudky, ale krv je vzácny, pach odpadu je veľmi nepríjemné, s tlakom na brucho zvieraťa bľakot žalostne. To všetko sprevádza teplota a rýchle dýchanie.

Pravdepodobne budete mať záujem dozvedieť sa viac o takých kozích plemien ako “Alpine”, “La Mancha”, “Boer”.

Na začiatku liečby, na čistenie čriev, sa zviera nedostane na nič iné ako len hojný nápoj. Ako preháňadlo poskytnite 8% roztok Glauberovej soli, 50-80 g.
kozy
Črevo sa môže premyť vytvorením klystýru s mierne teplej vody a aktívneho uhlia. Po premytí sa črevo dezinfikuje salolom (3 až 8 g), rozpusteným v harmančnom bujóne, je ešte žiaduce dať nejaké adstringentné, napríklad 3-5 g taninu.

Ako predpis veterinárneho lekára sa používajú antibiotiká a prípravky obsahujúce sulfónamidy.

zažívacie ťažkosti

Dyspepsia je bežná u novorodencov. Vyskytuje sa kvôli podvýžive kôz v poslednom štádiu tehotenstva a po pôrode, čo spôsobuje zhoršenie mlieka.

V dôsledku toho kozy degradujú trávenie, metabolizmus sa zhoršuje a dehydratácia a akumulácia toxínov v tele vyvíja.

Zjavuje sa to ako letargia u detí, odmietnutie jedla, hnačka so silným nepríjemným zápachom šedo-žltej farby, teplota môže byť nižšia ako 38 °. Na liečbu je potrebné rýchlo, inak po dobu 4 dní môžu umierať.

Chorí sú izolovaní a od 6 do 12 hodín nie sú kŕmení. Potom sa odparí s prevarenou vodou alebo vodným roztokom chloridu sodného. Po zlepšení stavu zvieraťa je dovolené ísť do vemena. V prípade potreby použite sulgin alebo ftalazol.
Baby deti

Pneumónia (pneumónia)

Pneumónia dochádza zriedka sama o sebe, to je zvyčajne iné účinky tejto choroby alebo stres – podchladenie, prehriatie, atď., Čo vedie k zníženiu imunity. Zápal pľúc môže byť spôsobený podvýživou a nedostatkom vitamínu A.

Symptómy sú podobné ako u väčšiny chorôb: letargia, depresia, strata chuti do jedla, kašeľ, pískanie v pľúcach, nosovej hlien je potom hnis, rastie teplota, rýchle dýchanie, vysoký pulz.

Choré zvieratá sú izolované v dobre vetranej suchej miestnosti. Prevod na kvalitné krmivo. Na doplnenie vitamínov je možné podávať roztoky vitamínov A a D subkutánne, kozy dostávajú rybí olej.

Liečte norsulfazol (0,05 g na kilogram hmotnosti dvakrát denne), penicilín (200 000-500 000 jednotiek denne počas jedného týždňa).
koza

ketóza

Ketóza alebo acetón – najčastejšie prejav tejto choroby sa môže vyskytnúť u kozy počas tehotenstva a je spojený s nevhodným kŕmením, nedostatkom krmovín a prebytkom koncentrátov. To vedie k narušeniu metabolizmu a výskytu acetónového syndrómu u zvieraťa.

Prvou známkou ketózy je nedostatok alebo strata chuti do jedla, ospalosť, letargia pohyby, je charakteristický pach dychu acetón, rýchlosť odozvy, zápcha nastať, je rýchle dýchanie a srdcový tep.

Naučte sa ako liečiť ketózu u kráv.

Liečba ketózy spočíva v zmene stravy, kontrole stravy, normalizácii príjmu proteínov. Hlavnou potravinou by malo byť vysoko kvalitné seno a sena, znížiť spotrebu koncentrátov a zemiakov, vylúčiť spotrebu buničiny, siláže, bard a znehodnotených výrobkov.

Je potrebné normalizovať hladinu glukózy v krvi. Ak chcete použiť tento komplex vitamínov a stopových prvkov, glukonát sodný, zviera sa podáva 10% roztok glukózy sa intravenózne podané s laktátu potraviny sodným, hlorinol, propylénglykol. Na zníženie kyslosti v žalúdku sa koza dostáva do jedla.
Ketóza kôz

zápal prsnej žľazy

Zápal mastitidy alebo vemena je ochorenie spôsobené zápalom prsníka. Príčinou môže byť nesprávne dojenie, zranenia vemena, nesprávna údržba v neškodných podmienkach alebo chladné priestory. Mastitida existuje najmenej štyri, ale v srdci všetkých lží je mikrobiálna infekcia.

Prvým príznakom mastitídy je opuch vemene, chorá časť vemena vytvrdzuje a stáva sa horúcou a v mlieku, ak ešte stále ide, sa objavia vločky a dokonca aj hnis.

Liečba mastitídy u kozy doma znižuje zníženie nádoru a normalizáciu laktácie. Na zníženie výnosu mlieka koza mení stravu, odstraňuje šťavnaté potraviny, dáva preháňadlo (2 lyžice Glauberovej soli na 200 g rastlinného oleja na pol litra vody).

Bohužiaľ sa veľmi často vyskytuje mastitida u kráv.

Na opuchnuté vemene, dal studený ocot stlačiť tekuté hliny (3 lyžice octu na liter vody). Vytvorte pleťové mlieko z bunky kráľovnej (pohánka) 2 lyžice na lyžičku vody.

Na zmiernenie stavu zvieraťa sa často robí dojenie, masáž sa robí, v prípade potreby sa novokain, gáfový olej alebo ihtyolová masť tretia do vemena, zabalené do tepla. V závažných prípadoch sa používajú antibiotiká.
Mastitída u kôz

otrava

Obvykle sa vyskytuje pri konzumácii sena s vysokým obsahom pesticídov alebo toxických rastlín. Najčastejšie sa to vyskytuje pri pasení, menej často – na poliach, ktoré sú znečistené toxickými záchytmi.

Príznaky závisia od jedu, ktorý sa dostane do jedla, môže to byť:

  • silná tráviaca porucha – odmietanie potravy, vracanie, hnačka, zápcha;
  • rýchly pulz a dýchanie;
  • slabosť, letargia, inhibícia, depresia;
  • porážka nervového systému – kŕče, zhoršenie alebo stratu videnia, stupor, paralýza atď.

Liečba otravy je predovšetkým očistenie tráviaceho systému. Žalúdok sa umyje zvonením zvierat, poskytujú preháňadlo, aktívne uhlie, slizký vývar. Posaďte si nápoj. Ak viete, čo presne koza otrávila, aplikujte požadované protilátky.

Akútna tympánia

Tympánia alebo akútne nadúvanie v kozách si vyžaduje okamžitú liečbu, inak je smrteľný výsledok. Vyskytuje sa vtedy, keď došlo k prasknutiu a zrýchleniu generovania a nahromadenia plynov v bachore.

Príčinou je nedostatočná výživa, napríklad potraviny, ktoré spôsobujú ťažkú ​​fermentáciu alebo jedlé strukoviny na vlhkých pasienkoch, alebo pitie pri jedle šťavnatého krmiva.
Akútna tympánia
Hlavným príznakom je veľmi opuchnuté brucho, navyše koza prestáva žuvať, po celú dobu sa rozhliadne.

Čo robiť, ak je kozie žalúdok opuchnutý. Po prvé, musíte ihneď zbaviť krmivo pre zvieratá. Potom sa pokúste uvoľniť plyny tak, že umiestnite kozu zvisle na zadné kopyta a urobíte masáž žalúdka.

Pokúste sa obnoviť zápach, roztiahnuť jazyk kozy a vtlačiť do jej ústa skrútenú slamu. Môžete vykonávať znieť. Zvieraťu sa podá roztok kreolského amoniaku (2 čajové lyžičky na liter vody) alebo ichtyolu. V najnáročnejšom prípade môžete preraziť jazvu s trokarom v oblasti hladovitej fosílie.

Dôležité! Môžete sa vyhnúť tympanizmu tým, že budete kozu kŕmiť seno, než pasú na mokrých, šťavnatých pasienkoch.

reumatizmus

Kozy majú kĺbový a svalový reumatizmus. Dôvodom pre obe je udržiavanie hovädzieho dobytka v chladných, vlhkých podmienkach.

So svalovým reumatizmom sa tieto stávajú tesné, husté, dotyk spôsobuje bolestivú reakciu. Articulárny reumatizmus vedie k opuchu kĺbov, kĺbovosti, zvýšenej teplote a zníženej chuti do jedla.

V prvom prípade sú postihnuté časti tela liehom, gáfor, v druhej – sa rozotrie z terpentínu masť, rastlinný olej a amoniaku (zmiešané v pomere 5: 5: 1), čím sa vnútro v oboch prípadoch salicylát sodný, 3-0,5g kozy sa premiestňujú do suchej miestnosti.
kozy

zranenia

V prípade otvorených rán, sa zmes premyje so slabým roztokom manganistanu draselného, ​​zastavenie krvácania, mazaný s jódom a naftalén sypané.

V prípade zlomeniny sa na kopytá aplikuje obväz a tesne sa viaže, čo obmedzuje pohyb postihnutého zvieraťa. Silná modrina je ošetrená rezaním chĺpkov na postihnuté miesto, potom je namazaná jódom a obviazaná.

V prípade, že medzera kopyto dostal cudzieho telesa – kameň alebo triesku, je odstránená odrezaním prebytočného roh a zapálené miesto na kopytá kozy premyté a dezinfikovať.

Trhliny v bradavkách

Trhliny na povrchu bradaviek sa vyskytujú pri nevhodnom dojení s bezohľadným obsahom za prítomnosti nekvalitného hrubého vrhu.

Zistite ich počas dojenia. V zanedbanom prípade môžu viesť k mastitíde.

Na vyliečenie kozy sa na jeho vemeno pôsobí vodným roztokom kyseliny boritej a potom sa rozmieša s vazelínom alebo roztaveným maslom.
Uskutočnenie spracovania kôz
Pre rýchlejšie hojenie trhlín môže byť aplikovaný na reze listov aloe, komprimovať tinktúra žihľava listy alkohol, zmes varené rastlinného oleja a vosku, propolisu masti alebo Solcoseryl.

Dojacie zariadenie veľmi zjednodušuje proces dojenia a zvyšuje počet mliečnych výnosov. Získajte informácie o najlepších zariadeniach pre kravy a kozy.

Udder fruunkulosis

Furunkulóza sa vyskytuje u kôz počas laktácie s nesprávnym obsahom. Vlasové sáčky a mazové žľazy na koži vemena sú zapálené a vyčerpané.

Hlavným znakom ochorenia sú metastázy rôznych veľkostí na povrchu vemena, uprostred ktorých je koreň vlasov. Koža sa postupne stáva červenou alebo žltou.

Tieto oblasti sú husté na dotyk a pri dotyku spôsobujú bolestivé pocity. Odstúpenie z takých kruhov, ktoré sa dostávajú na susedné miesta kože, spôsobuje výskyt nových abscesov.

Pri liečbe tohto ochorenia u kôz, vlna vystrihnúť vemena, kožu, umyte teplou vodou s mydlom a dezinfikovať, odstráňte sušené krusty z varu, a potom boli liečení s jódom.
Udder fruunkulosis

Infekčné choroby

Príčinou týchto chorôb sú patogénne mikroorganizmy, ktoré vstupujú do tela živočícha jedlom, kožnými léziami alebo inými spôsobmi, niektoré z nich sú nebezpečné pre ľudí.

brucelóza

Brucelóza je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Brucella melitensis. Infekcia sa často vyskytuje v dôsledku poškodenia kože počas dojenia, cez jedlo a sexuálne.

Viete? Brucelóza opísala Hippocrates v 4. storočí pred naším letopočtom. V roku 1887 bol na ostrove Malta izolovaný vhodný mikroorganizmus, takže choroba sa nazývala maltská alebo stredomorská horúčka. To bolo široko rozdelené medzi ľudí v Stredomorí v 18-19. Storočí.

Vonkajšie, ochorenie u kôz je takmer nezrejmé, najčastejšími príznakmi sú potraty, ktoré sa často vyskytujú bez následkov pre zviera a opuchy semenníkov u kôz.

Diagnózu choroby je možné vykonať až po krvnom vyšetrení. Brucelóza sa zvyčajne určuje po ochorení ľudí. Osoba sa stáva častejšie infikovaná mliekom alebo syrom, menej často – pri starostlivosti o zvieratá, pri poskytovaní pôrodnej a veterinárnej starostlivosti.
kozy
U kôz sa nelieči brucelóza. Choré zvieratá sú zabité a miesta ich výživy sú dezinfikované. Boj proti tejto chorobe spočíva v kontrole stáda dvakrát do roka a získaní osvedčených zvierat.

Infekčná pleuropneumónia

Príčinou ochorenia je vírus-mikroplazma, postihujú pľúca a pleury. Choroba je veľmi nákazlivá, akútna, postihuje mladé kozy do 3 rokov.

Príčinná látka sa vylučuje kašľom, nasálnym hlienom a močom. Infekcia sa vyskytuje u chorých alebo už chorých zvierat. Inkubácia trvá od týždňa do 24 dní.

Choroba sa prejavuje rýchly vzostup teploty (nie je zníženú priebehu choroby), zviera upadne do depresií, prestane jesť, žuvačky je stratený, tam je triaška, tam je suchý kašeľ, dotlačil vlhkých veľkým hlienu z nosa, kozy, ťažko dýchal, chrapľavo.

S veľmi ostrým tvarom sa infikuje krv a dobytok uhynie v priebehu 12-16 hodín. Špeciálna liečba neexistuje, normálny priebeh ochorenia trvá 3-5 dní.

Izolovaná koz, dezinfekcia priestorov. Vo vonkajšom prostredí je vírus nestabilný, ľahko dezinfikovateľný. Z liekov v počiatočnom štádiu ochorenia prináša Novarsenol dobré výsledky.

Zmieša sa s 25% roztokom glukózy v pomere 1:25, dávkou 0,1 na 10 kg hmotnosti zvieraťa. Je žiaduce poskytnúť dodatočné kardiologické prostriedky.
Infekčná pleuropneumónia

Viete? Spolu s vtáčou a prasacou chrípkou existuje aj kozia chrípka, kmeň SM / B2D2. Epidémia tejto choroby bola zaznamenaná v Holandsku. Jednotlivé ohniská boli zaznamenané v rokoch 2007-2008 a choroba dosiahla vrchol v roku 2009. Na východe krajiny bolo ohrozených 375 000 kôz, 2300 chorých a 6 zomrelo. K dnešnému dňu nie je napätie zaznamenané.

Infekčná mastitída

Akútne infekčné ochorenie, dochádza, keď vstúpi do maternice vemena patogén u kôz jadra je S. aureus (iné nespôsobí také ťažkou formou infekcie), čo vedie k zápalu, často gangrenosum, prsných žliaz, čo vedie k smrti, niekedy 80% prípadov.

Uterus, ktorý dáva mlieko, rodí častejšie. Zdrojom infekcie sú choré alebo choré zvieratá.

Choroba je diagnostikovaná opuchom vemena, postihnutá časť sa stáva pevnou a nadobúda modrofialovú farbu.

Kozie mlieko zmizne, z vemene začne byť pridelená vodnatá kvapalina a potom hnisom krvou. Koza má horúčku, stane sa pomalé, prestane jesť, nie je žuvačka.

Kráľovne sú izolované v teplej izbe. Zmena stravy, aby sa znížil výnos mlieka. Často sa mlieko odovzdáva po vykonaní masáže vemena novokainom (zmes novokaínu s vazelínou a kyselinou boritou v hmotnostnom pomere 1: 20: 4).
Infekčná mastitída
Pravidelne môže byť vemeno mazané gáforom a zahrievané. Nástup ochorenia sa aplikuje intramuskulárne penicilín, erytromycín, orálne dať norsulfazol, do vemena cez mlieko potrubie podávané streptomycín alebo iné antibiotiká.

Nekrobakterióza (ochorenie kopýt)

Toto ochorenie postihuje kopytá z kôz – medzikvartálna rozštiepka, koruna, drobky. Zdroj infekcie je chorý a chorý dobytok, ktorý vylučuje patogény výkalmi, slinami a mŕtvym tkanivom. Mikroorganizmy prenikajú cez rany a škrabance na koži a slizniciach.

Choré zvieratá začnú ochabnuté kopyto opuch tkaniva, z ktorých začína hnis, ak zanedbanie môže oddeliť topánky roh, objavia orálny slizničnej lézie (chrastavitosť) kozie stráca chuť do jedla. Nezvratné zvieratá by sa mali držať na suchom mieste.

Nekrobakterióza sa ošetruje komplexnými opatreniami, dezinfikuje postihnuté oblasti, používa lieky, ktoré posilňujú imunitu, poskytujú dlhodobo pôsobiace antibiotiká – Kobaktan, terramycín. V prípade potreby urobte chirurgický zákrok.

Aby ste sa vyhli infekcii nekrobakteriózou, nemuste pasťovať hospodárske zvieratá na mokrých pasienkoch a vodách z močiarov.
necrobacteriosis

Kopytnica

Kauzálnym činidlom je tyčinka Bacteroides nodosus, v kopytách môže žiť až päť rokov, vo voľnom ovzduší – 15 dní, preto je hlavným nositeľom dobytka. V tomto chronickom ochorení sa roh kopyta rozpadne, jeho podrážka a steny sa odlupujú.

Mladé kozy začínajú schátrať, utiahnuť a olizovať nohy. V priestore medzi kopytmi začne koža začervenaná, začne sa zápal, vypadnú vlasy a vznikne opuch.

Na pokožke sa vytvára hnisavý výtok s nepríjemným zápachom, zviera prestane jesť, rastie tenké. V pokročilom štádiu sa môže vyvinúť gangréna.

Ochorenie je izolované v suchej miestnosti. Ak je to potrebné, chirurgicky odstráňte postihnuté tkanivo z kopytiny. Dotknuté kopyto sa umyje dezinfekčnými roztokmi, napríklad sa ponorí na 5 minút do nádoby s 10% formalínovým roztokom. Potom sa používajú antibiotiká.

Aby sa zabránilo kopytám, zdravé zvieratá sú ošetrené kreolínom. Kôra sa spracuje s chloramínom. Kontaminované pasienky sa stávajú použiteľnými počas dvoch týždňov.
Kopytnica

Slintačka a krívačka

Hubová choroba hovädzieho dobytka spôsobená vírusom RNA. Prechádza v akútnej forme, šíri sa veľmi rýchlo, infekcia sa vyskytuje z iných zvierat, cez pastviny, miesta zadržania a personál.

Najmä postihnuté deti, polovica z nich zomrie, často infikované mliekom, personálom a starostlivosťou. Vírus sa aktívne násobí v epiteliu a potom v celom tele. Kozy sú väčšinou postihnuté kopytami, menej často vemien.

Dôležité! Niekedy sú iné zvieratá postihnuté slintačkou a krívačkou a ľudí. Deti sú predovšetkým náchylné k ochoreniam.

Keď sa objaví ochorenie na ráfiku kopýt na medzery drť mezhkopytnoy začervenanie, opuch, nasleduje pľuzgiere a boláky, dochádza tiež vemena a orálnych vredov kleykovataya vytekaniu kvapaliny.

Kozy začínajú klesať, pozoruje sa slinenie, zvyšuje sa ich teplota, letargia, depresia, stratu chuti do jedla, výnosy mlieka náhle poklesnú.

Neexistuje žiadna špeciálna liečba. Hlavnou úlohou je zabrániť ďalšiemu šíreniu infekcie. Choré kozy sú okamžite izolované. Mlieko vrie. Priestory sa dezinfikujú horúcim (750 ° C) roztokom chloridu jodného.
kozy
Chorému sa podáva ľahký krv, úst sa premyje slabým roztokom manganistanu draselného niekoľkokrát denne. Ovplyvnené oblasti sa ošetria dezinfekčným roztokom, kopy sa rozmiešajú s vyhrievaným brezovým dechtom. Zvieratá sa zotavia za týždeň a získajú imunitu proti slintačke a krívačke.

Parazitické choroby

Tieto ochorenia sú tiež nákazlivé, ale sú spôsobené organizmami, ktoré parazitujú vo vnútri alebo na koži hospodárskych zvierat.

dictyocauliasis

Kauzálnym činidlom diktyokulózy je vláknitý červ, nematoda parazitujúca priedušnicu a prieduchy. Infekcia sa vyskytuje prostredníctvom jedla alebo nápoja obsahujúceho larvy parazita.

Pri infikovanom chove dobytka sa zhoršuje chuť do jedla, letargia sa objavuje, stále sa zvyšuje suchý kašeľ, hlien z nosa sa stáva viskóznym. Zdá sa edém, začína anémia.

Nakoniec koza zomrie z vyčerpania alebo asfyxie. Konečná diagnóza môže byť vykonaná detekciou vajíčok červov v mikroanalýze výkalov.

Liečte diktiokaulez s vodným roztokom jódu, 1 g kryštálov na 1,5 litra vody. Injektuje sa do striekačky injekčnou striekačkou. Dávkovanie pre dospelých – 10 + 12 gramov, pre deti a mladé zvieratá – 5-10 g.
dictyocauliasis
Ďalší 25% vodný roztok ditrazínu je účinný, intramuskulárne alebo subkutánne injikovaný dvakrát denne s dávkou 0,1 g na kg telesnej hmotnosti.

Linognatoz

Veľmi časté ochorenie spôsobené vši. Infekcia sa vyskytuje priamym kontaktom s chorými zvieratami alebo spoločným použitím výrobkov starostlivosti.

Keď choroba u kôz, začne svrbenie, znižuje chuť do jedla, zníženú dojivosť, v pokročilých prípadoch spadá vlnu vytvorenú rozsiahle dermatitídu v laloku, krku a hlavy.

Pri ošetrení je potrebné dezinfikovať miestnosť. V boji proti vši sa používajú rôzne insekticídy: foxim, carbofos, chlorofos, pery, insectol. Ošetrenie miestnosti, kde sa chovajú zvieratá, a samotné zvieratá sa vykonávajú dvakrát s prestávkou 10 – 14 dní.
Linognatoz

monithes

Toto ochorenie je spôsobené pásomnicami, ktoré žijú v tenkom čreve. Infekcia sa vyskytuje počas pasenia na pastvinách, zvyčajne na jar alebo na jeseň: spolu s trávou zvieratá prehĺtajú oribatidové roztoče – nosiče hlíst.

Postihnuté kozy príznaky asi jedného mesiaca po infekcii, stanú sa letargický, ako schudnúť, majú zníženú chuť do jedla a dim vlasy, výkaly sa stáva beztvaré s veľkým množstvom hlienu, niekedy s veľmi zjavné fragmenty helmintóz.

Obzvlášť nebezpečné je ochorenie detí: so silnou infekciou môžu zomrieť kvôli črevnej obštrukcii.

Pri liečbe sa používajú albendazol, cambendazol, síran meďnatý, panakur, fanadec, fenalidón, fenazal.

piroplazmózu

Príčiny pyroplazmózy sú najjednoduchšie parazity, ktoré ovplyvňujú erytrocyty. Infekcia sa vyskytuje vtedy, keď je kliešť naštvaný nosičom.

U infikovaného zvieraťa stúpa teplota a pulz sa zvyšuje, žltnutie slizníc, strata chuti do jedla, hnačka a krv v moči, sa rozvíja anémia.
koza
Choré zvieratá sú izolované a poskytujú kvalitné jedlá pre výživu. Špecificky ošetrené diamedinom a azidínom. Vykonajte aj symptomatickú liečbu.

strongylatosis

Strontylatóza je spôsobená škrkavkami, parazity ovplyvňujú tráviaci systém zvierat: žalúdok a črevá. Parazity vstupujú do tela kontaminovaným jedlom alebo vodou.

S touto chorobou, dermatitída, gastroenteritída, hnačka, sa niekedy vyvinie zápal pľúc. Natrieme a spadne vlasy.

Liečia sa antihelmintickými liekmi a imunostimulantmi. Účinný fenotiazín.

fasciolasis

Infekcia s touto chorobou sa vyskytuje pri pastve pasienkov. Spôsobuje jeho ploché červy rodu Fasciola, ktoré postihujú pečeň a žlčové cesty.
Pečeň z kôz chorých s fascióliou
Pacient má záštiplných pohľad na kozy, nestabilné stolice (zápcha alternatívnym s hnačkou), opuch pozorované na hrudi a dolnú čeľusť nakoniec vyvinúť anémia. V detstve sa teplota zvyšuje.

Liečba sa uskutočňuje anthelmintické prostriedky, najmä Faskovermom, Atsemidofenom, Dertilom, Atsetvikolom, Fazineksom, Ursovermitom. Súčasne sú dezinfikované priestory, kde sa chová dobytka.

Echinokokóza

Larva cestode, ktorá spôsobuje túto chorobu, ovplyvňuje vnútorné orgány: pľúca, slezina, pečeň, obličky. Je to nebezpečné nielen pre hospodárske zvieratá: človek sa tiež môže nakaziť.

V počiatočných štádiách ochorenia nie je zjavené, v neskorších štádiách – s pľúcnymi léziami sa dýchanie stáva ťažkým a objavuje sa mierny kašeľ, s žltačkou sa vyvíja v pečeni. Hnačka je možná. Žiadna liečba.

Napriek širokému spektru chorôb u kôz, a to všetko sa dá vyhnúť, ak budete postupovať sériu opatrení, ktoré majú poskytnúť vyvážený, je otestovali čerstvé potraviny, majte na vhodných podmienkach, sa pasú na pastvinách preukázané, nákup zvierat, prieskum na prítomnosť infiltrácie.
kozy
Všetky tieto opatrenia pomôžu poľnohospodárom vyhnúť sa stratám a nestratíte užitočné zvieratá.